Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-04-14, 16:08 Autor: Mariusz Majeran

44. OKT: "Pan Tadeusz..." z dużymi pokładami humoru

Teatr Nowy z Poznania "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" [fot. Mariusz Majeran]
Teatr Nowy z Poznania "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" [fot. Mariusz Majeran]
Teatr Nowy z Poznania "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" [fot. Mariusz Majeran]
Teatr Nowy z Poznania "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" [fot. Mariusz Majeran]
Piątym przedstawieniem konkursowym, który zobaczyli widzowie 44. Opolskich Konfrontacji teatralnych "Klasyka żywa" było "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" Adama Mickiewicza w wykonaniu aktorów Teatru Nowego w Poznaniu.
Reżyserii spektaklu podjął się wielokrotnie nagradzany na konfrontacjach Mikołaj Grabowski.

- Zawsze fascynowało mnie to dzieło Mickiewicza i widziałem w tym utworze sporo humoru, dlatego podczas przedstawienia widzowie często się śmieją. A Mickiewicz cenił Litwę także za ten folklor - dodaje reżyser. - Dla Mickiewicza było to miejsce warte wspomnienia. Ten zaścianek litewski. Z tym, że trzeba patrzeć na to poprzez jego pobyt w Paryżu i poprzez tę historię, która zbudowała tę opowieść. Mickiewicz przecież nie był głupim człowiekiem. To był intelektualista, który dokładnie wiedział dlaczego on chce wrócić tam na tę Litwę? Nie dlatego, że ta Litwa jest jakaś nadzwyczaj cudowna, bo jak widzimy ona nie jest nadzwyczaj cudowna, prawda? Mamy taką scenę. Mamy taką scenę Rady, która, jakby to powiedzieć, bardzo zbliża nas do dzisiejszego sporu miedzy jednymi a drugimi.

- Język Adama Mickiewicza jest przepiękny - podkreśla Mikołaj Grabowski. - Język Mickiewicza jest najbardziej wartościowym językiem polskim. Nie ma lepszego języka niż język Mickiewicza. Oczywiście dzisiaj już tak młodzież szkolna czy studencka nie powie bo powie, że co tam, są inne języki, równie ważne. Ale rzeczywiście dobry język to jest siła. Po trzecie, wreszcie mamy tutaj same właściwie sceny obrzędowe.

Dziś ostatni dzień konfrontacji teatralnych. Zobaczymy dwa spektakle. Na scenie Modelatornia "Zemsta" Aleksandra Fredry w wykonaniu aktorów Teatru Maska w Rzeszowie w reżyserii popularnego w Opolu Pawła Aignera i "Beniowski. Ballada bez bohatera" Juliusza Słowackiego w wykonaniu Teatru Nowego w Poznaniu.

Późnym wieczorem ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Mikołaj Grabowski
Mikołaj Grabowski

Kultura i rozrywka

2019-04-21, godz. 17:00 Silesia Cantat. Od jutra (22.04) w Głubczycach wielkie chóralne śpiewanie To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w naszym regionie. Jutro (22.04) startuje 10. edycja Silesia Cantat - Głubczyckie Spotkania Chóralne. Na scenach ... » więcej 2019-04-21, godz. 12:35 A może na wielkanocny spacer do zoo? Ogród Zoologiczny w Opolu zaprasza do zwiedzania także w czasie Wielkanocy. » więcej 2019-04-21, godz. 08:38 Śląsk Opolski kroszonką stoi. Pierwsza pojawiła się w XIX wieku Technik zdobienia jajek wielkanocnych jest wiele. Pisanki batikowe, malowanki, naklejanki, rysowanki, drapanki czy kroszonki. Te ostatnie odgrywają w naszym r ... » więcej 2019-04-20, godz. 16:09 Smaganie witkami zamiast dyngusa. Wielkanoc u Czechów. W Polsce polewamy się wodą, a w Czechach mężczyźni biją kobiety wierzbowymi gałązkami - to największa różnica między nami, a południowymi sąsiadami podczas ce ... » więcej 2019-04-20, godz. 11:53 Ludowe sposoby barwienia jaj wielkanocnych Bez kolorowych jajek trudno wyobrazić sobie Wielkanoc. Dziś wielkanocne jaja maluje się z pomocą gotowych farbek dostępnych w supermarketach, ale twórczynie l ... » więcej 2019-04-19, godz. 22:00 Warto odwiedzić opolskie zoo. Wiosną wylęga się wiele zwierząt Opolski ogród zoologiczny spodziewa się nowych mieszkańców - wszystko za sprawą licznych wylęgów. » więcej 2019-04-19, godz. 14:54 "Gra muzyka" może zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2018 Gra planszowa wydana przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu ma szansę zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2018. Publikacja została nominowana w konkursie org ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:53 "Oda do radości" - zapisy na warsztaty muzyczne dla dzieci Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza dzieci do Edukacyjnego Studia Nagrań. Bezpłatne warsztaty muzyczne noszą tytuł 'Oda do radości' i są organizowane w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:45 "Żegnaj, Monarchio". Nowa wystawa w opolskiej Galerii WuBePe Książki, ulotki, mapy oraz obrazy z czasów panowania monarchii austro-węgierskiej zaprezentowano na wystawie w pałacyku opolskiej Galerii WuBePe. Spora część ... » więcej 2019-04-16, godz. 12:55 Opole będzie hucznie świętować 15-lecie Polski w Unii Europejskiej. Szykuje się wielki koncert przy CWK 15 hitów na 15-lecie Polski w Unii Europejskiej. 4 maja Urząd Miasta Opola wspólnie z urzędem marszałkowskim organizuje koncert przy Centrum Wystawienniczo-Ko ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »