Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-15, 20:30 Autor: Piotr Warner

Dni Twierdzy w Kędzierzynie-Koźlu

XI Dni Twierdzy Koźle. [fot. Andrzej Kopacki]
XI Dni Twierdzy Koźle. [fot. Andrzej Kopacki]
XI Dni Twierdzy Koźle. [fot. Andrzej Kopacki]
XI Dni Twierdzy Koźle. [fot. Andrzej Kopacki]
XI Dni Twierdzy Koźle. [fot. Andrzej Kopacki]
XI Dni Twierdzy Koźle. [fot. Andrzej Kopacki]
Ten weekend w Kędzierzynie-Koźlu upływa pod znakiem historii. To już XI Dni Twierdzy Kozielskiej, stanowiące rekonstrukcję oblężenia Twierdzy Koźle w 1807 roku.
Tradycyjnie impreza zaczęła się w piątkowy wieczór kanonadą z dział nad Odrą, mającą symbolizować ostrzał artylerii francuskiej na twierdzę pruską. W sobotę na terenie za Domem Kultury „Koźle” odbywała się rekonstrukcja bitwy wojsk pruskich z francuskimi. Jeden z uczestników bitwy po stronie francuskiej, Krzysztof Werweć uczestniczył w inscenizacji już po raz ósmy.

- Odtwarzamy pewne wydarzenia historyczne - mówi Krzysztof Werweć. - Poza tym interesuje się tą historią, bo to były bardzo ciekawe czasy. Dzisiaj, to chciałbym zobaczyć taką armię, która stałaby jedna naprzeciw drugiej i strzelała do siebie. Ci ludzie mieli ogromną odwagę stojąc i naparzając do siebie na rozkaz.

Rekonstrukcja bitwy była głośna, ale i tak oglądały ją całe rodziny. Jak mówi Waldemar Małecki w inscenizacji też tak może być.

- Cieszę się tym okresem historycznym - mówi Waldemar Małecki. - Cieszę się, że mój syn brał udział w rekonstrukcji. Moja córa miała osiem lat jak zaczęła i moja żona też w tym uczestniczy. Jest to piękna rzecz, bo wyciąga się trzy dni z życia. Mój telefon leży gdzieś zakopany i mnie nie ma.

Oprócz rekonstrukcji bitwy organizatorzy przygotowali jeszcze pokaz orkiestr dętych oraz koncert zespołów folkowych.
Krzysztof Werweć
Waldemar Małecki

Kultura i rozrywka

2018-09-19, godz. 08:30 Miłośniczka Japonii odwiedziła Opole. "To jest trudna miłość" Studiowała japonistykę w Tokio i Seulu. Kocha Japonię i napisała o niej książkę. Reportażystka Karolina Bednarz odwiedziła Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w O ... » więcej 2018-09-18, godz. 19:30 Gorzów Śląski ma pierwszy mural. Malowidło dotyczy 20-lecia samorządności Mural z okazji 20 lat samorządności zdobi ścianę amfiteatru w Gorzowie Śląskim. Dzięki projektowi EDUKO 2016-2018 można było składać wnioski dotyczące właśnie ... » więcej 2018-09-18, godz. 19:00 Haftowana replika obrazu "Zamoyski pod Byczyną" jest prezentowana w Krapkowicach. To ogólnopolska premiera Co najmniej do połowy października haftowana replika obrazu 'Zamoyski pod Byczyną' będzie eksponowana w Krapkowickim Domu Kultury. Obraz pędzla Jana Matejki z ... » więcej 2018-09-18, godz. 09:00 Rozbudzali zmysły i poznali dawną wieś opolską. Nowa ścieżka edukacyjna w Bierkowicach 'Sensoryczna wieś opolska - niepełnosprawny w muzeum' to ścieżka edukacyjna w Muzeum Wsi Opolskiej dedykowana osobom z dysfunkcjami wzroku. Każda z ekspozycji ... » więcej 2018-09-17, godz. 15:12 Nowości i ciekawi goście na tegorocznych Opolskich Lamach W dziesięciu miejscach odbędą się imprezy tegorocznego 16. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Przez jedenaście dni festiwalu organizatorzy zapowiadają prezent ... » więcej 2018-09-17, godz. 12:20 Wystartowała Mała Akademia Piosenki. Pierwsze zajęcia poprowadziła Magdalena Steczkowska Rozpoczęła się pierwsza Mała Akademia Piosenki w nowym roku szkolnym. Muzyczne zajęcia dla dzieci odbywają się w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, a dziś (17. ... » więcej 2018-09-17, godz. 11:30 Powstało muzeum śląskiej bitwy o paliwo Nowe muzeum powstało w Kędzierzynie-Koźlu. Jest poświęcone nalotom armii amerykańskiej na niemieckie fabryki paliwa, które znajdowały się na terenie obecnego ... » więcej 2018-09-17, godz. 09:34 Zbliża się premiera filmu "Pontifex". To dokument o arcybiskupie Alfonsie Nossolu Miesiące pracy, zdjęć, wyjazdów, rozmów i montażu - tak powstał film 'Pontifex'. Produkcja TVP3 Opole została w niedzielę (16.09) zaprezentowana przedpremiero ... » więcej 2018-09-16, godz. 12:30 Rękodzielnicy w Kędzierzynie-Koźlu. Przy okazji rekonstrukcji bitwy Nie tylko rekonstrukcja oblężenia twierdzy kozielskiej jest atrakcją dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, którzy mogli również pooglądać, jak i nabyć wyroby ręk ... » więcej 2018-09-16, godz. 08:30 Małżeńska, autorska i aktorska premiera w Kochanowskim Aktorskie małżeństwo Beata Wnęk-Malec i Leszek Malec przygotowali i zagrali w komedii Siemiona Złotnikowa „Przyszedł mężczyzna do kobiety”. Sztuka otrzymała g ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »