Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-10-19, 14:05 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA]

Michał Maciaszczyk i Polish Art Philharmonic w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Michał Maciaszczyk i Polish Art Philharmonic w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
- Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z orkiestrą "Polish Art Philharmonic" wystąpił w Filharmonii Opolskiej. Artysta nawiązał w ten sposób zarówno do energii panującej na scenie i tempie, w jakim wykonane zostały niektóre utwory, jak i do mecenatu grupy PKN Orlen. Publiczność nagrodziła występ muzyków długim aplauzem, trzykrotnie podrywając się z miejsc. Burza oklasków przerywała nawet cykle koncertowe znane jako "Cztery pory roku" (A. Vivaldi).
W programie piątkowego koncertu, wpisującego się w cykl koncertów kameralnych filharmonii, znalazły się nie tylko słynne kompozycje Antonio Vivaldiego, ale także dzieła takich polskich kompozytorów, jak Mieczysław Karłowicz ("Serenada" op. 2 na orkiestrę smyczkową), Stanisław Moryto ("Cztery utwory w polskim stylu") czy Piotr Moss ("Elan" na smyczki).

- PKN Orlen kojarzony jest ze wspieraniem sportu i oczywiście z paliwem - wyjaśnia Michał Maciaszczyk. - My z tego paliwa zrobiliśmy dzięki głównemu sponsorowi dość poważny wyczyn. Energia wyśmienita! Ja zawsze sobie bardzo cenię te pobyty tutaj w Filharmonii Opolskiej, bo jest to wyśmienita publiczność, która bardzo dobrze słucha, bardzo uważnie słucha. I do tego też oddaje ogromną właśnie energię, przez którą człowiek czuje się bardzo dobrze na scenie, bo to jest też bardzo ważne, żeby czuć się komfortowo. Czuć się dobrze, czuć się wśród przyjaciół, ludzi którzy dają siłę, a nie ją zabierają.

Dodajmy, że występ orkiestry kameralnej "Polish Art Philharmonic" pod dyrekcją pochodzącego z Opola Michała Maciaszczyka, realizowany był w ramach projektu Myślenickiego Stowarzyszenia Artystów Muzyków zatytułowanego "Od współczesności do baroku - muzyka polska i włoska przez cztery pory roku". Projekt ten został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia. A więcej na ten temat w środowej (30.10) audycji "Klasyka wieczorową porą".
Michał Maciaszczyk

Kultura i rozrywka

2019-11-16, godz. 18:20 Wiarą i muzyczną pasją chcą się dzielić z innymi. Chór św. Franciszka zaśpiewa w niedzielę w Opolu Różni ich wiek i wykształcenie, łączy wspólna pasja do śpiewania. Chór św. Franciszka, który w tym roku obchodzi 12-lecie swego istnienia, wystąpi podczas niedzielnej… » więcej 2019-11-16, godz. 14:02 Dorota Masłowska w ramach cyklu "Zaczytane Opolskie" Wojewódzka Biblioteka Opolska od września zapraszała do naszego regionu znanych literatów, by promować czytelnictwo. Autorzy spotykali się z czytelnikami w bibliotekach… » więcej 2019-11-16, godz. 10:41 Jubileuszowo, w rodzinnych stronach. Za nami koncert Kwartetu "Camerata" Kwartety smyczkowe Romana Statkowskiego i Bedřicha Smetany zabrzmiały w piątkowy (15.11) wieczór w sali kameralnej Filharmonii Opolskiej. Podczas drugiego w tym… » więcej 2019-11-16, godz. 08:09 "Łączenie muz". Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [ZDJĘCIA] Utwory literackie oraz muzyczne, wystawy malarstwa i fotografii, a przede wszystkim kultura na najwyższym poziomie - to wszystko czekało na uczestników gali zorganizowanej… » więcej 2019-11-15, godz. 17:45 Bogota na fotografii barwnej i czarno-białej otworkowej Marek Poźniak i Janusz M Tylman zaprezentują w Opolu swoje niezwykłe fotografie, które powstały podczas wspólnego wyjazdu do Bogoty. Pierwszy prezentuje fotografię… » więcej 2019-11-15, godz. 16:30 Filharmonia kameralnie: przed nami występ Kwartetu "Camerata" Salonowy klimat z wygodnymi kanapami, nastrojowe światło i bardziej bezpośredni kontakt z muzykami - to wszystko cechuje koncerty kameralne realizowane przez Filharmonię… » więcej 2019-11-15, godz. 15:00 Warsztaty teatralne w opolskich "Lalkach" Opolski Teatr Lalki i Aktora przygotował warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 8 - 13 lat. Tym razem nie będą to warsztaty aktorskie, ale street artu. Warsztaty… » więcej 2019-11-15, godz. 14:15 Miłośnicy fantastyki opanują w weekend Opole 7. Konwent Fanów Fantastyki Opolcon 2019 rozpocznie się dzisiaj (15.11) w Opolu. Całość rusza o godzinie 17.00 i potrwa przez trzy dni. » więcej 2019-11-15, godz. 13:30 Janek Samołyk i Leon Rebizant w Probierni Matecznik w Opolu '2 głosy, 2 gitary, tysiąc opowieści' to tytuł dzisiejszego (15.11) koncertu duetu S&B w składzie Janek Samołyk i Leon Rebizant (czyli Rafał Doliński). » więcej 2019-11-15, godz. 13:00 Listopadowe wspomnienie opolskiej artystki [ZDJĘCIA] Przyjaciele i znajomi Lucilli Kossowskiej ze Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego wspominali zmarłą koleżankę Lucillę Kossowską. Po Mszy świętej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »