Radio Opole » Gospodarka
2017-12-25, 15:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Ubywa nas. Opolscy samorządowcy o problemie depopulacji regionu

Od lewej: Grzegorz Sawicki (PSL), Michał Nowak (PiS), Justyna Marcińska, Hubert Kołodziej (MN) i Przemysław Pospieszyński (PO) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Grzegorz Sawicki (PSL), Michał Nowak (PiS), Justyna Marcińska, Hubert Kołodziej (MN) i Przemysław Pospieszyński (PO) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Sawicki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Sawicki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Hubert Kołodziej [fot. Justyna Krzyżanowska]
Hubert Kołodziej [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przemysław Pospieszyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przemysław Pospieszyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od dłuższego czasu zarówno z terenów miejskich, jak i wiejskich ubywa ludności Opolszczyzny. Według profesora Romuald Jończego z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który badał ten problem taka tendencja jest stała i utrzymuje się od kilku lat. Według prowadzonych statystyk jest nas na Opolszczyźnie około 800 - 830 tysięcy.
Jak poradzić sobie z depopulacją naszego regionu? O tym rozmawiali politycy w Samorządowej Loży Radiowej.

- Depopulacja ma trzy czynniki - migracja wewnętrzna i zewnętrzna, urodzenia oraz długość i jakość życia. Powoli idziemy w dobrym kierunku - uważa Michał Nowak z Prawa i Sprawiedliwości. - W 2017 roku urodziło się około 400 tysięcy dzieci. Eksperci mówili, że jest to niemożliwe, a jednak okazało się możliwe i programy, które wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość powodują, że przekroczyliśmy tę magiczną barierę. Jeżeli natomiast chodzi o Opole, to mamy najwięcej urodzeń od 25 lat, najmniejsze bezrobocie od 27 lat. Złotówka rośnie na sile od początku rządów PiS, to też jest bardzo dobry impuls. Ale najważniejsze jest to, że 70 proc. miejsc pracy w przemyśle w całej Unii Europejskiej powstaje w Polsce.

- Nie tylko rząd walczy z tym negatywnym zjawiskiem. Niebagatelną rolę odgrywają samorządy. My jako samorząd województwa opolskiego przeznaczyliśmy w ostatnich latach na walkę z depopulacją ponad miliard złotych - mówi Grzegorz Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Samorząd województwa opolskiego od kilku lat prowadzi program związany ze Specjalną Strefą Demograficzną. My te tematy związane z depopulacją już dawno zdiagnozowaliśmy. Służy temu program "Opolskie dla rodziny". Aktualnie realizowanych jest 300 projektów związanych z miejscami pracy, z bezpieczną rodziną, z rynkiem pracy, z opieką żłobkowo-przedszkolną, ze złotą jesienią. W ostatnim czasie wydaliśmy 480 milionów złotych na przedsiębiorczość i nowe miejsca pracy. Kolejne 149 milionów złotych na rozwój edukacji.

- Trzeba zwrócić uwagę, że na problem związany z depopulacją zareagowaliśmy jako pierwsi w Polsce i jako jedni z pierwszych w Europie - mówi Hubert Kołodziej z Mniejszości Niemieckiej. - Program "Opolskie dla Rodziny" został uznany przez Brukselę jako nadzwyczaj innowacyjny i wart wdrożenia. Zaplanowaliśmy w ramach środków unijnych, które mieliśmy do dyspozycji 35 proc. środków na realizację strefy demograficznej. To są potężne środki. Najistotniejsze, że obejmują wszystkie grupy wiekowe. Ze szczególną koncentracją na przedsiębiorców, na tworzenie nowych miejsc pracy.

- Największe słowa uznania należą się władzom samorządu województwa za wdrożenie Specjalnej Strefy Demograficznej i tych programów wsparcia - mówi Przemysław Pospieszyński z Platformy Obywatelskiej. - Pamiętajmy, że inne województwa nie chciały w to wejść. Na efekty tych programów trzeba będzie poczekać. Nie będzie ich jutro czy za rok, ale za kilka lat. W mojej ocenie dotychczasowo problem depopulacji naszego regionu był taki, że nasze uczelnie nie miały dostosowanego procesu kształcenia do wymogów rynku pracy. Sam niedawno skończyłem studia i pamiętam, że jak zaczynałem, to było wiele kierunków studiów, jak europeistyka, które tak naprawdę nie wnosiły nic na rynek pracy, a produkowaliśmy absolwentów w dużych ilościach.

Wszyscy goście Samorządowej Loży Radiowej podkreślili, że kluczem do walki z depopulacją jest dobra i skoordynowana współpraca rządu z poszczególnymi samorządami.

Dodajmy, że z ankiety przeprowadzonej wśród studentów wynika, że na 2 osoby, które chcą zostać na Opolszczyźnie przypada 7, które chcą wyjechać. Najczęstszym kierunkiem jest Wrocław.
Michał Nowak
Grzegorz Sawicki
Hubert Kołodziej
Przemysław Pospieszyński

Gospodarka

2018-03-22, godz. 21:15 Prezes Wód Polskich o zadaniach opolskich jednostek Zarząd zlewni oraz jednostka realizująca projekty mają swoje siedziby w Opolu w ramach nowego obowiązującego od 1 stycznia prawa wodnego. » więcej 2018-03-22, godz. 15:00 Brzeskie samorządy mają problem z inwestycjami drogowymi Starostwo Powiatowe w Brzegu zdecydowało pod koniec ubiegłego roku, że zmodernizuje jedną z głównych arterii w centrum miasta. Ulica Chrobrego będzie miała no ... » więcej 2018-03-22, godz. 13:30 Ponad 400 uczestników i 1100 rozmów handlowych. W Opolu trwa Automotive Cee Day Ponad 400 uczestników i ponad 1100 rozmów biznesowych w ciągu dwóch dni. W Opolu już po raz piąty odbywa się Automotive Cee Day. To doskonały sposób do zawier ... » więcej 2018-03-22, godz. 10:45 Najgorsza droga w gminie będzie wyremontowana Rozjechane pobocza, dziurawy asfalt, wieczne kałuże i brak chodnika - tak wygląda najgorsza droga gminy Strzelce Opolskie. A ruch na niej jest duży i to przez ... » więcej 2018-03-21, godz. 19:30 20 milionów da rząd samorządom na nowe drogi na Opolszczyźnie Ponad 20 milionów złotych otrzyma Opolszczyzna na budowę nowych dróg. Są to pieniądze, które rząd przeznaczył na inwestycje realizowane przez samorządy. W cał ... » więcej 2018-03-21, godz. 18:30 Prywatny inwestor chce w Kędzierzynie-Koźlu wybudować 125 domków jednorodzinnych 125 domków jednorodzinnych, drogi dojazdowe i chodniki mają powstać na osiedlu Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Takie plany ma prywatny inwestor ze Śląska. Pierws ... » więcej 2018-03-21, godz. 15:30 Subwencja do zwrotu, a powiat może popaść w finansowe tarapaty Starostwo Powiatowe w Namysłowie decyzją Ministerstwa Finansów musi zwrócić 3,5 mln złotych źle pobranej subwencji oświatowej. Chodzi o podopiecznych Młodzież ... » więcej 2018-03-21, godz. 07:00 Rośnie liczba cudzoziemców zgłaszanych do opolskiego ZUS. Dominują obywatele Ukrainy Prawie 300 cudzoziemców na początku tego roku zgłosiło prowadzenie działalności gospodarczej w opolskim ZUS-ie. Z każdym miesiącem przybywa zagranicznych prac ... » więcej 2018-03-20, godz. 17:00 "List intencyjny nie jest wiążący". Władze Opola tłumaczą sprawę zamiany gruntów Opolski ratusz broni dokonanych i planowanych transakcji z biznesmenem Ryszardem Wójcikiem dotyczącej zamiany gruntów. Miasto opublikowało list intencyjny, kt ... » więcej 2018-03-20, godz. 16:45 Centrum Usług Wspólnych w Opolu podwoi zatrudnienie. Szukają 100 pracowników Podwojenie liczby pracowników planuje Centrum Usług Wspólnych PwC w Opolu. Podczas śniadania prasowego poinformowano o rekrutacji 100 pracowników w ciągu 12 m ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »