Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-08, 23:20 Autor: Katarzyna Zawadzka

3. Festiwal Filmowy OutFilm, czyli filmy o inności i potrzebie akceptacji

3. OutFilm [fot. Katarzyna Zawadzka]
3. OutFilm [fot. Katarzyna Zawadzka]
3. OutFilm[fot. Katarzyna Zawadzka]
3. OutFilm[fot. Katarzyna Zawadzka]
Trwa 3. Festiwal Filmowy OutFilm. W Kinie Studio do niedzieli (9.12) włącznie odbywają się projekcje filmowe o tematyce społecznej, a także rozmowy z zaproszonymi gośćmi.
W sobotę (8.12) widzowie zobaczyli film "Portrety emocji" w reżyserii Sławomira Grünberga, a po pokazie obyło się spotkanie z twórcą tej produkcji.

Pokazano także film o rodzinie Beksińskich w reż. Jana Matuszyńskiego pt. "Ostatnia rodzina". O opinie zapytaliśmy widzów. - To na pewno mocny film i bardzo emocjonalny, który muszę jeszcze przemyśleć - odpowiada jedna z zapytanych osób.

- W OutFilmie bierzemy udział od początku. To nasza tradycja rodzina - mówi kolejny widz. - Taki festiwal jest bardzo potrzebny, tylko powinien być bardziej nagłośniony. Z tym jest trudno pewnie ze względu na finanse - dodaje.

Po projekcji filmu o rodzinie Beksińskich spotkanie z zaproszonym gościem Agnieszką Wieczorek prowadziła Agnieszka Wawer-Krajewska z Radia Opole.

- Niektóre z filmów zwracają uwagę na rolę rodziny i osób bliskich w wspieraniu osób o innych wzorcach rozwojowych - mówi prezeska Fundacji Prodeste, Joanna Ławicka. - Tego nie sposób oddzielić w ogóle od tła społecznego, bo jeśli nawet weźmiemy osobę o typowym wzorcu rozwojowym, która będzie otoczona niekorzystnym środowiskiem rodzinnym od wczesnego dzieciństwa, to nie będziemy mieć efektów w postaci szczęśliwego dorosłego człowieka, lecz osobę z rozlicznymi problemami. Ponadto jeśli mówimy o ludziach o szczególnej wrażliwości, nietypowym rozwoju, to wsparcie rodziny jest niezwykle istotne - dodaje.


W niedzielę (9.12) kolejne pokazy. O godz. 10:00 zaplanowano film "Mary i Max" opowiadający o przyjaźni pomiędzy dwójką osamotnionych bohaterów. O godz. 13:00 zaplanowano projekcję pt. "Mr Gaga". Wstęp wolny. Wszystko odbywa się w Kinie Studio w budynku Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Strzelców Bytomskich 1. Radio Opole jest patronem medialnym.
Widzowie festiwalu
Joanna Ławicka

Kultura i rozrywka

2018-12-11, godz. 11:15 Zmierzch Imperium. Wystawa fotografii Ryszarda Kapuścińskiego Muzeum Regionalne w Głogówku przygotowało wystawę, która powstała we współpracy z Fundacją im. Ryszarda Kapuścińskiego - Herodot. 'Zmierzch Imperium' to wysta ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:00 Po śląsku w jubileusz. Przed nami koncert "W tonacji Śląska" Rok jubileuszowy podsumują koncertem. W Filharmonii Opolskiej odbędzie się 6. edycja koncertu 'W tonacji Śląska'. W tym roku będzie to święto potrójne - jubil ... » więcej 2018-12-10, godz. 21:00 Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP - Podręcznik historyczny dla przeciętnego człowieka to często pierwszy i ostatni tom historyczny z jakim się w życiu spotka - powiedział podczas premiery ksią ... » więcej 2018-12-10, godz. 20:00 Mieszkańcy stolicy regionu odkrywali tajemnice, jakie skrywa opolska katedra Krzysztof Ogiolda, autor szesnastu tekstów, które ukazały się w najnowszej publikacji poświęconej opolskiej świątyni podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:30 105 Pomników Historii na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród nich dwie perły z Opolszczyzny Prezydent Andrzej Duda wpisał kolejne 14 zabytków na listę polskich Pomników Historii. Ten tytuł otrzymują wyjątkowe obiekty o najwyższych w skali kraju warto ... » więcej 2018-12-10, godz. 15:46 Wystartowały Kulturalia. Ponad 40 wydarzeń na Uniwersytecie Opolskim Rozpoczęły się Kulturalia Uniwersytetu Opolskiego. Dla studentów przygotowano blisko 40 wydarzeń. Na niektóre zajęcia już brakuje wolnych miejsc. Święto Kultu ... » więcej 2018-12-10, godz. 13:25 Roztańczone dziesięciolecie szkoły tańca Swoje dziesięciolecie obchodzi SalsoMania Dance Studio w Opolu. Z tej okazji szkoła tańca zorganizowała bal, podczas którego nie zabrakło pokazów. » więcej 2018-12-10, godz. 07:00 Sylwester w Nysie bez pokazu fajerwerków, za to z gwiazdami Nysa zachęca do wspólnego powitania nowego roku. Podczas sylwestrowej zabawy 'pod chmurką' nie zabraknie prawdziwych gwiazd, każdy będzie mógł znaleźć coś dla ... » więcej 2018-12-09, godz. 21:07 Święta już zawitały do Kędzierzyna-Koźla Plac Rady Europy przed Urzędem Miasta w Kędzierzynie-Koźlu rozbrzmiewał dźwiękiem kolęd i pachniał świątecznymi przysmakami. W zastępstwie remontowanego rynku ... » więcej 2018-12-09, godz. 10:00 Dom kultury kupuje dwie mobilne sceny, bo dużo imprez odbywa się w plenerze W tym roku pomieszczenia Domu Kultury w Dziergowicach w gminie Bierawa zostały odświeżone, wyremontowano łazienki, a w przyszłym placówka wzbogaci się o nowe ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »