Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-04, 11:50 Autor: Jacek Rudnik

Nie słabnie zainteresowanie książką w wakacje. Na jaką literaturę decydujemy się latem najchętniej?

Biblioteka Muzyczna w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Biblioteka Muzyczna w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
- Dziś czytelnicy książek czerpią informacje przede wszystkim z internetu, różnego rodzaju blogów literackich - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy"  Elżbieta Kampa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, pytana o popularność czytania w wakacje. Najczęściej sięgamy po sensację i kryminały, ale wytrawnego czytelnika coraz trudniej zaskoczyć.
Notowana w wakacje frekwencja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu potwierdza, że zainteresowanie książkami nie słabnie.

- Opolanie korzystają także z naszej wakacyjnej oferty dla dzieci, bo nie wszystkie dzieci wyjeżdżają, więc spędzenie czasu w bibliotece, w formie zajęć, jakie proponujem, też okazuje się bardzo atrakcyjne - wyjaśniała na antenie RO Elżbieta Kampa.

- Przy wyborze książki nie bez znaczenia jest marketing i skuteczne promowanie konkretnych pozycji na rynku, ale dziś bardzo trudno o profesjonalną opinię krytyka literackiego - oceniła Kampa.

W wakacje przeważa zainteresowanie kryminałami, romansami czy literaturą sensacyjną, choć wytrawnych entuzjastów książki coraz trudniej zaskoczyć.

Ważna jest rola bibliotekarzy, którzy są w stanie zarekomendować konkretną np. nowość na rynku.

- Są też portale literackie, na których fachowe recenzje można znaleźć, ale biblioteki także polecają swoim czytelnikom książki. Jest ogromna rola bibliotekarzy i rzeczywiście czytelnicy tym poleceniom ufają, zresztą bibliotekarze znają swoich czytelników i ich upodobania - wskazywał gość RO.

Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Minorytów 4 w Opolu ma klimatyzowane wnętrza i placówka zachęca, by nawet w okresie bardzo wysokich temperatur nie rezygnować z czytelnictwa i odwiedzać biblioteki.

Placówka ma też w swoich zasobach około 1800 e-booków, czyli książek czytanych przez lektora i dostępnych na różnego rodzaju nośnikach elektronicznych.
Elżbieta Kampa 01
Elżbieta Kampa 02

Kultura i rozrywka

2020-04-09, godz. 17:00 Opolski teatr ogłasza konkurs na inicjatywę online. Inspiracją dla twórców ma być hasło "metamorfoza" Opolski Teatr im. Jana Kochanowskiego ogłosił konkurs skierowany do młodych twórców niezależnych na projekt artystyczny zatytułowany 'Modelatornia Online'. Prace… » więcej 2020-04-09, godz. 14:45 Konkurs literacki dla wszystkich chętnych ogłasza MDK w Opolu Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza wszystkich piszących do udziału w konkursie literackim zatytułowanym 'Słowem i Piórem'. Konkurs nie wymaga wychodzenia z domu… » więcej 2020-04-08, godz. 17:30 Nauczyciel z Wojciechowa udziela bezpłatnych lekcji gry na gitarze Nauczyciele w wolnym czasie od zajęć szkolnych mają wiele pomysłów. Jednym z nich jest nauka gry od podstaw na gitarze prowadzona on-line. Nauczyciel ze szkoły… » więcej 2020-04-08, godz. 15:30 Wojewódzka Biblioteka Publiczna rozdaje swoim czytelnikom kody do wirtualnych bibliotek Podczas zamkniętych dla czytelników bibliotek czytelnicy nie pozostają bez dostępu do książek i audiobooków. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu proponuje… » więcej 2020-04-08, godz. 13:40 Opolskie Lalki zapraszają do internetu Już nie tylko oprowadzanie po kulisach teatru proponuje na swojej stronie internetowej Opolski Teatr Lalki i Aktora w Opolu. Można zobaczyć między innymi kulisy… » więcej 2020-04-06, godz. 09:00 Targi Panieńskie odwołane. W gminie Ujazd nie będzie imprez masowych do końca czerwca W tym roku Targów Panieńskich, sztandarowej imprezy gminy Ujazd, nie będzie. Decyzją burmistrza wszystkie wydarzenia masowe, które miały się odbyć do końca czerwca… » więcej 2020-04-05, godz. 17:50 Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej dopiero jesienią Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego zostaje przeniesiony na jesień. Jak dowiedziało się Radio Opole, festiwal muzyczny, który… » więcej 2020-04-05, godz. 09:00 "Siedzimy w grodzie, pomagamy też okolicznym mieszkańcom". Pandemia wymusiła zmiany w kalendarzu rycerskich imprez Opolskie Bractwo Rycerskie odwołało cztery imprezy zaplanowane na najbliższe trzy miesiące. » więcej 2020-04-04, godz. 18:58 "Chodź do muzyka" - ruszyły zapisy do szkoły muzycznej w Opolu 'Nie graj bez sensu, graj na instrumencie' oraz 'Chodź do muzyka' - takimi hasłami Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu zachęca… » więcej 2020-04-04, godz. 14:33 Filharmonia Opolska: koncerty zawieszone do odwołania, pozostają internetowe publikacje archiwalnych nagrań Kantata Józefa Elsnera 'Na wdzięcznej Polaków ziemi' - to kolejne dzieło, które zaprezentowała (03.04) Filharmonia Opolska w ramach piątkowych, internetowych spotkań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »