Radio Opole » Gospodarka
2018-04-07, 21:45 Autor: Ewelina Laxy

Plany inwestycyjne i brak wykonawców - o tym dyskutowali opolscy samorządowcy

Archiwum [Fot.Starostwo Powiatowe w Nysie]
Archiwum [Fot.Starostwo Powiatowe w Nysie]
Goście Samorządowej Loży Radiowej z dnia 07.04.18 [fot. Marcin Skomudek]
Goście Samorządowej Loży Radiowej z dnia 07.04.18 [fot. Marcin Skomudek]
Gminy pozyskują fundusze unijne, ale wykonawcy nie chcą prowadzić robót za cenę określoną w przetargach. O tym dyskutowano w Samorządowej Loży Radiowej.
- Problem z wyborem wykonawców się nasila - mówi Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina. - Z pewnością wiele się na to składa problemów. Między innymi właśnie wzrost wynagrodzenia minimalnego. Z jednej strony to jest dobra sytuacja dla pracowników, ale stanowi takie koło zamknięte, bo jakby samorządy mają w związku z tym droższe inwestycje. W województwie opolskim, na tle kraju, ubyło nam ludności. Tych ludzi do pracy mamy mniej.

Burmistrz Dobrodzienia Róża Koźlik uważa, że niektóre samorządy i włodarze gmin źle planują inwestycje. - We wszystkich ogłoszonych w tym roku przetargach udało nam się zaoszczędzić - dodaje Róża Koźlik. - Pojawiły się oszczędności i można żonglować właśnie w tym budżecie i przesuwać te środki. Można je ewentualnie przesunąć na inne inwestycje, gdzie nam ewentualnie po przetargu zabraknie tych pieniędzy. Każdy burmistrz robi projekt budżetu i przedstawia radnym. Nikt z burmistrzów nie planuje tak inwestycji, że nie zaplanuje tej wartości kosztorysowej w budżecie.

Jak zaznacza Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie, wyjściem z sytuacji może być rozkładanie inwestycji na etapy. - Gdyby samorządy postępowały w taki sposób, gdzie te zlecenia byłyby bardziej rozłożone w czasie, wówczas presja na znalezienie wykonawcy byłaby mniejsza. Koszty pracy to jest jedno, ale to jest mały składnik całości zadań. Koszty materiałów są na podobnym poziomie co kosztorysów, które powstawały kilka lat temu. Natomiast dzisiaj przedsiębiorcy mają okazję zwiększyć swoją marżę. Kilka firm, które przetrwały na rynku i zaciskały pasa chcą sobie to odbić.

Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego zaznacza, że rynek się zmienił i widać to też w inwestycjach na poziomie województwa. - Nie ma oszczędności, które moglibyśmy wykorzystać - dodaje Ogłaza. - Rzeczywiście w tym roku zbiegła się kampania wyborcza ze szczytem wydawania środków europejskich. W większości gminy są uzależnione od dofinansowania zewnętrznego i to dofinansowanie dzisiaj jest najwyższe. Są lata tłuste, kiedy ci wykonawcy mogą przebierać w ofertach, ale są lata bardzo chude, kiedy trafiają w taką lukę pomiędzy dwoma finansowaniami, kiedy jeszcze nie rusza nowy program, a stary już się skończył.
Dorota Koncewicz
Róża Koźlik
Paweł Nakonieczny
Szymon Ogłaza

Gospodarka

2018-08-20, godz. 20:30 Drogowcy wracają na opolski odcinek autostrady Rozpoczęcie drugiego etapu tegorocznego remontu opolskiej autostrady zaplanowano na 3 września. Prace obejmą odcinek jezdni północnej w kierunku Wrocławia - o ... » więcej 2018-08-17, godz. 16:45 Ubóstwo dotyka coraz mniejszej części społeczeństwa opolskiego Coraz mniej mieszkańców Opolszczyzny zmaga się z ubóstwem ekonomicznym. Taki wniosek płynie z badań Urzędu Statystycznego w Opolu, ale tendencja dotyczy całej ... » więcej 2018-08-17, godz. 14:30 Porozumienie Rolników Opolszczyzny prosi ministra o pomoc Opolscy rolnicy apelują do ministra rolnictwa o pomoc. W związku z suszą, która obniżyła zbiory proponują, aby rząd do końca października w formie 70-procento ... » więcej 2018-08-17, godz. 09:00 Podstawowy Rachunek Płatniczy - czyli konto za darmo Darmowe konto czy bezpłatna obsługa karty płatniczej dla tych, którzy nie posiadają jeszcze rachunku w banku czy SKOK-u - to założenia znowelizowanej ustawy o ... » więcej 2018-08-15, godz. 17:30 Pomologia będzie współpracowała z Zakładami Azotowymi Trwa finalizacja podpisania umowy Międzynarodowego Centrum Badawczo Rozwojowego z zakładem z Kędzierzyna-Koźla. Współpraca będzie dotyczyła polowych badań naw ... » więcej 2018-08-15, godz. 10:00 Lubrza: biogazownia stała się magnesem dla nowego inwestora Trwają prace ziemne związane z budową biogazowni w Prężynce, w gminie Lubrza. Inwestycja przyciągnęła firmę z branży budowlanej. Biogazownia kosztować ma blis ... » więcej 2018-08-15, godz. 06:00 Brzeg weźmie kredyt na sfinansowanie inwestycji Władze Brzegu zaciągną do 17 milionów złotych kredytu, który przeznaczą na pokrycie wkładu własnego do realizacji inwestycji na terenie miasta. » więcej 2018-08-14, godz. 18:00 Kluczbork wyróżniony za działania proekologiczne Gmina Kluczbork z nagrodą EkoJanosik. To wyróżnienie, które przyznawane jest za obniżanie poziomu niskiej emisji, działania na rzecz edukacji ekologicznej ora ... » więcej 2018-08-14, godz. 15:00 Droga nie dla wszystkich, ale bardzo ważna Zakończyła się budowa drogi pomiędzy miejscowością Wysoka w gminie Leśnica a Niwkami w gminie Strzelce Opolskie. » więcej 2018-08-14, godz. 12:00 Opolski urząd statystyczny przeprowadza spis rolniczy dotyczący tegorocznych zbiorów zbóż i rzepaku Urząd Statystyczny w Opolu pyta rolników o zbiory zbóż i rzepaku w tym roku. Listy z prośbą o takie informacje trafiły do około tysiąca wylosowanych rolników ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »