Radio Opole » Gospodarka
2016-02-15, 14:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Stare więzienia są nierentowne, czy więc powstaną nowe miejsca dla skazanych?

Areszt Śledczy w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Areszt Śledczy w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Rozbudowywać więzienia, czy modernizować istniejące - taki dylemat występuje na Opolszczyźnie. Większość zakładów karnych w naszym regionie wybudowały jeszcze pruskie władze. Więzienia te wymagają remontów. Problem ten dotyczy również prudnickiej placówki penitencjarnej, która miała być rozbudowana. Na ten cel tamtejsze starostwo przekazało aresztowi śledczemu znajdujący się w sąsiedztwie teren z budynkiem. Obiekt ten zaadaptowano na potrzeby administracji więziennej.
- Jeżeli chodzi o zaludnienie, to sytuacja w polskim więziennictwie jest korzystna – wyjaśnia Lidia Olejnik, dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Opolu. – Wolne miejsca są również w okręgu opolskim. Zatem budowa nowego pawilonu jakby nie ma sensu. Z drugiej strony, na naszym terenie mamy też stare więzienia, które nie są rentowne. Ich remontownie pochłania duże kwoty. Być może trzeba nad tym pomyśleć, że lepiej opłaca się wybudować nowy pawilon.

Niedawno w prudnickim areszcie śledczym otwarto postawioną za blisko 800 tysięcy złotych halę produkcyjną. Pracuje tam 50 osadzonych. Tamtejsze wiezienie wybudowano w 1856 roku. Jego pojemność wynosi 129 miejsc.
Lidia Olejnik

Gospodarka

2024-09-24, godz. 18:00 Głogówek po powodzi. "Obiekt działa awaryjnie, ale zapewnia oczyszczanie ścieków" W Głogówku przywrócono funkcjonowanie gminnej oczyszczalni ścieków. Ekologiczną instalację wyłączyła z eksploatacji powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 13:53 Unijne pieniądze dla powodzian. Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej w Nysie Rząd kieruje unijne pieniądze na pomoc dla powodzian. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz rozmawiała na ten temat z samorządowcami… » więcej 2024-09-23, godz. 12:30 "Przedsiębiorcy z zalanych terenów potrzebują pomocy. Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej w Radiu Opole - Tworzymy od kilku dni mapę potrzeb opolskich przedsiębiorców dotkniętych powodzią - mówił dziś (23.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Bartosz Ryszka… » więcej 2024-09-23, godz. 07:30 "200 ton papieru do wyrzucenia". Paczkowskie firmy zaczynają liczyć straty Przedsiębiorcy z Paczkowa zaczynają szacowanie strat. Podczas powodzi ucierpiała między innymi firma znajdująca się przy ulicy Kolejowej, która na rynku… » więcej 2024-09-21, godz. 19:23 Trwa zbiórka pokarmu dla zwierząt z zalanych terenów. Odzew darczyńców z całego kraju W czterech punktach na terenie województwa opolskiego zaczyna się zbiórka paszy dla zwierząt z terenów, które ucierpiały w czasie powodzi. Jak mówi Łukasz… » więcej 2024-09-20, godz. 17:15 Hektary upraw pod wodą. Rolnicy liczą straty po powodzi Wśród poszkodowanych przez powódź na terenie Opolszczyzny są także rolnicy. Państwu Lachnik z Niewodnik w powiecie opolskim, gdzie przez wiele godzin walczono… » więcej 2024-09-20, godz. 15:55 Prace przy organizacji mostu tymczasowego w Głuchołazach postępują - Trwa oczyszczanie placu pod budowę tymczasowego mostu nad Biała Głuchołaską - przekazuje GDDKiA. Z koryta rzeki wciągnięto zagradzające pozostałości… » więcej 2024-09-19, godz. 18:34 Powodzianie mogą się ubiegać o pomoc finansową. Na razie na najpilniejsze zakupy Opolskie samorządy już zbierają wnioski o wypłatę pierwszych pieniędzy dla powodzian. Na początek można otrzymać 10 tys. zł bezzwrotnego wsparcia na… » więcej 2024-09-19, godz. 14:11 Ubezpieczenie od powodzi. Jak udokumentować szkody? Przed rozpoczęciem sprzątania po przejściu wielkiej wody warto pamiętać o wykonaniu pełnej dokumentacji dla firmy ubezpieczeniowej. Likwidatorzy szkód pracują… » więcej 2024-09-19, godz. 13:25 "Priorytetem jest odbudowa szkół". Wielomilionowe straty po przejściu wielkiej wody w Głuchołazach Głuchołazy zaczynają liczenie strat. Do odbudowy jest nie tylko infrastruktura drogowa, komunalna, ale też prywatna. Przez wielką wodę zniszczone zostały… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »