Radio Opole » Gospodarka
2018-06-03, 22:00 Autor: Witold Wośtak

Dlaczego Polska ma dostać mniej pieniędzy z UE? Komentarze opolskich polityków

(fot. sxc.hu)
(fot. sxc.hu)
Propozycja unijnego budżetu na lata 2021-2027 zdominowała dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej. Komisja Europejska chce wypłacić Polsce 64 miliardy euro, czyli o ponad 20 procent mniej, z funduszy spójności. Opolscy politycy ocenili, czy chodzi o karę dla Polski, czy decydujące jest wzbogacanie się kraju.
Sławomir Kłosowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, uważa, że przyczyn jest kilka, ale do największych należy brexit, bo składka Wielkiej Brytanii to 12 miliardów euro rocznie. - Poza tym Polska jest krajem, który przechodzi na wyższy poziom rozwoju. Bogacimy się i wychodzimy z kryterium wysokości Produktu Krajowego Brutto na mieszkańca, licząc to w sile nabywczej pieniądza.

Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej, nie trafił na komentarze o ukaraniu Polski w związku z łamaniem praworządności. - Można natomiast powiedzieć, że coś jest na rzeczy. Patrząc na kraje Europy Wschodniej, które weszły do Unii Europejskiej razem z Polską, tam pojawiają się głosy, że to jest ewidentna kara za nieprzestrzeganie zasady praworządności w Polsce i na Węgrzech.

Z kolei Piotr Piaseczny, reprezentujący Nowoczesną, mówi, że to ani kara, ani bogactwo Polski, ale zmiana priorytetów unijnych, między innymi na obronność. - 25 procent budżetu będzie skierowane na walkę ze zmianami klimatycznymi. Poza tym widzimy podwojenie unijnych budżetów na programy takie jak Erasmus i Europejski Korpus Solidarności. W planie jest również utworzenie unijnej rezerwy na wydarzenia nieprzewidziane w budżecie.

Według Romana Kolka z Mniejszości Niemieckiej, rozwój Polski jest niepodważalny, ale w kraju widać olbrzymie zróżnicowanie poziomu życia. - Doskonale wiemy o wewnętrznej dyskusji dotyczącej Mazowsza i Warszawy. Mówi się, że do rozwoju całego województwa konieczne jest oddzielenie stolicy. Uśrednione parametry powodują w różnych sytuacjach podcinanie skrzydeł.

Zdaniem Grzegorza Sawickiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego, zmienia się sytuacja, więc nie można dziwić się nieco innej polityce Unii. - Mamy o co walczyć - zaznacza. - Jeżeli w pierwszej przymiarce dostaliśmy 65 miliardów euro, dobrze byłoby postarać się, żeby ta kwota pozostała. Zdajmy sobie sprawę, że mimo obniżki o 23-24 procent, my dalej jesteśmy największym beneficjentem unijnych pieniędzy.

Grzegorz Zawiślak z ruchu Kukiz'15, przekonuje, że trzeba liczyć na siebie i wspierać małych oraz średnich przedsiębiorców, bo oni dają największe wpływy do budżetu. - Musimy być w dużej mierze przygotowani na to, że nie będziemy dostawać więcej pieniędzy. Niestety dostaniemy coraz mniej. Musimy nauczyć się budować taką gospodarkę, która doskonale poradzi sobie z mniejszymi wpływami unijnymi.
Sławomir Kłosowski
Ryszard Wilczyński
Piotr Piaseczny
Roman Kolek
Grzegorz Sawicki
Grzegorz Zawiślak

Gospodarka

2018-06-22, godz. 16:15 Podpisano umowę na budowę obwodnicy Myśliny. Roboty ruszą niebawem To jedna z dłużej oczekiwanych inwestycji drogowych w naszym województwie, której od lat domagali się mieszkańcy. W urzędzie wojewódzkim podpisano umowę na bu ... » więcej 2018-06-22, godz. 06:47 Prawie 800 tysięcy złotych na skatepark w Głuchołazach. Radni zabierają głos Ruszyła budowa skateparku przy głuchołaskim kąpielisku miejskim. Pojawiły się już pierwsze komentarze ze strony radnych na temat kosztów i wykonania inwestycj ... » więcej 2018-06-21, godz. 19:00 Będzie rewitalizacja budynku UO w centrum Opola. 85 procent pieniędzy pochodzi z RPO Ponad 4 miliony 350 tysięcy przekazał zarząd województwa opolskiego na rewitalizację uniwersyteckiego budynku przy ulicy Kominka w Opolu, gdzie działa Samodzi ... » więcej 2018-06-21, godz. 14:52 Sygnalizacja w Żłobiźnie na ministerialnej liście inwestycji drogowych Budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK 94 z drogą powiatową nr 2022, czyli na wysokości Żłobizny znalazła się na liście inwestycji Ministerstwa Infr ... » więcej 2018-06-21, godz. 09:50 Chcą przyspieszyć prace na trasie kolejowej Opole - Nysa Inwestycja na trasie kolejowej 287 Opole - Nysa może nabrać szybszego tempa. Przypomnijmy, w ramach prac, które rozpoczęły się w maju tego roku, planuje się w ... » więcej 2018-06-21, godz. 07:30 Kędzierzyn-Koźle: ul. Wojska Polskiego będzie nie do poznania! Rozpoczęły się prace przy przebudowie ul. Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Jedna z głównych arterii miasta ma nie tylko zyskać nową nawierzchnię, ale pr ... » więcej 2018-06-20, godz. 19:45 Będzie remont drogi rozjechanej przez samochody, gdy służyła za objazd Przez ostatnie kilka miesięcy mieszkańcy gminy Leśnica musieli objeżdżać zamkniętą w Lichynii drogę, gdy trwał tam remont mostu. Lokalny ruch odbywał się głów ... » więcej 2018-06-20, godz. 17:00 Znikną dziury na trasie Ładza-Popielów. Powiat namysłowski otrzymał rządowe wsparcie na remont drogi Blisko pół miliona złotych będzie kosztować modernizacja trasy łączącej dwa powiaty. Pod koniec roku ma być gotowy w pełni zmodernizowany odcinek drogi łącząc ... » więcej 2018-06-20, godz. 15:00 Jak zrównoważyć rozwój w regionie? Goście Politechniki Opolskiej szukają pomysłów Współpraca biznesu, nauki i samorządu jest tematem konferencji zorganizowanej przez Politechnikę Opolską. Dwudniowe wydarzenie odbywa się w Opolu już po raz 2 ... » więcej 2018-06-20, godz. 11:45 Są firmy chętne do przebudowy dawnego mostu kolejowego w Krapkowicach Otmęcie 5 firm jest poważnie zainteresowanych adaptacją dawnego mostu kolejowego w Krapkowicach Otmęcie do ruchu kołowego. Przedsiębiorstwa złożyły pytania szczegółow ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »