Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-08-27, 15:58 Autor: Wojciech Murański

Festiwal HumanDOC we wrześniu zawita do Opola. Na imprezie najlepsze światowe filmy dokumentalne

Global Studies & Festival HumanDOC w Opolu [fot. Wojciech Murański]
Global Studies & Festival HumanDOC w Opolu [fot. Wojciech Murański]
Global Studies & Festival HumanDOC w Opolu [fot. Wojciech Murański]
Global Studies & Festival HumanDOC w Opolu [fot. Wojciech Murański]
Global Studies & Festival HumanDOC w Opolu [fot. Wojciech Murański]
Global Studies & Festival HumanDOC w Opolu [fot. Wojciech Murański]
Opolanie będą mieli okazję uczestniczyć w jednym z trzech największych międzynarodowych festiwali filmów dokumentalnych w Polsce. W weekend - 14 i 15 września - na opolskim rynku, odbędzie się Festiwal HumanDOC.
Jak podają organizatorzy, oprócz pokazów filmów odbędą się także warsztaty i spotkania z twórcami.

- Przyjechaliśmy do Opola, by pokazać sześć naszych najlepszych filmów - mówi Izabela Żbikowska z fundacji HumanDOC. - W tym "Dźwigając Brzemię" o Nadii Murad, laureatce Pokojowej Nagrody Nobla. Będzie to trzeci pokaz w kraju. Oprócz tego doskonałe polskie filmy: "Janka" i "Universam Grochów". Kino na prawdę poruszające, a z jednej strony niosące nadzieję. Kino dokumentalne wychodzi z niszy, wcześniej dokumentami fascynowały się tylko osoby, które były rzeczywiście zaangażowane w kino.

Pojawią się również dokumenty: "Kiedy Owca Staje się Lwem" oraz "Arka Prezydenta Anote". Pierwszy z wymienionych porusza temat kłusownictwa i zabijania słoni, z kolei drugi traktuje o zmianach klimatycznych i stale podnoszącym się poziomie wód.

- Pokazy rozpoczną się w sobotę od godziny 17:30, a niedzielę od godziny 17:00. Będzie można filmy zobaczyć w naprawdę znakomitej jakości na dużym ekranie 14 na 8 metra, więc na prawdę gwarantuję niesamowite wrażenia. Tym bardziej, że są tu znakomite zdjęcia, świetnie te filmy się ogląda, one poruszają nie tylko problemy ludzi, ale również świata zwierząt - dodaje Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opola.

Pełny program imprezy i więcej informacji o wydarzeniach można odnaleźć na stronie internetowej festiwalu.
Izabela Żbikowska
Łukasz Śmierciak

Kultura i rozrywka

2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:00 Muzyka kameralna Józefa Elsnera zabrzmi w Grodkowie Z racji przypadającej w tym roku 250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera, w rodzinnym mieście kompozytora zabrzmią jego kwartety smyczkowe. Mało znaną część doro ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:00 Trzy kolory rozświetliły galerię [ZDJĘCIA] Mirosław Filonik od trzydziestu lat przygotowuje instalacje wykorzystując świetlówki przygotowane według własnych projektów. Pokazuje swoje prace w rożnych ob ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Głogówek: festiwal beethovenowski wyróżniony ogólnopolską nagrodą Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, organizowany przez Muzeum Regionalne w Głogówku, otrzymał certyfikat i godło 'Turystyczny Produkt Roku 2019', przy ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:00 Stanisław Soyka zaśpiewa w Strzelcach Opolskich W ramach V Festiwalu Jazzowego w sobotę (19.10)odbędzie się koncert 'Strzeleckie Ogrody Jazzowe'. Na scenie Strzeleckiego Ośrodka Kultury pojawi się Stanisław ... » więcej 2019-10-18, godz. 13:07 Obszerny i zróżnicowany program zabrzmi w kameralnym wydaniu w Filharmonii Opolskiej Cztery obszerne dzieła w zróżnicowanym stylu pojawią się na wieczornym (18.10) koncercie w Filharmonii Opolskiej. Obok dzieł polskich twórców, m.in. Serenady ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:00 Po raz 26. w Kędzierzynie-Koźlu startuje festiwal filmowy "Publicystyka" Ponad 200 filmów nadesłali twórcy z całego świata na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia 'Publicystyka 2019' ... » więcej 2019-10-17, godz. 14:30 Remigiusz Kuźmiński: "Śpiewam od zawsze". W niedzielę retransmisja koncertu [ZDJĘCIA] Gratka dla miłośników muzyki wokalnej, utworów pop-jazzowych, soulowych, funkowych, R&B, a także musicalowych i literackich. Niedawno w Studiu M im. SBB Radia ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »