Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-01-07, 08:12 Autor: Grzegorz Frankowski

Magiczny wieczór kolęd w Raciborzu

18.świąteczny koncert kolęd tradycyjnych i pieśni bożonarodzeniowych w Raciborzu [fot: Grzegorz Frankowski]
18.świąteczny koncert kolęd tradycyjnych i pieśni bożonarodzeniowych w Raciborzu [fot: Grzegorz Frankowski]
Kolędy, a także pastorałki autorstwa Elżbiety i Andrzeja Biskupów można było wysłuchać w kościele pw. Świętego Mikołaja w Raciborzu,  podczas organizowanego już po raz 18. świątecznego koncertu kolęd tradycyjnych i pieśni bożonarodzeniowych. Jak co roku organizatorzy przygotowali kilka premierowych pastorałek. Radio Opole było patronem medialnym raciborskiego koncertu.
- Aż się wierzyć nie chce, że to już osiemnaście lat, i osiemnaście lat wśród grona przyjaciół, wśród grona ludzi, którzy chcą naszego koncertu wysłuchać - mówi Elżbieta Biskup, jedna z organizatorów koncertu.

- Bardzo się cieszymy, że kolejny raz możemy się tutaj spotkać i być wsparciem. Młodzież, z którą ja pracuję w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu, ma swoje ukochane pieśni bożonarodzeniowe i nie wyobraża sobie, by tych pieśni nie było. Ale mamy już tak bogate spektrum twórczości bożonarodzeniowej, że jesteśmy w stanie wracać do tego, co kiedyś nie zdążyliśmy z jakiegoś powodu pokazać, albo powtarzamy coś, co już kiedyś zabrzmiało, ale w całkiem innej aranżacji - mówi Elżbieta Biskup.

- Dobrzy, niosący pokój sobie nawzajem, powinniśmy być przez cały rok - dodaje ksiądz Adrian Bombelek, proboszcz parafii pw. Świętego Mikołaja w Raciborzu.

- To jest też takie motto tego koncertu, żebyśmy poprzez śpiew tych kolęd, pastorałek, wychodzili umocnieni, uduchowieni do tego, żeby obdarowywać się pokojem tych, których będziemy spotykać na drogach naszego życia.  

Jednym z wielu wykonawców, który zaśpiewał w wypełnionym do ostatniego miejsca  kościele pw. Świętego Mikołaja był Michał Stuchły z zespołu MIRAŻ działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu. - Przygotowujemy się do tego koncertu zazwyczaj już od września, spotykając się dwa razy w tygodniu na próbach oraz kolejne dwa razy w tygodniu na zajęciach solowych do różnych wykonań solistów i kolęd solowych.

Organizatorami wydarzenia były Diecezjalne Liceum Ogólnokształcące w Raciborzu oraz Parafia pod wezwaniem Św. Mikołaja w Raciborzu. Na retransmisję koncertu na antenie Radia Opole zapraszamy 16 stycznia w programie Małgorzaty Ślusarczyk "Klasyka wieczorową porą".
Elżbieta Biskup
Adrian Bombelek
Michał Stuchły

Kultura i rozrywka

2020-04-09, godz. 17:00 Opolski teatr ogłasza konkurs na inicjatywę online. Inspiracją dla twórców ma być hasło "metamorfoza" Opolski Teatr im. Jana Kochanowskiego ogłosił konkurs skierowany do młodych twórców niezależnych na projekt artystyczny zatytułowany 'Modelatornia Online'. Prace… » więcej 2020-04-09, godz. 14:45 Konkurs literacki dla wszystkich chętnych ogłasza MDK w Opolu Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza wszystkich piszących do udziału w konkursie literackim zatytułowanym 'Słowem i Piórem'. Konkurs nie wymaga wychodzenia z domu… » więcej 2020-04-08, godz. 17:30 Nauczyciel z Wojciechowa udziela bezpłatnych lekcji gry na gitarze Nauczyciele w wolnym czasie od zajęć szkolnych mają wiele pomysłów. Jednym z nich jest nauka gry od podstaw na gitarze prowadzona on-line. Nauczyciel ze szkoły… » więcej 2020-04-08, godz. 15:30 Wojewódzka Biblioteka Publiczna rozdaje swoim czytelnikom kody do wirtualnych bibliotek Podczas zamkniętych dla czytelników bibliotek czytelnicy nie pozostają bez dostępu do książek i audiobooków. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu proponuje… » więcej 2020-04-08, godz. 13:40 Opolskie Lalki zapraszają do internetu Już nie tylko oprowadzanie po kulisach teatru proponuje na swojej stronie internetowej Opolski Teatr Lalki i Aktora w Opolu. Można zobaczyć między innymi kulisy… » więcej 2020-04-06, godz. 09:00 Targi Panieńskie odwołane. W gminie Ujazd nie będzie imprez masowych do końca czerwca W tym roku Targów Panieńskich, sztandarowej imprezy gminy Ujazd, nie będzie. Decyzją burmistrza wszystkie wydarzenia masowe, które miały się odbyć do końca czerwca… » więcej 2020-04-05, godz. 17:50 Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej dopiero jesienią Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego zostaje przeniesiony na jesień. Jak dowiedziało się Radio Opole, festiwal muzyczny, który… » więcej 2020-04-05, godz. 09:00 "Siedzimy w grodzie, pomagamy też okolicznym mieszkańcom". Pandemia wymusiła zmiany w kalendarzu rycerskich imprez Opolskie Bractwo Rycerskie odwołało cztery imprezy zaplanowane na najbliższe trzy miesiące. » więcej 2020-04-04, godz. 18:58 "Chodź do muzyka" - ruszyły zapisy do szkoły muzycznej w Opolu 'Nie graj bez sensu, graj na instrumencie' oraz 'Chodź do muzyka' - takimi hasłami Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu zachęca… » więcej 2020-04-04, godz. 14:33 Filharmonia Opolska: koncerty zawieszone do odwołania, pozostają internetowe publikacje archiwalnych nagrań Kantata Józefa Elsnera 'Na wdzięcznej Polaków ziemi' - to kolejne dzieło, które zaprezentowała (03.04) Filharmonia Opolska w ramach piątkowych, internetowych spotkań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »