Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-05-16, 08:00 Autor: Daniel Klimczak

W Łambinowicach mówiono o historii linii kolejowej Nysa - Opole. "Dawniej kolej była przyczyną awansu miast"

Wykład na temat hstorii linii kolejowej z Nysy do Opola [fot. Daniel Klimczak]
Wykład na temat hstorii linii kolejowej z Nysy do Opola [fot. Daniel Klimczak]
Historia linii kolejowej z Nysy do Opola, a także jej wpływ na leżące przy niej miejscowości były tematem kolejnego spotkania w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
Okazją do przypomnienia początków kolei w tej części regionu był trwający obecnie remont linii. Jak zauważa prowadzący wykład prof. Stanisław Koziarski, dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego, znaczenie kolei w XIX wieku było o wiele większe niż obecnie.

- Kiedyś dla miasta powiatowego istotne było, żeby miało właśnie połączenie kolejowe, to było tym oknem na świat, umożliwiało podróże, przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi ośrodkami miejskimi. Wtedy rzeczywiście kolej była przyczyną awansu, zarówno gospodarczego, jak i społecznego - dodaje.

Na przestrzeni lat, zmianie uległ także sposób zarządzania liniami kolejowymi. W początkowym okresie były one budowane przez prywatne podmioty. Dopiero pod koniec XIX wieku nastąpił proces upaństwowienia kolei.

Dużą rolę w powstaniu linii z Nysy do Opola odegrały także względy militarne. Inwestycja umożliwiła między innymi szybki przewóz ludzi, broni i sprzętu wojskowego na teren poligonu w Lamsdorf.
prof. Stanisław Koziarski

Kultura i rozrywka

2019-10-20, godz. 15:25 Filharmonia: Bemol i Nutka znów towarzyszą rodzinom w odkrywaniu świata muzyki! [ZDJĘCIA] Hiszpańskie klimaty zagościły w niedzielne (20.10) przedpołudnie na koncercie otwierającym kolejny sezon muzycznych spotkań rodzinnych w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-10-20, godz. 12:59 "Czas utrwalony" wypełnia Opole. Trwa 9. Opolski Festiwal Fotografii Dzisiaj (20.10) kuratorskie oprowadzanie w Muzeum Śląska Opolskiego, wczoraj - otwarcie sześciu muzealnych wystaw i jednej w Galerii Aneks. To kumulacja wydar ... » więcej 2019-10-20, godz. 11:12 Maraton fotografii na stulecie szkoły projektowania BAUhaus Stulecie szkoły projektowania BAUhaus jest przyczynkiem do odbywającego się dzisiaj w Opolu fotomarat(h)onu. To konkurs dla miłośników fotografii w każdym wie ... » więcej 2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:00 Muzyka kameralna Józefa Elsnera zabrzmi w Grodkowie Z racji przypadającej w tym roku 250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera, w rodzinnym mieście kompozytora zabrzmią jego kwartety smyczkowe. Mało znaną część doro ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:00 Trzy kolory rozświetliły galerię [ZDJĘCIA] Mirosław Filonik od trzydziestu lat przygotowuje instalacje wykorzystując świetlówki przygotowane według własnych projektów. Pokazuje swoje prace w rożnych ob ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Głogówek: festiwal beethovenowski wyróżniony ogólnopolską nagrodą Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, organizowany przez Muzeum Regionalne w Głogówku, otrzymał certyfikat i godło 'Turystyczny Produkt Roku 2019', przy ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:00 Stanisław Soyka zaśpiewa w Strzelcach Opolskich W ramach V Festiwalu Jazzowego w sobotę (19.10)odbędzie się koncert 'Strzeleckie Ogrody Jazzowe'. Na scenie Strzeleckiego Ośrodka Kultury pojawi się Stanisław ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »