Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-01-20, 19:17 Autor: Witold Wośtak

Kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci z Opola rozbrzmiewały w kościele na Chabrach

XIII Koncert Kolęd "W kole kolędujmy" [fot. Witold Wośtak]
XIII Koncert Kolęd "W kole kolędujmy" [fot. Witold Wośtak]
B. Dorosiewicz, M. Nawracaj i P. Piechota [fot. Witold Wośtak]
B. Dorosiewicz, M. Nawracaj i P. Piechota [fot. Witold Wośtak]
11 zespołów i chórów ze szkół podstawowych wystąpiło podczas XIII edycji "W kole kolędujmy". Uczestnicy popołudniowego koncertu w kościele świętego Karola Boromeusza w Opolu, mieli okazję posłuchać dwunastu kolęd i pastorałek.
Aleksandra Ślepecka, prezes stowarzyszenia Opolszczyzna Śpiewa, mówi, że przygotowania nie są łatwe, a repertuar zmienia się z roku na rok.

- Staramy się, żeby każdego roku kolędy tradycyjne były uzupełnieniem kolęd i pastorałek mniej znanych oraz niewystępujących w naszym repertuarze. Szukamy nowych utworów, bo chodzi też o wzbogacenie repertuaru chórów szkolnych i zespołów wokalnych. Chcemy, żeby dzieci śpiewały coraz ładniej oraz wykonywały coraz piękniejsze pieśni.

Bartosz Dorosiewicz, Marcelina Nawracaj i Paulina Piechota, mówią o podejściu do takiego występu i sposobach na zapamiętywanie nieznanych tekstów.

- Wyjątkowość wynika ze śpiewania kolęd, ale podejście do samego występu jest spokojne - mówi Bartosz.

- Zapamiętuję teksty bardzo szybko. Wprawdzie tutaj potrzebuję jeszcze kartki, ale sprawę ułatwia także znajomość rytmu - dodaje Marcelina.

- Z tekstami bywa różnie, bo na przykład o wiele łatwiej zapamiętuje się teksty rymowane. Jeśli jednak trzeba nauczyć się słów, to też nie jest problem - ocenia Paulina.

Po koncercie przeprowadzono zbiórkę na renowację opolskiej katedry. Dodajmy, że Radio Opole było patronem medialnym XIII Koncertu Kolęd "W kole kolędujmy".
Aleksandra Ślepecka
B. Dorosiewicz, M. Nawracaj i P. Piechota

Kultura i rozrywka

2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:00 Muzyka kameralna Józefa Elsnera zabrzmi w Grodkowie Z racji przypadającej w tym roku 250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera, w rodzinnym mieście kompozytora zabrzmią jego kwartety smyczkowe. Mało znaną część doro ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:00 Trzy kolory rozświetliły galerię [ZDJĘCIA] Mirosław Filonik od trzydziestu lat przygotowuje instalacje wykorzystując świetlówki przygotowane według własnych projektów. Pokazuje swoje prace w rożnych ob ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Głogówek: festiwal beethovenowski wyróżniony ogólnopolską nagrodą Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, organizowany przez Muzeum Regionalne w Głogówku, otrzymał certyfikat i godło 'Turystyczny Produkt Roku 2019', przy ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:00 Stanisław Soyka zaśpiewa w Strzelcach Opolskich W ramach V Festiwalu Jazzowego w sobotę (19.10)odbędzie się koncert 'Strzeleckie Ogrody Jazzowe'. Na scenie Strzeleckiego Ośrodka Kultury pojawi się Stanisław ... » więcej 2019-10-18, godz. 13:07 Obszerny i zróżnicowany program zabrzmi w kameralnym wydaniu w Filharmonii Opolskiej Cztery obszerne dzieła w zróżnicowanym stylu pojawią się na wieczornym (18.10) koncercie w Filharmonii Opolskiej. Obok dzieł polskich twórców, m.in. Serenady ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:00 Po raz 26. w Kędzierzynie-Koźlu startuje festiwal filmowy "Publicystyka" Ponad 200 filmów nadesłali twórcy z całego świata na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia 'Publicystyka 2019' ... » więcej 2019-10-17, godz. 14:30 Remigiusz Kuźmiński: "Śpiewam od zawsze". W niedzielę retransmisja koncertu [ZDJĘCIA] Gratka dla miłośników muzyki wokalnej, utworów pop-jazzowych, soulowych, funkowych, R&B, a także musicalowych i literackich. Niedawno w Studiu M im. SBB Radia ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »