Radio Opole » Gospodarka
2017-12-25, 15:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Ubywa nas. Opolscy samorządowcy o problemie depopulacji regionu

Od lewej: Grzegorz Sawicki (PSL), Michał Nowak (PiS), Justyna Marcińska, Hubert Kołodziej (MN) i Przemysław Pospieszyński (PO) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Grzegorz Sawicki (PSL), Michał Nowak (PiS), Justyna Marcińska, Hubert Kołodziej (MN) i Przemysław Pospieszyński (PO) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Sawicki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Sawicki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Hubert Kołodziej [fot. Justyna Krzyżanowska]
Hubert Kołodziej [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przemysław Pospieszyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przemysław Pospieszyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od dłuższego czasu zarówno z terenów miejskich, jak i wiejskich ubywa ludności Opolszczyzny. Według profesora Romuald Jończego z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który badał ten problem taka tendencja jest stała i utrzymuje się od kilku lat. Według prowadzonych statystyk jest nas na Opolszczyźnie około 800 - 830 tysięcy.
Jak poradzić sobie z depopulacją naszego regionu? O tym rozmawiali politycy w Samorządowej Loży Radiowej.

- Depopulacja ma trzy czynniki - migracja wewnętrzna i zewnętrzna, urodzenia oraz długość i jakość życia. Powoli idziemy w dobrym kierunku - uważa Michał Nowak z Prawa i Sprawiedliwości. - W 2017 roku urodziło się około 400 tysięcy dzieci. Eksperci mówili, że jest to niemożliwe, a jednak okazało się możliwe i programy, które wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość powodują, że przekroczyliśmy tę magiczną barierę. Jeżeli natomiast chodzi o Opole, to mamy najwięcej urodzeń od 25 lat, najmniejsze bezrobocie od 27 lat. Złotówka rośnie na sile od początku rządów PiS, to też jest bardzo dobry impuls. Ale najważniejsze jest to, że 70 proc. miejsc pracy w przemyśle w całej Unii Europejskiej powstaje w Polsce.

- Nie tylko rząd walczy z tym negatywnym zjawiskiem. Niebagatelną rolę odgrywają samorządy. My jako samorząd województwa opolskiego przeznaczyliśmy w ostatnich latach na walkę z depopulacją ponad miliard złotych - mówi Grzegorz Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Samorząd województwa opolskiego od kilku lat prowadzi program związany ze Specjalną Strefą Demograficzną. My te tematy związane z depopulacją już dawno zdiagnozowaliśmy. Służy temu program "Opolskie dla rodziny". Aktualnie realizowanych jest 300 projektów związanych z miejscami pracy, z bezpieczną rodziną, z rynkiem pracy, z opieką żłobkowo-przedszkolną, ze złotą jesienią. W ostatnim czasie wydaliśmy 480 milionów złotych na przedsiębiorczość i nowe miejsca pracy. Kolejne 149 milionów złotych na rozwój edukacji.

- Trzeba zwrócić uwagę, że na problem związany z depopulacją zareagowaliśmy jako pierwsi w Polsce i jako jedni z pierwszych w Europie - mówi Hubert Kołodziej z Mniejszości Niemieckiej. - Program "Opolskie dla Rodziny" został uznany przez Brukselę jako nadzwyczaj innowacyjny i wart wdrożenia. Zaplanowaliśmy w ramach środków unijnych, które mieliśmy do dyspozycji 35 proc. środków na realizację strefy demograficznej. To są potężne środki. Najistotniejsze, że obejmują wszystkie grupy wiekowe. Ze szczególną koncentracją na przedsiębiorców, na tworzenie nowych miejsc pracy.

- Największe słowa uznania należą się władzom samorządu województwa za wdrożenie Specjalnej Strefy Demograficznej i tych programów wsparcia - mówi Przemysław Pospieszyński z Platformy Obywatelskiej. - Pamiętajmy, że inne województwa nie chciały w to wejść. Na efekty tych programów trzeba będzie poczekać. Nie będzie ich jutro czy za rok, ale za kilka lat. W mojej ocenie dotychczasowo problem depopulacji naszego regionu był taki, że nasze uczelnie nie miały dostosowanego procesu kształcenia do wymogów rynku pracy. Sam niedawno skończyłem studia i pamiętam, że jak zaczynałem, to było wiele kierunków studiów, jak europeistyka, które tak naprawdę nie wnosiły nic na rynek pracy, a produkowaliśmy absolwentów w dużych ilościach.

Wszyscy goście Samorządowej Loży Radiowej podkreślili, że kluczem do walki z depopulacją jest dobra i skoordynowana współpraca rządu z poszczególnymi samorządami.

Dodajmy, że z ankiety przeprowadzonej wśród studentów wynika, że na 2 osoby, które chcą zostać na Opolszczyźnie przypada 7, które chcą wyjechać. Najczęstszym kierunkiem jest Wrocław.
Michał Nowak
Grzegorz Sawicki
Hubert Kołodziej
Przemysław Pospieszyński

Gospodarka

2018-06-19, godz. 07:15 Na Opolszczyźnie jest coraz więcej legalnie pracujących Ukraińców. Zakładają też firmy Dynamicznie rośnie liczba Ukraińców legalnie pracujących na Opolszczyźnie. Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma zgłoszonych do ubezpieczenia ponad 12300 ... » więcej 2018-06-18, godz. 21:30 Opole: najlepsze pomysły branży energetycznej w MBP. Za nami kolejna edycja Startup Mixer Innowacyjne pomysły i ciekawe rozwiązania - za nami 33. edycja Startup Mixer. 5 najlepszych projektów związanych z nowatorstwem energetycznym zaprezentowano n ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:00 Remontują drogi lokalne, bo mieszkańcy tego oczekują Cztery odcinki dróg lokalnych będą w tym roku remontowane, a sfinansuje to samorząd gminy Bierawa. Co roku urzędnicy szukają wykonawców remontów odcinków dróg ... » więcej 2018-06-18, godz. 11:00 Kędzierzyn-Koźle i spółka gazownicza razem dla lepszego powietrza Gmina Kędzierzyn-Koźle oraz spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny będą ze sobą współpracować na rzecz poprawy jakości powietrza w mi ... » więcej 2018-06-17, godz. 14:30 Remontują przedwojenny urząd. Będzie siedzibą policji i poczty Rozpoczął się długo wyczekiwany remont przedwojennego urzędu w Cisku. Budynek jest w fatalnym stanie. Od kilku lat parter nie był użytkowany. Działający tam p ... » więcej 2018-06-17, godz. 14:00 Oceniali wymiona, nogi i chód. Na Opolagrze zaprezentowały się dorodne krowy [ZDJĘCIA] Wystawa bydła hodowlanego to jedna z atrakcji trzeciego dnia Opolagry 2018 na lotnisku w Kamieniu Śląskim. Krowy podzielono na kilkanaście kategorii. » więcej 2018-06-17, godz. 08:00 Mieszkańcy Prószkowa mogą dostać dotację na wymianę pieców na ekologiczne 120 tysięcy złotych przeznaczyły władze Prószkowa na dotacje na zadania służące ochronie powietrza. Mieszkańcy gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie wym ... » więcej 2018-06-16, godz. 18:00 Gminy będą dochodzić swoich racji w sądzie Sąd rozstrzygnie śmieciowy spór kilkunastu gmin z nyskimi decydentami. Sprawa dotyczy opłat za składowanie odpadów komunalnych w Domaszkowicach. Zdaniem oście ... » więcej 2018-06-16, godz. 12:00 Wygaszanie baterii i redukcja emisji pyłów. Zakłady Koksownicze inwestują w ochronę środowiska Zdzieszowickie Zakłady Koksownicze zredukują produkcję koksu i wygaszą dwie baterie, eliminując w ten sposób negatywny wpływ na środowisko. Inwestycje, opiewa ... » więcej 2018-06-15, godz. 18:00 Najnowocześniejsze maszyny rolnicze prezentują się na Opolagrze w Kamieniu Śląskim [ZDJĘCIA] Ponad 400 wystawców z całej Europy prezentuje się na XV Opolagrze, największej w regionie wystawie maszyn i urządzeń rolniczych w Kamieniu Śląskim. Na płycie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »