Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-20, 09:46 Autor: Mariusz Majeran

Opole nagrodziło ludzi kultury [ZDJĘCIA]

Nagrody w dziedzinie kultury Miasta Opole 2019 [fot. fb Opole]
Nagrody w dziedzinie kultury Miasta Opole 2019 [fot. fb Opole]
Nagrody w dziedzinie kultury Miasta Opole 2019 [fot. Mariusz Majeran]
Nagrody w dziedzinie kultury Miasta Opole 2019 [fot. Mariusz Majeran]
W siedmiu kategoriach w tym roku wręczono nagrody w dziedzinie kultury w Opolu. Doceniono zarówno weteranów, propagujących kulturę, jak i młodych twórców. Uroczystość odbyła się w Muzeum Polskiej Piosenki.
Nowe kategorie, ale znani mieszkańcom miasta twórcy a także imprezy, zostali nagrodzeni podczas 23. Gali Nagród w Dziedzinie Kultury Miasta Opole. W tym roku nagrody mają nowe nazwy. Tę promocyjną - za aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i za granicą otrzymał muzyk Krzysztof Puma Piasecki.

- Jestem bardzo mile zaskoczony i wzruszony. No jednak cierpliwość, praca, konsekwencja gdzieś zostaje doceniona - podkreśla muzyk.

Środowisko fotograficzne Opola zostało szczególnie docenione. Nestor fotografów i dokumentalista opolski Jerzy Stemplewski został nagrodzony za całokształt dokonań twórczych i artystycznych.

- A za co? Za swój dorobek 53-letni, tak sądzę. Bo 53 lata fotografuję Opole już. Zleciało to, nie wiadomo kiedy. Staram się również, nie tylko fotografować, ale też te zdjęcia prezentować. Mogę sobie tylko wypominać, czy nie warto było zrobić jeszcze więcej zdjęć, bo widzimy jak Opole się zmieniło przez te lata - podkreśla fotografik.

Henryk Korbański odrestaurował wiele zabytków nie tylko w naszym województwie, jest także artystą tworzącym, ale w tym roku otrzymał nagrodę za dziedzictwo kulturowe i ochronę dóbr kultury.

- Mam nadzieję dalej w jakiś sposób dla dobra Opola działać i wspomagać. Bo to bardzo miło dla osób, które zajmują się zabytkami, kiedy ci, którzy odwiedzają Opole bardzo chwalą właśnie to, co gdzieś tam spod naszych rąk wychodzi - uzupełnia artysta.

Kiedyś związani z Radiem Opole Małgorzata i Piotr Skrzypcowie z Młodzieżowego Domu Kultury otrzymali nagrodę dla animatorów kultury. Z kolei Opolski Festiwal Fotografii otrzymał nagrodę za wydarzenie kulturalne w mieście. Nowością jest nagroda za debiut, którą otrzymał pisarz Aleksander Sowa. Mecenasem roku została Fundacja Górażdże - Aktywni w Regionie. Galę uświetnił występ Lory Szafran z zespołem.
Krzysztof Puma Piasecki
Jerzy Stemplewski
Henryk Korbański

Kultura i rozrywka

2021-01-15, godz. 15:15 "Wyszyńskiego i Wojtyły Gramatyka Życia”. Wystawa przed kościołem w Głubczycach 'Wyszyńskiego i Wojtyły Gramatyka Życia” - pod takim tytułem została dziś (15.01) otwarta wystawa przy kościele parafialnym pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej… » więcej 2021-01-14, godz. 19:00 Laureatka Nagrody Literackiej Nike w MBP Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, po przerwie świąteczno-noworocznej, wznawia spotkania autorskie. Ze względu na obostrzenia pandemiczne będą się one… » więcej 2021-01-14, godz. 14:00 Emocje i kłamstwo w opolskim teatrze on-line Teatr imienia Jana Kochanowskiego przygotował kolejny spektakl dostępny jedynie w internecie. Tym razem będzie to powtórzenie przedstawienia pełnego skomplikowanych… » więcej 2021-01-13, godz. 15:45 W puli 150 tysięcy złotych na wsparcie ludzi kultury. Rozpoczęła się tegoroczna edycja Marszałkowskich Talentów To propozycja dla twórców, autorów, kompozytorów, ale też dla tych, którzy opiekują się zabytkami. Ruszyła druga edycja Marszałkowskich Talentów. W… » więcej 2021-01-13, godz. 12:45 Filharmonia Opolska zaprasza na styczniowe gale noworoczne do internetu Gale noworoczne od lat gromadziły w Filharmonii Opolskiej kilkutysięczną publiczność. Tym razem odbędą się one bez udziału publiczności. Filharmonia… » więcej 2021-01-12, godz. 16:30 Galeria Sztuki Współczesnej ma nowe propozycje w internecie Tegoroczne ferie zimowe instytucje kultury zamieniły w internetowe spotkania. Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu również proponuje różnego rodzaju zajęcia… » więcej 2021-01-12, godz. 12:09 Pokaż swój talent i wygraj bony - proponuje dom kultury w Krapkowicach Propozycja skierowana jest do wszystkich bez względu na wiek - chociaż realizowana jest w ramach ferii on-line w Krapkowickim Domu Kultury. A mowa o konkursie… » więcej 2021-01-11, godz. 15:45 Opole: odsłonięto tablicę upamiętniającą rzeźbiarza Bena Muthofera Opole upamiętniło kolejnego artystę. Na budynku przy ulicy ks. Jana Dzierżona 7 odsłonięto dzisiaj (11.01) pamiątkową tablicę poświęconą rzeźbiarzowi… » więcej 2021-01-11, godz. 14:08 Około 200 książek wypożyczyli w ubiegłym roku najaktywniejsi użytkownicy kluczborskiej biblioteki 213 wśród dorosłych i 193 w grupie dzieci oraz młodzieży - to ubiegłoroczne rekordy wypożyczonych książek w Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej… » więcej 2021-01-10, godz. 19:00 Głogówek: w tym roku ruszy generalny remont Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Gmina Głogówek rozpoczęła przygotowania do kompleksowej modernizacji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. W tym tygodniu podpisano umowę na wykonanie dokumentacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »