Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-10-10, 11:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Głubczycki chór swój jubileusz będzie obchodził także w Filharmonii Opolskiej

Chór Mieszany LO z Głubczyc obchodzi w tym roku 30. lat działalności [fot. archiwum chóru]
Chór Mieszany LO z Głubczyc obchodzi w tym roku 30. lat działalności [fot. archiwum chóru]
Dwa koncerty z orkiestrą Filharmonii Opolskiej będą głównym punktem obchodów jubileuszu 30. lat funkcjonowania Chóru Mieszanego z Głubczyc, który działa przy Liceum Ogólnokształcącym. Podczas dwóch wieczorów wykonane zostanie dzieło Carla Orffa "Carmina Burana".
Za całość będzie odpowiadała Agnieszka Franków-Żelazny, dyrygentka i dyrektor artystyczny Chóru Narodowego Forum Muzyki. Zdobywczyni nagrody "Fryderyka" w 2017 roku nie tylko będzie dyrygowała, ale również będzie odpowiadała za dobór składu chóru.

- Chcemy, żeby wraz z licealistami wystąpili również nasi absolwenci oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych zespołów - mówi Tadeusz Eckert, założyciel i dyrygent głubczyckiego chóru. - Lista uczestników właśnie się formuje, bo pierwszeństwo mają licealiści i zobaczymy, ilu ich się zgłosi. Możliwości filharmonii niestety są ograniczone, jeśli chodzi o ilość chórzystów, która może tam stanąć. To między 80 a 100 wykonawców. Chętnych do wykonania tego dzieła byłoby znacznie więcej.

Trwają już przygotowania do występu. Częściowo utwór został wykonany podczas głubczyckich obchodów jubileuszu chóru. Występ w Opolu będzie miał jednak zupełnie inny wymiar.

- W Głubczycach akompaniowały nam dwa fortepiany, tu będzie cała orkiestra - dodaje Eckert. - W Opolu sala będzie pięć razy większa. Do tego z orkiestrą symfoniczną. Trzeba będzie wykonać to samo dzieło już w pełnym zakresie. Tej siły wokalnej trzeba znacznie więcej. Stąd te etapy przygotowań. Już wiosną młodzież się przygotowywała. Dołączyli do nas także absolwenci, którzy przed 20 laty wykonywali "Carminę" także w Filharmonii Opolskiej.

Koncerty w Filharmonii Opolskiej odbędą się 23 i 24 listopada.

Dodajmy, że Chór Mieszany działający przy liceum Ogólnokształcącym w Głubczycach, to laureat wielu prestiżowych nagród.
Tadeusz Eckert
Tadeusz Eckert

Kultura i rozrywka

2019-10-22, godz. 19:30 Mieszkańcy Opola mogą przenieść się w czasie. Wszystko dzięki nowej wystawie! Wystawa pod tytułem 'Tego Opola już nie ma' pojawiła się dziś (22.10) przed opolskim ratuszem. Na kilkudziesięciu fotografiach pochodzących ze zbiorów Narodow ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 Marian Buchowski spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Były redaktor miesięcznika społeczno-kulturalnego 'Opole' i 'Trybuny Opolskiej', laureat kilkunastu ogólnopolskich konkursów na reportaż oraz zdobywca wielu n ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 Kultura dla każdego? W środę debata w Collegium Civitas Diso-polo, jarmark lub festyn to także kultura? Goście debaty w Collegium Civitas zastanowią się, czy uprawnione jest rezerwowanie tego terminu tylko dla dzia ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:15 Dzień kultury rosyjskiej w Głubczycach Sporym zainteresowaniem cieszyła się kolejna impreza z cyklu - ,,Nasi Sąsiedzi spotkanie z kulturą i zwyczajami'', która dzisiaj (22.10) odbyła się w auli Zes ... » więcej 2019-10-21, godz. 08:30 Po raz kolejny przyznane zostaną "Magnolie powiatu opolskiego". Starostwo wybierze spośród 20 kandydatów Blisko 20 kandydatur napłynęło do tegorocznej nagrody starosty opolskiego 'Magnolie Powiatu Opolskiego'. Wyróżnienia zostaną przyznane w siedmiu kategoriach. » więcej 2019-10-20, godz. 15:25 Filharmonia: Bemol i Nutka znów towarzyszą rodzinom w odkrywaniu świata muzyki! [ZDJĘCIA] Hiszpańskie klimaty zagościły w niedzielne (20.10) przedpołudnie na koncercie otwierającym kolejny sezon muzycznych spotkań rodzinnych w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-10-20, godz. 12:59 "Czas utrwalony" wypełnia Opole. Trwa 9. Opolski Festiwal Fotografii Dzisiaj (20.10) kuratorskie oprowadzanie w Muzeum Śląska Opolskiego, wczoraj - otwarcie sześciu muzealnych wystaw i jednej w Galerii Aneks. To kumulacja wydar ... » więcej 2019-10-20, godz. 11:12 Maraton fotografii na stulecie szkoły projektowania BAUhaus Stulecie szkoły projektowania BAUhaus jest przyczynkiem do odbywającego się dzisiaj w Opolu fotomarat(h)onu. To konkurs dla miłośników fotografii w każdym wie ... » więcej 2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »