Radio Opole » Gospodarka
2018-01-18, 19:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Nowe rozwiązania rozliczeń z ZUS-em będą łatwiejsze dla przedsiębiorców

Konferencja dotycząca nowych zasad rozliczeń z ZUS-em [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja dotycząca nowych zasad rozliczeń z ZUS-em [fot. Mariusz Chałupnik]
Od 1 stycznia przedsiębiorcy rozliczają się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych dzięki e-składce. To indywidualny numer rachunku składkowego, na który prowadzący działalność odprowadza składki.
Szczegóły przedstawiono na zorganizowanej przez ZUS konferencji prasowej.

- Zmiany dotyczyły między innymi zapisów na koncie ubezpieczonego po dokonaniu wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych i pomostowych - mówi Jolanta Pałosz, zastępca dyrektora do spraw dochodów w opolskim oddziale ZUS. - Do tej pory takie wpłaty były dokonywane na czterech blankietach. Z dniem 1 stycznia wprowadziliśmy zasadę jednej składki. Teraz po stronie ZUS-u w tym momencie zostaje obowiązek rozksięgowania danej wpłaty na poszczególne fundusze.

- Od września prowadziliśmy cykl szkoleń dla naszych klientów. Niezwykle ważną rolę pełni w tych zmianach również zmodernizowana platforma usług elektronicznych - dodaje Radosław Siczewski, naczelnik wydziału obsługi klientów i korespondencji w opolskim ZUS-ie. - Ona pokazuje przedsiębiorcy nowe zasady rozliczeń, które wdrożyliśmy z początkiem roku. Każdy klient, który ma założone konto na platformie ZUS-u, może zobaczyć, jakie ma obecnie saldo bieżące. Jak te salda wyglądają w okresach sprawozdawczych, czyli na ostatni dzień miesiąca. Oprócz tego może zobaczyć, czy jego wpłaty, których dokonał po 1 stycznia, się księgują. Jeśli tak jest, to jak wygląda ich podział.

W województwie opolskim jest ponad 30 tysięcy aktywnych płatników składek.
Jolanta Pałosz
Radosław Siczewski

Gospodarka

2018-11-17, godz. 08:30 Nowe prawo wodne wciąż pozostaje nie do końca jasne i bywa różnie interpretowane Nowe prawo wodne było jednym z tematów jesiennej konferencji Rybackiej Lokalnej Grupy Działania 'Opolszczyzna' w niemodlińskim ośrodku kultury. » więcej 2018-11-16, godz. 18:30 Opolskie w krajowej czołówce hodowli karpia. Mimo najmniejszej powierzchni stawów Województwo opolskie jest liderem w Polsce pod względem wydajności hodowli karpia. Oznacza to największą liczbę kilogramów ryby na jeden hektar. » więcej 2018-11-16, godz. 14:00 Prudnik: przyszłoroczne inwestycje powiatu ograniczą m.in. rosnące wydatki na oświatę Mniejsze dochody i mniejszy zakres inwestycji niż w tym roku. Taki w ogólnym zarysie jest projekt przyszłorocznego budżetu powiatu prudnickiego. Do połowy lis ... » więcej 2018-11-16, godz. 09:29 Niebieskie pojemniki na makulaturę pojawią się za kilka miesięcy w Opolu Szykują się zmiany w segregacji odpadów w Opolu. W kwietniu przyszłego roku obok żółtych, brązowych, czy czarnych pojemników na śmieci, staną także niebieskie ... » więcej 2018-11-15, godz. 16:35 Mieszkańcy Głuchołaz korzystają z dotacji na usuwanie azbestu. "Niektórzy liczą, że gmina sfinansuje też nowy dach" Właściciele prawie 140 obiektów znajdujących się na terenie gminy Głuchołazy skorzystali jak dotąd z gminnego programu dofinansowania utylizacji azbestu. » więcej 2018-11-15, godz. 10:30 Kędzierzyn-Koźle gości przedsiębiorców i inwestorów na specjalnej konferencji Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, to cykl spotkań, szkoleń i prelekcji skierowanych do przedsiębiorców i inwestorów. Zorganizowane przez Kędzierzyńsko-Kozi ... » więcej 2018-11-15, godz. 07:00 Włodarze Krapkowic chcą skorzystać z programu Mieszkanie Plus. Na początek jeden lub dwa budynki Gmina Krapkowice szykuje się do udziału w rządowym programie Mieszkanie Plus. We wrześniu tego roku zmieniły się zasady i teraz można korzystać z programu jed ... » więcej 2018-11-14, godz. 17:36 KRUS podsumował konkurs "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Opolszczyzna na czele Opolszczyzna ma najniższy wskaźnik wypadków w rolnictwie w kraju. Tak wynika z analiz prowadzonych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. KRUS podsu ... » więcej 2018-11-14, godz. 14:02 Opole znów z rekordowym budżetem. Miasto pół miliarda złotych przeznaczy na inwestycje 1,333 miliarda złotych - to budżet Opola na 2019 rok. Oznacza to kolejny finansowy rekord miasta. Budżet 2019 względem tegorocznego będzie większy o blisko 20 ... » więcej 2018-11-14, godz. 11:00 Trwa Światowy Tydzień Przedsiębiorczości W Opolu to wydarzenie odbywa się pod hasłem 'Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »