Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-08, 23:20 Autor: Katarzyna Zawadzka

3. Festiwal Filmowy OutFilm, czyli filmy o inności i potrzebie akceptacji

3. OutFilm [fot. Katarzyna Zawadzka]
3. OutFilm [fot. Katarzyna Zawadzka]
3. OutFilm[fot. Katarzyna Zawadzka]
3. OutFilm[fot. Katarzyna Zawadzka]
Trwa 3. Festiwal Filmowy OutFilm. W Kinie Studio do niedzieli (9.12) włącznie odbywają się projekcje filmowe o tematyce społecznej, a także rozmowy z zaproszonymi gośćmi.
W sobotę (8.12) widzowie zobaczyli film "Portrety emocji" w reżyserii Sławomira Grünberga, a po pokazie obyło się spotkanie z twórcą tej produkcji.

Pokazano także film o rodzinie Beksińskich w reż. Jana Matuszyńskiego pt. "Ostatnia rodzina". O opinie zapytaliśmy widzów. - To na pewno mocny film i bardzo emocjonalny, który muszę jeszcze przemyśleć - odpowiada jedna z zapytanych osób.

- W OutFilmie bierzemy udział od początku. To nasza tradycja rodzina - mówi kolejny widz. - Taki festiwal jest bardzo potrzebny, tylko powinien być bardziej nagłośniony. Z tym jest trudno pewnie ze względu na finanse - dodaje.

Po projekcji filmu o rodzinie Beksińskich spotkanie z zaproszonym gościem Agnieszką Wieczorek prowadziła Agnieszka Wawer-Krajewska z Radia Opole.

- Niektóre z filmów zwracają uwagę na rolę rodziny i osób bliskich w wspieraniu osób o innych wzorcach rozwojowych - mówi prezeska Fundacji Prodeste, Joanna Ławicka. - Tego nie sposób oddzielić w ogóle od tła społecznego, bo jeśli nawet weźmiemy osobę o typowym wzorcu rozwojowym, która będzie otoczona niekorzystnym środowiskiem rodzinnym od wczesnego dzieciństwa, to nie będziemy mieć efektów w postaci szczęśliwego dorosłego człowieka, lecz osobę z rozlicznymi problemami. Ponadto jeśli mówimy o ludziach o szczególnej wrażliwości, nietypowym rozwoju, to wsparcie rodziny jest niezwykle istotne - dodaje.


W niedzielę (9.12) kolejne pokazy. O godz. 10:00 zaplanowano film "Mary i Max" opowiadający o przyjaźni pomiędzy dwójką osamotnionych bohaterów. O godz. 13:00 zaplanowano projekcję pt. "Mr Gaga". Wstęp wolny. Wszystko odbywa się w Kinie Studio w budynku Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Strzelców Bytomskich 1. Radio Opole jest patronem medialnym.
Widzowie festiwalu
Joanna Ławicka

Kultura i rozrywka

2019-10-17, godz. 14:30 Remigiusz Kuźmiński: "Śpiewam od zawsze". W niedzielę retransmisja koncertu [ZDJĘCIA] Gratka dla miłośników muzyki wokalnej, utworów pop-jazzowych, soulowych, funkowych, R&B, a także musicalowych i literackich. Niedawno w Studiu M im. SBB Radia ... » więcej 2019-10-16, godz. 18:15 Głuchołazy: nowa biblioteka przyciąga coraz więcej czytelników Nowoczesną bibliotekę mają Głuchołazach. Powstała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zrealizowano tam obiekt imponujący rozwiązaniami architek ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:00 Warsztaty z pedagogiki teatru w opolskich "Lalkach" Opolski Teatr Lalki i Aktora organizuje warsztaty z pedagogiki teatru. Zajęcia są skierowane do nauczycieli, pedagogów, animatorów kultury, a także wszystkich ... » więcej 2019-10-15, godz. 12:30 Opolska aktorka obchodzi jubileusz sceniczny. 30 lat w jednym teatrze 30 lat na scenie Teatru imienia Jana Kochanowskiego w Opolu spędziła Judyta Paradzińska. Aktorka przez te lata zagrała wiele ról, które pamiętamy do dziś. Gra ... » więcej 2019-10-15, godz. 08:45 Będzie pierwsza impreza kulturalna na wyremontowanym placu świętego Sebastiana w Opolu 'Poznaj nowy plac świętego Sebastiana'. W najbliższą sobotę (19.10) o 17:00 Urząd Miasta Opola zorganizuje pierwsze przedsięwzięcie po wyremontowaniu skweru w ... » więcej 2019-10-14, godz. 18:45 Nyskie muzeum zdradzi tajniki renowacji zabytków Nyskie muzeum zaprezentuje tajniki pracy konserwatora zabytków. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił przy renowacji pamiątek przeszłości, może wziąć udzia ... » więcej 2019-10-14, godz. 15:06 Opole stawia na promowanie ukraińskiej kultury. Przez cztery dni można będzie wziąć udział w koncertach i wystawach Pierwszy raz Urząd Miasta Opola wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizuje Dni Ukraińskie. Przedsięwzięcie zaplanowano na cztery dni - od 21 do 24 paździ ... » więcej 2019-10-12, godz. 23:06 "Działania prymasa Stefana Wyszyńskiego zaowocowały wolnością Polaków". Uroczystości w Prudniku-Lesie [ZDJĘCIA] Msza święta w intencji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dedykowany mu koncert, zwieńczyły obchody 65 rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Prudniku-Les ... » więcej 2019-10-12, godz. 22:00 "Kreator Kultury". Biblioteka Obcojęzyczna w Opolu doceniona Dwie pracownice Biblioteki Obcojęzycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu otrzymały tytuł 'Kreatora Kultury' podczas gali wręczenia Nagród Marszałka ... » więcej 2019-10-12, godz. 20:03 "Niepowtarzalność codzienności" w obrazach opolskiej artystki Aleksandra Maszestow pokazuje nam swoje abstrakcje i obrazy figuratywne na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »