Radio Opole » Gospodarka
2016-05-05, 05:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Czy strategia rozwoju powiatu zjednoczy prudnickie samorządy?

Powiat Prudnicki
Powiat Prudnicki
Niewystarczająca współpraca samorządów lokalnych jest jedną z bolączek powiatu prudnickiego. Przyczyną tego są między innymi ambicjonalne konflikty i wąsko pojęte interesy tamtejszych decydentów. Mało jest wspólnych, ponadlokalnych przedsięwzięć. W takim klimacie ruszają prace nad nową Strategią Rozwoju Powiatu Prudnickiego. Pomóc w jej opracowaniu mają eksperci ze Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich.
- Poprowadzą warsztaty partnerstwa lokalnego dla samorządowców z naszego powiatu - mówi starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Ważne jest ustalenie z szefami gmin kierunków rozwojowych. Mocną stroną jest przygraniczne położenie naszego powiatu. Potrafimy sięgać po fundusze unijne na rozwój infrastruktury. Natomiast rzeczywiście ta przygraniczna, peryferyjna lokalizacja bywa też czasami utrudnieniem. Może też być olbrzymią szansą dla rozwoju chociażby handlu produktami rolnymi, czy przetworzoną żywnością.

Dotychczasowa „Strategia Rozwoju Powiatu Prudnickiego” obejmowała lata 2001-2015. Jej zaktualizowana wersja powstanie do końca roku. Będzie to koncepcja funkcjonowania tego samorządu w perspektywie kilku lat. Dokument ten określi cele rozwojowe oraz środki prowadzące do ich realizacji. Bez takiej strategii samorządom lokalnym trudno jest występować o zewnętrzne wsparcie finansowe takie, jak np. fundusze unijne.
Radosław Roszkowski

Gospodarka

2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:36 Strefa gospodarcza w Olszowej ma bazować na zielonej energii Strefa gospodarcza w Olszowej ma być samodzielna energetycznie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i gmina Ujazd chcą prowadzić nowatorski projekt ekologi ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:44 Jest ponad 20 tysięcy cudzoziemców na opolskim rynku pracy. Lwią część stanowią Ukraińcy Ponad 20 tysięcy 200 obcokrajowców pracuje już legalnie na Opolszczyźnie. To o niemal 700 osób więcej niż przed wakacjami. » więcej 2019-10-14, godz. 12:46 O pracy i współpracy z BGK. PPP to przyszłość Nadchodzące lata będą wyzwaniem dla inwestycji samorządowych, a kluczową rolę w ich realizacji ma odegrać Bank Gospodarstwa Krajowego. » więcej 2019-10-13, godz. 09:00 Parkowanie wokół kluczborskiego rynku znów będzie płatne Po siedmiu latach wraca strefa płatnego parkowania w ścisłym centrum Kluczborka. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »