Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-06-02, 15:43 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Jak Kresowiak ze Ślązakiem. Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu

Konferencja naukowa w ramach Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej [fot. A. Pospiszyl]
Konferencja naukowa w ramach Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej [fot. A. Pospiszyl]
Konferencja naukowa w ramach Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej [fot. A. Pospiszyl]
Konferencja naukowa w ramach Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej [fot. A. Pospiszyl]
Przez dwa dni w Kędzierzynie-Koźlu trwają Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej. W sobotę (1.06) odbyły się oficjalne uroczystości oraz sesja naukowa, niedziela (2.06) upłynie pod znakiem występów artystycznych.
Dni Kultury Kresowej rozpoczęła msza święta i apel pamięci przed tablicą w ścianie dawnej szkoły im. Orląt Lwowskich. W trakcie konferencji naukowej poruszano wiele tematów związanych z historią oraz współczesnością Kresowiaków.

- W Kędzierzynie-Koźlu i w całym województwie mamy przykład tego, jak Kresowiacy oraz Ślązacy wspólnie egzystują – mówi Andrzej Zapałowski, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego. – To wielkie mocarstwa zdecydowały za nich, że Kresowiacy stracili swoją ojczyznę i ich tutaj przesiedlono. Po prostu muszą żyć w tym miejscu, gdzie są. Podejrzewam, że te następne pokolenia już chcą tu żyć, traktują te ziemie jako swoje ziemie, swoją ojczyznę.

Z kolei dr Lucyna Kulińska z Krakowa podkreślała, że pojęcie „kultura kresowa” ma bardzo szerokie znaczenie.

- Największą hekatombę poniosła w tych województwach wschodnich nasza inteligencja. W związku z powyższym to, co miało szansę się przechować, to była nie kultura wysoka, kultura popularna. Ludzie, którzy przyjechali stamtąd przywieźli te swoje piosenki, te swoje tradycje – mówiła dr Kulińska.

Dzisiaj (2.06) o godzinie 15:30 w hali sportowej "Śródmieście" rozpocznie się część artystyczna. Wystąpią laureaci Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Kresowej w Katowicach, zespół młodzieżowy Perła w Doliny (Ukraina), krakowski aktor Wojciech Habela, Kabaret Tyligentne Batiary z Bytomia, a na zakończenie piosenki lwowskie i kresowe zaśpiewa Jaga Wrońska.

Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej zorganizowało Stowarzyszenie Kresowian Kędzierzyn-Koźle. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.
Andrzej Zapałowski
Lucyna Kulińska

Kultura i rozrywka

2020-07-14, godz. 19:00 Na „wakacje z duchami” zaprasza Zamek Moszna 17 i 18 lipca podczas godzinnego, popołudniowego zwiedzania uczestnicy zapoznają się z nie tylko historią, ale przede wszystkim legendami związanymi z zamkiem… » więcej 2020-07-14, godz. 15:00 Prudnik: muzeum będzie efektownie prezentować się także nocą. W Czechach wypromuje swoją kolekcję prac Hanny Bakuły Były arsenał w Prudniku będzie miał iluminację, która podkreśli jego zabytkowe walory. To jeden z efektów przedsięwzięcia tamtejszego muzeum z jego czeskim odpowiednikiem… » więcej 2020-07-14, godz. 13:00 Dziś odsłona kolejnego spotkania online pod hasłem "Wpadnij w bibliosieć" Tym razem czytelnicy spotkają się z youtuberkami: Tolą oraz Zuzanną Grupą. To siostry, które wspólnie w listopadzie stworzyły kanał o nazwie Zaksiążkowane, gdzie… » więcej 2020-07-12, godz. 12:15 Górski klimat, biesiada góralska i rzemiosło, czyli XVII Święto Gór Opawskich Biesiada góralska, kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła - to tylko niektóre z atrakcji, jakie Głuchołazy przygotowały w ramach XVII Święta Gór Opawskich. Wydarzenie… » więcej 2020-07-12, godz. 10:15 III Powstanie Śląskie widziane oczami franciszkanina w relacji księdza Andrzeja Hanicha Ksiądz profesor Andrzej Hanich opowiadał w Muzeum Ślaska Opolskiego o związkach Sanktuarium w Górze św. Anny z III Powstaniem Ślaskim. Oparł swoja prelekcję na… » więcej 2020-07-11, godz. 20:00 Brawa, kwiaty i gratulacje po premierze piosenki Gosi Sacały [ZDJĘCIA] Za nami premiera pierwszego singla opolanki Gosi Sacały 'If you were here'. Jak przystało na znaną youtuberkę, teledysk po raz pierwszy ujrzał światło dzienne… » więcej 2020-07-11, godz. 16:30 Wspólne czytanie, dyskusje i artystyczne badanie wody. GSW działała na kąpielisku Bolko w Opolu [ZDJĘCIA] W ramach projektu zatytułowanego 'Wodowanie' Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu rozpoczęła spotkania nad kąpieliskiem Bolko. Pierwsze działanie w ramach cyklu… » więcej 2020-07-10, godz. 18:15 Frele zaśpiewają na koncercie samochodowym w Oleśnie. Wystarczy dobrze ustawić częstotliwość w radiu Będzie pierwszy w historii Olesna koncert samochodowy. Jutro (11.07) wieczorem na parkingu galerii handlowej przy ulicy Wielkie Przedmieście wystąpi śląski zespół… » więcej 2020-07-10, godz. 15:15 Jakub Dubik rusza z programem dla młodych muzyków Pochodzący z Opolszczyzny wiolonczelista w ramach programu stypendialnego uruchomił projekt 'e-Bank Talentów' skierowany do utalentowanych młodych muzyków. Program… » więcej 2020-07-10, godz. 13:00 Historia III Powstania Śląskiego oczami gwardiana Muzeum Śląska Opolskiego organizuje pierwszą prelekcję z udziałem publiczności w czasie pandemii koronawirusa. Tym razem odczyt będzie dotyczył III Powstania Śląskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »