Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-07-24, 11:03 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Nocne przyciąganie muzyką Bacha. Tłumy na koncercie w Nysie [ZDJĘCIA]

Koncert "Late Night Bach" w ramach V MAW © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Late Night Bach" w ramach V MAW © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nocy koncert (23.07) "Late Night Bach" przyciągnął tłumy do nyskiego kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Wystąpili uczestnicy V Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, którzy przedstawili dzieła Bacha przeznaczone na wiolonczelę solo. Tym razem nie chodziło jednak o wirtuozerię, a muzyczną medytację i niecodzienne doświadczenia akustyczne.
- Chcieliśmy przybliżyć różne części suit wiolonczelowych Jana Sebastiana Bacha - mówi jedna z uczestniczek akademii. - Zdecydowanie jednak gra w kościele bardzo sprzyja i kiedy gramy słychać całe alikwoty. Jest to wyzwanie, ale myślę, że nie było to aż takie ciężkie i daliśmy radę.

Uczestnicy koncertu wysłuchali w skupieniu występu studentów MAW, którzy grali naprzemienne z różnych części kościoła. Medytacyjnemu nastrojowi koncertu pomagało także oświetlenie. Półmrok rozpraszało jedynie oświetlenie skupione wyłącznie na aktualnie grającym wiolonczeliście. Słuchacze zgodnie przyznają, że było to wyjątkowe doświadczenie, także dźwiękowe. Wśród uczestników wydarzenia znalazło się sporo sympatyków MAW, którzy chwalą różnorodność proponowaną w ofercie koncertowej akademii.

- Uczestniczyłam we wszystkich tych spotkaniach - mówi jedna ze słuchaczek. - Wciągnęła mnie ta muzyka, która jest wykonywana na wiolonczelach. To już trzeba było po prostu być, żeby nie opuścić tej okazji uczestniczenia w tak pięknych rzeczach, które się dzieją.

Przypomnijmy, że Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa, która odbywa się w Nysie już po raz piąty, potrwa do 28 lipca. Dzień wcześniej (27.07) odbędzie się koncert finałowy - wystąpi orkiestra złożona z kilkudziesięciu wiolonczelistów. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
wykonawcy i uczestnicy koncertu

Kultura i rozrywka

2019-10-20, godz. 12:59 "Czas utrwalony" wypełnia Opole. Trwa 9. Opolski Festiwal Fotografii Dzisiaj (20.10) kuratorskie oprowadzanie w Muzeum Śląska Opolskiego, wczoraj - otwarcie sześciu muzealnych wystaw i jednej w Galerii Aneks. To kumulacja wydar ... » więcej 2019-10-20, godz. 11:12 Maraton fotografii na stulecie szkoły projektowania BAUhaus Stulecie szkoły projektowania BAUhaus jest przyczynkiem do odbywającego się dzisiaj w Opolu fotomarat(h)onu. To konkurs dla miłośników fotografii w każdym wie ... » więcej 2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:00 Muzyka kameralna Józefa Elsnera zabrzmi w Grodkowie Z racji przypadającej w tym roku 250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera, w rodzinnym mieście kompozytora zabrzmią jego kwartety smyczkowe. Mało znaną część doro ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:00 Trzy kolory rozświetliły galerię [ZDJĘCIA] Mirosław Filonik od trzydziestu lat przygotowuje instalacje wykorzystując świetlówki przygotowane według własnych projektów. Pokazuje swoje prace w rożnych ob ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Głogówek: festiwal beethovenowski wyróżniony ogólnopolską nagrodą Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, organizowany przez Muzeum Regionalne w Głogówku, otrzymał certyfikat i godło 'Turystyczny Produkt Roku 2019', przy ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:00 Stanisław Soyka zaśpiewa w Strzelcach Opolskich W ramach V Festiwalu Jazzowego w sobotę (19.10)odbędzie się koncert 'Strzeleckie Ogrody Jazzowe'. Na scenie Strzeleckiego Ośrodka Kultury pojawi się Stanisław ... » więcej 2019-10-18, godz. 13:07 Obszerny i zróżnicowany program zabrzmi w kameralnym wydaniu w Filharmonii Opolskiej Cztery obszerne dzieła w zróżnicowanym stylu pojawią się na wieczornym (18.10) koncercie w Filharmonii Opolskiej. Obok dzieł polskich twórców, m.in. Serenady ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »