Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-14, 21:15 Autor: Mariusz Majeran

Fotografie Fryderyka Kremsera na wystawie w skansenie [ZDJĘCIA]

Wystawa fotografii Fryderyka Kremsera w MWO [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa fotografii Fryderyka Kremsera w MWO [fot. Mariusz Majeran]
Zabytkowy spichlerz folwarczny z Grudyni Małej w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu gości wystawę opolskiego fotografika Fryderyka Kremsera.
Wystawa nosi tytuł "By człowiek wiedział, na co patrzy i rozumiał, gdzie żyje..." i zawiera zdjęcia pokazujące codzienne życie w Opolu i okolicach..

- Gdy wybierałem zdjęcia ojca, to miałem wrażenie, że czas się cofnął - mówi syn fotografa Waldemar Kremser. - Wystawa jest sentymentalna, emocjonalna też, nawet nie wiem jak to nazwać, ważne że jest. Mój ojciec miał kilka pracowni fotograficznych w domu. Pierwsza pracownia była w naszej sypialni. Myśmy szli spać, kotara zasłaniała okno, ojciec robił odbitki. Później matka go strofowała, że dzieciom przeszkadza. Ojciec się przeniósł do łazienki. Robił zdjęcia w łazience. Później się przeniósł do kuchni. Także w samym naszym domu miał trzy pracownie.

Fryderyk Kremser był fotografikiem, dziennikarzem, poetą i regionalistą. Zmarł w 1995 roku w Opolu.

Kuratorem wystawy jest Magdalena Górniak-Bardzik. A wernisażowi towarzyszył pokaz filmu Leszka Barona "Mój śląski węzeł". Dostępny jest także 128-stronicowy katalog wystawy.

Za tydzień w piątek w ramach projektu spotkanie z fotografikiem Sławojem Dubielem. Przez cały październik przewidziano spotkania i warsztaty fotograficzne. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Waldemar Kremser

Kultura i rozrywka

2018-09-18, godz. 19:30 Gorzów Śląski ma pierwszy mural. Malowidło dotyczy 20-lecia samorządności Mural z okazji 20 lat samorządności zdobi ścianę amfiteatru w Gorzowie Śląskim. Dzięki projektowi EDUKO 2016-2018 można było składać wnioski dotyczące właśnie ... » więcej 2018-09-18, godz. 19:00 Haftowana replika obrazu "Zamoyski pod Byczyną" jest prezentowana w Krapkowicach. To ogólnopolska premiera Co najmniej do połowy października haftowana replika obrazu 'Zamoyski pod Byczyną' będzie eksponowana w Krapkowickim Domu Kultury. Obraz pędzla Jana Matejki z ... » więcej 2018-09-18, godz. 09:00 Rozbudzali zmysły i poznali dawną wieś opolską. Nowa ścieżka edukacyjna w Bierkowicach 'Sensoryczna wieś opolska - niepełnosprawny w muzeum' to ścieżka edukacyjna w Muzeum Wsi Opolskiej dedykowana osobom z dysfunkcjami wzroku. Każda z ekspozycji ... » więcej 2018-09-17, godz. 15:12 Nowości i ciekawi goście na tegorocznych Opolskich Lamach W dziesięciu miejscach odbędą się imprezy tegorocznego 16. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Przez jedenaście dni festiwalu organizatorzy zapowiadają prezent ... » więcej 2018-09-17, godz. 12:20 Wystartowała Mała Akademia Piosenki. Pierwsze zajęcia poprowadziła Magdalena Steczkowska Rozpoczęła się pierwsza Mała Akademia Piosenki w nowym roku szkolnym. Muzyczne zajęcia dla dzieci odbywają się w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, a dziś (17. ... » więcej 2018-09-17, godz. 11:30 Powstało muzeum śląskiej bitwy o paliwo Nowe muzeum powstało w Kędzierzynie-Koźlu. Jest poświęcone nalotom armii amerykańskiej na niemieckie fabryki paliwa, które znajdowały się na terenie obecnego ... » więcej 2018-09-17, godz. 09:34 Zbliża się premiera filmu "Pontifex". To dokument o arcybiskupie Alfonsie Nossolu Miesiące pracy, zdjęć, wyjazdów, rozmów i montażu - tak powstał film 'Pontifex'. Produkcja TVP3 Opole została w niedzielę (16.09) zaprezentowana przedpremiero ... » więcej 2018-09-16, godz. 12:30 Rękodzielnicy w Kędzierzynie-Koźlu. Przy okazji rekonstrukcji bitwy Nie tylko rekonstrukcja oblężenia twierdzy kozielskiej jest atrakcją dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, którzy mogli również pooglądać, jak i nabyć wyroby ręk ... » więcej 2018-09-16, godz. 08:30 Małżeńska, autorska i aktorska premiera w Kochanowskim Aktorskie małżeństwo Beata Wnęk-Malec i Leszek Malec przygotowali i zagrali w komedii Siemiona Złotnikowa „Przyszedł mężczyzna do kobiety”. Sztuka otrzymała g ... » więcej 2018-09-15, godz. 20:30 Dni Twierdzy w Kędzierzynie-Koźlu Ten weekend w Kędzierzynie-Koźlu upływa pod znakiem historii. To już XI Dni Twierdzy Kozielskiej, stanowiące rekonstrukcję oblężenia Twierdzy Koźle w 1807 rok ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »