Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-10-10, 11:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Głubczycki chór swój jubileusz będzie obchodził także w Filharmonii Opolskiej

Chór Mieszany LO z Głubczyc obchodzi w tym roku 30. lat działalności [fot. archiwum chóru]
Chór Mieszany LO z Głubczyc obchodzi w tym roku 30. lat działalności [fot. archiwum chóru]
Dwa koncerty z orkiestrą Filharmonii Opolskiej będą głównym punktem obchodów jubileuszu 30. lat funkcjonowania Chóru Mieszanego z Głubczyc, który działa przy Liceum Ogólnokształcącym. Podczas dwóch wieczorów wykonane zostanie dzieło Carla Orffa "Carmina Burana".
Za całość będzie odpowiadała Agnieszka Franków-Żelazny, dyrygentka i dyrektor artystyczny Chóru Narodowego Forum Muzyki. Zdobywczyni nagrody "Fryderyka" w 2017 roku nie tylko będzie dyrygowała, ale również będzie odpowiadała za dobór składu chóru.

- Chcemy, żeby wraz z licealistami wystąpili również nasi absolwenci oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych zespołów - mówi Tadeusz Eckert, założyciel i dyrygent głubczyckiego chóru. - Lista uczestników właśnie się formuje, bo pierwszeństwo mają licealiści i zobaczymy, ilu ich się zgłosi. Możliwości filharmonii niestety są ograniczone, jeśli chodzi o ilość chórzystów, która może tam stanąć. To między 80 a 100 wykonawców. Chętnych do wykonania tego dzieła byłoby znacznie więcej.

Trwają już przygotowania do występu. Częściowo utwór został wykonany podczas głubczyckich obchodów jubileuszu chóru. Występ w Opolu będzie miał jednak zupełnie inny wymiar.

- W Głubczycach akompaniowały nam dwa fortepiany, tu będzie cała orkiestra - dodaje Eckert. - W Opolu sala będzie pięć razy większa. Do tego z orkiestrą symfoniczną. Trzeba będzie wykonać to samo dzieło już w pełnym zakresie. Tej siły wokalnej trzeba znacznie więcej. Stąd te etapy przygotowań. Już wiosną młodzież się przygotowywała. Dołączyli do nas także absolwenci, którzy przed 20 laty wykonywali "Carminę" także w Filharmonii Opolskiej.

Koncerty w Filharmonii Opolskiej odbędą się 23 i 24 listopada.

Dodajmy, że Chór Mieszany działający przy liceum Ogólnokształcącym w Głubczycach, to laureat wielu prestiżowych nagród.
Tadeusz Eckert
Tadeusz Eckert

Kultura i rozrywka

2018-12-16, godz. 21:00 Barokowo i z pazurem. Przed nami wyjątkowy koncert kameralny w filharmonii Koncerty kameralne, to jedna z nowości w tegorocznym sezonie artystycznym Filharmonii Opolskiej. Najbliższy taki koncert, zatytułowany 'Vivaldissimo', zaplano ... » więcej 2018-12-16, godz. 18:00 Teatr Dorosłych z Praszki jeszcze raz zaprezentuje "Kluczyk". Celem zbiórka pieniędzy na leczenie Twój Teatr. Teatr Dorosłych z Praszki włącza się w akcję 'Pomoc Witkowi' i zaprasza na jutrzejszy (17.12) spektakl, pt. 'Kluczyk'. » więcej 2018-12-16, godz. 18:00 Rodzinne spotkanie z Mozartem i... Nutką! Filharmonia bawi i uczy [ZDJĘCIA] Słuchanie muzyki, zagadki, ciekawostki muzyczne i nauka piosenki, a wszystko wsparte oprawą graficzną. W taki sposób Filharmonia Opolska bawiła i uczyła najmł ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:00 Wiolonczele w Nysie niezmiennie na topie. Zimowe spotkanie z Polish Cello Quartet Zimowa aura nie odstraszyła mieszkańców Nysy, którzy w sobotni (15.12) wieczór licznie przybyli do Muzeum Powiatowego na koncert zespołu Polish Cello Quartet. » więcej 2018-12-16, godz. 06:45 Przed nami trzecia odsłona rodzinnych koncertów w Filharmonii Opolskiej Najbliższy, a zarazem trzeci z siedmiu koncertów rodzinnych, zaplanowano na niedzielę (16.12). Początek wydarzenia o godzinie 11:00. » więcej 2018-12-15, godz. 20:00 Noel - musical świąteczny w Opolu Opolanie będą mogli zobaczyć w niedzielny wieczór niezwykłe widowisko muzyczne - musical bożonarodzeniowy 'Noel'. W takiej formie zostanie przedstawiona histo ... » więcej 2018-12-15, godz. 15:15 Francuska pianistka porwała opolską publiczność. Za nami podwójna "Strefa gwiazd" w filharmonii [ZDJĘCIA] Francuska pianistka o polskich korzeniach wspólnie z orkiestrą zaprezentowała II koncert fortepianowy c-moll op. 18 Sergieja Rachmaninowa.- Muzyka nie ma naro ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:00 Czar dawnych opolskich kin. Upamiętniono ich historię Kraków, Odra, Stylowe, Kosmos, Bolko i Kinoplex - to dawne kina w Opolu. Takie nazwy noszą teraz sale kinowe w opolskim Heliosie. W rama projektu 'Stare kina' ... » więcej 2018-12-15, godz. 12:00 Wystawa obrazków świętych w Fotogalerii Dział Informacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przygotował wystawę składającą się z oryginalnych obrazków z wizerunkami świętych i błogosławionych. » więcej 2018-12-15, godz. 10:00 W Komprachcicach będą ubierać choinkę i przygotowywać się do świąt Wspólnie ubiorą choinkę a bombki ozdobią opolskim wzorem. Na koniec w różnych językach zaśpiewają kolędy i pastorałki. W sobotę (15.12) w Samorządowym Ośrodku ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »