Radio Opole » Gospodarka
2016-12-08, 14:07 Autor: Tomasz Cichoń

Jak przyspieszyć rozwój pojazdów elektrycznych i hybrydowych w Polsce?

Yaris autonomiczny fot. Tomek Cichoń
Yaris autonomiczny fot. Tomek Cichoń
Ford T fot. Tomek Cichoń
Ford T fot. Tomek Cichoń
Polaris fot. Tomek Cichoń
Polaris fot. Tomek Cichoń
Quad eko fot. Tomasz Cichoń
Quad eko fot. Tomasz Cichoń
Silnik hybrydowy fot. Tomek Cichoń
Silnik hybrydowy fot. Tomek Cichoń
Yaris autonomiczny 2 fot. Tomek Cichoń
Yaris autonomiczny 2 fot. Tomek Cichoń
Ekologia w motoryzacji to główny temat trzeciego dnia Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki, jaki odbywa się w Opolu. Uczestnicy eko-moto-forum zastanawiają się jak przyspieszyć rozwój rynku samochodów elektrycznych i hybrydowych w Polsce.
- Dziś największym problemem jest tak zwana niska emisja. Emisja skoncentrowana w zakładach poddana jest coraz większej presji, kontroli. Tam się wprowadza coraz bardziej restrykcyjną technologię. Natomiast to, czym oddychamy zależy w zimie głównie od tego, czym palimy w piecach, a cały rok od tego, co z kilkunastu milionów rur wydechowych dostaje się do atmosfery - mówi Zenon Wiertelorz - wiceprezes opolskiego oddziału Polskiego Związku Motorowego, który jest gospodarzem imprezy.

Festiwalowi towarzyszy wystawa na której można zobaczyć pierwszy polski pojazd autonomiczny. Powstał w 2012 roku. Projektem kierował profesor Politechniki Wrocławskiej Piotr Wrzecioniarz.

- Zauważyliśmy, że tego typu konstrukcje powstają na czołowych uczelniach świata i młodzi, ambitni ludzie postanowili zbudować taki samochód w Polsce. Postanowiliśmy też, żeby nasz samochód różnił się w stosunku do konstrukcji, jakie powstały w uczelniach amerykańskich tym, że będzie bliższy wdrożeniu. To znaczy, że wszystkie proponowane rozwiązania będą prostsze, tańsze, ale równie niezawodne - mówi profesor Wrzecioniarz.

Festiwal zakończy gala wręczenia statuetek Zielonego Feniksa, która odbędzie się wieczorem w Filharmonii Opolskiej.
Zenon Wiertelorz wiceprezes PZM-otu w Opolu
profesor Piotr Wrzecioniarz Politechnika Wrocławska

Gospodarka

2019-12-05, godz. 19:00 Zbudują wodociąg-bypass, żeby w razie awarii nie odcinać od wody połowy gminy W przyszłym roku w gminie Izbicko ma powstać nowa nitka wodociągu. Będzie to bypass, który pozwoli w razie awarii odciąć wodę tylko w miejscu jej wystąpienia… » więcej 2019-12-05, godz. 17:00 Chrząstowice z umowami na remonty dwóch ulic na terenie gminy Kolejna strategiczna ulica dla mieszkańców Chrząstowic zostanie zmodernizowana. Chodzi o ulicę Szkolną, która prowadzi nie tylko do placówki oświatowej, ale również… » więcej 2019-12-05, godz. 15:00 Na starym poligonie chcą wybudować halę produkcyjną i zatrudnić kilkaset osób Kamet jest pierwszym inwestorem, który ulokuje się na terenach dawnego poligonu w Reńskiej Wsi. Gmina sprzedała 7,5 hektara za kwotę prawie 1,2 mln zł. Ma tam… » więcej 2019-12-05, godz. 13:30 Od kilku do kilkudziesięciu złotych. Dąbrowa podwyższa stawki za wywóz śmieci Dąbrowa podniesie opłaty za wywóz śmieci. Taką decyzję na sesji podjęli radni gminy. Za odpady segregowane 3-osobowe gospodarstwo domowe zapłaci miesięcznie 9… » więcej 2019-12-04, godz. 17:30 100 milionów za część udziałów w WiK. Miasto Opole sprzedaje je na 20 lat, aby mieć na inwestycje Miasto Opole sprzedaje 25 procent udziałów w spółce Wodociągi i Kanalizacja. Fundusz Inwestycji Samorządowych, który jest zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju… » więcej 2019-12-04, godz. 16:00 Opolski ZUS wydał najmniej na świadczenia związane z niezdolnością do pracy Na świadczenia związane z niezdolnością do pracy w ubiegłym roku opolski ZUS wydał średnio 1232 złote na jedną osobę. To najniższa kwota wśród placówek działających… » więcej 2019-12-04, godz. 14:19 Zmiany w obwodach łowieckich - można składać wnioski Obwody łowieckie zostaną wyznaczone na nowo. Gminy i rolnicy mogą kierować wnioski do urzędu marszałkowskiego o wstrzymanie polowań na swoich terenach. Obecnie… » więcej 2019-12-04, godz. 10:00 Olesno: nawet 50 tysięcy złotych na zakup ekologicznego źródła ciepła Mieszkańcy gminy Olesno mogą starać się o dotację na zakup ekologicznego źródła ciepła. Nabór do programu finansowanego przez magistrat i urząd marszałkowski jest… » więcej 2019-12-04, godz. 06:00 Drożej za wywóz śmieci w Kluczborku. 23 złote za segregowanie i dwa razy więcej za zmieszane? 23 złote za segregowane i 46 złotych za zmieszane - tyle od 1 lutego przyszłego roku mogą za odbiór śmieci płacić mieszkańcy gminy Kluczbork, jeśli rada miejska… » więcej 2019-12-03, godz. 18:00 Nowa perspektywa unijna ze słabszym wsparciem dla euroregionów Mniej pieniędzy otrzyma Euroregion Pradziad w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. O kryteriach dofinansowania przyszłych projektów i beneficjentów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »