Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-08-27, 15:58 Autor: Wojciech Murański

Festiwal HumanDOC we wrześniu zawita do Opola. Na imprezie najlepsze światowe filmy dokumentalne

Global Studies & Festival HumanDOC w Opolu [fot. Wojciech Murański]
Global Studies & Festival HumanDOC w Opolu [fot. Wojciech Murański]
Global Studies & Festival HumanDOC w Opolu [fot. Wojciech Murański]
Global Studies & Festival HumanDOC w Opolu [fot. Wojciech Murański]
Global Studies & Festival HumanDOC w Opolu [fot. Wojciech Murański]
Global Studies & Festival HumanDOC w Opolu [fot. Wojciech Murański]
Opolanie będą mieli okazję uczestniczyć w jednym z trzech największych międzynarodowych festiwali filmów dokumentalnych w Polsce. W weekend - 14 i 15 września - na opolskim rynku, odbędzie się Festiwal HumanDOC.
Jak podają organizatorzy, oprócz pokazów filmów odbędą się także warsztaty i spotkania z twórcami.

- Przyjechaliśmy do Opola, by pokazać sześć naszych najlepszych filmów - mówi Izabela Żbikowska z fundacji HumanDOC. - W tym "Dźwigając Brzemię" o Nadii Murad, laureatce Pokojowej Nagrody Nobla. Będzie to trzeci pokaz w kraju. Oprócz tego doskonałe polskie filmy: "Janka" i "Universam Grochów". Kino na prawdę poruszające, a z jednej strony niosące nadzieję. Kino dokumentalne wychodzi z niszy, wcześniej dokumentami fascynowały się tylko osoby, które były rzeczywiście zaangażowane w kino.

Pojawią się również dokumenty: "Kiedy Owca Staje się Lwem" oraz "Arka Prezydenta Anote". Pierwszy z wymienionych porusza temat kłusownictwa i zabijania słoni, z kolei drugi traktuje o zmianach klimatycznych i stale podnoszącym się poziomie wód.

- Pokazy rozpoczną się w sobotę od godziny 17:30, a niedzielę od godziny 17:00. Będzie można filmy zobaczyć w naprawdę znakomitej jakości na dużym ekranie 14 na 8 metra, więc na prawdę gwarantuję niesamowite wrażenia. Tym bardziej, że są tu znakomite zdjęcia, świetnie te filmy się ogląda, one poruszają nie tylko problemy ludzi, ale również świata zwierząt - dodaje Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opola.

Pełny program imprezy i więcej informacji o wydarzeniach można odnaleźć na stronie internetowej festiwalu.
Izabela Żbikowska
Łukasz Śmierciak

Kultura i rozrywka

2020-09-24, godz. 19:31 O kobiecej sile i waleczności - spotkanie z Ewą Kassalą W ramach akcji 'Zaczytane Opolskie' w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się spotkanie z Ewą Kassalą. Pisarka w swojej twórczości bardzo… » więcej 2020-09-24, godz. 17:44 Archiwum Państwowe w Opolu nagrodzone za projekt poświęcony Powstańcom Śląskim W Pałacu na Wodzie w Królewskich Łazienkach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród konkursu Wydarzenie Historyczne Roku 2019. » więcej 2020-09-24, godz. 14:31 Symfonie Witolda Maliszewskiego w Filharmonii Opolskiej. Projekt wspiera PGE Muzyka Witolda Maliszewskiego wróci do Filharmonii Opolskiej. Dzięki pomocy finansowej PGE GiEK zrealizowany zostanie projekt 'Maliszewski odkodowany'. » więcej 2020-09-24, godz. 07:13 Praga osobista Mariusza Szczygła. Spotkanie w WBP O 'Osobistym przewodniku po Pradze' Mariusz Szczygieł opowiedział w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Wśród 60 opisanych w książce obiektów nie… » więcej 2020-09-23, godz. 15:30 Opolska aktorka Barbara Lach nagrodzona Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Barbara Lach odebrała nagrodę przyznawaną przez Sekcję Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich. W uzasadnieniu… » więcej 2020-09-23, godz. 13:15 "Wyszli stąd, podążali różnymi drogami". Film o Biedrzychowicach sprzed wieku Na stronie internetowej Muzeum Ziemi Prudnickiej możemy zobaczyć film dokumentalny o znanych osobach pochodzących z Biedrzychowic. Róża Zgorzelska przybliża… » więcej 2020-09-23, godz. 11:45 Za niespełna dwa tygodnie na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna Od 5 października na zamku w Mosznej będzie można usłyszeć muzykę klasyczną. Rusza XXXVI Festiwal Muzyczny Święta Kwitnących Azalii. Potrwa on do 9 listopada… » więcej 2020-09-23, godz. 09:00 Resoraki zagrają w Studiu M im. SBB Radia Opole Pochodząca z Wrocławia grupa Resoraki zagra w czwartek (24.09) w legendarnym Studiu M imienia SBB. Kolejny koncert bez publiczności będzie transmitowany na… » więcej 2020-09-22, godz. 16:09 Kolejny opolanin napisał kryminał i akcję osadził w stolicy regionu Student Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu napisał kryminał, którego akcja rozgrywa się w stolicy regionu. Wśród bohaterów książki jest też dziennikarka… » więcej 2020-09-22, godz. 11:16 Praga Mariusza Szczygła w opolskiej bibliotece Pisarz, dziennikarz i przede wszystkim miłośnik wszystkiego, co czeskie - Mariusz Szczygieł będzie gościł w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***