Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-05, 13:45 Autor: Katarzyna Zawadzka

Lekcje przy ołtarzu autorstwa Stanisława Majewskiego. Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza!

Ołtarz autorstwa Stanisława Majewskiego [fot. archiwum MWO]
Ołtarz autorstwa Stanisława Majewskiego [fot. archiwum MWO]
Muzeum Wsi Opolskiej zachęca do udziału w bezpłatnych lekcjach muzealnych. Ich celem jest przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z tzw. sztuką nieprofesjonalną.
Lekcje muzealne będą połączone z oglądaniem ołtarza, który muzeum niedawno zakupiło. Jest to dzieło twórcy ludowego Stanisława Majewskiego. - Stworzył je w latach siedemdziesiątych. Wykonał kolosalne, monstrualne dzieło pracując w małej obórce - tłumaczy Bogdan Jasiński z muzeum. - To jest poliptyk, który ma 3,60 m wysokości na 3 m szerokości. Składa się z kilku części mensy (dolnej), retabulum (środkowej), która jest podzielona na trzy części ze środkową centralną sceną wniebowzięcia rodziny. Posiada także dwa skrzydła obrotowe. To jest piękne rozwiązanie Majewskiego - dodaje.

- Dzieło zostało tak stworzone, aby można było je oglądać z różnych perspektyw - mówi Jasiński. - W mensie znajduje się scena, która jest podstawą do zrozumienia całości tego dzieła. W jednym z ołtarzy Majewskiego podstawą była ostatnia wieczerza, a w tym jest scena zmartwychwstania Chrystusa, czyli największej zagadki wiary chrześcijańskiej z jednej strony, ale też niezbędnego elementu, stanowiącego podwalinę Kościoła - dodaje.

Bezpłatne lekcje muzealne są planowane do 30 listopada. Zgłoszenia można wysyłać na adres bogdan.jasinski@muzeumwsiopolskiej.pl. Można także kontaktować się telefonicznie dzwoniąc na numery 77 457 23 49 lub 606 355 549.

Zakup ołtarza dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Wsparcie zapewnił także zarząd województwa opolskiego.
Bogdan Jasiński cz. 1
Bogdan Jasiński cz. 2

Kultura i rozrywka

2020-09-24, godz. 19:31 O kobiecej sile i waleczności - spotkanie z Ewą Kassalą W ramach akcji 'Zaczytane Opolskie' w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się spotkanie z Ewą Kassalą. Pisarka w swojej twórczości bardzo… » więcej 2020-09-24, godz. 17:44 Archiwum Państwowe w Opolu nagrodzone za projekt poświęcony Powstańcom Śląskim W Pałacu na Wodzie w Królewskich Łazienkach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród konkursu Wydarzenie Historyczne Roku 2019. » więcej 2020-09-24, godz. 14:31 Symfonie Witolda Maliszewskiego w Filharmonii Opolskiej. Projekt wspiera PGE Muzyka Witolda Maliszewskiego wróci do Filharmonii Opolskiej. Dzięki pomocy finansowej PGE GiEK zrealizowany zostanie projekt 'Maliszewski odkodowany'. » więcej 2020-09-24, godz. 07:13 Praga osobista Mariusza Szczygła. Spotkanie w WBP O 'Osobistym przewodniku po Pradze' Mariusz Szczygieł opowiedział w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Wśród 60 opisanych w książce obiektów nie… » więcej 2020-09-23, godz. 15:30 Opolska aktorka Barbara Lach nagrodzona Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Barbara Lach odebrała nagrodę przyznawaną przez Sekcję Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich. W uzasadnieniu… » więcej 2020-09-23, godz. 13:15 "Wyszli stąd, podążali różnymi drogami". Film o Biedrzychowicach sprzed wieku Na stronie internetowej Muzeum Ziemi Prudnickiej możemy zobaczyć film dokumentalny o znanych osobach pochodzących z Biedrzychowic. Róża Zgorzelska przybliża… » więcej 2020-09-23, godz. 11:45 Za niespełna dwa tygodnie na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna Od 5 października na zamku w Mosznej będzie można usłyszeć muzykę klasyczną. Rusza XXXVI Festiwal Muzyczny Święta Kwitnących Azalii. Potrwa on do 9 listopada… » więcej 2020-09-23, godz. 09:00 Resoraki zagrają w Studiu M im. SBB Radia Opole Pochodząca z Wrocławia grupa Resoraki zagra w czwartek (24.09) w legendarnym Studiu M imienia SBB. Kolejny koncert bez publiczności będzie transmitowany na… » więcej 2020-09-22, godz. 16:09 Kolejny opolanin napisał kryminał i akcję osadził w stolicy regionu Student Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu napisał kryminał, którego akcja rozgrywa się w stolicy regionu. Wśród bohaterów książki jest też dziennikarka… » więcej 2020-09-22, godz. 11:16 Praga Mariusza Szczygła w opolskiej bibliotece Pisarz, dziennikarz i przede wszystkim miłośnik wszystkiego, co czeskie - Mariusz Szczygieł będzie gościł w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***