Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-04, 15:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

"Kwitnący" muzyczny festiwal znów zabrzmi w Mosznej!

Zamek w Mosznej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zamek w Mosznej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia
praca Krystyny Sojki [fot. materiały organizatora wydarzenia]
praca Krystyny Sojki [fot. materiały organizatora wydarzenia]
Plakat Muzycznego Święta Kwitnących Azalii
Plakat Muzycznego Święta Kwitnących Azalii
XXXVI Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego, to kolejne, duże wydarzenie muzyczne w naszym regionie, które odbędzie się w innym niż zwykle terminie, za to dzięki determinacji organizatorów i przy wsparciu partnerów. Jak wyjaśnia dyrektor artystyczny festiwalu, pianistka Barbara Hortyńska, program jest tak ułożony, by każdy z melomanów znalazł coś dla siebie. Artystka zaznacza jednocześnie, że choć czas realizacji wydarzenia jest przesunięty o kilka miesięcy, sama nazwa festiwalu wciąż pozostaje aktualna.
- Istnieją azalie, które kwitną cały rok - wyjaśnia Barbara Hortyńska. - To wszystko zależy od procesu przekwitania, ale też i pobudzania do tego kwitnięcia.

Pianistka dodaje także, że w jej odczuciu obecność muzyki filmowej na festiwalu ma istotny wpływ na popularyzację muzyki artystycznej.

- Taką chyba najważniejszą rzeczą jest wprowadzić osoby, które po tym czasie długim nie słyszały na żywo muzyki, ale myślę, że w ogóle taka tradycja rozpoczęcia festiwalu muzyką filmową jest bardzo dobra. Tam jest bardzo dużo utworów, z różnych krajów, przekrój jest olbrzymi.

Artystka zwraca również uwagę na wyjątkowość zespołu, który zaprezentuje się podczas koncertu inaugurującego festiwal.

- Mamy kwartet, ale taki nietypowy, bo mamy skrzypce, flet, klarnet i wiolonczelę - wyjaśnia Barbara Hortyńska. - To bardzo rzadki zestaw, a zazwyczaj kwartety nam się kojarzą tylko z kwartetami smyczkowymi. I [zespół - przyp. red.] "Aquamarine", który jest zespołem z Warszawy, to są wybitni pedagodzy akademii muzycznej.

Początek festiwalu, objętego patronatem Radia Opole, a także dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w poniedziałek (05.10) o godzinie 18:00 na zamku w Mosznej. Należy jednak zaznaczyć, że wstęp na koncerty możliwy jest wyłącznie dla osób, które dokonały wcześniejszej rezerwacji. W tym roku także, z uwagi na sytuację pandemiczną i wiążące się z tym ograniczenia, udostępnionych zostało wyłącznie 50 procent miejsc. Dodajmy, że tuż po koncercie inauguracyjnym nastąpi otwarcie wystawy malarskiej "Spojrzenia" autorstwa Krystyny Sojki, prywatnie będącej córką nieżyjącego już twórcy festiwalu, Zbigniewa Pawlickiego.
Barbara Hortyńska

Kultura i rozrywka

2024-04-27, godz. 11:48 "Burza" przetoczyła się przez dużą scenę. Za nami premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Za nami premiera spektaklu pt. 'Burza. Regulamin wyspy'. Przedstawienie wyreżyserowała Katarzyna Minkowska, która wspólnie z Janem Czaplińskim jest autorką… » więcej 2024-04-26, godz. 19:00 Dziecięce teatry z całego województwa zaprezentowały się na festiwalu w Oleśnie 11 grup przyjechało do Olesna na 38. Wojewódzki Festiwal Teatrów Dziecięcych w Oleśnie. Celem tej inicjatywy jest między innymi zainteresowanie młodego… » więcej 2024-04-26, godz. 16:57 61. KFPP: znamy listę wykonawców koncertu "Debiuty" i "Premiery" Wiemy już, kto wystąpi podczas tegorocznego koncertu 'Debiuty' i 'Premiery' podczas 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Rada Artystyczna festiwalu… » więcej 2024-04-25, godz. 19:00 Przedszkolaki z gminy Kluczbork śpiewały pieśni patriotyczne na konkursie w Bogacicy 'Flaga Polski', 'Kiedy pada deszcz, Polsko kocham Cię' czy 'Nasza ojczyzna'. Szóstą edycję Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej zorganizowało dziś (25.04)… » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Nadciąga "Burza", poznaj "Regulamin wyspy". Premiera w piątek Nadciąga 'Burza'. Premiera spektaklu stworzonego w oparciu o szekspirowski dramat będzie miała miejsce w piątek (26.04) na dużej scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Głogówek: projekt nagrodzony ministerialnym stypendium rozpropaguje mniej znane dziedzictwo gminy 9 nowych szlaków turystycznych powstanie w Głogówku i okolicy. Odwiedzający gminę poznają mniej znaną historię lokalną oraz związanych z nią ludzi… » więcej 2024-04-23, godz. 15:00 Światowy Dzień Książki. W tym roku pod hasłem "Czytaj po swojemu" 23 kwietnia został przez UNESCO ustanowionym Światowym Dniem Książki. To symboliczna data, bowiem tego dnia 1564 roku miał urodzić się Wiliam Szekspir. » więcej 2024-04-23, godz. 12:00 O średniowiecznych grodach opowie dr Magdalena Przysiężna-Pizarska Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska będzie gościem 'Środy w Instytucie Śląskim'. Wygłosi wykład pt. 'Grodziska wczesnośredniowieczne na Opolszczyźnie'… » więcej 2024-04-22, godz. 16:25 Spektakl, kwiaty i wystawa. Jubileusz pracy scenicznej Agnieszki Zyskowskiej-Biskup Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu Agnieszka Zyskowska-Biskup obchodzi 25-lecie pracy twórczej. Debiutowała na deskach opolskiego teatru i tu pracuje… » więcej 2024-04-22, godz. 06:53 Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze zaprasza na wykład o skarbach ziemi namysłowskiej Na ósme 'Spotkanie z Przyrodą' zaprasza Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze dzisiaj (22.04) po południu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »