Radio Opole » Gospodarka
2018-04-07, 21:45 Autor: Ewelina Laxy

Plany inwestycyjne i brak wykonawców - o tym dyskutowali opolscy samorządowcy

Archiwum [Fot.Starostwo Powiatowe w Nysie]
Archiwum [Fot.Starostwo Powiatowe w Nysie]
Goście Samorządowej Loży Radiowej z dnia 07.04.18 [fot. Marcin Skomudek]
Goście Samorządowej Loży Radiowej z dnia 07.04.18 [fot. Marcin Skomudek]
Gminy pozyskują fundusze unijne, ale wykonawcy nie chcą prowadzić robót za cenę określoną w przetargach. O tym dyskutowano w Samorządowej Loży Radiowej.
- Problem z wyborem wykonawców się nasila - mówi Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina. - Z pewnością wiele się na to składa problemów. Między innymi właśnie wzrost wynagrodzenia minimalnego. Z jednej strony to jest dobra sytuacja dla pracowników, ale stanowi takie koło zamknięte, bo jakby samorządy mają w związku z tym droższe inwestycje. W województwie opolskim, na tle kraju, ubyło nam ludności. Tych ludzi do pracy mamy mniej.

Burmistrz Dobrodzienia Róża Koźlik uważa, że niektóre samorządy i włodarze gmin źle planują inwestycje. - We wszystkich ogłoszonych w tym roku przetargach udało nam się zaoszczędzić - dodaje Róża Koźlik. - Pojawiły się oszczędności i można żonglować właśnie w tym budżecie i przesuwać te środki. Można je ewentualnie przesunąć na inne inwestycje, gdzie nam ewentualnie po przetargu zabraknie tych pieniędzy. Każdy burmistrz robi projekt budżetu i przedstawia radnym. Nikt z burmistrzów nie planuje tak inwestycji, że nie zaplanuje tej wartości kosztorysowej w budżecie.

Jak zaznacza Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie, wyjściem z sytuacji może być rozkładanie inwestycji na etapy. - Gdyby samorządy postępowały w taki sposób, gdzie te zlecenia byłyby bardziej rozłożone w czasie, wówczas presja na znalezienie wykonawcy byłaby mniejsza. Koszty pracy to jest jedno, ale to jest mały składnik całości zadań. Koszty materiałów są na podobnym poziomie co kosztorysów, które powstawały kilka lat temu. Natomiast dzisiaj przedsiębiorcy mają okazję zwiększyć swoją marżę. Kilka firm, które przetrwały na rynku i zaciskały pasa chcą sobie to odbić.

Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego zaznacza, że rynek się zmienił i widać to też w inwestycjach na poziomie województwa. - Nie ma oszczędności, które moglibyśmy wykorzystać - dodaje Ogłaza. - Rzeczywiście w tym roku zbiegła się kampania wyborcza ze szczytem wydawania środków europejskich. W większości gminy są uzależnione od dofinansowania zewnętrznego i to dofinansowanie dzisiaj jest najwyższe. Są lata tłuste, kiedy ci wykonawcy mogą przebierać w ofertach, ale są lata bardzo chude, kiedy trafiają w taką lukę pomiędzy dwoma finansowaniami, kiedy jeszcze nie rusza nowy program, a stary już się skończył.
Dorota Koncewicz
Róża Koźlik
Paweł Nakonieczny
Szymon Ogłaza

Gospodarka

2018-10-20, godz. 15:00 Są pieniądze do wzięcia. Ruszył nowy nabór wniosków do programu "Rybactwo i Morze" Do 2 listopada przyjmowane będą wnioski do programu operacyjnego Rybactwo i Morze. Nabór koordynuje Rybacka Lokalna Grupa Działania 'Opolszczyzna'. Tym razem ... » więcej 2018-10-20, godz. 09:15 Nowy system - rosną wpływy. ZUS podsumowuje e-składkę Znacząco mniej błędów w rozliczeniach i wyraźnie wyższe oraz regularne sumy wpłat - tak pierwsze trzy kwartały obowiązywania systemu e-składek ocenia Zakład U ... » więcej 2018-10-19, godz. 22:00 Wyremontowany oddział chirurgii oraz nowoczesny tomograf ma do dyspozycji Uniwersytecki Szpital Kliniczny Oficjalnie oddano do użytku wyremontowany Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Lecznica zyskała też bardzo no ... » więcej 2018-10-19, godz. 19:45 Gogoliński dworzec kolejowy imponuje estetyką. Teraz Centrum Przesiadkowe jest wielofunkcyjne Oficjalnie otwarto Centrum Przesiadkowe w Gogolinie. Przebudowa starego dworca kolejowego trwała niemal dwa lata, a jej koszt to 10 milionów złotych. » więcej 2018-10-19, godz. 12:30 Czy Browar Namysłów idzie na sprzedaż? Władze firmy zaprzeczają, a lokalni politycy pytają o dalszy los zakładu Kilka dni temu w internecie rozgorzała dyskusja na temat przyszłości browaru. Nieoficjalne informacje mówiły o tym, że firma ma zostać sprzedana dużej kompani ... » więcej 2018-10-19, godz. 09:00 OCRG ogłasza dwa nabory. Można wnioskować o dotacje na innowacje lub żłobek Przedsiębiorcy mogą wnioskować o pieniądze w ostatnich tegorocznych naborach prowadzonych przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. » więcej 2018-10-19, godz. 07:30 Pierwsza biogazownia na południu regionu czeka na rządowe decyzje Od rozstrzygnięcia rządowej aukcji energetycznej uzależniona jest przyszłość biogazowni w Prężynce, na terenie gminy Lubrza. Jej budowa ruszyła w kwietniu. Do ... » więcej 2018-10-18, godz. 18:45 Czy Polacy są zainteresowani zakładaniem firm w Czechach? Mniej restrykcyjne kontrole, przyjaźniejszy system podatkowy i inne nastawienie urzędników do przedsiębiorców - to najczęstsze przyczyny rejestracji polskich ... » więcej 2018-10-18, godz. 16:00 Po 70 latach czeski pociąg ponownie zatrzyma się w Głuchołazach i Pokrzywnej. "Jest zielone światło" - Jest zielone światło dla przekształcenia połączenia tranzytowego w turystyczne do Republiki Czeskiej przez Głuchołazy i Pokrzywną - mówiła na dzisiejszej ko ... » więcej 2018-10-18, godz. 15:34 PSL o suszy w rolnictwie i dronach Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego w ramach kampanii wyborczej poruszyli problem suszy w rolnictwie. Marcin Oszańca i Michał Baucz, którzy starują w wyb ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »