Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-09-15, 08:35 Autor: Marzena Śmierciak

Piękne zdjęcia i poruszające historie. W ten weekend w Opolu - festiwal filmu dokumentalnego HumanDOC

Nadia Murad [fot. archiwum Festiwalu HumanDOC]
Nadia Murad [fot. archiwum Festiwalu HumanDOC]
Izabela Żbikowska [fot. Paula Hołubowicz]
Izabela Żbikowska [fot. Paula Hołubowicz]
- Nasz festiwal jest dla osób, które są ciekawe świata i chcą poszerzyć swoje horyzonty - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Izabela Żbikowska z fundacji HumanDOC. Dziś (14.09) w Opolu rusza festiwal filmu dokumentalnego. Pełna nazwa to „Global Studies & Festiwal HumanDOC".
Główne wydarzenia są organizowane w Warszawie, w Opolu widzowie zobaczą, jak mówią organizatorzy, perły festiwalu, czyli 6 dokumentów. Będą mogli też wziąć udział w dyskusjach z zaproszonymi gośćmi i w warsztatach.

- Ideą festiwalu HumanDOC jest poszerzanie horyzontów, mówienie o problemach globalnych. Na wejściu tak dobieramy filmy, by każdy z nich opowiadał o jakimś ważnym problemie. Z drugiej strony, dobieramy filmy też pod kątem artystycznym. One muszą być na bardzo wysokim poziomie. I takie też filmy prezentujemy w Opolu. Z jednej strony są to filmy, które poruszają ważne kwestie społeczne, z drugiej - to po prostu doskonałe kino - mówi Izabela Żbikowska z fundacji HumanDOC.

Jak dodał gość porannej rozmowy, film dokumentalny jest kinem nieco bardziej wymagającym. - Chociaż osoby, które szukają w filmach rozrywki, też mogą cieszyć się dokumentami. To już nie gadające głowy przed kamerą - tłumaczy Izabela Żbikowska.

- Dzisiaj dokumenty to świetne ujęcia, na przykład w niedzielę pokażemy trzy doskonałe filmy, wszystkie będą się kręciły wokół ekologii, w tym "Kiedy owca staje się lwem". To jest obraz, w którym każde ujęcie jest warte Oscara. Reżyser Jon Kasbe podążał przez 3 lata za kenijskimi kłusownikami, którzy polują na słonie i zbudował z nimi relacje. Nie dość, że nakręcił sceny, o których my tylko czytamy - codziennie ginie 50 słoni - to on jeszcze wie, dlaczego - mówi Izabela Żbikowska z fundacji HumanDOC.

Pokazy rozpoczną się dziś (14.09) o godz. 17:30 na opolskim rynku i potrwają do niedzieli.

Uczestnicy będą też mogli porozmawiać o tym, dokąd zmierza świat, a także o historii jednostki w kontekście losów świata. Wstęp na całe wydarzenie jest bezpłatny.

- Przygotowując tę imprezę razem z opolskim urzędem miasta, zdecydowaliśmy się na jeden z największych ekranów, jaki można postawić w plenerze. Zatem doskonale będzie się oglądało nasze filmy - zapowiada Izabela Żbikowska.
Izabela Żbikowska
Izabela Żbikowska

Kultura i rozrywka

2020-09-30, godz. 17:00 Podróż w czasie podczas Opolskiego Festiwalu Fotografii 'Etapy' to hasło tegorocznego 10. Opolskiego Festiwalu Fotografii. W ramach festiwalu zaplanowano 15 wystaw, m.in Tomasza Gudzowatego, którego fotografie opolanie… » więcej 2020-09-30, godz. 14:27 Najlepsze filmowe produkcje w Opolu na Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy Reżyserka Agnieszka Holland - nagrodzona została honorową 'Opolską Lamą' za całokształt twórczości. Relacja z wręczenia statuetki została zaprezentowana… » więcej 2020-09-30, godz. 12:41 Wspomnienie o Mieczysławie Foggu w bibliotece Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu proponuje spotkanie z Michałem Foggiem - wnukiem znanego piosenkarza i aktora Mieczysława Fogga. » więcej 2020-09-30, godz. 09:15 Konkursowa dogrywka zdecyduje o wyborze zarządzającego gminnymi placówkami kultury w Prudniku Powtórzony jest konkurs na dyrektora Prudnickiego Ośrodka Kultury i tamtejszej biblioteki. O stanowisko to ubiegało się kilku kandydatów. Jednak żaden z… » więcej 2020-09-29, godz. 19:31 Bartosz Suwiński o twórczości Haliny Poświatowskiej W ramach projektu 'Wpadnij w bibliosieć' w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się spotkanie z krytykiem literackim i poetą - Bartoszem Suwińs… » więcej 2020-09-29, godz. 16:15 Znamy laureatów tegorocznego konkursu wiedzy o Austrii [ZDJĘCIA] Tegoroczna Wiosna Austriacka ze względu na epidemię koronawirusa została przerwana i dopiero jesienią jest kontynuowana. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2020-09-29, godz. 13:00 Opolski krytyk literacki o Poświatowskiej Bartosz Suwiński spotka się dziś (29.09) z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Tym razem poeta, krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych… » więcej 2020-09-29, godz. 11:21 Obraz trafił na baner. Oryginalna ozdoba zawisła na ścianie opolskiej drukarni Drukarnia Opolgraf w Opolu postanowiła zaprezentować Opolanom swoją siedzibę, jako firmę pełną barw wewnątrz i na zewnątrz. Dwunastometrowy reprint obrazu… » więcej 2020-09-28, godz. 21:24 Około 30 wydarzeń stacjonarnych i online szykuje TSKN w ramach 17. Dni Kultury Niemieckiej Spotkania autorskie, wystawy, koncerty, warsztaty i projekty dla młodzieży, tak przedstawiają się 17. Dni Kultury Niemieckiej. Mieszkańcy regionu przez cały… » więcej 2020-09-28, godz. 15:15 Opolska aktorka zagrała na scenie Instytutu Grotowskiego Grupa aktorów z różnych teatrów przygotowała spektakl 'Orfeusz i Eurydyka' według scenariusza i w reżyserii Marcina Czerwińskiego. Znana z mitologii opowieść… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***