Radio Opole » Gospodarka
2017-12-25, 15:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Ubywa nas. Opolscy samorządowcy o problemie depopulacji regionu

Od lewej: Grzegorz Sawicki (PSL), Michał Nowak (PiS), Justyna Marcińska, Hubert Kołodziej (MN) i Przemysław Pospieszyński (PO) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Grzegorz Sawicki (PSL), Michał Nowak (PiS), Justyna Marcińska, Hubert Kołodziej (MN) i Przemysław Pospieszyński (PO) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Sawicki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Sawicki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Hubert Kołodziej [fot. Justyna Krzyżanowska]
Hubert Kołodziej [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przemysław Pospieszyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przemysław Pospieszyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od dłuższego czasu zarówno z terenów miejskich, jak i wiejskich ubywa ludności Opolszczyzny. Według profesora Romuald Jończego z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który badał ten problem taka tendencja jest stała i utrzymuje się od kilku lat. Według prowadzonych statystyk jest nas na Opolszczyźnie około 800 - 830 tysięcy.
Jak poradzić sobie z depopulacją naszego regionu? O tym rozmawiali politycy w Samorządowej Loży Radiowej.

- Depopulacja ma trzy czynniki - migracja wewnętrzna i zewnętrzna, urodzenia oraz długość i jakość życia. Powoli idziemy w dobrym kierunku - uważa Michał Nowak z Prawa i Sprawiedliwości. - W 2017 roku urodziło się około 400 tysięcy dzieci. Eksperci mówili, że jest to niemożliwe, a jednak okazało się możliwe i programy, które wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość powodują, że przekroczyliśmy tę magiczną barierę. Jeżeli natomiast chodzi o Opole, to mamy najwięcej urodzeń od 25 lat, najmniejsze bezrobocie od 27 lat. Złotówka rośnie na sile od początku rządów PiS, to też jest bardzo dobry impuls. Ale najważniejsze jest to, że 70 proc. miejsc pracy w przemyśle w całej Unii Europejskiej powstaje w Polsce.

- Nie tylko rząd walczy z tym negatywnym zjawiskiem. Niebagatelną rolę odgrywają samorządy. My jako samorząd województwa opolskiego przeznaczyliśmy w ostatnich latach na walkę z depopulacją ponad miliard złotych - mówi Grzegorz Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Samorząd województwa opolskiego od kilku lat prowadzi program związany ze Specjalną Strefą Demograficzną. My te tematy związane z depopulacją już dawno zdiagnozowaliśmy. Służy temu program "Opolskie dla rodziny". Aktualnie realizowanych jest 300 projektów związanych z miejscami pracy, z bezpieczną rodziną, z rynkiem pracy, z opieką żłobkowo-przedszkolną, ze złotą jesienią. W ostatnim czasie wydaliśmy 480 milionów złotych na przedsiębiorczość i nowe miejsca pracy. Kolejne 149 milionów złotych na rozwój edukacji.

- Trzeba zwrócić uwagę, że na problem związany z depopulacją zareagowaliśmy jako pierwsi w Polsce i jako jedni z pierwszych w Europie - mówi Hubert Kołodziej z Mniejszości Niemieckiej. - Program "Opolskie dla Rodziny" został uznany przez Brukselę jako nadzwyczaj innowacyjny i wart wdrożenia. Zaplanowaliśmy w ramach środków unijnych, które mieliśmy do dyspozycji 35 proc. środków na realizację strefy demograficznej. To są potężne środki. Najistotniejsze, że obejmują wszystkie grupy wiekowe. Ze szczególną koncentracją na przedsiębiorców, na tworzenie nowych miejsc pracy.

- Największe słowa uznania należą się władzom samorządu województwa za wdrożenie Specjalnej Strefy Demograficznej i tych programów wsparcia - mówi Przemysław Pospieszyński z Platformy Obywatelskiej. - Pamiętajmy, że inne województwa nie chciały w to wejść. Na efekty tych programów trzeba będzie poczekać. Nie będzie ich jutro czy za rok, ale za kilka lat. W mojej ocenie dotychczasowo problem depopulacji naszego regionu był taki, że nasze uczelnie nie miały dostosowanego procesu kształcenia do wymogów rynku pracy. Sam niedawno skończyłem studia i pamiętam, że jak zaczynałem, to było wiele kierunków studiów, jak europeistyka, które tak naprawdę nie wnosiły nic na rynek pracy, a produkowaliśmy absolwentów w dużych ilościach.

Wszyscy goście Samorządowej Loży Radiowej podkreślili, że kluczem do walki z depopulacją jest dobra i skoordynowana współpraca rządu z poszczególnymi samorządami.

Dodajmy, że z ankiety przeprowadzonej wśród studentów wynika, że na 2 osoby, które chcą zostać na Opolszczyźnie przypada 7, które chcą wyjechać. Najczęstszym kierunkiem jest Wrocław.
Michał Nowak
Grzegorz Sawicki
Hubert Kołodziej
Przemysław Pospieszyński

Gospodarka

2018-01-18, godz. 12:00 Półtora miliona złotych będzie kosztować modernizacja dwóch szkół z gminy Dobrodzień Ruszyła modernizacja dwóch szkół w gminie Dobrodzień. Rozpoczęcie prac podczas ferii to nie przypadek. » więcej 2018-01-17, godz. 19:45 Nowe przepisy zatrudniania cudzoziemców. "Mamy rozeznanie co do faktycznej liczby obcokrajowców" Zmieniły się zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Od nowego roku obowiązuje zezwolenie na pracę sezonową i oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy ... » więcej 2018-01-17, godz. 15:38 Po 10 latach w Brzeźcach będzie sklep Choć do zadań gminy nie należy prowadzenie sklepów spożywczych, to władze Bierawy stawały na głowie, żeby w jednym z sołectw taki punkt powstał. Brzeźce od la ... » więcej 2018-01-17, godz. 10:00 W Głubczycach liczą, że szybkie przetargi będą korzystniejsze Na początku roku Głubczyce ogłaszają przetargi na inwestycje drogowe. Na rozstrzygnięcie czeka już przetarg związany z ulicą Mickiewicza. Niebawem zostanie og ... » więcej 2018-01-17, godz. 09:00 Budżet Izbicka napięty, dużo pieniędzy jest na inwstycje W tym roku gmina Izbicko planuje wydać 22,5 miliona złotych. Do budżetu wpłynie o 1,5 mniej, więc brakującą kwotę samorządowcy będą łatać za pomocą kredytów i ... » więcej 2018-01-16, godz. 19:10 Capgemini kontynuuje patronat nad klasą przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 Opolu Będzie kolejna klasa biznesowa pod patronatem firmy Capgemini Polska w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Opolu. Aktualnie działają dwie takie klasy licz ... » więcej 2018-01-16, godz. 10:52 Jeden startuje, drugi rozbudowuje. Dwóch inwestorów postawi hale w Krapkowicach Będą nowe hale produkcyjne w Krapkowicach. Paul Schockemoehle, obecna w mieście firma logistyczna, na początku lutego rozpocznie budowę kolejnego magazynu o p ... » więcej 2018-01-16, godz. 08:00 Prudnik: nie zmniejszą się wydatki na modernizację dróg powiatowych, ale pieniędzy na takie cele jest ciągle za mało 14 mln złotych na modernizację dróg wyda w tym roku powiat prudnicki. Wszystkie inwestycje pochłonąć mają 32 procent tegorocznego budżetu tego samorządu lokal ... » więcej 2018-01-15, godz. 16:50 Opolanie muszą oddać prawie pół miliona złotych za "lewe" chorobowe Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdził czy mieszkańcy Opolszczyzny prawidłowo korzystali ze zwolnień lekarskich. Rekordzista w ciągu ostatnich dwóch lat pon ... » więcej 2018-01-14, godz. 12:30 Prudnik: chcą większej transparentności funkcjonowania gminy Rejestr umów finansowych zawieranych przez gminę oraz imienne głosowanie radnych - wprowadzenie takich rozwiązań proponuje Stowarzyszenie Prudniczanie. Przeds ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »