Radio Opole » Gospodarka
2018-06-03, 22:00 Autor: Witold Wośtak

Dlaczego Polska ma dostać mniej pieniędzy z UE? Komentarze opolskich polityków

(fot. sxc.hu)
(fot. sxc.hu)
Propozycja unijnego budżetu na lata 2021-2027 zdominowała dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej. Komisja Europejska chce wypłacić Polsce 64 miliardy euro, czyli o ponad 20 procent mniej, z funduszy spójności. Opolscy politycy ocenili, czy chodzi o karę dla Polski, czy decydujące jest wzbogacanie się kraju.
Sławomir Kłosowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, uważa, że przyczyn jest kilka, ale do największych należy brexit, bo składka Wielkiej Brytanii to 12 miliardów euro rocznie. - Poza tym Polska jest krajem, który przechodzi na wyższy poziom rozwoju. Bogacimy się i wychodzimy z kryterium wysokości Produktu Krajowego Brutto na mieszkańca, licząc to w sile nabywczej pieniądza.

Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej, nie trafił na komentarze o ukaraniu Polski w związku z łamaniem praworządności. - Można natomiast powiedzieć, że coś jest na rzeczy. Patrząc na kraje Europy Wschodniej, które weszły do Unii Europejskiej razem z Polską, tam pojawiają się głosy, że to jest ewidentna kara za nieprzestrzeganie zasady praworządności w Polsce i na Węgrzech.

Z kolei Piotr Piaseczny, reprezentujący Nowoczesną, mówi, że to ani kara, ani bogactwo Polski, ale zmiana priorytetów unijnych, między innymi na obronność. - 25 procent budżetu będzie skierowane na walkę ze zmianami klimatycznymi. Poza tym widzimy podwojenie unijnych budżetów na programy takie jak Erasmus i Europejski Korpus Solidarności. W planie jest również utworzenie unijnej rezerwy na wydarzenia nieprzewidziane w budżecie.

Według Romana Kolka z Mniejszości Niemieckiej, rozwój Polski jest niepodważalny, ale w kraju widać olbrzymie zróżnicowanie poziomu życia. - Doskonale wiemy o wewnętrznej dyskusji dotyczącej Mazowsza i Warszawy. Mówi się, że do rozwoju całego województwa konieczne jest oddzielenie stolicy. Uśrednione parametry powodują w różnych sytuacjach podcinanie skrzydeł.

Zdaniem Grzegorza Sawickiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego, zmienia się sytuacja, więc nie można dziwić się nieco innej polityce Unii. - Mamy o co walczyć - zaznacza. - Jeżeli w pierwszej przymiarce dostaliśmy 65 miliardów euro, dobrze byłoby postarać się, żeby ta kwota pozostała. Zdajmy sobie sprawę, że mimo obniżki o 23-24 procent, my dalej jesteśmy największym beneficjentem unijnych pieniędzy.

Grzegorz Zawiślak z ruchu Kukiz'15, przekonuje, że trzeba liczyć na siebie i wspierać małych oraz średnich przedsiębiorców, bo oni dają największe wpływy do budżetu. - Musimy być w dużej mierze przygotowani na to, że nie będziemy dostawać więcej pieniędzy. Niestety dostaniemy coraz mniej. Musimy nauczyć się budować taką gospodarkę, która doskonale poradzi sobie z mniejszymi wpływami unijnymi.
Sławomir Kłosowski
Ryszard Wilczyński
Piotr Piaseczny
Roman Kolek
Grzegorz Sawicki
Grzegorz Zawiślak

Gospodarka

2018-09-23, godz. 08:00 Czy zbiornik Racibórz Dolny zostanie wypełniony wodą? Budowa jest na prawie na półmetku Budowa zbiornika Racibórz Dolny posuwa się w dostatecznym tempie. Według dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie w Gliwicach Łukasza Langego ... » więcej 2018-09-22, godz. 18:15 Program Rozwoju Retencji będzie dotyczył także Opolszczyzny. Powstaną zbiorniki retencyjne - Statystycznie Polska jest na przedostatnim miejscu jeśli chodzi o dostępność wody słodkiej w Europie - twierdzi Przemysław Daca. Prezes Państwowego Gospodar ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:25 Prudnik: ich tradycje sięgają średniowiecza, dobrze radzą sobie również współcześnie 525-lecie świętuje Cech Rzemiosł w Prudniku. Jest to największa organizacja pracodawców w tym regionie. Zrzesza ona ponad 200 zakładów. Zatrudniają one ponad ... » więcej 2018-09-22, godz. 10:08 Jedna oddana, dwie w realizacji. W powiecie kluczborskim budują ścieżki dla rowerzystów Blisko 5 kilometrów dróg rowerowych i ścieżek pieszo-rowerowych zostanie jeszcze w tym roku oddane do użytku w powiecie kluczborskim. Złożą się na nie trzy od ... » więcej 2018-09-21, godz. 15:15 "Specgrupa" rusza w teren. OCRG wychodzi do przedsiębiorców Będą pomagać przedsiębiorcom korzystać z przygotowanych dla nich ofert. Grupa pracowników OCRG ruszy w teren, żeby spotykać się z przedstawicielami firm i zac ... » więcej 2018-09-20, godz. 19:30 Kiedy barki na stałe będą kursować po Odrze? Poznaliśmy daty [FILM, ZDJĘCIA] Na Odrę ma wrócić regularny transport. Takie są plany Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o których rozmawiano podczas 1. Kongresu Żeglugi ... » więcej 2018-09-20, godz. 15:00 Marek Gróbarczyk: Barki na Odrze za dwa lata będą pływały regularnie. Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu Budowa 29 stopni wodnych na Odrze do 2030 roku, czy uruchomienie regularnego transportu na rzece do 2020 roku - to założenia ministra gospodarki morskiej i że ... » więcej 2018-09-20, godz. 14:50 Na terenie byłej FSD w Nysie Włosi będą wykańczać tłoczniki do produkcji karoserii Kilkadziesiąt osób ma już wkrótce rozpocząć pracę w otwartej dziś (20.09) fabryce form do produkcji karoserii na terenie byłej FSD w Nysie. » więcej 2018-09-19, godz. 19:00 Studnia zabezpieczy mieszkańców Graczy. Wody tam nie zabraknie Nowa studnia zapewni bezpiecznie czerpanie wody. W Graczach uruchomiono studnię głębinową, która w razie awarii pozostałych, będzie dostarczała wodę do domów ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:20 Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Wczoraj fachowcy rozmawiali o ożywieniu polskich rzek. Dzisiaj ciąg dalszy [FILMY, ... O promocji żeglugi śródlądowej debatowano w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. To była pierwsza odsłona I Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »