Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-20, 09:46 Autor: Mariusz Majeran

Opole nagrodziło ludzi kultury [ZDJĘCIA]

Nagrody w dziedzinie kultury Miasta Opole 2019 [fot. fb Opole]
Nagrody w dziedzinie kultury Miasta Opole 2019 [fot. fb Opole]
Nagrody w dziedzinie kultury Miasta Opole 2019 [fot. Mariusz Majeran]
Nagrody w dziedzinie kultury Miasta Opole 2019 [fot. Mariusz Majeran]
W siedmiu kategoriach w tym roku wręczono nagrody w dziedzinie kultury w Opolu. Doceniono zarówno weteranów, propagujących kulturę, jak i młodych twórców. Uroczystość odbyła się w Muzeum Polskiej Piosenki.
Nowe kategorie, ale znani mieszkańcom miasta twórcy a także imprezy, zostali nagrodzeni podczas 23. Gali Nagród w Dziedzinie Kultury Miasta Opole. W tym roku nagrody mają nowe nazwy. Tę promocyjną - za aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i za granicą otrzymał muzyk Krzysztof Puma Piasecki.

- Jestem bardzo mile zaskoczony i wzruszony. No jednak cierpliwość, praca, konsekwencja gdzieś zostaje doceniona - podkreśla muzyk.

Środowisko fotograficzne Opola zostało szczególnie docenione. Nestor fotografów i dokumentalista opolski Jerzy Stemplewski został nagrodzony za całokształt dokonań twórczych i artystycznych.

- A za co? Za swój dorobek 53-letni, tak sądzę. Bo 53 lata fotografuję Opole już. Zleciało to, nie wiadomo kiedy. Staram się również, nie tylko fotografować, ale też te zdjęcia prezentować. Mogę sobie tylko wypominać, czy nie warto było zrobić jeszcze więcej zdjęć, bo widzimy jak Opole się zmieniło przez te lata - podkreśla fotografik.

Henryk Korbański odrestaurował wiele zabytków nie tylko w naszym województwie, jest także artystą tworzącym, ale w tym roku otrzymał nagrodę za dziedzictwo kulturowe i ochronę dóbr kultury.

- Mam nadzieję dalej w jakiś sposób dla dobra Opola działać i wspomagać. Bo to bardzo miło dla osób, które zajmują się zabytkami, kiedy ci, którzy odwiedzają Opole bardzo chwalą właśnie to, co gdzieś tam spod naszych rąk wychodzi - uzupełnia artysta.

Kiedyś związani z Radiem Opole Małgorzata i Piotr Skrzypcowie z Młodzieżowego Domu Kultury otrzymali nagrodę dla animatorów kultury. Z kolei Opolski Festiwal Fotografii otrzymał nagrodę za wydarzenie kulturalne w mieście. Nowością jest nagroda za debiut, którą otrzymał pisarz Aleksander Sowa. Mecenasem roku została Fundacja Górażdże - Aktywni w Regionie. Galę uświetnił występ Lory Szafran z zespołem.
Krzysztof Puma Piasecki
Jerzy Stemplewski
Henryk Korbański

Kultura i rozrywka

2020-01-19, godz. 21:16 Krzysztof Cugowski koncertował w Opolu na rzecz "Domu Nadziei" i bezdomnych. Były też licytacje Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów wystąpił w niedzielę (19.01) w Opolu z koncertem dla 'Domu Nadziei' dla osób bezdomnych. Artysta przyjechał do stolicy naszego… » więcej 2020-01-19, godz. 19:28 Czeski film w Muzeum Śląska Opolskiego. Towarzyszy wystawom związanym z prof. Jindřichem Štreitem W Muzeum Śląska Opolskiego rozpoczął się przegląd czeskich filmów. Mają one przybliżyć zainteresowanym atmosferę zniewolonego państwa i sylwetki osób zaangażowanych… » więcej 2020-01-19, godz. 12:48 Ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Prezydent Opola ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej. Kandydaci muszą mieć wykształcenie wyższe, doświadczenie zawodowe w instytucjach… » więcej 2020-01-19, godz. 09:00 Charytatywny koncert w Kluczborku dla Patryka Radwańskiego. Jedyną szansą jest droga terapia w USA Arie operetkowe i musicalowe, czyli karnawałowa uczta dla wszystkich. W ten sposób organizatorzy zapowiadają Charytatywny Koncert Noworoczny dla Patrysia w Kl… » więcej 2020-01-18, godz. 23:00 Finisaż w Miejscu X. Odwiedzający mogli malować i targać prace Malwiny Mielniczuk Dziś (18.01) wieczorem zakończyła się wystawa prac autorstwa Malwiny Mielniczuk pod tytułem „Czego pragną kobiety”. Artystka zajmuje się malarstwem, rysunkiem… » więcej 2020-01-18, godz. 11:30 Opolskie wyroby artystyczne z certyfikatami. Poznamy je po znaku "Dobre bo lokalne" Teraz łatwiej będziemy mogli rozpoznać produkty, które zostały wykonane przez opolskich artystów. Poznamy je po specjalnym certyfikacie, który został przyznany… » więcej 2020-01-18, godz. 09:15 O historii opolskich dagerotypów opowiadano w WBP Zygmunt Wielowiejski przyjechał do Opola, by promować swoją książkę, która jest pracą naukową dotyczącą początków fotografii w Opolu. Książka nosi tytuł 'Historia… » więcej 2020-01-18, godz. 08:00 "Fale" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Przebudowana przestrzeń Galerii Sztuki Współczesnej została udostępniona Paulinie Ptaszyńskiej - opolskiej artystce, która mogła zaprezentować swoje prace. Artystka… » więcej 2020-01-18, godz. 07:00 O miłości do Pendżabu opowiedziała opolanom Anna Singh, autorka książki "Czwarta prawda" Pendżab to region Indii, który jest podróżniczce bardzo bliski, z tego względu, że właśnie z tamtych stron pochodzi jej mąż. Anna Singh zdradziła słuchaczom nie… » więcej 2020-01-17, godz. 20:10 W muzycznym studiu Radia Opole było o tańcu, ale nie tylko. Gościem radiowego MOSTU był Jan Kliment Jan Kliment gościł w Studiu M im. SBB Radia Opole w ramach projektu 'MOST - polsko-czeska współpraca redakcji', który promuje czeską kulturę. Czeski tancerz, sędzia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »