Radio Opole » Gospodarka
2017-07-05, 08:00 Autor: Witold Wośtak

Wyremontują staw przy zamku w Mosznej. Docelowo zawita tam turystyka i rekreacja

Staw Kalusznik w Mosznej [fot. Witek Wośtak]
Staw Kalusznik w Mosznej [fot. Witek Wośtak]
Mapa stawu Kalusznik w Mosznej [fot. Witek Wośtak]
Mapa stawu Kalusznik w Mosznej [fot. Witek Wośtak]
Ponad 2 miliony złotych będzie kosztować remont stawu Kalusznik przy zamku w Mosznej. Żyje i rośnie tam kilkadziesiąt unikatowych gatunków płazów, gadów oraz roślin i dogodny czas prac przypada na zimę. Roboty ruszą więc pod koniec roku.
Półtora miliona złotych na remont udało się pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a urząd marszałkowski zapewni ponad 600 tysięcy złotych wkładu własnego.

- Cały staw o powierzchni 7 hektarów zostanie odmulony - mówi Tomasz Ganczarek, prezes spółki Moszna Zamek. - Dno będzie wyczyszczone i pogłębione, a wszystkie brzegi – tak zwane skarpy brzegowe – zostaną umocnione, poprawione oraz wyprofilowane. Rów zasilający staw w wodę także będzie odmulony i pogłębiony, a do remontu wytypowano również dwie zasuwy na wlocie i odpływie stawu.

Projekt przewiduje też pielęgnację terenu wokół stawu. - Ponad 500 drzew zostanie poddanych pracom konserwacyjnym lub wycince. W miejsce usuniętych pojawią się nowe nasadzenia. Poza tym zniknie kilka tysięcy samosiejek, a zostanie zamontowana mała infrastruktura. Brakuje ławek, koszy na śmieci czy tablic informacyjnych – informuje Ganczarek.

Prezes spółki Moszna Zamek dodaje przy tym, że docelowo staw ma pełnić funkcję rekreacyjno-turystyczną. W planie są pomosty, miejsce do cumowania łodzi oraz rowerów wodnych, mała gastronomia i być może plaża.
Tomasz Ganczarek 1
Tomasz Ganczarek 2

Gospodarka

2022-10-07, godz. 07:00 GDDKiA przygotowana do zimowego utrzymania autostrady i dróg krajowych. "Chcemy być gotowi już w październiku" Pełną gotowość do sezonu zimowego deklaruje kierownictwo opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. » więcej 2022-10-06, godz. 15:13 Kolejne opolskie gminy otrzymały pieniądze na budowę dróg dojazdowych do pól 805 tysięcy złotych - tyle otrzymały cztery opolskie gminy na budowę lub przebudowę dróg rolnych. Wśród beneficjentów są gminy: Pokój, Dobrzeń Wielki… » więcej 2022-10-06, godz. 10:00 W dawnej Komendzie Joanitów będzie Dom Pracy Twórczej. Jest wykonawca inwestycji w gminie Głubczyce Gmina Głubczyce rozpoczyna przebudowę dawnej Komendy Joanitów w Grobnikach. Dopiero drugi przetarg wyłonił firmę, która będzie realizować to zadanie… » więcej 2022-10-06, godz. 07:10 Kwiaty, znicze i wkłady już są drogie, a będą jeszcze droższe Za niecały miesiąc Wszystkich Świętych. W wielu sklepach już widać palety wypełnione zniczami. Warto przygotować się na cenowy zawrót głowy, w niektórych… » więcej 2022-10-05, godz. 17:41 Czy opolskie innowacjami stoi? Kędzierzyński ZAK w 3 lata na wykorzystaniu wynalazków zarobił 600 milionów złoty… W Zakrzowie ruszyła I Regionalna Konferencja Innowacje - Innowacyjność 2022. Organizatorem wydarzenia jest Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki we współpracy… » więcej 2022-10-05, godz. 13:17 Żeby nie przegapić terminu. ZUS przypomina o wyprawce szkolnej Chodzi o świadczenie 300 plus w ramach programu 'Dobry Start'. ZUS przypomina, że wnioski przyjmowane będą do 30 listopada. » więcej 2022-10-05, godz. 12:39 Pat na budowie polderu Żelazna. Wody Polskie zrywają umowę z wykonawcą zadania Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie informuje, że dziś (5.10) doszło do zerwania umowy z firmą budującą Polder Żelazna w Opolu. Przyczyny zakończenia… » więcej 2022-10-05, godz. 10:30 Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości co do sytuacji na rynku w przyszłym roku. Jest jednak branża odporna na kryz… Jak długo przedsiębiorcy będą zmagać się z kryzysem? Między innymi to pytanie wybrzmiało podczas konferencji, pt. 'Kompas gospodarczy w sercu Opolszczyzny'… » więcej 2022-10-05, godz. 08:45 SIM w Krapkowicach pisze o kredyt w BGK - na budowę bloku. "Zainteresowanie jest duże" Wniosek o 4,4 miliona złotych do Banku Gospodarstwa Krajowego złożyli przedstawiciele Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Krapkowicach. Dokumenty wysłano… » więcej 2022-10-04, godz. 17:54 Przedsiębiorcy szukają sposobu na złagodzenie skutków kryzysu. Spotkali się w Mosznej podczas "Kompasu gospodarcz… Jak lepiej przygotować się na 2023 rok - to było myślą przewodnią uczestników konferencji 'Kompas gospodarczy w sercu Opolszczyzny', którą zorganizowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »