Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-19, 19:17 Autor: Mariusz Majeran

Wernisaż i promocja książki o zwierzętach w opolskim ZOO [ZDJĘCIA]

Spotkanie z autorskie z Agnieszką Kanią w Galerii Panaceum [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie z autorskie z Agnieszką Kanią w Galerii Panaceum [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie z autorskie z Agnieszką Kanią w Galerii Panaceum [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie z autorskie z Agnieszką Kanią w Galerii Panaceum [fot. Mariusz Majeran]
Studenci i opolscy twórcy przez miesiąc obserwowali zwierzęta. Na tej podstawie powstały obrazy, zdjęcia, kolaże i zbiór opowiadań.
Studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego pod przewodnictwem Magdy Hlawacz i Grzegorza Gajosa prezentują swoją twórczość w Galerii Panaceum w Opolu.

- Pomysł był bardzo nietypowy ale z ogromną ochotą wzięłam w nim udział - mówi Agnieszka Kania, która zajęła się stroną literacką projektu. - Pomysł jest Magdy Hlawacz i Grzegorza Gajosa, którzy zamknęli swoich studentów i nie tylko studentów w zoo i to na miesiąc, i kazali im tam być od rana do wieczora. Malować, rysować, obserwować, rzeźbić, nagrywać, fotografować, robić wszystko ze zwierzętami, żeby wyszły piękniejsze, brzydsze. W każdym bądź razie, żeby wyszły zwierzęta z naszego zoo. I wyszły.

- Powstały dwie książki, jedna z pracami studentów i druga moja zatytułowana "Którędy do buszu?" z opowiadaniami ilustrowanymi przez Patrycję Kostyrę - dodaje Agnieszka Kania. - Tam są eseje o zwierzętach, ale o zwierzętach, które zostały zamknięte. Większość z nich nie z własnej woli jest w miejscu odosobnienia. I mnie kojarzyło się to zamkniecie z oddziałem zamkniętym. Może dlatego, że pracuję w takiej materii. I zoo tutaj traktowane jest jako metafora. To nie jest opowieść o konkretnych zwierzątkach. To jest raczej metaforyczna opowieść o zamknięciu, odosobnieniu.

Obrazy można oglądać w Galerii Panaceum w Opolu przy ulicy Pużaka 9. Wstęp wolny.
Agnieszka Kania cz. 1
Agnieszka Kania cz. 2

Kultura i rozrywka

2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:00 Muzyka kameralna Józefa Elsnera zabrzmi w Grodkowie Z racji przypadającej w tym roku 250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera, w rodzinnym mieście kompozytora zabrzmią jego kwartety smyczkowe. Mało znaną część doro ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:00 Trzy kolory rozświetliły galerię [ZDJĘCIA] Mirosław Filonik od trzydziestu lat przygotowuje instalacje wykorzystując świetlówki przygotowane według własnych projektów. Pokazuje swoje prace w rożnych ob ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Głogówek: festiwal beethovenowski wyróżniony ogólnopolską nagrodą Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, organizowany przez Muzeum Regionalne w Głogówku, otrzymał certyfikat i godło 'Turystyczny Produkt Roku 2019', przy ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:00 Stanisław Soyka zaśpiewa w Strzelcach Opolskich W ramach V Festiwalu Jazzowego w sobotę (19.10)odbędzie się koncert 'Strzeleckie Ogrody Jazzowe'. Na scenie Strzeleckiego Ośrodka Kultury pojawi się Stanisław ... » więcej 2019-10-18, godz. 13:07 Obszerny i zróżnicowany program zabrzmi w kameralnym wydaniu w Filharmonii Opolskiej Cztery obszerne dzieła w zróżnicowanym stylu pojawią się na wieczornym (18.10) koncercie w Filharmonii Opolskiej. Obok dzieł polskich twórców, m.in. Serenady ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:00 Po raz 26. w Kędzierzynie-Koźlu startuje festiwal filmowy "Publicystyka" Ponad 200 filmów nadesłali twórcy z całego świata na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia 'Publicystyka 2019' ... » więcej 2019-10-17, godz. 14:30 Remigiusz Kuźmiński: "Śpiewam od zawsze". W niedzielę retransmisja koncertu [ZDJĘCIA] Gratka dla miłośników muzyki wokalnej, utworów pop-jazzowych, soulowych, funkowych, R&B, a także musicalowych i literackich. Niedawno w Studiu M im. SBB Radia ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »