Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-01-12, 14:46 Autor: Mariusz Majeran

Retrospektywna wystawa fotograficzna Marka Maruszaka [ZDJĘCIA]

Wystawa Marka Maruszaka w GSW [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa Marka Maruszaka w GSW [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa Marka Maruszaka w GSW [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa Marka Maruszaka w GSW [fot. Mariusz Majeran]
IMG 6944
IMG 6944
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przygotowała wystawę opolskiego fotografa Marka Maruszaka, który od początku lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia fotografował opolskie zabytki. Jest autorem ośmiu albumów fotograficznych i współautorem ponad dwudziestu innych, głównie o tematyce śląskiej.
- Autor jest świetnym fotografikiem, dlatego postanowiliśmy na wystawie umieścić ponad sto jego zdjęć - mówi kuratorka wystawy i dyrektorka galerii Anna Potocka.

- Fotografia to jest dobre medium. Przyjazne dla nas wszystkich. W dobie obecnych mobilnych urządzeń, to praktycznie, punkty fotograficzne nie są nam już potrzebne, wystarczy tylko kabelek do komputera. Marek Maruszak z wielkim szacunkiem podchodzi do fotografii czarno-białej. Nie stroni od kolorowej. Oczywiście na zlecenia, bo musimy pamiętać, że oprócz tego, że jest wspaniałym artystą, jego zdjęcia znajdują się w wielu albumach, zwłaszcza dotyczących Śląska i Opolszczyzny.

- Przez dwadzieścia lat dokumentowałem zabytki dla Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na wystawie są zdjęcia z różnych lat - podkreśla autor, Marek Maruszak. - Coś w rodzaju wystawy retrospektywnej, bo to pięćdziesiąt lat z fotografią. Zdecydowana większość zdjęć, to są zdjęcia nigdy nie pokazywane. Nawet ten cykl na początku z 1973 roku, to są też zdjęcia pierwszy raz pokazywane.

Wystawa zatytułowana "Fotografia" będzie dostępna w Galerii Sztuki Współczesnej do 10 lutego.
Anna Potocka
Marek Maruszak

Kultura i rozrywka

2019-01-24, godz. 07:10 Jaka była prawda ? Oczami pisarki... Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego Joanna Kuciel-Frydryszak spotkała się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, by opowiedzieć o swojej ... » więcej 2019-01-23, godz. 14:45 Angielski dramat kina niezależnego w Kinie Studio w Opolu Działające przy Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu Kino Studio proponuje w czwartkowe wieczory filmy, które nie pojawiają się w dużych kinach. » więcej 2019-01-23, godz. 11:45 Filmowy Wieczór OZcarowy w Ozimku Dom Kultury w Ozimku w ramach 'Filmowego Wieczoru OZcarowego' zaprezentuje film promocyjny zatytułowany 'Hutnicza Perła Krainy Dinozaurów', który powstał w ra ... » więcej 2019-01-23, godz. 09:46 Styczniowa "Środa w Instytucie Śląskim" Instytut Ślaski w Opolu zaprasza na comiesięczne otwarte zebranie naukowe z cyklu 'Środy w Instytucie Śląskim'. » więcej 2019-01-22, godz. 15:44 "Służące od wszystkiego". O nich posłuchacie w MBP w Opolu 'Służące do wszystkiego' - o tej książce opowie jutro (23.01) w Opolu Joanna Kuciel-Frydryszak. Autorka opisała życie kobiet z najniższego szczebla w hierarch ... » więcej 2019-01-21, godz. 20:41 Koncert na rzecz opolskiej katedry. Wystąpili Ania Deko i Dżem Ania Deko i zespół Dżem zagrali dla opolskiej Katedry. Koncert charytatywny na rzecz renowacji świątyni zorganizowano w auli Wydziału Teologicznego przy ul. D ... » więcej 2019-01-21, godz. 14:42 Wanda Kwietniewska gościem Małej Akademii Piosenki w Opolu Wanda Kwietniewska była bohaterką Małej Akademii Piosenki w Opolu. Artystka zaczynała w Poznaniu w zespole Vist, później występował między innymi z grupą Lomb ... » więcej 2019-01-21, godz. 10:51 "Biesiada z Mickiewiczem" już dziś w Prószkowie 'Biesiada z Mickiewiczem' odbędzie się dzisiaj (21.01) w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie. Widowisko przygotowali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawow ... » więcej 2019-01-21, godz. 07:00 Trwają prace nad przygotowaniem obchodów Roku Moniuszkowskiego na Opolszczyźnie. Na razie najbardziej aktywne Opole Koncerty, happeningi, spektakle, konkursy, wystawy, czy spotkania. Pomysłów jest wiele, jak uczcić obchodzony w Polsce w 2019 roku, Rok Moniuszkowski. » więcej 2019-01-20, godz. 19:17 Kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci z Opola rozbrzmiewały w kościele na Chabrach 11 zespołów i chórów ze szkół podstawowych wystąpiło podczas XIII edycji 'W kole kolędujmy'. Uczestnicy popołudniowego koncertu w kościele świętego Karola Bor ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »