Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-16, 19:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Krzysztof Polonek oficjalnie koncertmistrzem słynnej Berliner Philharmoniker!

Krzysztof Polonek [fot. Sebastian Hänel / Berliner Philharmoniker]
Krzysztof Polonek [fot. Sebastian Hänel / Berliner Philharmoniker]
Polski skrzypek Krzysztof Polonek został oficjalnie koncertmistrzem prestiżowej orkiestry Berliner Philharmoniker, uznawanej za jedną z najlepszych orkiestr na świecie! Jest to wynik zakończonego z sukcesem okresu próbnego, który trwał od lutego 2019 roku. Wówczas artysta został wybrany na koncertmistrza drogą demokratycznej decyzji swoich kolegów z zespołu, zastępując tym samym na stanowisku koncertmistrza Andreasa Buschatza.
Warto wspomnieć, że Krzysztof Polonek jest z związany z Berliner Philharmoniker już od 2009 roku, a jego ojciec Zdzisław Polonek, był pierwszym polskim altowiolistą w tym zespole.

Dodajmy także, że w słynnej berlińskiej orkiestrze jest zatrudnionych w sumie czterech koncertmistrzów, w tym - obecnie - dwóch Polaków. Funkcję koncertmistrza pełni także Daniel Stabrawa, który swoje stanowisko objął w 1983 roku czyli jeszcze za czasów kierownictwa legendarnego Herberta von Karajana.

Należy także zaznaczyć, że choć Krzysztof Polonek urodził się w Krakowie, od lat związany jest z Opolszczyzną za sprawą odbywającego się w naszym regionie Międzynarodowego Kursu Muzycznego im. Jerzego Hellera i to od początku istnienia kursu. Początkowo przyjeżdżał do Głuchołaz, a następnie do Opola jako uczestnik wydarzenia, od wielu lat gościmy artystę w stolicy województwa jako wykładowcę wspomnianego kursu oraz wykonawcę na koncertach powiązanego z kursem Festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne".

Krzysztof Polonek studiował zresztą w Niemczech pod kierunkiem założyciela i dyrektora artystycznego wspomnianego kursu, również silnie związanego z Opolszczyzną, prof. Tomasza Tomaszewskiego.

Kultura i rozrywka

2020-10-30, godz. 09:15 Wykład i wystawa o dziejach Żydów nad Odrą w Muzeum Śląska Opolskiego Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na nową wystawę. Od 5 listopada do końca roku będzie można zobaczyć ekspozycję zatytułowaną „Z biegiem rzeki. Dzieje… » więcej 2020-10-28, godz. 18:51 Muzeum Ziemi Kozielskiej ze stałą wystawą. To historia mieszkańców i ziemi kozielskiej od czasów prehistorii 'Ziemia kozielska i jej mieszkańcy' to tytuł stałej wystawy, którą można zobaczyć w Muzeum Ziemi Kozielskiej. Otwarcie wystawy zakończyło tzw. proces… » więcej 2020-10-28, godz. 12:30 Artysto, pokaż się w galerii. Trwa Konkurs Aneks! Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu już po raz 6. ogłosiła Konkurs Aneks. To propozycja skierowana do artystów do 35. roku życia związanych z Opolszczyzną… » więcej 2020-10-27, godz. 13:00 Miejski Ośrodek Kultury w Głubczycach zaprasza na ambitne kino. W ramach ,,Klubu Dobrego Filmu’’ placówka pokazuje… Mimo wprowadzonych obostrzeń sanitarnych domy kultury w całym kraju starają się w miarę możliwości normalnie funkcjonować. Miejski Ośrodek Kultury w Głubczycach… » więcej 2020-10-27, godz. 11:00 Moszna: ekspresyjny recital fortepianowy owacyjnie przyjęty przez publiczność! Podwójnymi owacjami na stojąco i brawurowym wykonaniem Poloneza As-dur Fryderyka Chopina zakończył się poniedziałkowy (26.10) recital fortepianowy na Zamku… » więcej 2020-10-27, godz. 08:40 Historie kryminalne w książkach Jędrzeja Pasierskiego - spotkanie z autorem w WBP w Opolu Jędrzej Pasierski, autor znanych powieści kryminalnych, opowiedział o swojej twórczości w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-10-25, godz. 18:00 Moszna: przed nami recital fortepianowy z międzynarodową transmisją! 'W roli głównej fortepian', a w programie muzyka Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Sergieja Rachmaninowa - tak zapowiada się przedostatni koncert 36… » więcej 2020-10-24, godz. 12:10 Filharmonia Opolska: dwieście procent muzyki przy mocno ograniczonej widowni [ZDJĘCIA] Niecodzienny program i maksymalne zaangażowanie artystów zyskały uznanie publiczności zgromadzonej w piątkowy (23.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im… » więcej 2020-10-23, godz. 17:00 Opole: zmiana godzin pracy biblioteki Od poniedziałku (26.10) zmieniają się godziny pracy biblioteki w Opolu. » więcej 2020-10-23, godz. 08:30 „Karnawał, piłka, krówki i krowy, czyli codzienność w Urugwaju”. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Mularz Podczas spotkania w opolskiej bibliotece Aleksandra Mularz opowie m.in. o tym, jak wygląda życie w Urugwaju, który jest jednym z najbardziej bezpiecznych i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***