Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-29, 16:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Perły muzyki polskiej odkryte na finale festiwalu beethovenowskiego w Głogówku [ZDJĘCIA]

Finał 26. festiwalu beethovenowskiego w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 26. festiwalu beethovenowskiego w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występem Kwartetu Polskiego Deutsche Oper Berlin (Polish String Quartet Deutsche Oper Berlin), nagrodzonym sporym aplauzem, zakończył się wczoraj (28.09) 26. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku
Artyści, którym przy fortepianie towarzyszyła Ewa Tomaszewska, zaprezentowali niemal nieznaną polską muzykę Ignacego Waghaltera i Szymona Laksa.

- Stworzyłem Kwartet Polski w Deutsche Oper, ponieważ się lubimy i do niedawna wszyscy graliśmy w jednej orkiestrze - mówi prof. Tomasz Tomaszewski. - Zupełnie jakoś tak spontanicznie wyszło, że nagle zainteresowaliśmy się śladami polskich muzyków, polskich kompozytorów, polskiej muzyki w Berlinie. To zawsze było takie bardzo ważne miejsce dla polskiej muzyki. Powstał nawet taki cykl pod tytułem "Polscy uczniowie Franza Schrekera", gdzieśmy nagle bardzo ciekawe rzeczy zagrali i absolutnie zapomnianych kompozytorów. Świetne kompozycje, które potem z ciekawością były słuchane również w Polsce.

Przypomnijmy, że tegoroczny festiwal beethovenowski trwał od ubiegłego piątku (21.09) w Głogówku, a łącznie odbyło się 7 koncertów. Wydarzenie, organizowane przez Muzeum Regionalne w Głogówku, upamiętnia wizytę Ludwiga van Beethovena, która miała miejsce ponad 200 lat temu. Służy także propagowaniu muzyki w wykonaniu wybitnych artystów. Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.

Do tematu festiwalu powrócimy w jednej z październikowych audycji "Klasyka wieczorową porą".
prof. Tomasz Tomaszewski

Kultura i rozrywka

2018-12-09, godz. 21:07 Święta już zawitały do Kędzierzyna-Koźla Plac Rady Europy przed Urzędem Miasta w Kędzierzynie-Koźlu rozbrzmiewał dźwiękiem kolęd i pachniał świątecznymi przysmakami. W zastępstwie remontowanego rynku ... » więcej 2018-12-09, godz. 10:00 Dom kultury kupuje dwie mobilne sceny, bo dużo imprez odbywa się w plenerze W tym roku pomieszczenia Domu Kultury w Dziergowicach w gminie Bierawa zostały odświeżone, wyremontowano łazienki, a w przyszłym placówka wzbogaci się o nowe ... » więcej 2018-12-08, godz. 23:20 3. Festiwal Filmowy OutFilm, czyli filmy o inności i potrzebie akceptacji Trwa 3. Festiwal Filmowy OutFilm. W Kinie Studio do niedzieli (9.12) włącznie odbywają się projekcje filmowe o tematyce społecznej, a także rozmowy z zaproszo ... » więcej 2018-12-08, godz. 23:00 "Dzieci dzieciom" zgotowały bajeczne widowisko [ZDJĘCIA] W sobotnie (08.12) popołudnie Stegu Arena wypełniła się dźwiękami z bajek i filmów dla dzieci, a wszystko za sprawą koncertu 'Dzieci dzieciom' czyli projektu ... » więcej 2018-12-08, godz. 21:00 Teatr Grotowskiego nie do wszystkich przemawia W opolskim teatrze drmatycznym odbyła się premiera sztuki 'Grotowski - non fiction', będąca próbą pokazania teatru Jerzego Grotowskiego w jego stylu, bo po to ... » więcej 2018-12-08, godz. 19:00 Przegląd pieśni religijnej w Kędzierzynie-Koźlu To już po raz dwudziesty pierwszy Kędzierzyn-Koźle rozbrzmiewa dźwiękami muzyki religijnej. Chociaż jak podkreślają organizatorzy, nie jest to tylko muzyka ko ... » więcej 2018-12-08, godz. 18:00 Opolscy aktorzy przeczytali sztukę angielskiej autorki W ramach cyklu 'Dramatoczytania' w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbyło się dziś czytanie sztuki Lucy Kirkwood 'Dzieciaki' w reżyserii Martyny Majew ... » więcej 2018-12-08, godz. 16:00 "Anioły ślą świąteczne życzenia" w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora odbyły się warsztaty plastyczne pod hasłem 'Anioły ślą świąteczne życzenia'. Maluchy wraz z rodzicami pod okiem plastyków wy ... » więcej 2018-12-08, godz. 15:00 Muzyczne Mikołajki z Bajkową Drużyną w Muzeum Polskiej Piosenki 'Cukierki, cukierki', 'Tango szuru-buru' czy 'Taka ładna buzia' to tylko kilka piosenek z repertuaru Kasi Klich i jej Bajkowej Drużyny, które zabrzmiały w Muz ... » więcej 2018-12-08, godz. 13:00 Nieznane dzieła i pełna sala: Filharmonia Opolska na topie Komplet publiczności zgromadził piątkowy (07.12) koncert z udziałem brytyjskiej wiolonczelistki Natalie Clein. Wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Op ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »