Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-10, 21:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP

Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP [fot. Wiktoria Palarczyk]
Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP [fot. Wiktoria Palarczyk]
Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP [fot. Wiktoria Palarczyk]
Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP [fot. Wiktoria Palarczyk]
- Podręcznik historyczny dla przeciętnego człowieka to często pierwszy i ostatni tom historyczny z jakim się w życiu spotka - powiedział podczas premiery książki dr hab. Marek Białokur. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się spotkanie promujące najnowszą publikację pt. "Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii i literaturze dokumentu osobistego". To projekt badawczy, który powstał z inicjatywy czwórki historyków.
Autorzy wzięli na warsztat opracowania, które są zawarte w aktualnych szkolnych podręcznikach.

- W podręcznikach musi być zawarty prosty wykład dziejów, który da człowiekowi pewien obraz - podkreślał dr hab. Marek Białokur. - Generalnie chodzi o to, żeby ktoś, kto kończy szkołę był w stanie powiedzieć, kiedy Polska się odrodziła, wymienić kilka najważniejszych czynników, które do tego doprowadziły i pokazać proces budowy państwa polskiego, i tak jest w odniesieniu do każdego tematu.

- Jeśli chodzi o rok 1918 to najbardziej interesowało mnie to, jak to Polacy przeżywali i jak odczuwali ten sukces - mówi prof. Barbara Kubis z Uniwersytetu Opolskiego. - Polacy naprawdę się cieszyli i to niezależnie od opcji politycznej, niezależnie od tego, jaki status ktoś reprezentował, młodzi, starzy - tego właśnie szukałam i znalazłam rzeczy piękne i wspaniałe. Ta radość w ich pamiętnikach była niesamowita. Jak to pisałam to sama się uśmiechałam i cieszyłam się razem z nimi.

Publikację przygotowali także prof. Adam Suchoński i dr Anna Gołębiowska. Dodajmy, że było to ostatnie spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
dr hab. Marek Białokura
prof. Barbara Kubis

Kultura i rozrywka

2019-03-22, godz. 14:12 Blues zagości w Filharmonii Opolskiej W ramach cyklu 'Blues jest w FO.rmie' w sali klubowej wystąpi w sobotę (23.03) Jan Gałach Band. » więcej 2019-03-22, godz. 11:21 MBP w Opolu zaprasza na spotkanie "Sowa - kontrowersyjna i nietypowa" Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu i Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze organizują spotkanie edukacyjne poświęcone sowie. » więcej 2019-03-22, godz. 10:49 Opolski Projektor Animacji Kulturalnych obchodzi 10 lat Z okazji swojego dziesięciolecia OPAK zaprasza na urodzinową potańcówkę w Miejscu X. Historia OPAK-u rozpoczęła się od organizacji projektu Ulica Kultury, któ ... » więcej 2019-03-22, godz. 10:00 Recital i wystawa w ramach przybliżania kultury francuskiej Biblioteka Obcojęzyczna po raz kolejny zorganizowała Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich. Były warsztaty dla dzieci, a w czwartek otwarto wyst ... » więcej 2019-03-22, godz. 07:08 29. Zimowa Giełda Piosenki w Opolu za nami. W tym roku patronem był Czesław Niemen Główna nagroda Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu powędrowała do zespołu Para z Warszawy. W tym roku na scenie Studenckiego Centrum Kultury zaprezentowało się w ... » więcej 2019-03-21, godz. 22:00 Poetyckie spotkanie z Teodozją Świderską Opolska poetka Teodozja Świderska spotkała się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Poetka przedstawiła czytelnikom swój zbiór poezji ... » więcej 2019-03-21, godz. 22:00 Mieszanka jazzu, popu, soulu i akustycznego rocka zabrzmiała w legendarnym Studiu M Zespół Lili PooPoo, niegdyś znany jako BoW, zagrał w końcu dla opolskiej publiczności. Od kilku lat pojawiają się na scenach całego świata, ale na Opolszczyźn ... » więcej 2019-03-21, godz. 19:34 W Paczkowie nie brakuje poetów. W miejscowej bibliotece zaprezentują swoje dzieła Paczkowska biblioteka zaprasza na obchody Światowego Dnia Poezji. Już jutro (22.03) odbędzie się tam koncert poezji śpiewanej połączony z prezentacją twórczoś ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:48 O kulinarnych zwyczajach Węgrów rozmawiano w MBP w Opolu Wykład 'Leczo językowe' był drugim punktem obchodów dnia przyjaźni polsko-węgierskiej. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu można było nie tylko posłucha ... » więcej 2019-03-21, godz. 15:24 29. OFTL: Znamy program tegorocznego festiwalu lalkowego XXIX Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu rozpocznie się 4 maja i potrwa do 10 maja. Spektakle konkursowe zobaczymy na małej i dużej scenie Opolskich L ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »