Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-14, 18:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Przed nami "Zaczytane Opolskie". Sławy literatury odwiedzą wszystkie powiaty

Katarzyna Bonda [fot. Ewelina Lach, archiwum pisarki]
Katarzyna Bonda [fot. Ewelina Lach, archiwum pisarki]
Katarzyna Bonda, Olga Rudnicka, Filip Springer - to tylko część autorów, którzy odwiedzą Opolszczyznę. Pod koniec września w regionie rozpocznie się cykl wydarzeń zatytułowanych "Zaczytane Opolskie". We wszystkich powiatach będzie okazja spotkania się z autorami współczesnej literatury.
Akcja ma zachęcić do czytania książek. - W ubiegłym roku minimum jedną książkę przeczytało 38 procent Polaków - te statystyki przypomniała Agnieszka Kamińska z urzędu marszałkowskiego. - Czytelnicy, użytkownicy bibliotek województwa opolskiego, według danych w naszym posiadaniu, stanowili 18%, a aktywni czytelnicy, czyli ci którzy czytają to jest 15%. Odwiedziny w bibliotekach publicznych województwa opolskiego - korzystający z wypożyczalni 60%, w czytelniach mamy 25% korzystających, a 15% to Galeria WBP i ci, którzy przychodzą w ramach dodatkowej oferty bibliotek - dodaje.

O klucz doboru pisarzy, którzy odwiedzą Opolszczyznę pytaliśmy Piotra Polusa, zastępcę dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

- Klucz był tego typu, że zwracaliśmy się do bibliotekarzy, których pisarzy chcieliby u siebie gościć - mówi Polus. - Nie wszyscy z tych, których bibliotekarze wymienili w tych naszych ankietach udało nam się sprowadzić, ale większość tak - dodaje.

Pierwsze spotkanie autorskie odbędzie się 27. września na zamku w Mosznej. Gościem będzie autorka kryminałów Katarzyna Bonda. Akcja potrwa do 19. października.
Agnieszka Kamińska
Piotr Polus

Kultura i rozrywka

2018-09-19, godz. 08:30 Miłośniczka Japonii odwiedziła Opole. "To jest trudna miłość" Studiowała japonistykę w Tokio i Seulu. Kocha Japonię i napisała o niej książkę. Reportażystka Karolina Bednarz odwiedziła Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w O ... » więcej 2018-09-18, godz. 19:30 Gorzów Śląski ma pierwszy mural. Malowidło dotyczy 20-lecia samorządności Mural z okazji 20 lat samorządności zdobi ścianę amfiteatru w Gorzowie Śląskim. Dzięki projektowi EDUKO 2016-2018 można było składać wnioski dotyczące właśnie ... » więcej 2018-09-18, godz. 19:00 Haftowana replika obrazu "Zamoyski pod Byczyną" jest prezentowana w Krapkowicach. To ogólnopolska premiera Co najmniej do połowy października haftowana replika obrazu 'Zamoyski pod Byczyną' będzie eksponowana w Krapkowickim Domu Kultury. Obraz pędzla Jana Matejki z ... » więcej 2018-09-18, godz. 09:00 Rozbudzali zmysły i poznali dawną wieś opolską. Nowa ścieżka edukacyjna w Bierkowicach 'Sensoryczna wieś opolska - niepełnosprawny w muzeum' to ścieżka edukacyjna w Muzeum Wsi Opolskiej dedykowana osobom z dysfunkcjami wzroku. Każda z ekspozycji ... » więcej 2018-09-17, godz. 15:12 Nowości i ciekawi goście na tegorocznych Opolskich Lamach W dziesięciu miejscach odbędą się imprezy tegorocznego 16. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Przez jedenaście dni festiwalu organizatorzy zapowiadają prezent ... » więcej 2018-09-17, godz. 12:20 Wystartowała Mała Akademia Piosenki. Pierwsze zajęcia poprowadziła Magdalena Steczkowska Rozpoczęła się pierwsza Mała Akademia Piosenki w nowym roku szkolnym. Muzyczne zajęcia dla dzieci odbywają się w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, a dziś (17. ... » więcej 2018-09-17, godz. 11:30 Powstało muzeum śląskiej bitwy o paliwo Nowe muzeum powstało w Kędzierzynie-Koźlu. Jest poświęcone nalotom armii amerykańskiej na niemieckie fabryki paliwa, które znajdowały się na terenie obecnego ... » więcej 2018-09-17, godz. 09:34 Zbliża się premiera filmu "Pontifex". To dokument o arcybiskupie Alfonsie Nossolu Miesiące pracy, zdjęć, wyjazdów, rozmów i montażu - tak powstał film 'Pontifex'. Produkcja TVP3 Opole została w niedzielę (16.09) zaprezentowana przedpremiero ... » więcej 2018-09-16, godz. 12:30 Rękodzielnicy w Kędzierzynie-Koźlu. Przy okazji rekonstrukcji bitwy Nie tylko rekonstrukcja oblężenia twierdzy kozielskiej jest atrakcją dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, którzy mogli również pooglądać, jak i nabyć wyroby ręk ... » więcej 2018-09-16, godz. 08:30 Małżeńska, autorska i aktorska premiera w Kochanowskim Aktorskie małżeństwo Beata Wnęk-Malec i Leszek Malec przygotowali i zagrali w komedii Siemiona Złotnikowa „Przyszedł mężczyzna do kobiety”. Sztuka otrzymała g ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »