Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » „Nasi psycholodzy dojeżdżają do osób znajdujących…
2024-09-24, 17:00 Autor: Dawid Rajwa, oprac. Agnieszka Lubczańska

„Nasi psycholodzy dojeżdżają do osób znajdujących się w potrzebie” – mł. asp. Ewelina Karpińska z KWP w Opolu [INTERWENCJA]

Pogotowie przeciwpowodziowe w Kęzierzynie-Koźlu - zjęcie ilustracyjne, archiwum fot. policja
Pogotowie przeciwpowodziowe w Kęzierzynie-Koźlu - zjęcie ilustracyjne, archiwum fot. policja
W magazynie interwencyjnym tym razem o tych, którzy interweniują, którzy pomagają w sytuacjach, kiedy pojawia się zagrożenie i którzy pomagając - też czasem pomocy potrzebują. W pierwszej części audycji rozmawialiśmy na ten temat z psycholożką i psychotraumatolog Bogusławą Maciejewską (zobacz tu). W drugiej części o tym, że jedną z grup zawodowych, która narażona jest na stresujące sytuacje w codziennej służbie jest policja.

Policja otwiera się również na powodzian i oferuje swoją pomoc, pomoc swoich psychologów, powodzianom. Jak te osoby mogą z niej skorzystać? Naszym telefonicznym gościem była mł. asp. Ewelina Karpińska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
- Policja jest specyficzną formacją, my tak naprawdę na co dzień mamy do czynienia z trudnymi sytuacjami, niejednokrotnie traumatycznymi sytuacjami, które wpływają nie tylko na uczestników tych interwencji, ale również na policjantów, stąd też policja jako formacja zapewnia stały dostęp do pomocy psychologicznej. Został wydzielony w naszych strukturach specjalny wydział, tak zwana sekcja psychologów, ci psychologowie są dostępni dla nas tak naprawdę 24 godziny na dobę - mówi Karpińska

Nasza gościni potwierdziła także, że policjanci mają szereg różnych szkoleń psychologicznych, np. z radzenia sobie z przepracowywaniem traumatycznych sytuacji.

- Nasze doświadczenia wpływają na to, że jesteśmy bardziej wyczuleni na symptomy, które mogą wskazywać, że ktoś potrzebuje pomocy psychologicznej – zauważa mł. asp. Ewelina Karpińska.

- Ostatnie dni na Opolszczyźnie są wyjątkowo niespokojne. Powódź dotknęła wiele rejonów województwa. Nagła utrata dorobku swojego życia, często wpływa na stan psychiczny/ Ludzie muszą dostosować się niestety do tej nowej, przykrej codzienności. Dlatego, by pomóc w odnalezieniu się w tej trudnej sytuacji, wychodzimy naprzeciw takim osobom i nasi psychologowie udzielają również wsparcia osobom poszkodowanym przez powódź, jeżeli takie osoby na terenach zalewowych potrzebowałyby pomocy, wystarczy, że zgłoszą się czy to przez dzielnicowego czy poprzez numer do dyżurnego do jednostki właściwej terytorialnie na terenie, na którym się znajdują i poinformują, że chciałyby otrzymać taką pomoc. Wówczas w każdej jednostce wyznaczeni są koordynatorzy - mówi mł. asp. Ewelina Karpińska.

- Wsparcia udzielili nam psychologowie z Polski. Aktualnie do naszej komendy delegowanych jest dwóch psychologów z Komendy Wojewódzkiej policji w Poznaniu, którzy udzielają wsparcia naszym psychologom właśnie po to, aby ta dostępność była większa, aby ci potrzebujący nie musieli zbyt długo oczekiwać - mówi mówi mł. asp. Ewelina Karpińska.

Cała rozmowa jest do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2024-10-18, godz. 15:30 Przesyłki z rachunkami przychodzą, ale po terminie płatności. Kłopoty z Pocztą Polską „Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie” – tak śpiewali Skaldowie. W naszym regionie są jednak miejsca, gdzie mieszkańcy wyposażeni nawet w sokoli… » więcej 2024-10-17, godz. 14:17 Strażacy z Nowego Świętowa – bohaterowie powodzi, którzy stali się jej ofiarami [INTERWENCJA] Wrześniowa powódź, która nawiedziła Nowy Świętów, nie oszczędziła miejscowej remizy strażackiej. Zniszczeniu uległ niedawno wyremontowany budynek oraz… » więcej 2024-10-16, godz. 14:15 "Nie chodzi o to, żeby karać, chodzi o to, żeby ulice były czyste" - problem psich odchodów [INTERWENCJA] Psu micha się należy, a co należy się właścicielowi psa? Jeśli chodzi o właściciela, to jest to obowiązek posprzątania po swoim psie, gdy pupil postanowi… » więcej 2024-10-15, godz. 14:30 Jakie działania podjąć, by dramat, który niesie wielka woda już się nie powtarzał? [INTERWENCJA] Dziś kolejna odsłona tematów związanych z powodzią i tym, jakie działania podjąć, by dramat, który niesie wielka woda, już się nie powtarzał i czy… » więcej 2024-10-14, godz. 14:50 Głuchołazy - jak wygląda odbudowa zniszczonej infrastruktury w mieście? [INTERWENCJA] Powódź za nami. Co będzie dalej? To pytanie, które nurtuje wszystkich mieszańców zalanych terenów. We wtorek (15.10) sprawdzimy, w jaki sposób można zabezpieczyć… » więcej 2024-10-11, godz. 14:17 "Można było wcześniej ewakuację ogłosić" - burmistrz Lewina Brzeskiego [INTERWENCJA] W magazynie interwencyjnym tym razem o sytuacji po powodzi w Lewinie Brzeskim. Przypomnijmy, 16 września wieczorem woda zalała nawet 90 procent miasta. Mieszkańcy… » więcej 2024-10-10, godz. 17:51 Podlewanie boiska w deszczu? Mieszkańcy krytykują, wójt Komprachcic wyjaśnia [INTERWENCJA] Podlewanie boiska sportowego w Komprachcicach, nawet podczas deszczu, wzbudziło niepokój jednego z mieszkańców, który uważa to za zbędne w kontekście problemów… » więcej 2024-10-09, godz. 14:21 Uwaga! Oszust! Jak bronić się przed cyberprzestępcami? [INTERWENCJA] Rządowe aplikacje, takie jak mObywatel, zapewniają bezpieczeństwo w weryfikacji danych, jednak oszuści coraz częściej wykorzystują ich autorytet, podszywając… » więcej 2024-10-08, godz. 14:57 Opóźnione alerty RCB i ignorowanie sygnałów ostrzegawczych [INTERWENCJA] Podczas niedawnej ewakuacji w Nysie, mimo uruchomienia syren alarmowych oraz wysyłki alertów RCB, wielu mieszkańców dowiedziało się o konieczności ewakuacji… » więcej 2024-10-07, godz. 14:16 Skutki powodzi w Głuchołazach. Zniszczony kolektor kanalizacyjny i pilna potrzeba napraw [INTERWENCJA] Powódź, która nawiedziła region Głuchołaz i okolice, wywołała znaczne zniszczenia, a sytuacja mieszkańców pozostaje trudna. Rzeka Biała Głuchołaska… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »