Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-01-20, 19:17 Autor: Witold Wośtak

Kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci z Opola rozbrzmiewały w kościele na Chabrach

XIII Koncert Kolęd "W kole kolędujmy" [fot. Witold Wośtak]
XIII Koncert Kolęd "W kole kolędujmy" [fot. Witold Wośtak]
B. Dorosiewicz, M. Nawracaj i P. Piechota [fot. Witold Wośtak]
B. Dorosiewicz, M. Nawracaj i P. Piechota [fot. Witold Wośtak]
11 zespołów i chórów ze szkół podstawowych wystąpiło podczas XIII edycji "W kole kolędujmy". Uczestnicy popołudniowego koncertu w kościele świętego Karola Boromeusza w Opolu, mieli okazję posłuchać dwunastu kolęd i pastorałek.
Aleksandra Ślepecka, prezes stowarzyszenia Opolszczyzna Śpiewa, mówi, że przygotowania nie są łatwe, a repertuar zmienia się z roku na rok.

- Staramy się, żeby każdego roku kolędy tradycyjne były uzupełnieniem kolęd i pastorałek mniej znanych oraz niewystępujących w naszym repertuarze. Szukamy nowych utworów, bo chodzi też o wzbogacenie repertuaru chórów szkolnych i zespołów wokalnych. Chcemy, żeby dzieci śpiewały coraz ładniej oraz wykonywały coraz piękniejsze pieśni.

Bartosz Dorosiewicz, Marcelina Nawracaj i Paulina Piechota, mówią o podejściu do takiego występu i sposobach na zapamiętywanie nieznanych tekstów.

- Wyjątkowość wynika ze śpiewania kolęd, ale podejście do samego występu jest spokojne - mówi Bartosz.

- Zapamiętuję teksty bardzo szybko. Wprawdzie tutaj potrzebuję jeszcze kartki, ale sprawę ułatwia także znajomość rytmu - dodaje Marcelina.

- Z tekstami bywa różnie, bo na przykład o wiele łatwiej zapamiętuje się teksty rymowane. Jeśli jednak trzeba nauczyć się słów, to też nie jest problem - ocenia Paulina.

Po koncercie przeprowadzono zbiórkę na renowację opolskiej katedry. Dodajmy, że Radio Opole było patronem medialnym XIII Koncertu Kolęd "W kole kolędujmy".
Aleksandra Ślepecka
B. Dorosiewicz, M. Nawracaj i P. Piechota

Kultura i rozrywka

2019-03-21, godz. 09:45 W Niemodlinie odbędzie się wernisaż Dariusza Dąbrowskiego Choć był debiutantem, to od razu znalazł się w gronie laureatów. Od dziś (21.03) w Ośrodku Kultury w Niemodlinie można oglądać prace satyryka Dariusza Dąbrows ... » więcej 2019-03-20, godz. 17:00 20 lat Teatru Ekostudio w Opolu. "Pomysłów dużo, ale to teatr bez dotacji" Jedyny w Opolu prywatny teatr obchodzi swoje dwudzieste urodziny. Uroczystą galę w teatrze Ekostudio zaplanowano w sobotę (23.03). » więcej 2019-03-20, godz. 14:00 Nowe nabytki opolskich twórców w muzeum na wystawie Kolekcja prac twórców opolskich jest budowana w Muzeum Śląska Opolskiego od przeszło pół wieku. Pierwszą pracą, która znalazła się w tym zbiorze jest abstrakc ... » więcej 2019-03-20, godz. 10:41 14. Złote Sowy Polonii rozdane zostaną w Wiedniu Działające w Wiedniu Federacja: Kongres Polonii w Austrii, Klub Inteligencji Polskiej oraz redakcja pisma Jupiter po raz 14. przyznają swoją nagrodę - Złote S ... » więcej 2019-03-20, godz. 10:30 Kluczborska biblioteka zaprasza na przegląd dziecięcej poezji śpiewanej i wspomnienie Juliusza Gabryela Dwa spotkania związane z poezją proponuje Miejska i Gminna Biblioteka w Kluczborku. » więcej 2019-03-20, godz. 07:15 O stresie, odżywianiu i pewności siebie. Kobiece spotkanie w opolskiej MBP 'Wiosna Kobiet w Opolu - ciało i umysł w równowadze' - właśnie pod takim hasłem odbyło się pierwsze spotkanie płci pięknej w stolicy regionu. Blisko 100 pań w ... » więcej 2019-03-19, godz. 20:00 W stolicy regionu trwa Tydzień Francuski! Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu już po raz kolejny przystąpiła do obchodów Tygodnia Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich. W tym roku zaplanowano m. ... » więcej 2019-03-19, godz. 18:00 Ruszył festiwal "Sputnik nad Opolem" Stowarzyszenie Opolskie Lamy po raz czwarty zorganizowało replikę 12. Festiwalu Filmów Rosyjskich 'Sputnik nad Polską'. W ramach przeglądu przewidziano siedem ... » więcej 2019-03-19, godz. 15:00 Grodków zaprasza twórców ludowych do konkursu Tegoroczny XVII Jarmark Wielkanocny w Grodkowie odbędzie się 14 kwietnia na tamtejszym rynku. Jak co roku, oprócz występów artystycznych, promocji produktów l ... » więcej 2019-03-19, godz. 13:00 KFPP: ruszyły opolskie eliminacje do "Debiutów". Wyniki poznamy na początku maja Narodowe Centrum Polskiej Piosenki rozpoczęło opolskie eliminacje do koncertu 'Debiutów' 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »