Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-10-19, 14:05 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA]

Michał Maciaszczyk i Polish Art Philharmonic w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Michał Maciaszczyk i Polish Art Philharmonic w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
- Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z orkiestrą "Polish Art Philharmonic" wystąpił w Filharmonii Opolskiej. Artysta nawiązał w ten sposób zarówno do energii panującej na scenie i tempie, w jakim wykonane zostały niektóre utwory, jak i do mecenatu grupy PKN Orlen. Publiczność nagrodziła występ muzyków długim aplauzem, trzykrotnie podrywając się z miejsc. Burza oklasków przerywała nawet cykle koncertowe znane jako "Cztery pory roku" (A. Vivaldi).
W programie piątkowego koncertu, wpisującego się w cykl koncertów kameralnych filharmonii, znalazły się nie tylko słynne kompozycje Antonio Vivaldiego, ale także dzieła takich polskich kompozytorów, jak Mieczysław Karłowicz ("Serenada" op. 2 na orkiestrę smyczkową), Stanisław Moryto ("Cztery utwory w polskim stylu") czy Piotr Moss ("Elan" na smyczki).

- PKN Orlen kojarzony jest ze wspieraniem sportu i oczywiście z paliwem - wyjaśnia Michał Maciaszczyk. - My z tego paliwa zrobiliśmy dzięki głównemu sponsorowi dość poważny wyczyn. Energia wyśmienita! Ja zawsze sobie bardzo cenię te pobyty tutaj w Filharmonii Opolskiej, bo jest to wyśmienita publiczność, która bardzo dobrze słucha, bardzo uważnie słucha. I do tego też oddaje ogromną właśnie energię, przez którą człowiek czuje się bardzo dobrze na scenie, bo to jest też bardzo ważne, żeby czuć się komfortowo. Czuć się dobrze, czuć się wśród przyjaciół, ludzi którzy dają siłę, a nie ją zabierają.

Dodajmy, że występ orkiestry kameralnej "Polish Art Philharmonic" pod dyrekcją pochodzącego z Opola Michała Maciaszczyka, realizowany był w ramach projektu Myślenickiego Stowarzyszenia Artystów Muzyków zatytułowanego "Od współczesności do baroku - muzyka polska i włoska przez cztery pory roku". Projekt ten został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia. A więcej na ten temat w środowej (30.10) audycji "Klasyka wieczorową porą".
Michał Maciaszczyk

Kultura i rozrywka

2024-02-26, godz. 12:45 Spotkanie z pisarzem, historykiem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z autorem głośnych reportaży Piotrem Lipińskim. Publikował w różnych czasopismach. Specjalizuje… » więcej 2024-02-24, godz. 16:00 "Władza" zdominuje 17. Zimowy Las Sztuki w Opolu? Zimowy Las Sztuki otworzy się przed opolanami już po raz 17. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia organizowanego w Teatrze Eko Studio w Opolu jest 'Wła… » więcej 2024-02-24, godz. 12:00 Standardy jazzowe, muzyka filmowa i rozrywkowa. Niedziela z koncertem charytatywnym w Kluczborku Jeden z najlepszych puzonistów jazzowych w Polsce weźmie udział w jutrzejszym (25.02) koncercie charytatywnym z okazji 15-lecia kluczborskiego Big Roll Bandu… » więcej 2024-02-24, godz. 09:54 Podróż przez elektroniczne dźwięki. Duet Kępiński Kowalonek w Studiu M [ZDJĘCIA] Elektroniczne dźwięki duetu Kępiński/Kowalonek wypełniły Studio M Radia Opole. Na scenie wystąpili Miro Kępiński znany jako kompozytor i producent muzyki… » więcej 2024-02-23, godz. 13:30 Poznaj inwazyjne gatunki w Polsce. Oprowadzanie po wystawie w MŚO Na rodzinne oprowadzanie po wystawie przyrodniczej zaprasza w sobotę (24.02) Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł 'Obcy wśród nas. Obce… » więcej 2024-02-23, godz. 07:58 Multimedialne prace studentów na wystawie w teatrze [ZDJĘCIA] Studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego pokazują swoje zaliczenia na wystawie multimedialnej w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Wystawa nosi tytuł… » więcej 2024-02-22, godz. 19:15 Bezpłatne szkolenia dla wolontariuszy i członków organizacji pozarządowych Do udziału w bezpłatnych wykładach dotyczących pozyskiwania pieniędzy unijnych, rachunkowości czy prawa, zachęca Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu… » więcej 2024-02-22, godz. 14:00 "Nemezis" Macieja Siembiedy walczy o tytuł Książki Roku 2023 Powieść pt. 'Nemezis', związanego z Opolszczyzną autora, Macieja Siembiedy walczy o tytuł Książki Roku portalu lubimyczytać.pl. To powieść z pogranicza… » więcej 2024-02-22, godz. 12:15 Śpiewanki, czyli Opolskie Granie, po raz pierwszy w Miejscu X Opolskie Granie, zwane też Śpiewankami, po raz pierwszy zawędruje do Miejsca X w Opolu. To wydarzenie, które odbywa się cyklicznie w stolicy regionu już… » więcej 2024-02-22, godz. 10:15 Znane "piosenki ulicy" usłyszymy w Filharmonii Opolskiej Klub Muzyczny Filharmonii Opolskiej proponuje koncert złożony z popularnych piosenek warszawskich, lwowskich i innych znanych bardów. Koncert zatytułowany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »