Radio Opole » Gospodarka
2014-07-04, 09:56 Autor: Radio Opole

Ekologiczna żywność - czy to się opłaca?

Alergie, choroby nowotworowe przewodu pokarmowego, czy systemu rozrodczego to efekt długotrwałego spożywania skażonej chemią żywności - tak twierdzi dr hab. Ewelina Hallmann ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, która podkreśla, że żywność, która zawiera pestycydy jest szkodliwa dla naszych organizmów.

 Więc dlaczego omijamy w sklepach półki ze zdrową żywnością? - Bo nas na to jeszcze nie stać - podkreśla profesor Sławomir Stankowski z Katedry Agronomii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Płacimy więcej, ponieważ sprzedaż odbywa się przez pośredników, którzy zarabiają najczęściej więcej niż producent. Brakuje też w naszym kraju wspólnych hurtowni, czy chłodni co uderza w rolników ekologicznych.

Dr Helman przyznaje, że żywność ekologiczna jest średnio około 30 procent droższa niż ta z gospodarstw konwencjonalnych, ale za to jest bardziej syta. - Lepiej zjeść bułkę, która zawiera ekologiczny orkisz i drożdże niż dmuchaną bułkę, która po godzinie zostanie zmetabolizowana i znowu poczujemy głód - przekonuje.

- Opolskie należy do regionów, w którym jest najmniej gospodarstw ekologicznych - wskazuje profesor SGGW Ewa Rembiałkowska.

Dzieje się tak ponieważ uprawy wymagają więcej pracy i dobrej sieci sprzedaży. Tego w naszym kraju brakuje, więc nasz rynek zdobywa żywność z Europy. - Obecnie ponad połowa produktów ekologicznych na sklepowych półkach pochodzi z Niemiec, Włoch czy Austrii - dodaje profesor Rembiałkowska.

Na temat opłacalności upraw ekologicznych naukowcy z całego kraju rozmawiali podczas konferencji, którą zorganizował Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Posłuchaj:

Piotr Wójtowicz

Gospodarka

2024-11-04, godz. 17:30 Opole centrum dyskusji o gospodarce wodnej. Eksperci wypracowują nowe rozwiązania Państwowa Rada Gospodarki Wodnej przez dwa dni obraduje w Opolu. W spotkaniu w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim wzięli udział eksperci, opolscy parlamentarzyści… » więcej 2024-11-04, godz. 14:30 Niezbędna jest pomoc państwa. Prudnicki Pionier chce zmienić lokalizację Spółdzielnia Pionier w Prudniku liczy na pomoc państwa w odbudowie firmy po powodzi. Po raz kolejny zakład pracy chronionej zalała płynąca obok rzeka. Ze… » więcej 2024-11-02, godz. 19:27 Brzeska ciepłownia stawia na "elektryki". Do ich ładowania będzie wykorzystywany prąd z własnej instalacji Brzeska ciepłownia inwestuje w 'elektryki'. Zarządzająca nią spółka zapoczątkowała wymianę samochodów na zeroemisyjne i jak zapowiada, na tym nie ko… » więcej 2024-11-01, godz. 09:00 Stacja uzdatniania wody w Sieroniowicach po gruntownym remoncie. Gmina Ujazd skanalizowana w 99 procentach Gmina Ujazd zakończyła generalny remont stacji uzdatniania wody w Sieroniowicach. Tam wymieniony został m.in. stary azbestowy wodociąg i pompy. To ważna inwestycja… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Reforma finansów samorządowych wywołuje wątpliwości dotyczące nakładów na oświatę 1 stycznia wejdzie w życie reforma finansów samorządowych, na którą czekano także w gminach i powiatach Opolszczyzny. Ustawa zmienia sposób naliczania dochodów… » więcej 2024-10-31, godz. 11:22 Brzeg chce wyremontować ulicę Starobrzeską. Na razie jednak nie ma na to zadanie pieniędzy Brzeski magistrat planuje modernizację ulicy Starobrzeskiej. To jedna z najdłuższych, a zarazem najbardziej zniszczonych dróg w mieście. » więcej 2024-10-30, godz. 15:40 Pod Skarbimierzem mogą stanąć wiatraki. Gmina zapowiada darmowy prąd dla mieszkańców W gminie Skarbimierz może stanąć do 50 turbin wiatrowych. Zanim zapadną w tej sprawie decyzje, władze gminy będą przeprowadzać konsultacje z mieszkańcami… » więcej 2024-10-29, godz. 17:00 Głuchołazy: powodzianie muszą mieć rachunki wydatków Doraźną pomoc do 8 tysięcy zł otrzymało już około 1200 powodzian z gminy Głuchołazy. W sumie tysiące mieszkańców z tego rejonu korzysta z różnych… » więcej 2024-10-29, godz. 09:00 Wakacje składkowe w ZUS - wnioski od listopada Od listopada mikroprzedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej  a także komornicy sądowi będą mogli składać… » więcej 2024-10-28, godz. 16:30 "Oby takich inwestycji było jak najwięcej". Powiat głubczycki zakończył remont drogi w gminie Baborów Zakończyła się największa drogowa inwestycja w tym roku w gminie Baborów. Głubczyckie starostwo przeprowadziło kompleksowy remont nawierzchni blisko 4 kilometrów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »