Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-31, 15:00 Autor: Mariusz Majeran

Teatr zawita do więzienia. Edukacja i integracja dwóch światów z ograniczeniami

Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego [fot. ITAN]
Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego [fot. ITAN]
"Kultura - pomimo ciemności i ograniczeń" to projekt przygotowany przez dziennikarkę mieszkającą w Opolu, która napisała scenariusz warsztatów teatralnych niewidomych aktorów z osadzonymi w więzieniu.
- Celem warsztatów, które odbędą się w Krakowie i Turawie jest edukacja i integracja dwóch światów z ograniczeniami: wolności, jako kary i niezawinionego, jako ciemności - podkreśla Beata Dźon-Ozimek. - A chodzi o to, żeby umożliwić spotkanie osadzonym w więzieniu, osobom pozbawionym wolności z osobami, które są pozbawione czegoś innego. Poniekąd też wolności, ponieważ są niewidome albo bardzo słabo widzące. Ich świat generalnie jest ciemnością. Natomiast ta ciemność jest na szczęście przerywana, łamana. Uciekają z niej cudownie dzięki teatrowi, który założył kilkanaście lat temu krakowski aktor i reżyser Artur Dziurman.

Do ośrodka Korab w Turawie przyjedzie pięciu niewidomych aktorów Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego z reżyserem Arturem Dziurmanem. Będą pracowali z pięcioma osadzonymi. Po trzydniowych warsztatach powstanie małe przedstawienie teatralne. Projekt rusza w Krakowie 2 września, w Turawie zajęcia będą trwały od 10 do 12 września.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Fundacji PZU.
Beata Dżon-Ozimek

Kultura i rozrywka

2023-05-31, godz. 17:00 Byłeś na KFPP? Poszukaj się na zdjęciu. Od czwartku wystawa w opolskim rynku Opole wkracza w maraton diamentowych urodzin Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Pierwszy ich element to wystawa, która od czwartku (1.06) zagości w opolskim… » więcej 2023-05-31, godz. 16:45 Dzień Dziecka w Filharmonii Opolskiej Finał warsztatów dziecięcych w Filharmonii Opolskiej jest propozycją dla najmłodszych na jutrzejszy (1.06) Dzień Dziecka. Koncert nosi tytuł 'Śpiewaj z… » więcej 2023-05-31, godz. 13:30 47. OKT: pantomima na podstawie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza 'Ballady i romanse' w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantomimy zobaczyli widzowie 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa'. To drugi z pięciu spektakli… » więcej 2023-05-31, godz. 11:30 Nysa: weekend pod znakiem historii. Przed nami I Ogólnopolski Zlot Grup Rekonstrukcyjno-Historycznych Przemarsze wojsk, mundury i broń z okresu II wojny światowej oraz koncerty muzyczne - takie atrakcje przygotowano na I Ogólnopolski Zlot Grup Rekonstrukcyjno-Historycznych… » więcej 2023-05-30, godz. 22:15 Moc atrakcji na Festiwalu Kultury Dostępnej w Strzelcach Opolskich Warsztaty plastyczne, zajęcia animaloterapii, występy uczniów, a także spektakl teatralny. W Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich odbył się… » więcej 2023-05-30, godz. 21:30 Konferencja o możliwościach wykorzystania arteterapii wobec wyzwań kryzysu uchodźczego ,,Arteterapia w budowaniu akceptacji, zrozumienia i empatii w kryzysie uchodźczym“ to tytuł konferencji, która odbędzie się jutro (31.05) w Pedagogicznej… » więcej 2023-05-30, godz. 20:00 Międzynarodowa obsada prudnickiej wystawy twórczości ludowej i rzemiosła artystycznego W Prudniku zaprezentują się rękodzielnicy z kilku krajów. W piątek (2.06) otwarta zostanie 24. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza… » więcej 2023-05-30, godz. 17:00 23 wnioski wpłynęły na konkurs Edukacja kulturowa Opolszczyzny Muzeum Śląska Opolskiego zamknął przyjmowanie wniosków do realizacji projektów Edukacja kulturowa Opolszczyzny EDUKO - edycja 2023. W tym roku postanowiono… » więcej 2023-05-30, godz. 15:05 Głuchołaska "Kropka" czeka na zgłoszenia do konkursu 'Zostań gwiazdą piosenki turystycznej' - zachęcają organizatorzy głuchołaskiego festiwalu 'Kropka'. Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do jubileuszowej… » więcej 2023-05-29, godz. 20:00 OKT. Taniec, śpiew, choreografia i fragmenty książki w przedstawieniu "Sztuka kochania" W ramach wydarzenia towarzyszącego 47. Opolskim Konfrontacjom Teatralnym gospodarze imprezy pokazali 'Sztukę kochania', na podstawie książki Michaliny Wisłockiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »