Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-06-28, 15:00 Autor: Mariusz Majeran

Tapeta muzyczna bohaterem wystawy

Paulina Ptaszyńska i Bartosz Posacki [fot. Mariusz Majeran]
Paulina Ptaszyńska i Bartosz Posacki [fot. Mariusz Majeran]
Muzeum Polskiej Piosenki i Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego po raz pierwszy przygotowały wspólną wystawę. W sali muzeum możemy oglądać multimedialne prezentacje zatytułowane "Muzak".
- Początkowo chciałem, żeby studenci zaśpiewali w naszym muzeum, ale ponieważ studiują w pracowni multimediów, to wymyśliłem im muzaka - podkreśla Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Dr Bartosz Posacki, pod którego opieką artystyczną zostały zrealizowane prace, wyjaśnia, co to takiego jest ten muzak? - Muzak, czyli tapeta muzyczna, muzyka tła, muzyka windowa, bo tak to się nazywa. Przez artystów, filozofów muzyki nie jest uważany za sztukę. To jest raczej wypełniacz ciszy. Taki utwór funkcjonalny. Ale my ze studentami potraktowaliśmy to szerzej. Muzaka zaczęliśmy szukać nie tylko wśród działań intencjonalnych, czyli takich, które są komponowane z pełną świadomością, do konkretnego celu. Tylko także wśród dźwięków otaczających. Postawiliśmy sobie pytanie, czym ten muzak tak naprawdę jest.

Drugim opiekunem artystycznym była Paulina Ptaszyńska. Na interdyscyplinarnej wystawie zobaczymy prace czternastu autorów. Wystawa będzie dostępna w muzeum do 28 sierpnia.
Bartosz Posacki

Kultura i rozrywka

2024-11-04, godz. 20:40 22. Opolska Jesień Literacka rozpoczęła się od regionalnego akcentu [ZDJĘCIA] Opolskie święto literatury oficjalnie rozpoczęte. 22. Opolską Jesień Literacką Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu postanowiła zainaugurować wspomnienie… » więcej 2024-11-04, godz. 20:39 Wiersze opolskich poetów oprawione chóralnymi śpiewami zabrzmiały w Opolu Spotkanie 'Zaduszki poetyckie. Wspomnienie poetów z Opolszczyzny' w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu przyciągnęło rekordową liczbę słuchaczy. Sala… » więcej 2024-11-04, godz. 14:00 Archiwum dr. Jana Robla przybliżono w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych Związek Sybiraków w Opolu, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zorganizowały spotkanie z badaczkami z Instytutu Pamięci… » więcej 2024-11-03, godz. 17:00 "To będzie coś wyjątkowego". Muzyka techno zabrzmi w Opolu Za miesiąc w stolicy polskiej piosenki zabrzmi muzyka elektroniczna. Do Opola zjadą DJ z całego świata, którzy specjalizują się w muzyce techno. Już 7… » więcej 2024-11-03, godz. 13:03 Rusza 22. Opolska Jesień Literacka. Na początek przypomnienie poety Jana Goczoła Przed nami inauguracja 22. Opolskiej Jesieni Literackiej. Zaplanowano 10 spotkań autorskich, których gośćmi będą między innymi: Dorota Masłowska, Tomasz… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Zakaz gry w karty i kości, ograniczenie sprzedaży kawy w edyktach na wystawie w Opolu Przed Archiwum Państwowym w Opolu stanęła nowa wystawa plenerowa. Tym razem zobaczymy edykty XIX-wieczne, które są w dużej ilości przechowywane w archiwum… » więcej 2024-10-31, godz. 18:55 Galeria Sztuki Współczesnej proponuje projekt zatytułowany "T@niec" W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rusza projekt T@niec, który zakłada utrzymanie i rozbudowanie programu tanecznego w galerii. » więcej 2024-10-31, godz. 14:30 W Białej będą wspominać zmarłego księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego W kresowych klimatach upłyną zaduszki artystyczne w Białej. Koncert pt. „Światło pamięci - wspomnienia, które nigdy nie gasną” odbędzie się 3 li… » więcej 2024-10-31, godz. 09:00 Seminarium Śląskie: Hobbit, poezja, romanse wydane w języku śląskim Ostatnim punktem tegorocznego Seminarium Śląskiego było spotkanie poświęcone literaturze opisanej po śląsku. Pejter Długosz od lat prowadzi rodzinne wydawnictwo… » więcej 2024-10-30, godz. 19:00 Nasza Szkoła z Opola odebrała certyfikat wykorzystania najnowszej technologii [ZDJĘCIA] Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła w Opolu znana jest z innowacyjnych rozwiązań nauczania. Pełna jest sportu, kultury i piosenek autorskich wykonywanych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »