Radio Opole » Gospodarka
2017-10-28, 14:15 Autor: Marzena Śmierciak

Coraz więcej płacimy za kurze jajka. Coraz trudniej też je kupić

[fot. sxc.hu]
[fot. sxc.hu]
Andrzej Sieradzki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Andrzej Sieradzki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tylko w pierwszej połowie października ceny jaj kurzych w Polsce wzrosły o blisko 30 procent - wynika z informacji Ministerstwa Rolnictwa. Podobnie jest w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Co jest tego przyczyną?
- W największym skrócie ujmując, znowu potwierdziło się, że polskie jest dobre - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Andrzej Sieradzki, prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, komentując rosnące ceny jaj w całej Europie.

Jak tłumaczył na naszej antenie, zachodni producenci jaj przesadzili z dezynfekcją i z używaniem środków do tego niezbędnych, czym spowodowali duże zagrożenie. A chodzi o wykrycie na kurzych fermach, głównie niemieckich, holenderskich i belgijskich groźniej substancji biobójczej - fipronilu.

- W Polsce też się zdarzyło, że w trzech miejscach znaleziono fipronil w jajkach. Ale chciałbym tutaj podkreślić, że u nas znaleziono, bo bardzo intensywnie szukano i stosunek jest taki: w polskim jaju, trzeba by go zjeść 150 sztuk, żeby zaszkodziło, natomiast na przykład w Holandii było tak duże stężenie, że wystarczyło 7 jajek zjeść i mieć poważne problemy zdrowotne - mówił Andrzej Sieradzki.

Nie tylko coraz wyższe ceny doskwierają konsumentom. Klienci skarżą się też na coraz większe trudności z kupnem jajek, których zaczyna brakować w sklepach.

- Zadziałało najnormalniejsze prawo popytu i podaży - mówi prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj. - Na Zachodzie, żeby opanować sytuację, trzeba było wybić kury, zutylizować, one się do niczego nie nadawały. Nie ma stad. I taka sytuacja najprawdopodobniej braku jaj w całej Europie, u nas też, będzie trwała do czasu aż urodzą się nowe pisklęta, odchowa się nowe kury, czyli mówimy o Wielkanocy przyszłego roku.

A to oznacza, że na święta Bożego Narodzenia jajka mogą być jeszcze drogie.
Andrzej Sieradzki cz 1
Andrzej Sieradzki cz 2

Gospodarka

2024-10-01, godz. 17:00 Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-09-30, godz. 13:00 "Musimy uzbroić mieszkańców w lepszą ochronę". Niezbędne inwestycje przeciwpowodziowe w powiecie nyskim O koniecznych inwestycjach przeciwpowodziowych w powiecie nyskim, jak kanał ulgi, suchy zbiornik na Morze czy zbiornik na Ścinawie - mówił na antenie Radia… » więcej 2024-09-29, godz. 10:00 Niemodlin: samorząd rozstrzygnął przetarg na wywóz śmieci Nie będzie podwyżek podatku za wywóz śmieci w gminie Niemodlin. Burmistrz Bartłomiej Kostrzewa informuje, że usługi świadczyć będzie przez najbliższe… » więcej 2024-09-27, godz. 14:00 Inspektorat ZUS w Nysie ponownie otwarty dla klientów Po kilkunastodniowej przerwie w pracy spowodowanej zalaniem budynku przy ul. Armii Krajowej 3 można już załatwiać tu wszystkie potrzebne sprawy - informuje… » więcej 2024-09-26, godz. 18:30 Spółka Cargo zwolniła około 90 pracowników z Opola Około 90 pracowników opolskiej części Śląskiego Zakładu spółki PKP Cargo dostało wypowiedzenia z pracy. O sprawie poinformowali przedstawiciele Związku… » więcej 2024-09-25, godz. 18:00 PFRON udzieli pomocy niepełnosprawnym oraz ich pracodawcom. Jest kilka możliwości Kilka form pomocy finansowej dla mieszkańców i jednostek poszkodowanych w powodzi oferuje opolski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepeł… » więcej 2024-09-25, godz. 12:00 Budowa tymczasowej przeprawy w Głuchołazach. Z rzeki usunięto elementy zerwanego mostu Z Białej Głuchołaskiej wyciągnięto już wszystkie elementy mostu tymczasowego, który zniszczyła powódź w niedzielę 15 września. » więcej 2024-09-25, godz. 09:51 Miliony euro dotacji i pożyczek na specjalnych warunkach dla przedsiębiorców z terenów powodzi Będzie pomoc finansowa dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wsparcie szykuje Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Mowa o 10 mln euro dotacji… » więcej 2024-09-24, godz. 18:00 Głogówek po powodzi. "Obiekt działa awaryjnie, ale zapewnia oczyszczanie ścieków" W Głogówku przywrócono funkcjonowanie gminnej oczyszczalni ścieków. Ekologiczną instalację wyłączyła z eksploatacji powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 13:53 Unijne pieniądze dla powodzian. Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej w Nysie Rząd kieruje unijne pieniądze na pomoc dla powodzian. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz rozmawiała na ten temat z samorządowcami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »