Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-06-08, 09:20 Autor: Mariusz Majeran

Sztuka przekracza granice. Prace opolskich twórców w Uvalnie [ZDJĘCIA]

Wernisaż "Pozdrav z Opole" [fot. Mariusz Majeran]
Wernisaż "Pozdrav z Opole" [fot. Mariusz Majeran]
Siedemnastu autorów ze Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego, pokazało swoje prace w zabytkowych wnętrzach byłego spichlerza czyli w Galerie na Rychte w Uvalnie w Czechach.
- Jest to wspólny projekt Opola i Uvalna - podkreśla wójt czeskiej wsi koło Krnova - Radek Simek. - Galerii Rychte już nie muszę przedstawiać. Wszyscy wiedzą, co to jest za obiekt. My już piąty rok na tym piętrze możemy, dzięki panu Kralikovi, oglądać piękne wystawy, wernisaże. Dziś się spotykamy na wystawie grupy artystów z Opola. Wystawa nosi tytuł "Pozdrowienia z Opola".

- Kontakty między artystami z Polski i Czech są od dawna - dodaje Andrzej Sznejweis - prezes ZPAP Okręgu Opolskiego. - Pan Radek Simek i pan Bohumil Kralik są sprawcami tego zamieszania i są tymi ludźmi, którzy mają ogromną wiarę w to, że sztuka jest ważna. I mają też możliwość sprawić, żeby sztuka mogła przekraczać granice.

Czeski inicjator współpracy artystycznej po obu stronach granicy - Bohumil Kralik, wielokrotnie gościł w Opolu w Galerii Sztuki Współczesnej, Galerii Pierwsze Piętro, Panaceum czy u Bolesława Polnara.

Wystawie towarzyszył występ artystyczny i koncert plenerowy. Ekspozycję można oglądać do końca lipca.

Radio Opole objęło wystawy ZPAP patronatem medialnym.
Radek Simek
Andrzej Sznejweis

Kultura i rozrywka

2019-10-20, godz. 15:25 Filharmonia: Bemol i Nutka znów towarzyszą rodzinom w odkrywaniu świata muzyki! [ZDJĘCIA] Hiszpańskie klimaty zagościły w niedzielne (20.10) przedpołudnie na koncercie otwierającym kolejny sezon muzycznych spotkań rodzinnych w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-10-20, godz. 12:59 "Czas utrwalony" wypełnia Opole. Trwa 9. Opolski Festiwal Fotografii Dzisiaj (20.10) kuratorskie oprowadzanie w Muzeum Śląska Opolskiego, wczoraj - otwarcie sześciu muzealnych wystaw i jednej w Galerii Aneks. To kumulacja wydar ... » więcej 2019-10-20, godz. 11:12 Maraton fotografii na stulecie szkoły projektowania BAUhaus Stulecie szkoły projektowania BAUhaus jest przyczynkiem do odbywającego się dzisiaj w Opolu fotomarat(h)onu. To konkurs dla miłośników fotografii w każdym wie ... » więcej 2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:00 Muzyka kameralna Józefa Elsnera zabrzmi w Grodkowie Z racji przypadającej w tym roku 250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera, w rodzinnym mieście kompozytora zabrzmią jego kwartety smyczkowe. Mało znaną część doro ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:00 Trzy kolory rozświetliły galerię [ZDJĘCIA] Mirosław Filonik od trzydziestu lat przygotowuje instalacje wykorzystując świetlówki przygotowane według własnych projektów. Pokazuje swoje prace w rożnych ob ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Głogówek: festiwal beethovenowski wyróżniony ogólnopolską nagrodą Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, organizowany przez Muzeum Regionalne w Głogówku, otrzymał certyfikat i godło 'Turystyczny Produkt Roku 2019', przy ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:00 Stanisław Soyka zaśpiewa w Strzelcach Opolskich W ramach V Festiwalu Jazzowego w sobotę (19.10)odbędzie się koncert 'Strzeleckie Ogrody Jazzowe'. Na scenie Strzeleckiego Ośrodka Kultury pojawi się Stanisław ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »