Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-15, 20:30 Autor: Piotr Warner

Dni Twierdzy w Kędzierzynie-Koźlu

XI Dni Twierdzy Koźle. [fot. Andrzej Kopacki]
XI Dni Twierdzy Koźle. [fot. Andrzej Kopacki]
XI Dni Twierdzy Koźle. [fot. Andrzej Kopacki]
XI Dni Twierdzy Koźle. [fot. Andrzej Kopacki]
XI Dni Twierdzy Koźle. [fot. Andrzej Kopacki]
XI Dni Twierdzy Koźle. [fot. Andrzej Kopacki]
Ten weekend w Kędzierzynie-Koźlu upływa pod znakiem historii. To już XI Dni Twierdzy Kozielskiej, stanowiące rekonstrukcję oblężenia Twierdzy Koźle w 1807 roku.
Tradycyjnie impreza zaczęła się w piątkowy wieczór kanonadą z dział nad Odrą, mającą symbolizować ostrzał artylerii francuskiej na twierdzę pruską. W sobotę na terenie za Domem Kultury „Koźle” odbywała się rekonstrukcja bitwy wojsk pruskich z francuskimi. Jeden z uczestników bitwy po stronie francuskiej, Krzysztof Werweć uczestniczył w inscenizacji już po raz ósmy.

- Odtwarzamy pewne wydarzenia historyczne - mówi Krzysztof Werweć. - Poza tym interesuje się tą historią, bo to były bardzo ciekawe czasy. Dzisiaj, to chciałbym zobaczyć taką armię, która stałaby jedna naprzeciw drugiej i strzelała do siebie. Ci ludzie mieli ogromną odwagę stojąc i naparzając do siebie na rozkaz.

Rekonstrukcja bitwy była głośna, ale i tak oglądały ją całe rodziny. Jak mówi Waldemar Małecki w inscenizacji też tak może być.

- Cieszę się tym okresem historycznym - mówi Waldemar Małecki. - Cieszę się, że mój syn brał udział w rekonstrukcji. Moja córa miała osiem lat jak zaczęła i moja żona też w tym uczestniczy. Jest to piękna rzecz, bo wyciąga się trzy dni z życia. Mój telefon leży gdzieś zakopany i mnie nie ma.

Oprócz rekonstrukcji bitwy organizatorzy przygotowali jeszcze pokaz orkiestr dętych oraz koncert zespołów folkowych.
Krzysztof Werweć
Waldemar Małecki

Kultura i rozrywka

2018-11-18, godz. 20:30 Muzyczna Jesień rozstrzygnięta. Charles Pakowsky z nagrodą główną i sesją w Studiu M Wrocławianie z Charles Pakowsky wygrali „Muzyczną Jesień” w Grodkowie. Kwartet zdobył nagrodę finansową i sesję nagraniową w Studiu M im. SBB Radia Opole. » więcej 2018-11-18, godz. 18:00 "Mały rysunek, ale z dużym kawałkiem historii". Piastowski zamek ma nowy eksponat Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wzbogaciło się o nowy przedmiot związany z brzeską historią. To rysunek autorstwa Fritza Zastraua, znanego architekta i Tajne ... » więcej 2018-11-18, godz. 14:00 Fantastycznie spędzili weekend uczestnicy Opolconu. Szósty zlot dobiega końca Miłośnicy szeroko rozumianej fantastyki spotkali się tego weekendu w Opolu na szóstym konwencie Opolcon. Hasło tegorocznego spotkania brzmi 'Rozpalmy płomień ... » więcej 2018-11-18, godz. 12:00 Centryfuga, płatki do prania i stół do mycia naczyń - w Górkach można się przenieść w czasie W Małym Goreckim Muzeum można poznać życie dawnych mieszkańców wsi, a także dotknąć przyrządów jakich używali na co dzień. Założył je i prowadzi Stanisław Lac ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:15 Muzyczna Jesień na półmetku. Jutro poznamy zwycięzców przeglądu Przed nami decydujący dzień zmagań w ramach „Muzycznej Jesieni” w Grodkowie. Dziś odbędzie się koncert, na którym zaprezentuje się dziesięciu wykonawców wyłon ... » więcej 2018-11-17, godz. 15:00 Muzyką popularyzują kulturę niemiecką Koncerty popularyzujące kulturę niemiecką odbędą się w ten weekend w Strzelcach Opolskich i Zakrzowie. W sobotę, 17 listopada, w Powiatowym Centrum Kultury w ... » więcej 2018-11-17, godz. 12:30 Wierni tradycji. Zespół Silesia świętuje jubileusz ćwierćwiecza pracy Zespół Pieśni Ludowej 'Silesia' z okazji srebrnego jubileuszu wydał specjalną edycją wszystkich utworów, jakie do tej pory nagrał. Grupa powstała przez przypa ... » więcej 2018-11-17, godz. 11:15 Tułowice będą miały salę widowiskową z prawdziwego zdarzenia W Tułowicach wyremontują salę widowiskową. Gmina podpisała umowę o dofinansowanie inwestycji. Prace mają zakończyć się w październiku. Inwestycja ma kosztować ... » więcej 2018-11-17, godz. 06:00 Mocne uderzenie w legendarnym Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] Zespół Internal Quiet z Aleksandrowa Łódzkiego zagrał dla opolskiej publiczności w legendarnym Studiu M im. SBB w Radiu Opole. » więcej 2018-11-16, godz. 23:30 Dowcipna i wzruszająca lekcja historii muzyki z hymnem w roli głównej [ZDJĘCIA] Miłe zaskoczenie i chwile wzruszeń - takie wrażenia na publiczności wywarło widowisko muzyczne (16.11) przygotowane w Filharmonii Opolskiej przy współpracy z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »