Radio Opole » Gospodarka
2018-04-07, 21:45 Autor: Ewelina Laxy

Plany inwestycyjne i brak wykonawców - o tym dyskutowali opolscy samorządowcy

Archiwum [Fot.Starostwo Powiatowe w Nysie]
Archiwum [Fot.Starostwo Powiatowe w Nysie]
Goście Samorządowej Loży Radiowej z dnia 07.04.18 [fot. Marcin Skomudek]
Goście Samorządowej Loży Radiowej z dnia 07.04.18 [fot. Marcin Skomudek]
Gminy pozyskują fundusze unijne, ale wykonawcy nie chcą prowadzić robót za cenę określoną w przetargach. O tym dyskutowano w Samorządowej Loży Radiowej.
- Problem z wyborem wykonawców się nasila - mówi Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina. - Z pewnością wiele się na to składa problemów. Między innymi właśnie wzrost wynagrodzenia minimalnego. Z jednej strony to jest dobra sytuacja dla pracowników, ale stanowi takie koło zamknięte, bo jakby samorządy mają w związku z tym droższe inwestycje. W województwie opolskim, na tle kraju, ubyło nam ludności. Tych ludzi do pracy mamy mniej.

Burmistrz Dobrodzienia Róża Koźlik uważa, że niektóre samorządy i włodarze gmin źle planują inwestycje. - We wszystkich ogłoszonych w tym roku przetargach udało nam się zaoszczędzić - dodaje Róża Koźlik. - Pojawiły się oszczędności i można żonglować właśnie w tym budżecie i przesuwać te środki. Można je ewentualnie przesunąć na inne inwestycje, gdzie nam ewentualnie po przetargu zabraknie tych pieniędzy. Każdy burmistrz robi projekt budżetu i przedstawia radnym. Nikt z burmistrzów nie planuje tak inwestycji, że nie zaplanuje tej wartości kosztorysowej w budżecie.

Jak zaznacza Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie, wyjściem z sytuacji może być rozkładanie inwestycji na etapy. - Gdyby samorządy postępowały w taki sposób, gdzie te zlecenia byłyby bardziej rozłożone w czasie, wówczas presja na znalezienie wykonawcy byłaby mniejsza. Koszty pracy to jest jedno, ale to jest mały składnik całości zadań. Koszty materiałów są na podobnym poziomie co kosztorysów, które powstawały kilka lat temu. Natomiast dzisiaj przedsiębiorcy mają okazję zwiększyć swoją marżę. Kilka firm, które przetrwały na rynku i zaciskały pasa chcą sobie to odbić.

Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego zaznacza, że rynek się zmienił i widać to też w inwestycjach na poziomie województwa. - Nie ma oszczędności, które moglibyśmy wykorzystać - dodaje Ogłaza. - Rzeczywiście w tym roku zbiegła się kampania wyborcza ze szczytem wydawania środków europejskich. W większości gminy są uzależnione od dofinansowania zewnętrznego i to dofinansowanie dzisiaj jest najwyższe. Są lata tłuste, kiedy ci wykonawcy mogą przebierać w ofertach, ale są lata bardzo chude, kiedy trafiają w taką lukę pomiędzy dwoma finansowaniami, kiedy jeszcze nie rusza nowy program, a stary już się skończył.
Dorota Koncewicz
Róża Koźlik
Paweł Nakonieczny
Szymon Ogłaza

Gospodarka

2018-06-21, godz. 19:00 Będzie rewitalizacja budynku UO w centrum Opola. 85 procent pieniędzy pochodzi z RPO Ponad 4 miliony 350 tysięcy przekazał zarząd województwa opolskiego na rewitalizację uniwersyteckiego budynku przy ulicy Kominka w Opolu, gdzie działa Samodzi ... » więcej 2018-06-21, godz. 14:52 Sygnalizacja w Żłobiźnie na ministerialnej liście inwestycji drogowych Budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK 94 z drogą powiatową nr 2022, czyli na wysokości Żłobizny znalazła się na liście inwestycji Ministerstwa Infr ... » więcej 2018-06-21, godz. 09:50 Chcą przyspieszyć prace na trasie kolejowej Opole - Nysa Inwestycja na trasie kolejowej 287 Opole - Nysa może nabrać szybszego tempa. Przypomnijmy, w ramach prac, które rozpoczęły się w maju tego roku, planuje się w ... » więcej 2018-06-21, godz. 07:30 Kędzierzyn-Koźle: ul. Wojska Polskiego będzie nie do poznania! Rozpoczęły się prace przy przebudowie ul. Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Jedna z głównych arterii miasta ma nie tylko zyskać nową nawierzchnię, ale pr ... » więcej 2018-06-20, godz. 19:45 Będzie remont drogi rozjechanej przez samochody, gdy służyła za objazd Przez ostatnie kilka miesięcy mieszkańcy gminy Leśnica musieli objeżdżać zamkniętą w Lichynii drogę, gdy trwał tam remont mostu. Lokalny ruch odbywał się głów ... » więcej 2018-06-20, godz. 17:00 Znikną dziury na trasie Ładza-Popielów. Powiat namysłowski otrzymał rządowe wsparcie na remont drogi Blisko pół miliona złotych będzie kosztować modernizacja trasy łączącej dwa powiaty. Pod koniec roku ma być gotowy w pełni zmodernizowany odcinek drogi łącząc ... » więcej 2018-06-20, godz. 15:00 Jak zrównoważyć rozwój w regionie? Goście Politechniki Opolskiej szukają pomysłów Współpraca biznesu, nauki i samorządu jest tematem konferencji zorganizowanej przez Politechnikę Opolską. Dwudniowe wydarzenie odbywa się w Opolu już po raz 2 ... » więcej 2018-06-20, godz. 11:45 Są firmy chętne do przebudowy dawnego mostu kolejowego w Krapkowicach Otmęcie 5 firm jest poważnie zainteresowanych adaptacją dawnego mostu kolejowego w Krapkowicach Otmęcie do ruchu kołowego. Przedsiębiorstwa złożyły pytania szczegółow ... » więcej 2018-06-20, godz. 08:15 W tym roku będzie gotowa ścieżka rowerowa na starym wale kolejowym w gminie Cisek Prace projektowe są już na ostatniej prostej. Latem ma rozpocząć się budowa prawie 2-kilometrowego odcinka ścieżki rowerowej na starym wale kolejowym na teren ... » więcej 2018-06-19, godz. 19:00 Biała: rewitalizując śródmieście zmienią organizację ruchu Zmieni się funkcjonalność centrum Białej i przyległych ulic. Wyłoniono wykonawców tych inwestycji. Gmina zapłaci za nie blisko cztery miliony złotych. Będzie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »