Tłumy na starcie Podbiegów
- My chcemy zaktywizować mieszkańców, a przy okazji pokazać piękne trasy spacerowe, które Opole ma do zaoferowania - mówi Marek Szubryt z Narodowego Centrum Polskiej Piosenki.
- Łączymy zwiedzanie oraz zdrowy tryb życia, który chcemy promować. Nieważne, czy ktoś jest biegaczem, czy regularnie ćwiczy, czy nie robi tego na co dzień. Tę trasę można przebiec szybko, lekkim truchtem, a nawet spacerować przez dwie godziny. W każdym przypadku to będzie sukces - dodaje.
Szubryt zaznacza, że każda edycja przyciąga na trasę większe tłumy biegaczy.
- Na początku było 300 osób, później jakieś 350, 400 i 500. Często przeszkadzała nam pogoda, a, jak wiemy, deszcz i zimno nie sprzyja masowemu spędzaniu wolnego czasu na powietrzu. Wiosną tego roku było nas około 800, ale kiedy rozejrzę się dziś, myślę, że dobiliśmy do okrągłego tysiąca - wylicza.
Coraz częściej i głośniej mówi się o zbawiennym wpływie biegania na cały organizm, jednak wielu sportowych laików wciąż kojarzy ten sport wyłącznie z silnymi nogami i większą wydolnością płuc. - Biegając, poprawiamy funkcjonowanie całego ciała - tłumaczy Konrad Owczarek, fizjoterapeuta i trener.
- Oprócz poprawy kondycji, można tez zniwelować ryzyko różnych chorób. Taki wysiłek świetnie wpływa na układy: wydolniczy, krążenia i kostno-stawowy. Oczywiście poprawiamy wtedy pracę mózgu. Trzeba jednak wiedzieć, jak to wszystko należy robić, więc zachęcamy do przychodzenia tutaj, aby takiej wiedzy zasięgnąć. Tutaj są do tego możliwości - zachęca.
Owczarek przypomina początkującym biegaczom, że bardzo ważnym, a często zaniedbywanym, aspektem tego sportu jest odpowiednia rozgrzewka przed i po wysiłku.
Posłuchaj wypowiedzi:
Witold Wośtak