Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-19, 07:54 Autor: Mariusz Majeran

Zimowy Las Sztuki otwarty po raz dwunasty!

12. Zimowy Las Sztuki [fot. Mariusz Majeran]
12. Zimowy Las Sztuki [fot. Mariusz Majeran]
EkoLiście rozdane. 12. Las Sztuki zaprasza do zwiedzania. Po raz kolejny Teatr Ekostudio w Opolu otworzył Zimowy Las Sztuki. 78 artystów prezentuje malarstwo, rzeźbę, zdjęcia, grafikę, instalacje połączone ze światłem i dźwiękiem.
Tegorocznym tytułem wystawy jest "Przygoda" i wokół tego tematu twórcy przygotowali swoje prace.

Kuratorem Lasu Sztuki jest od siedmiu lat Andrzej Lach, który zauważa, że tegoroczna wystawa znacznie różni się od poprzednich.

- W tym roku nie ma studentów, czyli nie ma chaosu. Jest jakiś taki rytm normalności i ten poziom jest wyrównany, jeśli chodzi o prace. Temat "Przygoda" - to taki temat bardzo szeroki i można tutaj w różne rzeczy jakby ten temat ująć - dodaje kurator.

- Przez 12 lat zmieniał się sam teatr, więc i artyści przez te lata zmieniali swoje podejście do tematu przewodniego - dodaje Andrzej Czernik - dyrektor Teatru Ekostudio w Opolu. - Przez te lata my się także zmieniamy. Wtedy mieliśmy tylko twórców z Opolszczyzny, teraz mamy już z kraju a także z zagranicy. Także ten Las, nasz Las Zimowy się już rozrasta.

EkoLiść w kategorii "Epika" otrzymał Mariusz Kula za pracę zatytułowaną "Havana". Natomiast w kategorii "Liryka" Jan Wajrach za "Podróż międzykontynentalną".

- Moja praca jest częścią dużej wystawy, którą chcę pokazać - dodaje Wajrach. - Kosmos, astrologia to są moje ulubione tematy. Tu chciałem je właśnie uwiecznić, na tych obrazach. Wszystko to jest farba akrylowa. Materiał bardzo podatny do pracy, łatwy, wdzięczny. A efekty są widoczne.

Trzeciego EkoLiścia otrzymał Stanisław Tomalak za "Fragment 480".

- Jest to tak zwany dyptyk, ponieważ składa się z dwóch części. I jest zrobiony dość unikatową techniką. Ponieważ w poliuretanową masę zatopiłem ponad dwa tysiące figurek żołnierzyków. Powstało takie fikcyjne pole bitwy - podkreśla Tomalak.

Po raz pierwszy przyznano także nagrodę publiczności, otrzymała ją Beata Maciejewska za "Zodiakalną przygodę".

Teatr Jednego Obrazu przygotował Alexander Onufszak, a muzycznie okrasił Zespół Trębaczy z Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu pod kierunkiem Klaudiusza Lisonia.

12. Zimowy Las Sztuki można oglądać do 21 lutego. Otwarcie drzwi do Lasu o godzinie 18:07.
Andrzej Lach
Andrzej Czernik
Jan Wajrach
Stanisław Tomalak

Kultura i rozrywka

2024-02-26, godz. 12:45 Spotkanie z pisarzem, historykiem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z autorem głośnych reportaży Piotrem Lipińskim. Publikował w różnych czasopismach. Specjalizuje… » więcej 2024-02-24, godz. 16:00 "Władza" zdominuje 17. Zimowy Las Sztuki w Opolu? Zimowy Las Sztuki otworzy się przed opolanami już po raz 17. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia organizowanego w Teatrze Eko Studio w Opolu jest 'Wła… » więcej 2024-02-24, godz. 12:00 Standardy jazzowe, muzyka filmowa i rozrywkowa. Niedziela z koncertem charytatywnym w Kluczborku Jeden z najlepszych puzonistów jazzowych w Polsce weźmie udział w jutrzejszym (25.02) koncercie charytatywnym z okazji 15-lecia kluczborskiego Big Roll Bandu… » więcej 2024-02-24, godz. 09:54 Podróż przez elektroniczne dźwięki. Duet Kępiński Kowalonek w Studiu M [ZDJĘCIA] Elektroniczne dźwięki duetu Kępiński/Kowalonek wypełniły Studio M Radia Opole. Na scenie wystąpili Miro Kępiński znany jako kompozytor i producent muzyki… » więcej 2024-02-23, godz. 13:30 Poznaj inwazyjne gatunki w Polsce. Oprowadzanie po wystawie w MŚO Na rodzinne oprowadzanie po wystawie przyrodniczej zaprasza w sobotę (24.02) Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł 'Obcy wśród nas. Obce… » więcej 2024-02-23, godz. 07:58 Multimedialne prace studentów na wystawie w teatrze [ZDJĘCIA] Studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego pokazują swoje zaliczenia na wystawie multimedialnej w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Wystawa nosi tytuł… » więcej 2024-02-22, godz. 19:15 Bezpłatne szkolenia dla wolontariuszy i członków organizacji pozarządowych Do udziału w bezpłatnych wykładach dotyczących pozyskiwania pieniędzy unijnych, rachunkowości czy prawa, zachęca Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu… » więcej 2024-02-22, godz. 14:00 "Nemezis" Macieja Siembiedy walczy o tytuł Książki Roku 2023 Powieść pt. 'Nemezis', związanego z Opolszczyzną autora, Macieja Siembiedy walczy o tytuł Książki Roku portalu lubimyczytać.pl. To powieść z pogranicza… » więcej 2024-02-22, godz. 12:15 Śpiewanki, czyli Opolskie Granie, po raz pierwszy w Miejscu X Opolskie Granie, zwane też Śpiewankami, po raz pierwszy zawędruje do Miejsca X w Opolu. To wydarzenie, które odbywa się cyklicznie w stolicy regionu już… » więcej 2024-02-22, godz. 10:15 Znane "piosenki ulicy" usłyszymy w Filharmonii Opolskiej Klub Muzyczny Filharmonii Opolskiej proponuje koncert złożony z popularnych piosenek warszawskich, lwowskich i innych znanych bardów. Koncert zatytułowany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »