Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-18, 16:12 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Moszna: na spotkanie z instrumentem da Vinciego poczekamy do wiosny, ale organizatorzy festiwalu walczą o każdy koncert [AUDIO]

36. Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
36. Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia
Tuż po weekendzie (19.10) mieliśmy się przekonać, jak wygląda i działa Viola Organista - instrument zbudowany przez Sławomira Zubrzyckiego, polskiego pianistę i kompozytora, wg projektu Leonardo da Vinciego. Niestety na taką gratkę będziemy musieli poczekać do wiosny, kiedy, zgodnie z planem, ma się odbyć kolejny, 37. Festiwal "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej. Taka sytuacja to wynik nieprzewidywalności i dynamiki zmian jakie zachodzą w związku z pandemią, w cieniu której odbywa się (od 5 października) tegoroczna odsłona festiwalu, organizowanego przez Zamek Moszna, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, gminę Strzeleczki oraz powiat Krapkowicki i jak co roku wspartym patronatem medialnym Radia Opole.
- Każdy z organizatorów jest teraz w takim stanie podwyższonego napięcia - przyznaje dyrektor artystyczna wydarzenia Barbara Hortyńska, na co dzień pedagog i koncertująca pianistka. - Są momenty takie, że bardzo żałuję, że w ogóle walczyłam o przeniesienie tego festiwalu, właśnie przez to, że każdy tydzień jest niepewny, każda sytuacja jest niepewna.

Artystka dodaje, że choć zawsze stara się podchodzić pozytywnie nawet do niecodziennych sytuacji, a słowo dane muzykom, że będą mogli wystąpić na festiwalu jest priorytetem, są momenty, kiedy nie jest łatwo dostosować się do tak bardzo zmiennych warunków.

- Cóż, faktycznie był to jeden z moich mocniejszych punktów [festiwalu - przyp. red.] - mówi Hortyńska. - I tutaj od razu mówię, że ten koncert zostanie przeniesiony na przyszłoroczną edycję.

Dzięki pojawieniu się (z niemal tygodniowym wyprzedzeniem) informacji o tym, że Sławomir Zubrzycki nie będzie mógł wystąpić w poniedziałek w Mosznej, a także przyjacielskim relacjom z różnymi artystami, udało się znaleźć muzyków, gotowych wystąpić w takich nieoczekiwanych okolicznościach.

- Mogę powiedzieć tylko tyle: godne zastępstwo - wyjaśnia Barbara Hortyńska. - Michaela Koudelková, która gra na flecie prostym, ale będzie też grała na flecie traverso [barokowy flet poprzeczny - przyp. red.], no i fantastyczny klawesynista Andrzej Zawisza, który jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie.

Dodajmy, że koncert z udziałem wspomnianych artystów rozpocznie się w poniedziałek (19.10) o godzinie 18:00 na Zamku w Mosznej. Wydarzenie objęte wcześniejszą rezerwacją miejsc, będzie także transmitowane na Facebooku, na profilu Zamku Moszna. Natomiast uczestników koncertu obowiązuje zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcja rąk oraz nakaz całkowitego zasłaniania ust i nosa - zarówno podczas samego koncertu, jak i przebywania na terenie całego obiektu, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

A więcej na temat poniedziałkowego koncertu w załączonej do niniejszego artykułu rozmowie telefonicznej z Barbarą Hortyńską.

PROGRAM KONCERTU (19.10):
Girolamo Frescobaldi (1583–1643) - Toccata terza Libro Primo (1615/1637)
Giovanni Battista Fontana (1589–1630) - Sonata seconda Venezia 1641
Georg Philipp Telemann (1681–1767) - Sonata C-dur TWV 41:C5
Johann Sebastian Bach (1589–1630) - Sonata organowa C-dur BWV 529 (transkrypcja na flet prosty i klawesyn)
Johann Sebastian Bach - V Suita francuska G-dur BWV 810
Johann Joachim Quantz (1697–1773) - Sonata na flet traverso i basso continuo QV 1 :168
Nicola Matteis (1670–1713) - Diverse bizzarrie Sopra la Vecchia Sarabanda ò pur Ciaccona
Rozmowa z Barbarą Hortyńską na temat niecodziennych warunków organizacji festiwalu i zmianach w programie poniedziałkowego (19.10) koncertu

Kultura i rozrywka

2020-11-28, godz. 20:30 Losy Wokulskiego i Łęckiej w nowoczesnej formie. W poniedziałek premiera nowego serialu audio na antenie Radia Opole Już w najbliższy poniedziałek (30.11) na antenie Radia Opole premiera nowego serialu audio 'Lalka' w reżyserii Krzysztofa Czeczota i Macieja Zycha. To 158-odcinkowa… » więcej 2020-11-28, godz. 12:00 Wirtualny spacer po kluczborskim Muzeum im. Dzierżona. Można zwiedzać wystawy przez całą dobę Wirtualny spacer proponuje Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku. Tę formę zwiedzania uruchomiono z powodu epidemii. » więcej 2020-11-28, godz. 11:51 Przyspieszone Andrzejki w Branicach po raz pierwszy w formule online Centrum Kultury 'Wersalka’' w Branicach w powiecie głubczyckim zaprasza już dziś (28.11) wieczorem na Andrzejki online. O godz.19:00 na profilu społecznościowym… » więcej 2020-11-28, godz. 07:32 Bez publiczności, ale z ogromnym ładunkiem energii. GOCH. w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] Duet GOCH. wystąpił w legendarnym Studiu M. prezentując słuchaczom debiutancką płytę zatytułowaną po prostu 'GOCH'. Koncert odbył się bez publiczności… » więcej 2020-11-27, godz. 21:49 Kazimierz Michlik we wspomnieniach. "Imponowało nam, że zwiedzał świat" Znany w Opolu miłośnik i propagator tańca Kazimierz Michlik spoczął na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Nauczył tańczyć wiele pokoleń Opolan. Rozpoczął pracę… » więcej 2020-11-27, godz. 12:00 Opole: tancerki z Ramady polecą na mistrzostwa świata Opolskie tancerki wywalczyły awans na mistrzostwa świata w cheerleadingu. Zawodniczki z Ramady w miniony weekend zdobyły pierwsze miejsce oraz tytuł mistrza… » więcej 2020-11-26, godz. 21:10 Stajemy się coraz bardziej zdigitalizowani. Debata "Nowe media, czy nowe technologie?" Nowe sposoby komunikowania się, nowoczesne technologie, ewolucja mediów społecznościowych i ich ekspansja - o tym wszystkim rozmawiano podczas debaty zorganizowanej… » więcej 2020-11-26, godz. 20:30 Politechnika Opolska wydała... książkę kucharską „Smaki świata z Politechniką Opolską' to zbiór przepisów na potrawy, których do tej pory można było skosztować w ramach Międzynarodowego Dnia Gotowania… » więcej 2020-11-26, godz. 19:00 Ada Jarosz wspomina Władysława Żołnowskiego Opolski literat i poeta Władysław Żołnowski odszedł w wieku 90 lat. Należał do Związku Literatów Polskich, którego był także wcześniej prezesem. W… » więcej 2020-11-26, godz. 16:00 Biblioteka w Kietrzu w nowej odsłonie będzie gotowa z końcem roku Biblioteka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu przechodzi gruntowny remont i modernizację. Prace mają potrwać do końca roku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »