Radio Opole » Gospodarka
2017-04-25, 16:42 Autor: Kamila Gal-Skorupa

Młodzież z Olesna wie, jak dobrze wypaść przed pracodawcą

Uczniowie z ZSZ w Oleśnie w firmie ORAS [fot. starostwo w Oleśnie]
Uczniowie z ZSZ w Oleśnie w firmie ORAS [fot. starostwo w Oleśnie]
Uczniowie z ZSZ w Oleśnie w firmie ORAS [fot. starostwo w Oleśnie]
Uczniowie z ZSZ w Oleśnie w firmie ORAS [fot. starostwo w Oleśnie]
Olescy uczniowie uczą się pisać CV i chodzą na rozmowy kwalifikacyjne. To wszystko za sprawą nowego projektu edukacyjnego „Zaplanuj swoją karierę”.
Młodzież z ostatnich klas techników i szkół zawodowych w praktyczny sposób przygotowuje się do wejścia na rynek pracy.

- Chcemy, aby uczniowie wiedzieli, co czeka ich dosłownie za chwilę. Myślę że po takiej symulacji rozmowy kwalifikacyjnej pójdzie mi lepiej, kiedy faktycznie będą starać się o pracę - mówi Joanna Lech ze starostwa powiatowego w Oleśnie. - Chcemy jak najwięcej zrobić dla młodych ludzi, żeby oni też mieli możliwość poznania naszych zakładów pracy, bo idea jest taka, aby nasza młodzież, zostawała w swoich miejscowościach, w tych firmach pracowała i nie musiała wyjeżdżać za granicę - wyjaśnia.

Uczniowie zaznaczali, że projekt pomoże im zdecydować, czym zająć się po szkole.

- Tutaj w Polsce zakłady pracy dużo nie odstają już od tych zachodnich. Tutaj są również wprowadzane nowe technologie, nie trzeba uciekać na zachód, ale można tutaj zostać i pracować na takich warunkach jak tam – mówi Sebastian Ochman. – Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna wyglądała tak, że powiedziano nam czego się wystrzegać, a co ewentualnie mamy więcej dopowiedzieć na prawdziwej rozmowie - zaznacza Rafał Pietrek.

W kolejnej odsłonie projektu wezmą udział uczniowie technikum handlowego z Olesna, którzy spróbują przekonać swoich potencjalnych pracodawców, że będą dobrymi sprzedawcami.
Joanna Lech
Sebastian Ochman i Rafał Pietrek

Gospodarka

2019-10-20, godz. 15:26 Plac św. Sebastiana w Opolu oficjalnie otwarty. Przebudowa wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców [ZDJĘCIA] Opolanie mogą już w pełni korzystać ze zrewitalizowanego placu świętego Sebastiana. Uroczystemu otwarciu (19.10) odnowionej przestrzeni towarzyszyły liczne at ... » więcej 2019-10-20, godz. 07:56 W Dańcu "prostują murawę". Powstaje bezpieczne boisko dla dzieci i dorosłych Ma być bezpiecznie, nowocześnie i ... równo. Boisko w Dańcu, w gminie Chrząstowice zyskuje nowe oblicze. Po wielu latach obiekt doczekał się remontu. » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »