Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-29, 16:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Perły muzyki polskiej odkryte na finale festiwalu beethovenowskiego w Głogówku [ZDJĘCIA]

Finał 26. festiwalu beethovenowskiego w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 26. festiwalu beethovenowskiego w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występem Kwartetu Polskiego Deutsche Oper Berlin (Polish String Quartet Deutsche Oper Berlin), nagrodzonym sporym aplauzem, zakończył się wczoraj (28.09) 26. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku
Artyści, którym przy fortepianie towarzyszyła Ewa Tomaszewska, zaprezentowali niemal nieznaną polską muzykę Ignacego Waghaltera i Szymona Laksa.

- Stworzyłem Kwartet Polski w Deutsche Oper, ponieważ się lubimy i do niedawna wszyscy graliśmy w jednej orkiestrze - mówi prof. Tomasz Tomaszewski. - Zupełnie jakoś tak spontanicznie wyszło, że nagle zainteresowaliśmy się śladami polskich muzyków, polskich kompozytorów, polskiej muzyki w Berlinie. To zawsze było takie bardzo ważne miejsce dla polskiej muzyki. Powstał nawet taki cykl pod tytułem "Polscy uczniowie Franza Schrekera", gdzieśmy nagle bardzo ciekawe rzeczy zagrali i absolutnie zapomnianych kompozytorów. Świetne kompozycje, które potem z ciekawością były słuchane również w Polsce.

Przypomnijmy, że tegoroczny festiwal beethovenowski trwał od ubiegłego piątku (21.09) w Głogówku, a łącznie odbyło się 7 koncertów. Wydarzenie, organizowane przez Muzeum Regionalne w Głogówku, upamiętnia wizytę Ludwiga van Beethovena, która miała miejsce ponad 200 lat temu. Służy także propagowaniu muzyki w wykonaniu wybitnych artystów. Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.

Do tematu festiwalu powrócimy w jednej z październikowych audycji "Klasyka wieczorową porą".
prof. Tomasz Tomaszewski

Kultura i rozrywka

2019-10-22, godz. 19:30 Mieszkańcy Opola mogą przenieść się w czasie. Wszystko dzięki nowej wystawie! Wystawa pod tytułem 'Tego Opola już nie ma' pojawiła się dziś (22.10) przed opolskim ratuszem. Na kilkudziesięciu fotografiach pochodzących ze zbiorów Narodow ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 Marian Buchowski spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Były redaktor miesięcznika społeczno-kulturalnego 'Opole' i 'Trybuny Opolskiej', laureat kilkunastu ogólnopolskich konkursów na reportaż oraz zdobywca wielu n ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 Kultura dla każdego? W środę debata w Collegium Civitas Diso-polo, jarmark lub festyn to także kultura? Goście debaty w Collegium Civitas zastanowią się, czy uprawnione jest rezerwowanie tego terminu tylko dla dzia ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:15 Dzień kultury rosyjskiej w Głubczycach Sporym zainteresowaniem cieszyła się kolejna impreza z cyklu - ,,Nasi Sąsiedzi spotkanie z kulturą i zwyczajami'', która dzisiaj (22.10) odbyła się w auli Zes ... » więcej 2019-10-21, godz. 08:30 Po raz kolejny przyznane zostaną "Magnolie powiatu opolskiego". Starostwo wybierze spośród 20 kandydatów Blisko 20 kandydatur napłynęło do tegorocznej nagrody starosty opolskiego 'Magnolie Powiatu Opolskiego'. Wyróżnienia zostaną przyznane w siedmiu kategoriach. » więcej 2019-10-20, godz. 15:25 Filharmonia: Bemol i Nutka znów towarzyszą rodzinom w odkrywaniu świata muzyki! [ZDJĘCIA] Hiszpańskie klimaty zagościły w niedzielne (20.10) przedpołudnie na koncercie otwierającym kolejny sezon muzycznych spotkań rodzinnych w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-10-20, godz. 12:59 "Czas utrwalony" wypełnia Opole. Trwa 9. Opolski Festiwal Fotografii Dzisiaj (20.10) kuratorskie oprowadzanie w Muzeum Śląska Opolskiego, wczoraj - otwarcie sześciu muzealnych wystaw i jednej w Galerii Aneks. To kumulacja wydar ... » więcej 2019-10-20, godz. 11:12 Maraton fotografii na stulecie szkoły projektowania BAUhaus Stulecie szkoły projektowania BAUhaus jest przyczynkiem do odbywającego się dzisiaj w Opolu fotomarat(h)onu. To konkurs dla miłośników fotografii w każdym wie ... » więcej 2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »