Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-03-08, 21:30 Autor: Mariusz Majeran

Wystawa archeologiczna w Muzeum Śląska Opolskiego [ZDJĘCIA]

Wystawa czasowa w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa czasowa w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
"Domasław - nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza" - to nowa wystawa czasowa w Muzeum Śląska Opolskiego. Eksponaty pochodzą z wykopalisk z VII-VI wieku przed naszą erą.
Eksponaty pochodzą z wykopalisk związanych z budową obwodnicy Wrocławia w latach 2006-2008. Wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu prezentuje najcenniejsze rezultaty badań na stanowisku w Domasławiu, ukazując obraz kultury społeczeństw zamieszkujących teren Śląska w młodszych okresach epoki brązu i początkach epoki żelaza.

- Jestem archeologiem z dużym doświadczeniem i uważam, że warto pokazać te eksponaty w naszym muzeum - podkreśla Elwira Holc, kurator wystawy. - W pewnym stopniu jest to nawiązanie do cmentarzyska w Kietrzu. Również w Kietrzu naszym, oczywiście w powiecie głubczyckim, odkryto przed wojną też dużą ilość grobów komorowych. Mamy tylko pozostałe ślady w postaci zdjęć. Cała dokumentacja, jak również zabytki zginęły. I uważałam, że należało również taką wystawę zabytków z Domasławia pokazać w Opolu, ponieważ byliśmy prawdopodobnie w tym samym kręgu kulturowym.

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Archeologiczne Oddział Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, Zespół Archeologicznych Badań Ratowniczych Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz Muzeum Śląska Opolskiego. Wystawa będzie czynna do 5 maja.
Elwira Holc

Kultura i rozrywka

2019-05-23, godz. 08:15 Autor książki o Cichociemnych odwiedził Opole Kacper Śledziński, autor książki „Cichociemni. Elita polskiej dywersji” spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2019-05-22, godz. 19:45 Piotr Semka gościł w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu 'Piątka u Semki' - to tytuł najnowszej książki polskiego publicysty, dziennikarza i działacza opozycji antykomunistycznej Piotra Semki. Publikacje napisał wsp ... » więcej 2019-05-22, godz. 18:45 Spektakl operowy, koncert kameralny i piknik rodzinny - Filharmonia Opolska uczci 250. urodziny swego patrona Niespodzianki i przenikanie się przeszłości ze współczesnością - tak w skrócie zapowiada się opolska prapremiera opery komicznej 'Kabalista' z muzyką Józefa E ... » więcej 2019-05-22, godz. 07:29 Kolejna książka Teresy Zielińskiej Opolska dziennikarka i pisarka Teresa Zielińska postanowiła kontynuować 'Tryptyk opolski' i przedstawia kolejnych bohaterów opolskiej kultury. W Wojewódzkiej ... » więcej 2019-05-21, godz. 18:08 Ponad 30 atrakcji na nadchodzącą 10. edycję Nocy Kultury w Opolu Seria kulturalnych wydarzeń odbędzie się 31 maja i będzie nawiązywała m.in. do roku Moniuszkowskiego. W tym temacie przygotowano koncerty, wernisaże, widowisk ... » więcej 2019-05-21, godz. 14:00 W Opolu ruszył festiwal "4 Strony Marzeń" W fili nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu od poniedziałku możemy uczestniczyć w Rodzinnym Festiwalu Podróżniczym '4 Strony Marzeń'. Jest to seria sp ... » więcej 2019-05-21, godz. 11:29 "Przyjaźń ze snu" - nowy spektakl w Skarbimierzu [ZDJĘCIA] Zespoły artystyczne działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Skrabimierzu przygotowały kolejne widowisko muzyczne. W musicalu 'Przyjaźń ze snu' wystąpi ... » więcej 2019-05-21, godz. 08:20 Powstaje książka o legendach Borów Niemodlińskich Czy na Opolszczyźnie mamy postać, która dorówna legendzie Robin Hooda? A może stwora, któremu należy się równie duża sława i pomnik, jaki ma Smok Wawelski? O ... » więcej 2019-05-20, godz. 18:18 "Sny Powstańców" - niezwykłe widowisko muzyczno-literackie w Kędzierzynie-Koźlu Widowisko literacko-muzyczne, wystawione nad brzegiem Odry w Kędzierzynie-Koźlu, upamiętni setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. W ramach Targów Książ ... » więcej 2019-05-19, godz. 21:15 W Ujeździe jak za dawnych lat odbyły się Targi Panieńskie Kiedyś to było najlepsze miejsce, że by poznać pannę lub kawalera. Dzisiaj to przede wszystkim dobra zabawa połączona z degustacją tortów weselnych. W Ujeździ ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »