Radio Opole » Gospodarka
2015-08-31, 11:46 Autor: Radio Opole

Powiat nyski sprząta śmieci po prywatnej firmie. Ponad 400 ton

Z wysypiska odpadów w Skoroszycach w powiecie nyskim są już wywożone ciężarówki śmieci do Regionalnego Centrum Gospodarki Odpadami w Domaszkowicach koło Nysy. To koniec 5-letnich starań mieszkańców w tej sprawie, którzy obawiali się o swoje zdrowie i poruszyli niemal wszystkie instytucje w województwie i w kraju - z ministerstwami i prokuraturą włącznie. Bałagan po prywatnej firmie sprząta powiat.

Wywozka śmieci ze Skoroszyc

- To trwało zbyt długo. Mieszkańcy Skoroszyc mieli prawo się denerwować, bo wciąż słyszeli obietnice, a śmieci na wysypisku nie ubywało – mówi wicestarosta Piotr Woźniak.

Ostatecznie zarząd powiatu zdecydował o przekazaniu ponad 70 tys. zł na wywózkę odpadów do Domaszkowic, gdzie znajduje się wysypisko Regionalnego Centrum Gospodarki Odpadami, prowadzone przez nyski EKOM. Powiat będzie się starał o zwrot tych pieniędzy w ramach tzw. wykonawstwa zastępczego, gdyż hałdy śmieci powinna uprzątnąć prywatna firma, która gospodarzyła na wysypisku.
Jednak roszczenie regresowe nie będzie łatwe, bowiem spółka jest w upadłości, ma już obecnie drugiego likwidatora i jak na razie nie udało się jej zmobilizować do żadnych działań celem uprzątnięcia bałaganu, jaki po sobie pozostawiła.

- Na początek wywozimy specyficzne odpady. Łącznie pieniądze przeznaczone w ramach wykonawstwa zastępczego pozwolą przetransportować ze Skoroszyc do Domaszkowic ponad 400 ton śmieci – mówi Woźniak.

Dodajmy, że „specyficzne” śmieci, to także nawiezione na wysypisko odpady szpitalne, które zgodnie z przepisami nie powinny tam trafić.

Przedstawiciele nyskiego starostwa na wysypisku w Skoroszycach

Posłuchaj:Dorota Kłonowska

Gospodarka

2019-11-15, godz. 18:00 Remiza OSP Komorzno i świetlica w Ligocie Wołczyńskiej jak nowe. Magistrat wydał na remonty niemal 700 tysięcy złotych Zakończył się remont remizy strażackiej w Komorznie i kompleksowa modernizacja świetlicy wiejskiej w Ligocie Wołczyńskiej. » więcej 2019-11-15, godz. 14:00 Studenci z Politechniki Opolskiej i Śląskiej zaczynają maraton programowania Młodzi projektanci od dzisiaj (15.11) do jutra będą szukać rozwiązania konkretnego problemu dla Przemysłu 4.0 w ramach trwającego w Opolu Hackathonu. To maraton… » więcej 2019-11-15, godz. 07:15 Kolejne podwyżki w Opolu: od stycznia wzrośnie podatek od nieruchomości Po raz pierwszy od pięciu lat w Opolu wzrosną stawki podatku od nieruchomości. Projekt uchwały zakłada średnią podwyżkę o 4,2 procent. Dzięki podwyżce wpływy do… » więcej 2019-11-14, godz. 20:45 Władze Kluczborka zastanawiają się, na czym oszczędzać w 2020 roku. "Subwencja - to tylko połowa wydatków na oświatę" Urząd Miejski w Kluczborku szuka oszczędności by spiąć przyszłoroczny budżet. Na razie projekt mówi o dochodach na poziomie 175 milionów złotych i wydatkach wyższych… » więcej 2019-11-14, godz. 19:00 Fundusz Dróg Samorządowych przyczynił się do remontu dwóch ulic w Wołczynie Dwie ulice remontuje pod koniec roku gmina Wołczyn przy dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych. » więcej 2019-11-14, godz. 17:15 Przedsiębiorcy nagrodzeni Perłą Powiatu Oleskiego. "Te osoby faktycznie wyróżniają się" Cztery Perły Powiatu Oleskiego trafiły do miejscowych przedsiębiorców podczas corocznego Forum Ekonomicznego KOOPERACJA. » więcej 2019-11-14, godz. 14:46 Odkurzacze do liści, zamiatarki i nowe pojazdy do wywozu śmieci pojawią się wkrótce na ulicach Nysy Na ulicach Nysy zagości wkrótce nowy sprzęt do sprzątania. Miejska spółka kupiła dwie śmieciarki, w planach ma też zakupy pojazdów do czyszczenia ulic. » więcej 2019-11-14, godz. 10:00 Prywatny inwestor chce w Krapkowicach otworzyć inkubator produkcyjny W Krapkowicach powstaje inkubator przedsiębiorczości inny niż wszystkie. Nie będzie biurek na godziny, ale do dyspozycji będą wielkie hale. Firmy dzielić będą… » więcej 2019-11-13, godz. 19:30 Składowisko w Domaszkowicach chce zwiększyć wydajność. Jeszcze w tym roku może wznowić przyjmowanie bioodpadów Wysypisko w podnyskich Domaszkowicach w przyszłym roku będzie mogło zwiększyć limit przyjęć tzw. frakcji biodegradowalnej. Dzięki zmianie technologii możliwe będzie… » więcej 2019-11-13, godz. 17:36 Renty rodzinne w naszym regionie niższe niż w kraju Powyżej siedmiu tysięcy złotych wynosi najwyższa renta rodzinna w naszym regionie - wynika z wyliczeń opolskiego ZUS. Co ciekawe w kraju są świadczenia prawie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »