Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-14, 21:15 Autor: Mariusz Majeran

Fotografie Fryderyka Kremsera na wystawie w skansenie [ZDJĘCIA]

Wystawa fotografii Fryderyka Kremsera w MWO [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa fotografii Fryderyka Kremsera w MWO [fot. Mariusz Majeran]
Zabytkowy spichlerz folwarczny z Grudyni Małej w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu gości wystawę opolskiego fotografika Fryderyka Kremsera.
Wystawa nosi tytuł "By człowiek wiedział, na co patrzy i rozumiał, gdzie żyje..." i zawiera zdjęcia pokazujące codzienne życie w Opolu i okolicach..

- Gdy wybierałem zdjęcia ojca, to miałem wrażenie, że czas się cofnął - mówi syn fotografa Waldemar Kremser. - Wystawa jest sentymentalna, emocjonalna też, nawet nie wiem jak to nazwać, ważne że jest. Mój ojciec miał kilka pracowni fotograficznych w domu. Pierwsza pracownia była w naszej sypialni. Myśmy szli spać, kotara zasłaniała okno, ojciec robił odbitki. Później matka go strofowała, że dzieciom przeszkadza. Ojciec się przeniósł do łazienki. Robił zdjęcia w łazience. Później się przeniósł do kuchni. Także w samym naszym domu miał trzy pracownie.

Fryderyk Kremser był fotografikiem, dziennikarzem, poetą i regionalistą. Zmarł w 1995 roku w Opolu.

Kuratorem wystawy jest Magdalena Górniak-Bardzik. A wernisażowi towarzyszył pokaz filmu Leszka Barona "Mój śląski węzeł". Dostępny jest także 128-stronicowy katalog wystawy.

Za tydzień w piątek w ramach projektu spotkanie z fotografikiem Sławojem Dubielem. Przez cały październik przewidziano spotkania i warsztaty fotograficzne. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Waldemar Kremser

Kultura i rozrywka

2018-11-18, godz. 20:30 Muzyczna Jesień rozstrzygnięta. Charles Pakowsky z nagrodą główną i sesją w Studiu M Wrocławianie z Charles Pakowsky wygrali „Muzyczną Jesień” w Grodkowie. Kwartet zdobył nagrodę finansową i sesję nagraniową w Studiu M im. SBB Radia Opole. » więcej 2018-11-18, godz. 18:00 "Mały rysunek, ale z dużym kawałkiem historii". Piastowski zamek ma nowy eksponat Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wzbogaciło się o nowy przedmiot związany z brzeską historią. To rysunek autorstwa Fritza Zastraua, znanego architekta i Tajne ... » więcej 2018-11-18, godz. 14:00 Fantastycznie spędzili weekend uczestnicy Opolconu. Szósty zlot dobiega końca Miłośnicy szeroko rozumianej fantastyki spotkali się tego weekendu w Opolu na szóstym konwencie Opolcon. Hasło tegorocznego spotkania brzmi 'Rozpalmy płomień ... » więcej 2018-11-18, godz. 12:00 Centryfuga, płatki do prania i stół do mycia naczyń - w Górkach można się przenieść w czasie W Małym Goreckim Muzeum można poznać życie dawnych mieszkańców wsi, a także dotknąć przyrządów jakich używali na co dzień. Założył je i prowadzi Stanisław Lac ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:15 Muzyczna Jesień na półmetku. Jutro poznamy zwycięzców przeglądu Przed nami decydujący dzień zmagań w ramach „Muzycznej Jesieni” w Grodkowie. Dziś odbędzie się koncert, na którym zaprezentuje się dziesięciu wykonawców wyłon ... » więcej 2018-11-17, godz. 15:00 Muzyką popularyzują kulturę niemiecką Koncerty popularyzujące kulturę niemiecką odbędą się w ten weekend w Strzelcach Opolskich i Zakrzowie. W sobotę, 17 listopada, w Powiatowym Centrum Kultury w ... » więcej 2018-11-17, godz. 12:30 Wierni tradycji. Zespół Silesia świętuje jubileusz ćwierćwiecza pracy Zespół Pieśni Ludowej 'Silesia' z okazji srebrnego jubileuszu wydał specjalną edycją wszystkich utworów, jakie do tej pory nagrał. Grupa powstała przez przypa ... » więcej 2018-11-17, godz. 11:15 Tułowice będą miały salę widowiskową z prawdziwego zdarzenia W Tułowicach wyremontują salę widowiskową. Gmina podpisała umowę o dofinansowanie inwestycji. Prace mają zakończyć się w październiku. Inwestycja ma kosztować ... » więcej 2018-11-17, godz. 06:00 Mocne uderzenie w legendarnym Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] Zespół Internal Quiet z Aleksandrowa Łódzkiego zagrał dla opolskiej publiczności w legendarnym Studiu M im. SBB w Radiu Opole. » więcej 2018-11-16, godz. 23:30 Dowcipna i wzruszająca lekcja historii muzyki z hymnem w roli głównej [ZDJĘCIA] Miłe zaskoczenie i chwile wzruszeń - takie wrażenia na publiczności wywarło widowisko muzyczne (16.11) przygotowane w Filharmonii Opolskiej przy współpracy z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »