Radio Opole » Gospodarka
2016-03-25, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Wybrano władze Subregionu Kędzierzyńsko-Strzeleckiego. Są pierwsze cele

Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle © (fot. Adam Lecibil)
Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle © (fot. Adam Lecibil)
Jerzy Treffon [fot. Witold Wośtak]
Jerzy Treffon [fot. Witold Wośtak]
Krzysztof Ficoń © (fot. Witold Wośtak)
Krzysztof Ficoń © (fot. Witold Wośtak)
Wzrost gospodarczy, nowe miejsca pracy i poprawa jakości życia mieszkańców - to główne cele Subregionu Kędzierzyńsko-Strzeleckiego, który łączy 13 samorządów z obu powiatów.
Podczas zebrania założycielskiego podjęto uchwałę o powołaniu stowarzyszenia i przyjęciu jego statutu. Wybrano także zarząd, na czele którego stanęła Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla.

- Chodzi o współpracę ponadgminną, gdzie będziemy wypracowywać kompromisy - mówi Krzysztof Ficoń, wójt Bierawy.

- Przez moment dyskutowaliśmy, czy lepszy będzie zarząd pięcioosobowy czy siedmioosobowy, ale po konsultacjach postawiliśmy jednak na siedem osób. Chodzi o umożliwienie przedstawicielstwa również małym gminom. Jeśli zarząd będzie coś wypracowywać, weźmie pod uwagę interesy niewielkich jednostek – tłumaczy.

Pierwsze cele subregionu to między innymi budowa ścieżek rowerowych, termomodernizacja budynków czy poprawa jakości powietrza. Zdaniem samorządowców, marszałek Andrzej Buła przyznał zbyt mało pieniędzy na to ostatnie zadanie.

Jerzy Treffon, wójt Pawłowiczek, uważa, że nowo powołany subregion zacznie działać za około trzy miesiące. Przypomina też, że wcześniej funkcjonował subregion kędzierzyńsko-kozielski.

- Zgodnie z polityką pana marszałka, tutaj powstał większy subregion. Jest już wstępny podział pieniędzy, ale jeszcze nie wiemy, jak będzie ostatecznie. Mamy nadzieję, że zapowiedzi o dużych kwotach spełnią się, choć czas dopiero pokaże – dodaje.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego doceniło ideę powołania tego subregionu. Projekt znalazł się w pierwszej dziesiątce spośród 78 inicjatyw, zgłoszonych do konkursu promującego działania w zakresie planowania miejskich obszarów funkcjonalnych.
Krzysztof Ficoń
Jerzy Treffon

Gospodarka

2024-09-27, godz. 14:00 Inspektorat ZUS w Nysie ponownie otwarty dla klientów Po kilkunastodniowej przerwie w pracy spowodowanej zalaniem budynku przy ul. Armii Krajowej 3 można już załatwiać tu wszystkie potrzebne sprawy - informuje… » więcej 2024-09-26, godz. 18:30 Spółka Cargo zwolniła około 90 pracowników z Opola Około 90 pracowników opolskiej części Śląskiego Zakładu spółki PKP Cargo dostało wypowiedzenia z pracy. O sprawie poinformowali przedstawiciele Związku… » więcej 2024-09-25, godz. 18:00 PFRON udzieli pomocy niepełnosprawnym oraz ich pracodawcom. Jest kilka możliwości Kilka form pomocy finansowej dla mieszkańców i jednostek poszkodowanych w powodzi oferuje opolski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepeł… » więcej 2024-09-25, godz. 12:00 Budowa tymczasowej przeprawy w Głuchołazach. Z rzeki usunięto elementy zerwanego mostu Z Białej Głuchołaskiej wyciągnięto już wszystkie elementy mostu tymczasowego, który zniszczyła powódź w niedzielę 15 września. » więcej 2024-09-25, godz. 09:51 Miliony euro dotacji i pożyczek na specjalnych warunkach dla przedsiębiorców z terenów powodzi Będzie pomoc finansowa dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wsparcie szykuje Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Mowa o 10 mln euro dotacji… » więcej 2024-09-24, godz. 18:00 Głogówek po powodzi. "Obiekt działa awaryjnie, ale zapewnia oczyszczanie ścieków" W Głogówku przywrócono funkcjonowanie gminnej oczyszczalni ścieków. Ekologiczną instalację wyłączyła z eksploatacji powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 13:53 Unijne pieniądze dla powodzian. Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej w Nysie Rząd kieruje unijne pieniądze na pomoc dla powodzian. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz rozmawiała na ten temat z samorządowcami… » więcej 2024-09-23, godz. 12:30 "Przedsiębiorcy z zalanych terenów potrzebują pomocy. Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej w Radiu Opole - Tworzymy od kilku dni mapę potrzeb opolskich przedsiębiorców dotkniętych powodzią - mówił dziś (23.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Bartosz Ryszka… » więcej 2024-09-23, godz. 07:30 "200 ton papieru do wyrzucenia". Paczkowskie firmy zaczynają liczyć straty Przedsiębiorcy z Paczkowa zaczynają szacowanie strat. Podczas powodzi ucierpiała między innymi firma znajdująca się przy ulicy Kolejowej, która na rynku… » więcej 2024-09-21, godz. 19:23 Trwa zbiórka pokarmu dla zwierząt z zalanych terenów. Odzew darczyńców z całego kraju W czterech punktach na terenie województwa opolskiego zaczyna się zbiórka paszy dla zwierząt z terenów, które ucierpiały w czasie powodzi. Jak mówi Łukasz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »