Radio Opole » Gospodarka
2018-01-18, 19:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Nowe rozwiązania rozliczeń z ZUS-em będą łatwiejsze dla przedsiębiorców

Konferencja dotycząca nowych zasad rozliczeń z ZUS-em [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja dotycząca nowych zasad rozliczeń z ZUS-em [fot. Mariusz Chałupnik]
Od 1 stycznia przedsiębiorcy rozliczają się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych dzięki e-składce. To indywidualny numer rachunku składkowego, na który prowadzący działalność odprowadza składki.
Szczegóły przedstawiono na zorganizowanej przez ZUS konferencji prasowej.

- Zmiany dotyczyły między innymi zapisów na koncie ubezpieczonego po dokonaniu wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych i pomostowych - mówi Jolanta Pałosz, zastępca dyrektora do spraw dochodów w opolskim oddziale ZUS. - Do tej pory takie wpłaty były dokonywane na czterech blankietach. Z dniem 1 stycznia wprowadziliśmy zasadę jednej składki. Teraz po stronie ZUS-u w tym momencie zostaje obowiązek rozksięgowania danej wpłaty na poszczególne fundusze.

- Od września prowadziliśmy cykl szkoleń dla naszych klientów. Niezwykle ważną rolę pełni w tych zmianach również zmodernizowana platforma usług elektronicznych - dodaje Radosław Siczewski, naczelnik wydziału obsługi klientów i korespondencji w opolskim ZUS-ie. - Ona pokazuje przedsiębiorcy nowe zasady rozliczeń, które wdrożyliśmy z początkiem roku. Każdy klient, który ma założone konto na platformie ZUS-u, może zobaczyć, jakie ma obecnie saldo bieżące. Jak te salda wyglądają w okresach sprawozdawczych, czyli na ostatni dzień miesiąca. Oprócz tego może zobaczyć, czy jego wpłaty, których dokonał po 1 stycznia, się księgują. Jeśli tak jest, to jak wygląda ich podział.

W województwie opolskim jest ponad 30 tysięcy aktywnych płatników składek.
Jolanta Pałosz
Radosław Siczewski

Gospodarka

2018-07-16, godz. 12:30 Muszą przeszkolić większą liczbę pracowników albo zwrócą dotację Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki sięgając po pieniądze z Brukseli założyło, że w tym roku na zdobywanie nowych kwalifikacji wśród 6 tysięcy pracowników fir ... » więcej 2018-07-16, godz. 10:00 Gmina Tarnów Opolski chce ściągać do siebie inwestorów Park Technologiczno-inwestycyjny pomiędzy miejscowościami Przywory a Kąty Opolskie jest już uzbrojony. Na razie działa tam jedna firma, ale zainteresowanie in ... » więcej 2018-07-15, godz. 19:00 Nysa: tereny po FSO będą ściągać przedsiębiorców Tereny po byłej FSO dla przedsiębiorców. Gmina rozpoczyna prace, które mają zwiększyć atrakcyjność gruntów. Na początku roku przeprowadzono prace przygotowawc ... » więcej 2018-07-15, godz. 16:30 Z nowego PSZOK-u w Gorzowie Śląskim skorzystają też mieszkańcy gminy Radłów Do lutego przyszłego roku potrwa budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gorzowie Śląskim. Będą z niego korzystać również mieszkańcy gminy Rad ... » więcej 2018-07-15, godz. 14:00 Trwa przygotowanie działek pod zabudowę wielorodzinną w Kietrzu. Czy znajdą się zainteresowani deweloperzy? Kietrz przygotowuje działki pod budowę wielorodzinną. Chodzi o pięć terenów położonych w różnych częściach miasta. Część z nich znajduje się w bezpośrednim są ... » więcej 2018-07-15, godz. 11:30 W ramach programu "Lider" zostanie zorganizowanych 14 wydarzeń. LGD "Dolina Stobrawy" przyznała dofinansowania Głównym zadaniem jest integracja małych lokalnych społeczności. Lokalna Grupa Działania 'Dolina Stobrawy' rozstrzygnęła kolejną edycję konkursu 'Lider'. W jeg ... » więcej 2018-07-15, godz. 07:30 Oferta o 4,5 miliona większa od kosztorysu nie martwi władz Krapkowic. Wciąż szykują się do adaptacji mostu Cztery firmy zadeklarowały chęć adaptacji nieczynnego mostu kolejowego w Krapkowicach Otmęcie do lokalnego ruchu samochodowego. Kosztorys samorządu gminnego m ... » więcej 2018-07-14, godz. 16:30 Głubczyce też chcą mieć tężnię. To zwycięski projekt I budżetu obywatelskiego Głubczyce będą kolejnym miastem Opolszczyzny, w którym zostanie zainstalowana tężnia. Projekt jej wybudowania wygrał w I gminnej edycji budżetu obywatelskiego ... » więcej 2018-07-14, godz. 12:30 Do dwóch razy sztuka. Niebawem ruszy budowa kanalizacji dla gminy Baborów Wymiana wodociągu, budowa oczyszczalni ścieków, przepompowni i sieci sanitarnej. Dziećmarów w gminie Baborów zostanie skanalizowany. Gmina rozstrzygnęła drugi ... » więcej 2018-07-14, godz. 06:32 Strefa w Radzikowicach wypełni się inwestorami? "Umicore działa jak magnes" Coraz więcej firm jest zainteresowanych inwestowaniem w Nysie. Jak mówi burmistrz miasta, Kordian Kolbiarz, pomogła w tym informacja o budowie zakładu belgijs ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »