Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-10, 21:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP

Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP [fot. Wiktoria Palarczyk]
Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP [fot. Wiktoria Palarczyk]
Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP [fot. Wiktoria Palarczyk]
Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP [fot. Wiktoria Palarczyk]
- Podręcznik historyczny dla przeciętnego człowieka to często pierwszy i ostatni tom historyczny z jakim się w życiu spotka - powiedział podczas premiery książki dr hab. Marek Białokur. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się spotkanie promujące najnowszą publikację pt. "Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii i literaturze dokumentu osobistego". To projekt badawczy, który powstał z inicjatywy czwórki historyków.
Autorzy wzięli na warsztat opracowania, które są zawarte w aktualnych szkolnych podręcznikach.

- W podręcznikach musi być zawarty prosty wykład dziejów, który da człowiekowi pewien obraz - podkreślał dr hab. Marek Białokur. - Generalnie chodzi o to, żeby ktoś, kto kończy szkołę był w stanie powiedzieć, kiedy Polska się odrodziła, wymienić kilka najważniejszych czynników, które do tego doprowadziły i pokazać proces budowy państwa polskiego, i tak jest w odniesieniu do każdego tematu.

- Jeśli chodzi o rok 1918 to najbardziej interesowało mnie to, jak to Polacy przeżywali i jak odczuwali ten sukces - mówi prof. Barbara Kubis z Uniwersytetu Opolskiego. - Polacy naprawdę się cieszyli i to niezależnie od opcji politycznej, niezależnie od tego, jaki status ktoś reprezentował, młodzi, starzy - tego właśnie szukałam i znalazłam rzeczy piękne i wspaniałe. Ta radość w ich pamiętnikach była niesamowita. Jak to pisałam to sama się uśmiechałam i cieszyłam się razem z nimi.

Publikację przygotowali także prof. Adam Suchoński i dr Anna Gołębiowska. Dodajmy, że było to ostatnie spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
dr hab. Marek Białokura
prof. Barbara Kubis

Kultura i rozrywka

2020-01-27, godz. 12:30 Ruszyły zapisy na zimowy kurs tworzenia ceramiki w Galerii Sztuki Współczesnej Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 13 lat. Na ferie zaplanowano w sumie 5 spotkań, w ramach których będzie można poznać proces tworzenia… » więcej 2020-01-27, godz. 10:00 "Jak nakarmić dyktatora?" - Witold Szabłowski spotka się z opolanami Witold Szabłowski to dziennikarz, który otrzymał za swoje reportaże już kilka ważnych nagród. Na swoim koncie ma również nominacje m.in. do Nagrody Literackiej… » więcej 2020-01-26, godz. 16:54 Amerykańska przygoda z Bemolem i Nutką! Za nami kolejny koncert rodzinny w filharmonii [ZDJĘCIA] Karnawałowy klimat i amerykańska kultura muzyczna zdominowały pierwszy w nowym roku kalendarzowym, niedzielny (26.01) koncert rodzinny w Filharmonii Opolskiej… » więcej 2020-01-26, godz. 14:00 Artyści wykonają dla gminy nie tylko rzeźby, ale również szafki do wymiany książek Do lata jeszcze daleko, ale w Polskiej Cerekwi już teraz planowane są artystyczne wydarzenia, które będą miały miejsce w czasie wakacji. Poza tradycyjnym spotkaniem… » więcej 2020-01-26, godz. 11:00 W Muzeum Wsi Opolskiej już myślą o Wielkanocy. Ruszają bezpłatne warsztaty zdobienia jaj W ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie 2020” prowadzone będą zajęcia dla niemal 1,5 tys. osób. » więcej 2020-01-26, godz. 08:00 Filharmonia Opolska: Bemol i Nutka ponownie spotkają się najmłodszymi melomanami Przed nami pierwszy w tym roku kalendarzowym, a czwarty w serii niedzielny (26.01) koncert rodzinny w Filharmonii Opolskiej. Wierszowane opowieści, zagadki, wspólne… » więcej 2020-01-25, godz. 22:00 Historycy ze Strzeleczek poszukują starych zdjęć z tej miejscowości Lokalna Grupa Historyczna ze Strzeleczek przygotowuje się do wydania książki ze starymi fotografiami z tej miejscowości i okolic. W związku z tym zwraca się z… » więcej 2020-01-25, godz. 19:15 Karnawałowy Koncert Jazzowy już jutro w kluczborskim Kinie Bajka Zbliża się Karnawałowy Koncert Jazzowy w Kluczborku. Początek jutro (26.01) o 15:00 w Kinie Bajka. » więcej 2020-01-25, godz. 13:00 Prudnik: koncert śpiewaków, którzy na co dzień posługują wiernym w habitach i sutannach Charytatywny Koncert Świąteczno-Noworoczny organizuje Konwent Bonifratrów w Prudniku. W programie są kolędy, arie sakralne oraz pieśni neapolitańskie. Koncert… » więcej 2020-01-25, godz. 10:30 Pomysły na rewitalizację zamku w Głogówku zyskały uznanie mieszkańców gminy Niemal 30 osób wzięło udział w otwartych konsultacjach społecznych dotyczących planów rewitalizacji 2 skrzydeł zamkowych dawnej siedziby rodu Oppersdorffów w Głogówku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »