Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-04-14, 16:08 Autor: Mariusz Majeran

44. OKT: "Pan Tadeusz..." z dużymi pokładami humoru

Teatr Nowy z Poznania "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" [fot. Mariusz Majeran]
Teatr Nowy z Poznania "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" [fot. Mariusz Majeran]
Teatr Nowy z Poznania "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" [fot. Mariusz Majeran]
Teatr Nowy z Poznania "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" [fot. Mariusz Majeran]
Piątym przedstawieniem konkursowym, który zobaczyli widzowie 44. Opolskich Konfrontacji teatralnych "Klasyka żywa" było "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" Adama Mickiewicza w wykonaniu aktorów Teatru Nowego w Poznaniu.
Reżyserii spektaklu podjął się wielokrotnie nagradzany na konfrontacjach Mikołaj Grabowski.

- Zawsze fascynowało mnie to dzieło Mickiewicza i widziałem w tym utworze sporo humoru, dlatego podczas przedstawienia widzowie często się śmieją. A Mickiewicz cenił Litwę także za ten folklor - dodaje reżyser. - Dla Mickiewicza było to miejsce warte wspomnienia. Ten zaścianek litewski. Z tym, że trzeba patrzeć na to poprzez jego pobyt w Paryżu i poprzez tę historię, która zbudowała tę opowieść. Mickiewicz przecież nie był głupim człowiekiem. To był intelektualista, który dokładnie wiedział dlaczego on chce wrócić tam na tę Litwę? Nie dlatego, że ta Litwa jest jakaś nadzwyczaj cudowna, bo jak widzimy ona nie jest nadzwyczaj cudowna, prawda? Mamy taką scenę. Mamy taką scenę Rady, która, jakby to powiedzieć, bardzo zbliża nas do dzisiejszego sporu miedzy jednymi a drugimi.

- Język Adama Mickiewicza jest przepiękny - podkreśla Mikołaj Grabowski. - Język Mickiewicza jest najbardziej wartościowym językiem polskim. Nie ma lepszego języka niż język Mickiewicza. Oczywiście dzisiaj już tak młodzież szkolna czy studencka nie powie bo powie, że co tam, są inne języki, równie ważne. Ale rzeczywiście dobry język to jest siła. Po trzecie, wreszcie mamy tutaj same właściwie sceny obrzędowe.

Dziś ostatni dzień konfrontacji teatralnych. Zobaczymy dwa spektakle. Na scenie Modelatornia "Zemsta" Aleksandra Fredry w wykonaniu aktorów Teatru Maska w Rzeszowie w reżyserii popularnego w Opolu Pawła Aignera i "Beniowski. Ballada bez bohatera" Juliusza Słowackiego w wykonaniu Teatru Nowego w Poznaniu.

Późnym wieczorem ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Mikołaj Grabowski
Mikołaj Grabowski

Kultura i rozrywka

2020-02-23, godz. 21:00 Lalki z całego świata będzie można oglądać w Głogówku! 'Nie do zabawy' to tytuł ekspozycji, którą od poniedziałku (24.02) będzie można podziwiać w Muzeum Regionalnym w Głogówku. Na wystawę składa się 200 lalek z całego… » więcej 2020-02-23, godz. 15:00 Życie w Afryce pokazuje oleskie muzeum na specjalnych obrazach. Tkaniny są pokryte woskiem 'Radość życia na afrykańskich batikach' to tytuł nowej wystawy prezentowanej przez Muzeum Regionalne w Oleśnie. » więcej 2020-02-23, godz. 11:00 Za nami Kresowy Wieczór Filmowy w opolskiej WBP O plejadzie aktorek i aktorów filmowych z kresowym rodem opowiadano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-02-23, godz. 09:00 Nowoczesna adaptacja kultowej „Alicji w Krainie Czarów” zrobiła wrażenie na opolskich widzach Za nami kolejna premiera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. W sztuce reżyserowanej przez Konrada Dworakowskiego główna bohaterka nie jest 7-letnim dzieckiem, tylko… » więcej 2020-02-22, godz. 19:00 Rodzinne koncerty w NCPP, czyli "Dziecięce encepence" 'Dziecięce encepence', czyli nowy cykl koncertów dla całych rodzin w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Będą się charakteryzować żywiołową formą, wspólną… » więcej 2020-02-22, godz. 17:30 Prawie 30 impresjonistycznych obrazów można zobaczyć w oleskim MDK-u Wystawę 'Spojrzenie nieoczywiste' autorstwa Krzysztofa Mazonia prezentuje Miejski Dom Kultury w Oleśnie. » więcej 2020-02-22, godz. 14:30 Koncert charytatywny dla Frania w zabytkowym kościele w Pokoju Tworzą kartki okolicznościowe, spotykają się na próbach zespołu, upieką też ciasto specjalnie na koncert charytatywny - wszystko, żeby wesprzeć małego Franka Marcinkowskiego… » więcej 2020-02-22, godz. 13:49 Strefa Retro Gier, czyli przenieś się w "ośmiobitową prehistorię" 'Strefa Gier Retro' - to interaktywna wystawa, która pozwala przenieść się w czasie - jak twierdzą organizatorzy - aż do ośmiobitowej prehistorii. W Wojewódzkiej… » więcej 2020-02-21, godz. 21:30 Wygodniej, nowocześniej i bezpieczniej. Sala widowiskowa MOK w Głubczycach po generalnym remoncie Przebudowa widowni, nowa kurtyna i sterowana cyfrowo rampa oświetleniowa, czy też odnowione kulisy. Zakończył się remont sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury… » więcej 2020-02-21, godz. 09:46 "Giełda Kultury nad Młynówką" w MBP w Opolu zagości jutro Przed nami kolejna odsłona cyklicznej akcji pod hasłem 'Giełda Kultury nad Młynówką'. To okazja do tego, by zdobyć 'białe kruki', a nawet trochę się potargować… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »