Radio Opole » Gospodarka
2018-01-18, 19:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Nowe rozwiązania rozliczeń z ZUS-em będą łatwiejsze dla przedsiębiorców

Konferencja dotycząca nowych zasad rozliczeń z ZUS-em [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja dotycząca nowych zasad rozliczeń z ZUS-em [fot. Mariusz Chałupnik]
Od 1 stycznia przedsiębiorcy rozliczają się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych dzięki e-składce. To indywidualny numer rachunku składkowego, na który prowadzący działalność odprowadza składki.
Szczegóły przedstawiono na zorganizowanej przez ZUS konferencji prasowej.

- Zmiany dotyczyły między innymi zapisów na koncie ubezpieczonego po dokonaniu wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych i pomostowych - mówi Jolanta Pałosz, zastępca dyrektora do spraw dochodów w opolskim oddziale ZUS. - Do tej pory takie wpłaty były dokonywane na czterech blankietach. Z dniem 1 stycznia wprowadziliśmy zasadę jednej składki. Teraz po stronie ZUS-u w tym momencie zostaje obowiązek rozksięgowania danej wpłaty na poszczególne fundusze.

- Od września prowadziliśmy cykl szkoleń dla naszych klientów. Niezwykle ważną rolę pełni w tych zmianach również zmodernizowana platforma usług elektronicznych - dodaje Radosław Siczewski, naczelnik wydziału obsługi klientów i korespondencji w opolskim ZUS-ie. - Ona pokazuje przedsiębiorcy nowe zasady rozliczeń, które wdrożyliśmy z początkiem roku. Każdy klient, który ma założone konto na platformie ZUS-u, może zobaczyć, jakie ma obecnie saldo bieżące. Jak te salda wyglądają w okresach sprawozdawczych, czyli na ostatni dzień miesiąca. Oprócz tego może zobaczyć, czy jego wpłaty, których dokonał po 1 stycznia, się księgują. Jeśli tak jest, to jak wygląda ich podział.

W województwie opolskim jest ponad 30 tysięcy aktywnych płatników składek.
Jolanta Pałosz
Radosław Siczewski

Gospodarka

2018-09-21, godz. 07:00 Budowa zbiornika Racibórz Dolny jest już prawie na półmetku Budowa zbiornika Racibórz Dolny posuwa się w dostatecznym tempie. Według dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie w Gliwicach Łukasza Langego ... » więcej 2018-09-20, godz. 19:30 Kiedy barki na stałe będą kursować po Odrze? Poznaliśmy daty [FILM, ZDJĘCIA] Na Odrę ma wrócić regularny transport. Takie są plany Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o których rozmawiano podczas 1. Kongresu Żeglugi ... » więcej 2018-09-20, godz. 15:00 Marek Gróbarczyk: Barki na Odrze za dwa lata będą pływały regularnie. Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu Budowa 29 stopni wodnych na Odrze do 2030 roku, czy uruchomienie regularnego transportu na rzece do 2020 roku - to założenia ministra gospodarki morskiej i że ... » więcej 2018-09-20, godz. 14:50 Na terenie byłej FSD w Nysie Włosi będą wykańczać tłoczniki do produkcji karoserii Kilkadziesiąt osób ma już wkrótce rozpocząć pracę w otwartej dziś (20.09) fabryce form do produkcji karoserii na terenie byłej FSD w Nysie. » więcej 2018-09-19, godz. 19:00 Studnia zabezpieczy mieszkańców Graczy. Wody tam nie zabraknie Nowa studnia zapewni bezpiecznie czerpanie wody. W Graczach uruchomiono studnię głębinową, która w razie awarii pozostałych, będzie dostarczała wodę do domów ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:20 Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Wczoraj fachowcy rozmawiali o ożywieniu polskich rzek. Dzisiaj ciąg dalszy [FILMY, ... O promocji żeglugi śródlądowej debatowano w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. To była pierwsza odsłona I Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu. » więcej 2018-09-19, godz. 12:30 Grupa Azoty ZAK S.A. będzie rozwijać produkcję bezpieczniejszych plastyfikatorów Z oferty kędzierzyńskiej Grupy Azoty ZAK S.A. znikają plastyfikatory ftalanowe (Oxoplast O® i Oxoplast Medica®). Ostatnia partia produktów z substancją DEHP, ... » więcej 2018-09-18, godz. 11:15 Praca poza krajem i wypłacanie emerytury - ZUS organizuje Dni Poradnictwa dla pracujących za granicą Kto wypłaci emeryturę, jak złożyć wniosek o rentę, jakie świadczenia za pracę za granicą można pobrać - w ramach Polsko-Niemieckich Dni Poradnictwa Emerytalno ... » więcej 2018-09-18, godz. 08:00 Gorzów Śląski ma internet światłowodowy. Mieszkańcy deklarują chęć dołączenia do sieci Bardzo szybki internet światłowodowy zawitał do Gorzowa Śląskiego. Na razie sieć przyłączona od pobliskiej Praszki dotarła do jednej z firm, urzędu miejskiego ... » więcej 2018-09-17, godz. 20:10 Zmian w Kodeksie Pracy chce poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński Obowiązek podawania wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę chce wprowadzić opolski poseł Witold Zembaczyński. Projekt zmian w Kodeksie Pracy jego auto ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »