Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-12, 06:54 Autor: Mariusz Majeran

VI Koncert w Tonacji Śląska i jubileusze

Jubileusz Zespołu Ludowego Silesia w FO [fot. Mariusz Majeran]
Jubileusz Zespołu Ludowego Silesia w FO [fot. Mariusz Majeran]
Jubileusz Zespołu Ludowego Silesia w FO [fot. Mariusz Majeran]
Jubileusz Zespołu Ludowego Silesia w FO [fot. Mariusz Majeran]
Jubileusz Zespołu Ludowego Silesia w FO [fot. Mariusz Majeran]
Jubileusz Zespołu Ludowego Silesia w FO [fot. Mariusz Majeran]
Jubileusz Zespołu Ludowego Silesia w FO [fot. Mariusz Majeran]
Jubileusz Zespołu Ludowego Silesia w FO [fot. Mariusz Majeran]
Filharmonia Opolska we wtorkowy wieczór rozbrzmiewała muzyką ludową i gwarą śląską. Wszystko za sprawą jubileuszu Zespołu Pieśni Ludowej Silesia z Łubnian i 25-lecia Regionalnego Konkursu "Ze Śląskiem na Ty".
- Śląska kultura jest mi bardzo bliska - podkreśla Krystian Czech, założyciel zespołu Silesia i dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury. - Ćwierć wieku właściwie staramy się promować dziedzictwo kulturowe środowisk wiejskich. To, które jest obecne w języku domowym mieszkańców wsi czyli w gwarach i w pieśniach ludowych, które od 25 lat z zespołem Silesia popularyzujemy.

W pierwszej części koncertu razem z Silesią wystąpili goście: Chór Spotkanie, zespół NIVEL i grupa Take Style.

- Zawsze w mojej duszy grała muzyka ludowa - mówi Żaneta Plotnk, która wystąpiła w projekcie ZaKuKa. - Nowy projekt inspirowany melodiami ludowymi Śląska Opolskiego. Współtworzymy go, ja, Żaneta Plotnik i Kuba Mitoraj, ale dzisiaj w wyjątkowej odsłonie bo zaprosiliśmy naszych przyjaciół muzycznych i w odsłonie z kwartetem smyczkowym. Zespół Silesia jest mi bliski od wielu lat. Jako mała dziewczynka pamiętam też próby w Łubnianach. Z tą kulturą śląską jestem od dawna związana.

W drugiej części koncertu wystąpili laureaci Regionalnego Konkursu Literackiego "Ze Śląskiem na Ty" w latach 1994-2018. Jak goście specjalni zaśpiewali zespół NIVEL i Katarzyna Pluta.

Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.
Krystian Czech
Żaneta Plotnik

Kultura i rozrywka

2019-04-23, godz. 15:00 Światowy Dzień Książki w Opolu! Wyślij pocztówkę z życzeniami i dobrą książką Po raz 24. w naszym kraju obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dziś (23.04) świętują czytelnicy, pisarze a także wydawcy. Głównym celem t ... » więcej 2019-04-22, godz. 12:00 Robert Chojnacki, Gabriel Fleszar czy Smolasty wystąpią na tegorocznych Dniach Grodkowa Smolasty, Robert Chojnacki czy Gabriel Fleszar - to gwiazdy tegorocznych Dni Grodkowa. Oprócz nich, na scenie mają zaprezentować się także Kapela N., Balwako ... » więcej 2019-04-21, godz. 17:00 Silesia Cantat. Od jutra (22.04) w Głubczycach wielkie chóralne śpiewanie To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w naszym regionie. Jutro (22.04) startuje 10. edycja Silesia Cantat - Głubczyckie Spotkania Chóralne. Na scenach ... » więcej 2019-04-21, godz. 12:35 A może na wielkanocny spacer do zoo? Ogród Zoologiczny w Opolu zaprasza do zwiedzania także w czasie Wielkanocy. » więcej 2019-04-21, godz. 08:38 Śląsk Opolski kroszonką stoi. Pierwsza pojawiła się w XIX wieku Technik zdobienia jajek wielkanocnych jest wiele. Pisanki batikowe, malowanki, naklejanki, rysowanki, drapanki czy kroszonki. Te ostatnie odgrywają w naszym r ... » więcej 2019-04-20, godz. 16:09 Smaganie witkami zamiast dyngusa. Wielkanoc u Czechów. W Polsce polewamy się wodą, a w Czechach mężczyźni biją kobiety wierzbowymi gałązkami - to największa różnica między nami, a południowymi sąsiadami podczas ce ... » więcej 2019-04-20, godz. 11:53 Ludowe sposoby barwienia jaj wielkanocnych Bez kolorowych jajek trudno wyobrazić sobie Wielkanoc. Dziś wielkanocne jaja maluje się z pomocą gotowych farbek dostępnych w supermarketach, ale twórczynie l ... » więcej 2019-04-19, godz. 22:00 Warto odwiedzić opolskie zoo. Wiosną wylęga się wiele zwierząt Opolski ogród zoologiczny spodziewa się nowych mieszkańców - wszystko za sprawą licznych wylęgów. » więcej 2019-04-19, godz. 14:54 "Gra muzyka" może zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2018 Gra planszowa wydana przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu ma szansę zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2018. Publikacja została nominowana w konkursie org ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:53 "Oda do radości" - zapisy na warsztaty muzyczne dla dzieci Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza dzieci do Edukacyjnego Studia Nagrań. Bezpłatne warsztaty muzyczne noszą tytuł 'Oda do radości' i są organizowane w ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »