Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-02-06, 09:15 Autor: Wiktoria Palarczyk

"Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków". Nowa wystawa w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [ZDJĘCIA]

"Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków". Nowa wystawa w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
"Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków". Nowa wystawa w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
"Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków". Nowa wystawa w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
"Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków". Nowa wystawa w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Całe życie poświęcił śpiewaniu i karierze estradowej. Miał własny styl, któremu był wierny, pomimo zmieniających się trendów muzycznych. Mieczysław Fogg niegdyś okrzyknięty był "Pieśniarzem Warszawy", a teraz także "Pieśniarzem Polaków". Taki właśnie tytuł nosi wystawa, którą oglądać można w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Współtwórcą jest prawnuk artysty Michał Fogg.
Na ekspozycji prezentowane są rodzinne pamiątki, liczne fotografie, odznaczenia, złote płyty, pamiątki z podróży a także frak estradowy i kombinezon powstańczy.

- To jedna z największych i najważniejszych postaci polskiej muzyki popularnej - podkreśla Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. - Przez 60 lat egzystował na rynku muzycznym. Mieczysław był świadkiem przemian w naszym kraju, pewnie też dlatego taki tytuł nosi ta wystawa. Fogg debiutował przed wojną, potem był jej świadkiem, potem ery powojennej, no i żył krótko jeszcze w wolnej Polsce. To jest wytłumaczenie, dlaczego zdecydowaliśmy się zrobić te wystawę.

Anna Lubasińska-Tabaczniuk, kurator wystawy "Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków" odniosła się do pamiątek, które są prezentowane na ekspozycji.

- Są tam albumy, wycinki prasowe, fotografie. Jest też mapa, na której są zaznaczone trasy koncertowe Mieczysława Fogga. Później są eksponaty z początku jego kariery solowej. Wyjątkowym eksponatem jest jego organizer, w którym zapisywał swoje pierwsze notatki i koncerty. Jest też kilka pamiątek z okresu wojny - dodaje Lubasińska- Tabaczniuk.

Jednym z najcenniejszych eksponatów jest pianino, które towarzyszyło artyście przez prawie całe życie artystyczne.

- Te wszystkie pamiątki kolekcjonowała przez lata żona mojego pradziadka - mówi Michał Fogg, prawnuk artysty. - Od pierwszego występu do czasu, kiedy podupadła na zdrowiu, czyli właściwie do lat 70. zbierała wszystkie możliwe pamiątki po pradziadku. Udało mi się to uchronić przed zapomnieniem. Jestem strażnikiem pokaźnej kolekcji po pradziadku. Zbieranie tych pamiątek wcale dla prababci nie było takie łatwe, bo pradziadek bardzo dużo podróżował, bardzo dużo występował i nagrywał. Eksponaty można liczyć w tysiącach.

Ekspozycja będzie dostępna od czwartku (06.02) i prezentowana do 24 maja. Dodajmy, że Radio Opole objęło wystawę patronatem medialnym.
Jarosław Wasik
Anna Lubasińska- Tabaczniuk
Michał Fogg

Kultura i rozrywka

2020-02-27, godz. 21:36 Elektroniczne, a jednocześnie delikatne i klasyczne brzmienia w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] Chilloutowa mieszanka alternatywy i pop z domieszką elektroniki i klasycznych brzmień w Studiu M im. SBB Radia Opole. Gwiazdą czwartkowego koncertu tym razem była… » więcej 2020-02-27, godz. 15:30 Jerzy Beski zostanie uhonorowany. Przyznano mu tytuł Zasłużonego Obywatela Miasta Opola Jerzy Beski został Zasłużonym Obywatelem Miasta Opola. Podczas dzisiejszej (27.02) sesji zdecydowali o tym radni. » więcej 2020-02-27, godz. 12:30 Elżbieta Żłobicka, znana aktorka opolskich lalek zaprasza na swoje urodzinowe, poetyckie spotkanie W programie m.in. interpretacja wierszy w wykonaniu artystki oraz prezentacja fragmentów jeszcze niewydanej przez nią powieści 'Droga, jakich wiele'. » więcej 2020-02-26, godz. 20:51 Ma dopiero 20 lat, a już jest autorem dwóch powieści. Spotkanie z "Łowcą" w MBP Marek Zatwarnicki, który swoją pierwszą powieść napisał w wieku 17 lat spotkał się z czytelnikami w stolicy naszego regionu. Rok temu wydał kolejną książkę. Inspirację… » więcej 2020-02-26, godz. 12:43 Julia Mii wystąpi w Studiu M im.SBB Radia Opole Julia Mii to krakowska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. 'Trapped' to jej pierwszy singiel, który trafił do sieci w 2018 roku, a zaraz po tym pojawił… » więcej 2020-02-25, godz. 14:00 W ostatni dzień karnawału Muzeum Powiatowe w Nysie zaprasza na "Muzyczne ostatki" Zaplanowano koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie. » więcej 2020-02-25, godz. 13:00 Dzieci i młodzież "smakują słowa" i bawią się w językowe kamishibai W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu trwa 'Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim'. Składa się on z kilku punktów programowych. Jednym z nich jest… » więcej 2020-02-25, godz. 10:32 Ikony z Rosji, Grecji i Bałkanów pochodzące nawet z XVII wieku na wystawie "Spotkanie światów" To zbiór liczący ponad sto dzieł, które należą do Fundacji Na Rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313. Wśród nich są ikony autorstwa adeptów Szkoły Ikonopisarskiej… » więcej 2020-02-24, godz. 14:15 Jacek Różycki-Robinson zaprezentuje czytelnikom swój najnowszy tomik poezji 'Brudne pieśni' to kolejny zbiór łagodnych, a jednocześnie odważnych tekstów, które są podszyte ironią oraz dystansem do wciąż żywych, ale już przeżytych emocji… » więcej 2020-02-24, godz. 11:30 Barbara Lach z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora nagrodzona! Barbara Lach, aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora laureatką nagrody Henryk. Wyróżnienie zostało przyznane przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP za wybitne osiągnięcia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »