Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-19, 07:54 Autor: Mariusz Majeran

Zimowy Las Sztuki otwarty po raz dwunasty!

12. Zimowy Las Sztuki [fot. Mariusz Majeran]
12. Zimowy Las Sztuki [fot. Mariusz Majeran]
EkoLiście rozdane. 12. Las Sztuki zaprasza do zwiedzania. Po raz kolejny Teatr Ekostudio w Opolu otworzył Zimowy Las Sztuki. 78 artystów prezentuje malarstwo, rzeźbę, zdjęcia, grafikę, instalacje połączone ze światłem i dźwiękiem.
Tegorocznym tytułem wystawy jest "Przygoda" i wokół tego tematu twórcy przygotowali swoje prace.

Kuratorem Lasu Sztuki jest od siedmiu lat Andrzej Lach, który zauważa, że tegoroczna wystawa znacznie różni się od poprzednich.

- W tym roku nie ma studentów, czyli nie ma chaosu. Jest jakiś taki rytm normalności i ten poziom jest wyrównany, jeśli chodzi o prace. Temat "Przygoda" - to taki temat bardzo szeroki i można tutaj w różne rzeczy jakby ten temat ująć - dodaje kurator.

- Przez 12 lat zmieniał się sam teatr, więc i artyści przez te lata zmieniali swoje podejście do tematu przewodniego - dodaje Andrzej Czernik - dyrektor Teatru Ekostudio w Opolu. - Przez te lata my się także zmieniamy. Wtedy mieliśmy tylko twórców z Opolszczyzny, teraz mamy już z kraju a także z zagranicy. Także ten Las, nasz Las Zimowy się już rozrasta.

EkoLiść w kategorii "Epika" otrzymał Mariusz Kula za pracę zatytułowaną "Havana". Natomiast w kategorii "Liryka" Jan Wajrach za "Podróż międzykontynentalną".

- Moja praca jest częścią dużej wystawy, którą chcę pokazać - dodaje Wajrach. - Kosmos, astrologia to są moje ulubione tematy. Tu chciałem je właśnie uwiecznić, na tych obrazach. Wszystko to jest farba akrylowa. Materiał bardzo podatny do pracy, łatwy, wdzięczny. A efekty są widoczne.

Trzeciego EkoLiścia otrzymał Stanisław Tomalak za "Fragment 480".

- Jest to tak zwany dyptyk, ponieważ składa się z dwóch części. I jest zrobiony dość unikatową techniką. Ponieważ w poliuretanową masę zatopiłem ponad dwa tysiące figurek żołnierzyków. Powstało takie fikcyjne pole bitwy - podkreśla Tomalak.

Po raz pierwszy przyznano także nagrodę publiczności, otrzymała ją Beata Maciejewska za "Zodiakalną przygodę".

Teatr Jednego Obrazu przygotował Alexander Onufszak, a muzycznie okrasił Zespół Trębaczy z Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu pod kierunkiem Klaudiusza Lisonia.

12. Zimowy Las Sztuki można oglądać do 21 lutego. Otwarcie drzwi do Lasu o godzinie 18:07.
Andrzej Lach
Andrzej Czernik
Jan Wajrach
Stanisław Tomalak

Kultura i rozrywka

2019-03-20, godz. 07:15 O stresie, odżywianiu i pewności siebie. Kobiece spotkanie w opolskiej MBP 'Wiosna Kobiet w Opolu - ciało i umysł w równowadze' - właśnie pod takim hasłem odbyło się pierwsze spotkanie płci pięknej w stolicy regionu. Blisko 100 pań w ... » więcej 2019-03-19, godz. 20:00 W stolicy regionu trwa Tydzień Francuski! Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu już po raz kolejny przystąpiła do obchodów Tygodnia Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich. W tym roku zaplanowano m. ... » więcej 2019-03-19, godz. 18:00 Ruszył festiwal "Sputnik nad Opolem" Stowarzyszenie Opolskie Lamy po raz czwarty zorganizowało replikę 12. Festiwalu Filmów Rosyjskich 'Sputnik nad Polską'. W ramach przeglądu przewidziano siedem ... » więcej 2019-03-19, godz. 15:00 Grodków zaprasza twórców ludowych do konkursu Tegoroczny XVII Jarmark Wielkanocny w Grodkowie odbędzie się 14 kwietnia na tamtejszym rynku. Jak co roku, oprócz występów artystycznych, promocji produktów l ... » więcej 2019-03-19, godz. 13:00 KFPP: ruszyły opolskie eliminacje do "Debiutów". Wyniki poznamy na początku maja Narodowe Centrum Polskiej Piosenki rozpoczęło opolskie eliminacje do koncertu 'Debiutów' 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. » więcej 2019-03-19, godz. 10:45 W Opolu powstaje musical dla dzieci i młodzieży 'Emeraldia' to spektakl muzyczny dla dzieci i młodzieży oparty na tradycyjnej muzyce i tańcu irlandzkim. Przedstawienie przygotowuje Magdalena Wójcik-Gugulska ... » więcej 2019-03-17, godz. 16:15 Zbliża się XV Reggae Majówka w Oleśnie. Kto zagra w amfiteatrze? Miejski Dom Kultury w Oleśnie zdradził szczegóły XV Reggae Majówki. Pierwszego maja między 19:30 a 23:00 wystąpi zespół Bakshish i Shashamane oraz jeszcze jed ... » więcej 2019-03-17, godz. 13:30 Dwie gwiazdy wystąpią na scenie oleskiego amfiteatru podczas Dni Miasta Wokalista Krzysztof Cugowski i kabareciarz Marcin Daniec to dwie największe gwiazdy tegorocznych Dni Olesna. Imprezę zaplanowano na ostatni weekend lipca. » więcej 2019-03-17, godz. 11:00 Lili PooPoo zagra w Studiu M. Ostatnie bilety do nabycia! Są jeszcze bilety na czwartkowy koncert w legendarnym Studiu M im. SBB Radia Opole. Tym razem opolskiej publiczności zaprezentuje się zespół Lili PooPoo, kied ... » więcej 2019-03-16, godz. 21:00 Polsko-hiszpański dramat w nowatorskim odczytaniu. Za nami premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [ZDJĘCIA] Połączenie 'Balladyny' Juliusza Słowackiego i 'Córki powietrza' Pedro Calderona de la Barca w Teatrze Jana Kochanowskiego złożyło się na premierę tekstu Marty ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »