Radio Opole » Gospodarka
2018-06-03, 22:00 Autor: Witold Wośtak

Dlaczego Polska ma dostać mniej pieniędzy z UE? Komentarze opolskich polityków

(fot. sxc.hu)
(fot. sxc.hu)
Propozycja unijnego budżetu na lata 2021-2027 zdominowała dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej. Komisja Europejska chce wypłacić Polsce 64 miliardy euro, czyli o ponad 20 procent mniej, z funduszy spójności. Opolscy politycy ocenili, czy chodzi o karę dla Polski, czy decydujące jest wzbogacanie się kraju.
Sławomir Kłosowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, uważa, że przyczyn jest kilka, ale do największych należy brexit, bo składka Wielkiej Brytanii to 12 miliardów euro rocznie. - Poza tym Polska jest krajem, który przechodzi na wyższy poziom rozwoju. Bogacimy się i wychodzimy z kryterium wysokości Produktu Krajowego Brutto na mieszkańca, licząc to w sile nabywczej pieniądza.

Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej, nie trafił na komentarze o ukaraniu Polski w związku z łamaniem praworządności. - Można natomiast powiedzieć, że coś jest na rzeczy. Patrząc na kraje Europy Wschodniej, które weszły do Unii Europejskiej razem z Polską, tam pojawiają się głosy, że to jest ewidentna kara za nieprzestrzeganie zasady praworządności w Polsce i na Węgrzech.

Z kolei Piotr Piaseczny, reprezentujący Nowoczesną, mówi, że to ani kara, ani bogactwo Polski, ale zmiana priorytetów unijnych, między innymi na obronność. - 25 procent budżetu będzie skierowane na walkę ze zmianami klimatycznymi. Poza tym widzimy podwojenie unijnych budżetów na programy takie jak Erasmus i Europejski Korpus Solidarności. W planie jest również utworzenie unijnej rezerwy na wydarzenia nieprzewidziane w budżecie.

Według Romana Kolka z Mniejszości Niemieckiej, rozwój Polski jest niepodważalny, ale w kraju widać olbrzymie zróżnicowanie poziomu życia. - Doskonale wiemy o wewnętrznej dyskusji dotyczącej Mazowsza i Warszawy. Mówi się, że do rozwoju całego województwa konieczne jest oddzielenie stolicy. Uśrednione parametry powodują w różnych sytuacjach podcinanie skrzydeł.

Zdaniem Grzegorza Sawickiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego, zmienia się sytuacja, więc nie można dziwić się nieco innej polityce Unii. - Mamy o co walczyć - zaznacza. - Jeżeli w pierwszej przymiarce dostaliśmy 65 miliardów euro, dobrze byłoby postarać się, żeby ta kwota pozostała. Zdajmy sobie sprawę, że mimo obniżki o 23-24 procent, my dalej jesteśmy największym beneficjentem unijnych pieniędzy.

Grzegorz Zawiślak z ruchu Kukiz'15, przekonuje, że trzeba liczyć na siebie i wspierać małych oraz średnich przedsiębiorców, bo oni dają największe wpływy do budżetu. - Musimy być w dużej mierze przygotowani na to, że nie będziemy dostawać więcej pieniędzy. Niestety dostaniemy coraz mniej. Musimy nauczyć się budować taką gospodarkę, która doskonale poradzi sobie z mniejszymi wpływami unijnymi.
Sławomir Kłosowski
Ryszard Wilczyński
Piotr Piaseczny
Roman Kolek
Grzegorz Sawicki
Grzegorz Zawiślak

Gospodarka

2018-12-15, godz. 17:45 Wybuchowy Explomet skorzystał z pieniędzy na innowacje. Ma zaplecze techniczne Działu Nauki Badań i Rozwoju Opolska firma Explomet uruchomiła zaplecze techniczne Działu Nauki Badań i Rozwoju. Obiekt ma stwarzać nowe możliwości wykonywania technologii stowarzyszonych ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:00 "Stop szarej strefie". Pod lupą kontrolerów tym razem znalazły się kluby nocne i targowisko Mandaty na łączną kwotę 3,5 tysiąca złotych to efekt kontroli przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w klubach nocnych w po ... » więcej 2018-12-15, godz. 10:30 Budżet powiatu strzeleckiego na rok 2019: dużo inwestycji, ale pieniędzy za mało Znany jest już kształt budżetu powiatu strzeleckiego na przyszły rok. Do kasy starostwa wpłynie 90 mln zł, wydać trzeba będzie o 7 mln więcej. Dziurę budżetow ... » więcej 2018-12-14, godz. 21:00 Arriva: decyzja o rezygnacji z kursowania autobusów podtrzymana. Wicemarszałek: nie oznacza to, że transport publiczny ... Firma autobusowa Arriva 30 czerwca przyszłego roku wycofuje się z kursowania w powiatach kędzierzyńsko-kozielskim i prudnickim. Dzisiaj (14.12) na temat decyz ... » więcej 2018-12-14, godz. 18:30 Gdyby nie pomoc unijna, nie byłoby remontów dróg czy szkół. Jak Opolszczyzna wykorzystała pieniądze z Brukseli? Z 4 miliardów złotych, które województwo opolskie otrzymało z Unii Europejskiej, blisko 1,5 mld złotych wypłacono już samorządom i firmom, a na drugie tyle po ... » więcej 2018-12-14, godz. 15:00 Zakład UFI Filters w Opolu otwarty. Produkcja testowa ruszy w czerwcu UFI Filters otworzył nowy zakład produkujący wymienniki ciepła w samochodach. Firma wybudowała halę produkcyjną o powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych na ... » więcej 2018-12-14, godz. 09:47 Gmina Pokój rozwija się dzięki unijnym dotacjom Niewielka gmina Pokój posiadając mały budżet, aby rozwijać się musi sięgać po pieniądze unijne. Samorząd realizuje łącznie kilkadziesiąt projektów z dofinanso ... » więcej 2018-12-13, godz. 18:51 Stop Bankowemu Bezprawiu i UOKiK pomagają frankowiczom Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zorganizowało porady prawne dla osób, które zaciągnęły kredyty we franku szwajcarskim i uważają, że banki ich oszukały. » więcej 2018-12-13, godz. 08:00 Ekologicznie i oszczędnie. W kietrzańskim DPS-ie zamontowano panele fotowoltaiczne 68 paneli fotowoltaicznych zostało zamontowanych na dachu Domu Pomocy Społecznej w Kietrzu, który jest filią DPS-u w Klisinie. To drugi etap gruntownej modern ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:30 Dobra atmosfera w pracy warta więcej niż wysoka pensja Niskie bezrobocie sprawia, że młode pokolenie, które wchodzi na rynek chce mieć poczucie sensu w swojej pracy - to część wniosków specjalistów z działów perso ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »