Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-16, 20:50 Autor: Mariusz Majeran

Odsłonięcie Mozaiki i ogrodu na bulwarze nadodrzańskim w Opolu [ZDJĘCIA]

Odsłonięcie Mozaiki i ogrodu na bulwarze nadodrzańskim w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Odsłonięcie Mozaiki i ogrodu na bulwarze nadodrzańskim w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Na ścianie umocnień przeciwpowodziowych powstała niezwykła mozaika stworzona z fragmentów porcelany i kamieni wyrzuconych przez Morze Bałtyckie. Towarzyszy jej ogród z posadzonych kwiatów na trawiastej skarpie.
Pomysłodawczynią i główną wykonawczynią mozaiki jest Aida Wolmut, obecnie mieszkająca w USA.

- To nie pierwsza moja mozaika - dodaje artystka. - Ja mozaikuje już od od paru lat. I pierwsze takie drzewo szczęścia-życia zrobiłam w Rowach na falochronie. Znienacka, wczesnym rankiem, bez zezwolenia. Tutaj dzięki Gosi Kulczyckiej dostałam zezwolenie, żeby legalnie zrobić ten mur i zaprosiłam moje koleżanki, żeby pomogły troszkę.

Kwiatowy ogród wymyśliła i zrealizowała dr Krystyna Słodczyk - opolska ekolożka.

- Jak widać można połączyć sztukę z przyrodą - dodaje pani doktor. - Nawet jest taka dziedzina eko art, eko sztuka. I często sobie odpowiadamy na pytanie: czy sztuka może być ekologiczna? Jak widać może. Zajmuje się tym ekologia społeczna. Także jak najbardziej sztuka może być ekologiczna.

W tworzeniu mozaiki pomagała także Ewa Stawowy, która nie jest artystką.

- Jestem informatykiem. Zajmuję się bazami danych. Myślę, że nie da się tak sformalizowaną dziedziną zajmować bez jakiegoś odetchnienia, jakie daje sztuka. A drzewo życia na pewno - podkreśla pani Ewa.

Porcelanę wypaliła inna opolska artystka Danuta Mileszko.

- Teraz już artysta plastyk, trochę malarz, głównie ceramik. A ostatnio Aida nas wciągnęła w mozaikę - podkreśla artystka.

W tworzeniu tej mozaiki brało udział wiele osób: Grzegorz Ostromecki i Beata Dżon-Ozimek. Niektórzy przechodzili przypadkowo i przykleili tylko jeden fragment kompozycji, ale także są autorami.

Autorzy mozaiki proszą, by odwiedzający to miejsce przynosili ze sobą wodę, by podlewać rosnące przed nią kwiaty.
Aida Wolmut
Krystyna Słodczyk
Ewa Stawowy
Danuta Mileszko

Kultura i rozrywka

2018-09-19, godz. 20:00 Gratka dla miłośników muzyki kameralnej w sercu Opola Muzyka kameralna i nietuzinkowe instrumenty - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', który odbędzie się w Opolu od 20 do 22 września. » więcej 2018-09-19, godz. 18:00 PKS-em do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Widzowie z Niemodlina już byli Opolski teatr ruszył z akcją przywożenia mieszkańców konkretnych miejscowości na konkretne przedstawienia. Akcja nosi tytuł 'PKS-em do teatru' i ma na celu za ... » więcej 2018-09-19, godz. 17:00 Historia zaklęta w płytach i okładkach. Muzeum Polskiej Piosenki dostało muzyczny prezent Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zyskało ponad 1000 nowych eksponatów od firmy fonograficznej Warner Music Poland. » więcej 2018-09-19, godz. 16:00 Najpierw ogłosili konkurs, a teraz zapraszają na wystawę. Bohaterką św. Jadwiga Śląska Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu kilka tygodni temu ogłosiło konkurs plastyczno-literacki „Święta Jadwiga jest bliska wszystkim”. Organizatorzy nie spodziewal ... » więcej 2018-09-19, godz. 14:00 Opolskie akcenty w miesięczniku "Śląsk" Ukazał się nowy numer Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego 'Śląsk', w którym sporo miejsca zajmują artykuły dotyczące opolskiej kultury. » więcej 2018-09-19, godz. 12:15 Po gorącej dyskusji mieszkańcy Zakrzowa i Dąbrówki mają koncepcję miejsca spotkań nad stawem Mieszkańcy Zakrzowa wybrali koncepcję zagospodarowania stawu w centrum wsi. To jeden z nielicznych 'dzikich' akwenów w gminie Gogolin. » więcej 2018-09-19, godz. 10:30 Głuchołaskie i czeskie dzieci wspólnie stworzyły książkę o Orderze Uśmiechu Przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych w Głuchołazach i Czechach stworzyły książkę, która jest poświęcona Orderowi Uśmiechu. To międzynarodowe odznac ... » więcej 2018-09-19, godz. 08:30 Miłośniczka Japonii odwiedziła Opole. "To jest trudna miłość" Studiowała japonistykę w Tokio i Seulu. Kocha Japonię i napisała o niej książkę. Reportażystka Karolina Bednarz odwiedziła Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w O ... » więcej 2018-09-18, godz. 19:30 Gorzów Śląski ma pierwszy mural. Malowidło dotyczy 20-lecia samorządności Mural z okazji 20 lat samorządności zdobi ścianę amfiteatru w Gorzowie Śląskim. Dzięki projektowi EDUKO 2016-2018 można było składać wnioski dotyczące właśnie ... » więcej 2018-09-18, godz. 19:00 Haftowana replika obrazu "Zamoyski pod Byczyną" jest prezentowana w Krapkowicach. To ogólnopolska premiera Co najmniej do połowy października haftowana replika obrazu 'Zamoyski pod Byczyną' będzie eksponowana w Krapkowickim Domu Kultury. Obraz pędzla Jana Matejki z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »