Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-07-27, 07:57 Autor: Wiktoria Palarczyk

Do usłyszenia profesorze! Dziś ostatnie pożegnanie Piotra Barona

Po długiej walce z chorobą zmarł prof. Piotr Baron [fot. Piotr Baron]
Po długiej walce z chorobą zmarł prof. Piotr Baron [fot. Piotr Baron]
W piątek (24.07) nad ranem po długiej walce z chorobą zmarł prof. Piotr Baron. Był dyrygentem, nauczycielem akademickim, organistą, kompozytorem, specjalistą w zakresie emisji głosu oraz wystąpień publicznych, autorem publikacji naukowych i animatorem życia muzycznego. Pogrzeb odbędzie się dziś (27.07) o godz. 11:00 na cmentarzu w Opolu-Półwsi.
Prof. Piotr Baron był doktorem habilitowanym sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, a także profesorem nadzwyczajnym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Prowadził autorską klasę dyrygowania, chór akademicki oraz chór Nysa Gospel Choir.

Od 2017 roku pełnił funkcję dyrektora Instytutu Jazzu w Nysie. Był również jednym z jego założycieli. Współpracował także z Instytutem Muzycznym uczelni partnerskiej w Cottbus w Niemczech, w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz innymi uczelniami polskimi i zagranicznymi, gdzie prowadził zajęcia.

Od wielu lat prowadził działania artystyczne i naukowe, zmierzające do odkrywania dzieł kompozytorów śląskich.

Kilka tygodni temu grupa 50 studentów Wydziału Jazzu na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wraz z dyrygentem Mariuszem Drożdżalem wykonała pieśń gospel, utwór Baba Yetu, który jest modlitwą "Ojcze nasz". W ten właśnie sposób chcieli wesprzeć swojego dziekana zarówno duchowo, jak i muzycznie.

Prof. Piotra Barona, który był także jednym z cenionych w kraju terapeutów dźwiękiem wspominać będziemy również na falach Radia Opole. Zrobi to dziś Krzysztof Dobrowolski w swoim programie Terapeuci, początek o 22.00.

Kultura i rozrywka

2020-08-03, godz. 15:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przywraca otwarty dostęp do zbiorów Wciąż na terenie instytucji obowiązują jednak obostrzenia sanitarne. Czytelnicy mogą wypożyczyć oraz zwrócić udostępnioną literaturą. Strefa zabaw… » więcej 2020-08-02, godz. 16:00 Elektrośmieci możesz wymienić na darmowe bilety do teatru, kina czy muzeum Mieszkańcy regionu za zebrane elektroodpady otrzymają bilety do różnych placówek kultury. Z taką inicjatywą wyszło stowarzyszenie Aglomeracja Opolska… » więcej 2020-08-01, godz. 16:00 Opolanie korzystają z weekendu darmowych atrakcji. Ogród zoologiczny cieszy się dużym powodzeniem Trwa weekend bezpłatnych atrakcji dla mieszkańców Opola. To nagroda za rekordową - blisko 70-procentową - frekwencję w drugiej turze wyborów prezydenck… » więcej 2020-07-31, godz. 12:45 Mieszkańcy naszego regionu mogą nauczyć się bezpłatnie malować porcelanę opolskim wzorem. Ruszyły warsztaty W Muzeum Wsi Opolskiej rozpoczął się cykl warsztatów rękodzieła artystycznego, które poprzedzają wojewódzki konkurs plastyki obrzędowej. Pod okiem twórczyń… » więcej 2020-07-30, godz. 16:48 Są pieniądze na remont Domu Kultury w Kujawach. Gmina Strzeleczki pozyskała pół miliona złotych dofinansowania Gmina Strzeleczki otrzymała 500 tysięcy złotych dofinansowania na remont Domu Kultury w Kujawach. To kolejne pieniądze pozyskane w ramach Programu Rozwoju… » więcej 2020-07-29, godz. 18:49 4 wiejskie filie kluczborskiej biblioteki przeznaczone do likwidacji. Są rzadko odwiedzane i zbyt drogie w utrzymaniu Uchwałę o zamiarze likwidacji 4 filii Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej przyjęła kluczborska rada miejska. » więcej 2020-07-29, godz. 15:00 Na lekcję polskości zaprasza opolska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej Wykonają utwory i wyrecytują wiersze, które mają przybliżyć młodym ludziom losy pokolenia walczącego o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Opolska… » więcej 2020-07-29, godz. 06:00 Przeleżały tysiące lat w ziemi, zostały odkryte przez spacerowicza. Cenne artefakty z Jabłonki już do obejrzenia… Liczący sobie ponad trzy tysiące lat skarb z Jabłonki zaprezentowano w Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej. Znalezisko to składa się z 10 przedmiotów wykonanych… » więcej 2020-07-28, godz. 20:00 "Piosenka wNET!" - nowy projekt Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu trwają intensywne prace nad realizacją projektu pod hasłem 'Piosenka wNET!', który będzie się składał z 15 warsztatów… » więcej 2020-07-28, godz. 15:30 57. KFPP: Mamy opolskiego debiutanta. "Palmy" będą reprezentować stolicę polskiej piosenki! Zespół 'Palmy' zwycięzcą opolskich eliminacji do tegorocznego koncertu 'Debiuty' podczas 57. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Jury w składzie:… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »