Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-14, 18:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Przed nami "Zaczytane Opolskie". Sławy literatury odwiedzą wszystkie powiaty

Katarzyna Bonda [fot. Ewelina Lach, archiwum pisarki]
Katarzyna Bonda [fot. Ewelina Lach, archiwum pisarki]
Katarzyna Bonda, Olga Rudnicka, Filip Springer - to tylko część autorów, którzy odwiedzą Opolszczyznę. Pod koniec września w regionie rozpocznie się cykl wydarzeń zatytułowanych "Zaczytane Opolskie". We wszystkich powiatach będzie okazja spotkania się z autorami współczesnej literatury.
Akcja ma zachęcić do czytania książek. - W ubiegłym roku minimum jedną książkę przeczytało 38 procent Polaków - te statystyki przypomniała Agnieszka Kamińska z urzędu marszałkowskiego. - Czytelnicy, użytkownicy bibliotek województwa opolskiego, według danych w naszym posiadaniu, stanowili 18%, a aktywni czytelnicy, czyli ci którzy czytają to jest 15%. Odwiedziny w bibliotekach publicznych województwa opolskiego - korzystający z wypożyczalni 60%, w czytelniach mamy 25% korzystających, a 15% to Galeria WBP i ci, którzy przychodzą w ramach dodatkowej oferty bibliotek - dodaje.

O klucz doboru pisarzy, którzy odwiedzą Opolszczyznę pytaliśmy Piotra Polusa, zastępcę dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

- Klucz był tego typu, że zwracaliśmy się do bibliotekarzy, których pisarzy chcieliby u siebie gościć - mówi Polus. - Nie wszyscy z tych, których bibliotekarze wymienili w tych naszych ankietach udało nam się sprowadzić, ale większość tak - dodaje.

Pierwsze spotkanie autorskie odbędzie się 27. września na zamku w Mosznej. Gościem będzie autorka kryminałów Katarzyna Bonda. Akcja potrwa do 19. października.
Agnieszka Kamińska
Piotr Polus

Kultura i rozrywka

2018-11-18, godz. 20:30 Muzyczna Jesień rozstrzygnięta. Charles Pakowsky z nagrodą główną i sesją w Studiu M Wrocławianie z Charles Pakowsky wygrali „Muzyczną Jesień” w Grodkowie. Kwartet zdobył nagrodę finansową i sesję nagraniową w Studiu M im. SBB Radia Opole. » więcej 2018-11-18, godz. 18:00 "Mały rysunek, ale z dużym kawałkiem historii". Piastowski zamek ma nowy eksponat Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wzbogaciło się o nowy przedmiot związany z brzeską historią. To rysunek autorstwa Fritza Zastraua, znanego architekta i Tajne ... » więcej 2018-11-18, godz. 14:00 Fantastycznie spędzili weekend uczestnicy Opolconu. Szósty zlot dobiega końca Miłośnicy szeroko rozumianej fantastyki spotkali się tego weekendu w Opolu na szóstym konwencie Opolcon. Hasło tegorocznego spotkania brzmi 'Rozpalmy płomień ... » więcej 2018-11-18, godz. 12:00 Centryfuga, płatki do prania i stół do mycia naczyń - w Górkach można się przenieść w czasie W Małym Goreckim Muzeum można poznać życie dawnych mieszkańców wsi, a także dotknąć przyrządów jakich używali na co dzień. Założył je i prowadzi Stanisław Lac ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:15 Muzyczna Jesień na półmetku. Jutro poznamy zwycięzców przeglądu Przed nami decydujący dzień zmagań w ramach „Muzycznej Jesieni” w Grodkowie. Dziś odbędzie się koncert, na którym zaprezentuje się dziesięciu wykonawców wyłon ... » więcej 2018-11-17, godz. 15:00 Muzyką popularyzują kulturę niemiecką Koncerty popularyzujące kulturę niemiecką odbędą się w ten weekend w Strzelcach Opolskich i Zakrzowie. W sobotę, 17 listopada, w Powiatowym Centrum Kultury w ... » więcej 2018-11-17, godz. 12:30 Wierni tradycji. Zespół Silesia świętuje jubileusz ćwierćwiecza pracy Zespół Pieśni Ludowej 'Silesia' z okazji srebrnego jubileuszu wydał specjalną edycją wszystkich utworów, jakie do tej pory nagrał. Grupa powstała przez przypa ... » więcej 2018-11-17, godz. 11:15 Tułowice będą miały salę widowiskową z prawdziwego zdarzenia W Tułowicach wyremontują salę widowiskową. Gmina podpisała umowę o dofinansowanie inwestycji. Prace mają zakończyć się w październiku. Inwestycja ma kosztować ... » więcej 2018-11-17, godz. 06:00 Mocne uderzenie w legendarnym Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] Zespół Internal Quiet z Aleksandrowa Łódzkiego zagrał dla opolskiej publiczności w legendarnym Studiu M im. SBB w Radiu Opole. » więcej 2018-11-16, godz. 23:30 Dowcipna i wzruszająca lekcja historii muzyki z hymnem w roli głównej [ZDJĘCIA] Miłe zaskoczenie i chwile wzruszeń - takie wrażenia na publiczności wywarło widowisko muzyczne (16.11) przygotowane w Filharmonii Opolskiej przy współpracy z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »