Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-02-06, 09:15 Autor: Wiktoria Palarczyk

"Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków". Nowa wystawa w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [ZDJĘCIA]

"Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków". Nowa wystawa w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
"Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków". Nowa wystawa w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
"Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków". Nowa wystawa w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
"Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków". Nowa wystawa w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Całe życie poświęcił śpiewaniu i karierze estradowej. Miał własny styl, któremu był wierny, pomimo zmieniających się trendów muzycznych. Mieczysław Fogg niegdyś okrzyknięty był "Pieśniarzem Warszawy", a teraz także "Pieśniarzem Polaków". Taki właśnie tytuł nosi wystawa, którą oglądać można w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Współtwórcą jest prawnuk artysty Michał Fogg.
Na ekspozycji prezentowane są rodzinne pamiątki, liczne fotografie, odznaczenia, złote płyty, pamiątki z podróży a także frak estradowy i kombinezon powstańczy.

- To jedna z największych i najważniejszych postaci polskiej muzyki popularnej - podkreśla Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. - Przez 60 lat egzystował na rynku muzycznym. Mieczysław był świadkiem przemian w naszym kraju, pewnie też dlatego taki tytuł nosi ta wystawa. Fogg debiutował przed wojną, potem był jej świadkiem, potem ery powojennej, no i żył krótko jeszcze w wolnej Polsce. To jest wytłumaczenie, dlaczego zdecydowaliśmy się zrobić te wystawę.

Anna Lubasińska-Tabaczniuk, kurator wystawy "Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków" odniosła się do pamiątek, które są prezentowane na ekspozycji.

- Są tam albumy, wycinki prasowe, fotografie. Jest też mapa, na której są zaznaczone trasy koncertowe Mieczysława Fogga. Później są eksponaty z początku jego kariery solowej. Wyjątkowym eksponatem jest jego organizer, w którym zapisywał swoje pierwsze notatki i koncerty. Jest też kilka pamiątek z okresu wojny - dodaje Lubasińska- Tabaczniuk.

Jednym z najcenniejszych eksponatów jest pianino, które towarzyszyło artyście przez prawie całe życie artystyczne.

- Te wszystkie pamiątki kolekcjonowała przez lata żona mojego pradziadka - mówi Michał Fogg, prawnuk artysty. - Od pierwszego występu do czasu, kiedy podupadła na zdrowiu, czyli właściwie do lat 70. zbierała wszystkie możliwe pamiątki po pradziadku. Udało mi się to uchronić przed zapomnieniem. Jestem strażnikiem pokaźnej kolekcji po pradziadku. Zbieranie tych pamiątek wcale dla prababci nie było takie łatwe, bo pradziadek bardzo dużo podróżował, bardzo dużo występował i nagrywał. Eksponaty można liczyć w tysiącach.

Ekspozycja będzie dostępna od czwartku (06.02) i prezentowana do 24 maja. Dodajmy, że Radio Opole objęło wystawę patronatem medialnym.
Jarosław Wasik
Anna Lubasińska- Tabaczniuk
Michał Fogg

Kultura i rozrywka

2020-09-20, godz. 20:30 Apetycznie i po staropolsku - w Zopowych pod Głubczycami gospodynie przypomniały kresową kuchnię Ziemniaczana babka, pałanyci, bułki galicyjskie z kaszą i twarogiem, gołąbki i inne potrawy zagościły na stołach gospodyń podczas Festiwalu Staropolskich… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego… » więcej 2020-09-20, godz. 13:00 Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej koncertowo rozpoczyna kolejny rok działalności Organy zabrzmią dziś (20.09) w Filharmonii Opolskiej. Przy potężnym instrumencie, posiadającym 3526 piszczałek i zbudowanym w 1996 roku dzięki społecznemu… » więcej 2020-09-19, godz. 16:00 Piastonalia 2020 na Politechnice Opolskiej odwołane. Samorząd studencki zdaje sobie sprawę z zagrożenia epidemiczn… Nie będzie Piastonaliów 2020. Samorząd Studencki Politechniki Opolskiej definitywnie zrezygnował z organizacji największej imprezy dla żaków. » więcej 2020-09-19, godz. 14:00 Głogówek: Agata Szymczewska powraca na Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena! Wiolonczelista Bartosz Koziak wspólnie z pianistką Agnieszką Kozło wystąpili w drugim dniu 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Artyści… » więcej 2020-09-19, godz. 09:30 Opole: "rozświetlone" obrazy w Bonk Art Gallery Pochodzący z Sosnowca Jacek Rykała, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prezentuje swoje obrazy w nowej galerii działającej na opolskim Rynku. Wystawa… » więcej 2020-09-18, godz. 19:29 XV tom Kresowej Atlantydy pokazuje Wilno, którego już nie ma. Spotkanie w ogrodzie WBP w Opolu [ZDJĘCIA] Dwa tomy 'Kresowej Atlantydy' powstały w ciągu roku. W tym roku mieliśmy już książkę o Stanisławowie, a w piątek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2020-09-18, godz. 16:19 W Opolu wystartował Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych W opolskiej Talentowni ruszyły Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych. To impreza skierowana przede wszystkim do dzieci, młodzieży, ale również rodziców. Ma dać… » więcej 2020-09-18, godz. 13:47 Szykuje się smakowita niedziela w Zopowych. Tam właśnie zaplanowano Festiwal Staropolskich Smaków Festyn rodzinny, dmuchańce dla dzieci i kiermasz produktów regionalnych oraz rękodzieła czekają na wszystkich, którzy w niedzielne popołudnie (20.09) odwiedzą… » więcej 2020-09-18, godz. 11:40 Katarzyna Kobylarczyk o książce "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany" - Trzeba podchodzić z wielkim szacunkiem do rozmówcy, który powierza nam swoją historię - mówi Katarzyna Kobylarczyk, autorka książki 'Strup. Hiszpania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***