Radio Opole » Gospodarka
2017-12-25, 15:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Ubywa nas. Opolscy samorządowcy o problemie depopulacji regionu

Od lewej: Grzegorz Sawicki (PSL), Michał Nowak (PiS), Justyna Marcińska, Hubert Kołodziej (MN) i Przemysław Pospieszyński (PO) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Grzegorz Sawicki (PSL), Michał Nowak (PiS), Justyna Marcińska, Hubert Kołodziej (MN) i Przemysław Pospieszyński (PO) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Sawicki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Sawicki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Hubert Kołodziej [fot. Justyna Krzyżanowska]
Hubert Kołodziej [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przemysław Pospieszyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przemysław Pospieszyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od dłuższego czasu zarówno z terenów miejskich, jak i wiejskich ubywa ludności Opolszczyzny. Według profesora Romuald Jończego z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który badał ten problem taka tendencja jest stała i utrzymuje się od kilku lat. Według prowadzonych statystyk jest nas na Opolszczyźnie około 800 - 830 tysięcy.
Jak poradzić sobie z depopulacją naszego regionu? O tym rozmawiali politycy w Samorządowej Loży Radiowej.

- Depopulacja ma trzy czynniki - migracja wewnętrzna i zewnętrzna, urodzenia oraz długość i jakość życia. Powoli idziemy w dobrym kierunku - uważa Michał Nowak z Prawa i Sprawiedliwości. - W 2017 roku urodziło się około 400 tysięcy dzieci. Eksperci mówili, że jest to niemożliwe, a jednak okazało się możliwe i programy, które wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość powodują, że przekroczyliśmy tę magiczną barierę. Jeżeli natomiast chodzi o Opole, to mamy najwięcej urodzeń od 25 lat, najmniejsze bezrobocie od 27 lat. Złotówka rośnie na sile od początku rządów PiS, to też jest bardzo dobry impuls. Ale najważniejsze jest to, że 70 proc. miejsc pracy w przemyśle w całej Unii Europejskiej powstaje w Polsce.

- Nie tylko rząd walczy z tym negatywnym zjawiskiem. Niebagatelną rolę odgrywają samorządy. My jako samorząd województwa opolskiego przeznaczyliśmy w ostatnich latach na walkę z depopulacją ponad miliard złotych - mówi Grzegorz Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Samorząd województwa opolskiego od kilku lat prowadzi program związany ze Specjalną Strefą Demograficzną. My te tematy związane z depopulacją już dawno zdiagnozowaliśmy. Służy temu program "Opolskie dla rodziny". Aktualnie realizowanych jest 300 projektów związanych z miejscami pracy, z bezpieczną rodziną, z rynkiem pracy, z opieką żłobkowo-przedszkolną, ze złotą jesienią. W ostatnim czasie wydaliśmy 480 milionów złotych na przedsiębiorczość i nowe miejsca pracy. Kolejne 149 milionów złotych na rozwój edukacji.

- Trzeba zwrócić uwagę, że na problem związany z depopulacją zareagowaliśmy jako pierwsi w Polsce i jako jedni z pierwszych w Europie - mówi Hubert Kołodziej z Mniejszości Niemieckiej. - Program "Opolskie dla Rodziny" został uznany przez Brukselę jako nadzwyczaj innowacyjny i wart wdrożenia. Zaplanowaliśmy w ramach środków unijnych, które mieliśmy do dyspozycji 35 proc. środków na realizację strefy demograficznej. To są potężne środki. Najistotniejsze, że obejmują wszystkie grupy wiekowe. Ze szczególną koncentracją na przedsiębiorców, na tworzenie nowych miejsc pracy.

- Największe słowa uznania należą się władzom samorządu województwa za wdrożenie Specjalnej Strefy Demograficznej i tych programów wsparcia - mówi Przemysław Pospieszyński z Platformy Obywatelskiej. - Pamiętajmy, że inne województwa nie chciały w to wejść. Na efekty tych programów trzeba będzie poczekać. Nie będzie ich jutro czy za rok, ale za kilka lat. W mojej ocenie dotychczasowo problem depopulacji naszego regionu był taki, że nasze uczelnie nie miały dostosowanego procesu kształcenia do wymogów rynku pracy. Sam niedawno skończyłem studia i pamiętam, że jak zaczynałem, to było wiele kierunków studiów, jak europeistyka, które tak naprawdę nie wnosiły nic na rynek pracy, a produkowaliśmy absolwentów w dużych ilościach.

Wszyscy goście Samorządowej Loży Radiowej podkreślili, że kluczem do walki z depopulacją jest dobra i skoordynowana współpraca rządu z poszczególnymi samorządami.

Dodajmy, że z ankiety przeprowadzonej wśród studentów wynika, że na 2 osoby, które chcą zostać na Opolszczyźnie przypada 7, które chcą wyjechać. Najczęstszym kierunkiem jest Wrocław.
Michał Nowak
Grzegorz Sawicki
Hubert Kołodziej
Przemysław Pospieszyński

Gospodarka

2018-12-19, godz. 12:00 W 2020 kierowcy pojadą obwodnicą Dobrodzienia W przyszłym roku rozpocznie się budowa obwodnicy Dobrodzienia. Czterokilometrowa droga ma rozwiązać problemy komunikacyjne w centrum miasta i usprawnić ruch n ... » więcej 2018-12-19, godz. 09:45 Dworzec Głuchołazy-Miasto w remoncie. "W końcu doczekał się lepszych czasów" Do końca tego roku budynek dworca Głuchołazy-Miasto zyska nowe zadaszenie. To pierwszy etap modernizacji zapomnianego obiektu, który od ponad 20 lat odstrasza ... » więcej 2018-12-19, godz. 08:00 Zmiany w zarządach nyskich spółek miejskich Zmiany na czele nyskich spółek miejskich. Nowych szefów doczekały się: przedsiębiorstwo odpowiedzialne za gospodarkę odpadami oraz miejska ciepłownia. » więcej 2018-12-19, godz. 06:15 Ciąg dalszy krapkowickich przygotowań do udziału w programie Mosty dla Regionów. "To nabiera realnych kształtów" Od 120 do 150 milionów złotych może kosztować budowa nowego mostu na Odrze w rejonie Krapkowic i Gogolina. Obie gminy podjęły starania o budowę tzw. obwodnicy ... » więcej 2018-12-18, godz. 17:43 Opolskie instytucje związane z rolnictwem będą współpracować oficjalnie i bardziej intensywnie Porozumienie o współpracy podpisały opolskie instytucje związane z rolnictwem. Chodzi między innymi o współpracę przy organizacji spotkań w zakresie edukacji ... » więcej 2018-12-18, godz. 13:34 Straty po wykolejeniu wagonów są ogromne. Zapłaci za nie ubezpieczyciel sprawcy wypadku 3,2 mln złotych wynoszą straty po wykolejeniu się dwóch wagonów na linii kolejowej pomiędzy stacjami Szymiszów i Strzelce Opolskie. Do wypadku doszło na począ ... » więcej 2018-12-18, godz. 13:15 Jak poprawnie wypełnić wniosek o dofinansowanie? Wojewoda zorganizował spotkanie w sprawie Funduszu Dróg Samorządowych Spotkanie informacyjne odnośnie Funduszu Dróg Samorządowych zorganizowano dzisiaj (18.12) w urzędzie wojewódzkim. Zaproszenia trafiły do wszystkich włodarzy n ... » więcej 2018-12-17, godz. 19:00 Radni zagłosują nad przyszłorocznym budżetem Opola. Dzisiaj (18.12) sesja rady miasta Ponad 1,3 miliarda złotych - tyle wyniesie przyszłoroczny budżet Opola. Władze miasta chcą przeznaczyć na inwestycje pół miliarda złotych. W planie jest m.in. ... » więcej 2018-12-17, godz. 17:25 Prudnik rezygnuje z opłaty targowej. Likwidacja daniny ma zachęcić do bezpośredniej sprzedaży produktów rolnych Od nowego roku zniknie w Prudniku opłata targowa. Według wyliczeń w tym roku wpływy z tej daniny mają wynieść 10 tysięcy złotych. Zaledwie o dwa tysiące przew ... » więcej 2018-12-17, godz. 10:25 Ponad 16 tys. Ukraińców pracuje legalnie na Opolszczyźnie. To pięciokrotny wzrost od 2015 roku Przybywa Ukraińców, którzy pracują na Opolszczyźnie. W ciągu ostatnich trzech lat ich liczba wzrosła pięciokrotnie. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społeczn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »