Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-16, 20:50 Autor: Mariusz Majeran

Odsłonięcie Mozaiki i ogrodu na bulwarze nadodrzańskim w Opolu [ZDJĘCIA]

Odsłonięcie Mozaiki i ogrodu na bulwarze nadodrzańskim w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Odsłonięcie Mozaiki i ogrodu na bulwarze nadodrzańskim w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Na ścianie umocnień przeciwpowodziowych powstała niezwykła mozaika stworzona z fragmentów porcelany i kamieni wyrzuconych przez Morze Bałtyckie. Towarzyszy jej ogród z posadzonych kwiatów na trawiastej skarpie.
Pomysłodawczynią i główną wykonawczynią mozaiki jest Aida Wolmut, obecnie mieszkająca w USA.

- To nie pierwsza moja mozaika - dodaje artystka. - Ja mozaikuje już od od paru lat. I pierwsze takie drzewo szczęścia-życia zrobiłam w Rowach na falochronie. Znienacka, wczesnym rankiem, bez zezwolenia. Tutaj dzięki Gosi Kulczyckiej dostałam zezwolenie, żeby legalnie zrobić ten mur i zaprosiłam moje koleżanki, żeby pomogły troszkę.

Kwiatowy ogród wymyśliła i zrealizowała dr Krystyna Słodczyk - opolska ekolożka.

- Jak widać można połączyć sztukę z przyrodą - dodaje pani doktor. - Nawet jest taka dziedzina eko art, eko sztuka. I często sobie odpowiadamy na pytanie: czy sztuka może być ekologiczna? Jak widać może. Zajmuje się tym ekologia społeczna. Także jak najbardziej sztuka może być ekologiczna.

W tworzeniu mozaiki pomagała także Ewa Stawowy, która nie jest artystką.

- Jestem informatykiem. Zajmuję się bazami danych. Myślę, że nie da się tak sformalizowaną dziedziną zajmować bez jakiegoś odetchnienia, jakie daje sztuka. A drzewo życia na pewno - podkreśla pani Ewa.

Porcelanę wypaliła inna opolska artystka Danuta Mileszko.

- Teraz już artysta plastyk, trochę malarz, głównie ceramik. A ostatnio Aida nas wciągnęła w mozaikę - podkreśla artystka.

W tworzeniu tej mozaiki brało udział wiele osób: Grzegorz Ostromecki i Beata Dżon-Ozimek. Niektórzy przechodzili przypadkowo i przykleili tylko jeden fragment kompozycji, ale także są autorami.

Autorzy mozaiki proszą, by odwiedzający to miejsce przynosili ze sobą wodę, by podlewać rosnące przed nią kwiaty.
Aida Wolmut
Krystyna Słodczyk
Ewa Stawowy
Danuta Mileszko

Kultura i rozrywka

2018-11-16, godz. 18:30 "Lwów naszych Dziadków i Rodziców" ukazany w pamiątkach z kolekcji Jerzego Kapłona Przedwojenne widokówki, gazety czy przewodniki po Lwowie - to część bogatej kolekcji, którą od kilkudziesięciu lat wspólnie z żoną gromadzi Jerzy Kapłon. » więcej 2018-11-16, godz. 16:30 Muzyczna scena należy do młodych. W Grodkowie rusza legendarny festiwal Dziś (16.11) o godzinie 18:00 rozpoczynają się Międzynarodowe Konfrontacje Muzyczne „Muzyczna Jesień”. To jedna z najstarszych tego typu imprez w kraju. Młode ... » więcej 2018-11-16, godz. 15:00 Dzieci pokazały dużą wyobraźnię na pracach zgłoszonych do "Małego Karpika" 2018. Rozdano nagrody Laureaci konkursu rysunkowego 'Mały Karpik' 2018 odebrali nagrody w niemodlińskim ośrodku kultury. Co roku do organizatorów trafia od dwustu do trzystu dzieci ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:30 Saksofony zabrzmią w filharmonii. Standardy muzyki jazzowej, rozrywkowej i klasycznej Opolscy saksofoniści zagrają w Filharmonii Opolskiej w niedzielę. W Klubie Muzycznym usłyszymy utwory zagrane na cztery saksofony z towarzyszeniem perkusji. » więcej 2018-11-16, godz. 09:33 Najnowszą książkę Tomasza Greniucha zaprezentowano w Grodkowie. "Przywracam tym ludziom pamięć" Kilkadziesiąt osób wzięło udział w premierze książki Tomasza Greniucha przybliżającej losy żołnierzy kapitana Henryka Flamego. » więcej 2018-11-15, godz. 20:45 Kłodnica poszła w pochodzie za św. Marcinem W Kłodnicy, osiedlu Kędzierzyna-Koźla obchody dnia św. Marcina już tradycyjnie organizowane są przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Specjalnych im. Jan ... » więcej 2018-11-15, godz. 19:18 Odnowiony obraz jako skarb podczas Nocy Skarbów 'Koronacja Najświętszej Maryi Panny' Carla Adaberta Herrmanna jest skarbem tegorocznej Nocy Skarbów w Muzeum Śląska Opolskiego. Rok temu obraz z Katedry Opols ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:15 Ostatnie w tym roku performatywne czytanie tekstu teatralnego Opolski Teatr Lalki i Aktora w ramach cyklu 'Dramat w akcji' zaprasza na ostatnie czytanie w tym roku tekstu teatralnego. Dziś (15.11) będzie można obserwować ... » więcej 2018-11-15, godz. 12:00 Opolski artysta zaprezentuje piosenki Leonarda Cohena Ballady znanego kanadyjskiego piosenkarza Leonarda Cohena przypomni opolskiej publiczności Adam Urbaniak - pianista, akordeonista, gitarzysta i piosenkarz. Wy ... » więcej 2018-11-15, godz. 08:00 Wydarzenie muzyczne zamiast standardowego koncertu symfonicznego. Przedłużone świętowanie w Filharmonii Opolskiej W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Filharmonia Opolska proponuje wydarzenie muzyczne, które w najbliższy piątek (16.11) z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »