Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-07-24, 11:03 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Nocne przyciąganie muzyką Bacha. Tłumy na koncercie w Nysie [ZDJĘCIA]

Koncert "Late Night Bach" w ramach V MAW © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Late Night Bach" w ramach V MAW © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nocy koncert (23.07) "Late Night Bach" przyciągnął tłumy do nyskiego kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Wystąpili uczestnicy V Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, którzy przedstawili dzieła Bacha przeznaczone na wiolonczelę solo. Tym razem nie chodziło jednak o wirtuozerię, a muzyczną medytację i niecodzienne doświadczenia akustyczne.
- Chcieliśmy przybliżyć różne części suit wiolonczelowych Jana Sebastiana Bacha - mówi jedna z uczestniczek akademii. - Zdecydowanie jednak gra w kościele bardzo sprzyja i kiedy gramy słychać całe alikwoty. Jest to wyzwanie, ale myślę, że nie było to aż takie ciężkie i daliśmy radę.

Uczestnicy koncertu wysłuchali w skupieniu występu studentów MAW, którzy grali naprzemienne z różnych części kościoła. Medytacyjnemu nastrojowi koncertu pomagało także oświetlenie. Półmrok rozpraszało jedynie oświetlenie skupione wyłącznie na aktualnie grającym wiolonczeliście. Słuchacze zgodnie przyznają, że było to wyjątkowe doświadczenie, także dźwiękowe. Wśród uczestników wydarzenia znalazło się sporo sympatyków MAW, którzy chwalą różnorodność proponowaną w ofercie koncertowej akademii.

- Uczestniczyłam we wszystkich tych spotkaniach - mówi jedna ze słuchaczek. - Wciągnęła mnie ta muzyka, która jest wykonywana na wiolonczelach. To już trzeba było po prostu być, żeby nie opuścić tej okazji uczestniczenia w tak pięknych rzeczach, które się dzieją.

Przypomnijmy, że Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa, która odbywa się w Nysie już po raz piąty, potrwa do 28 lipca. Dzień wcześniej (27.07) odbędzie się koncert finałowy - wystąpi orkiestra złożona z kilkudziesięciu wiolonczelistów. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
wykonawcy i uczestnicy koncertu

Kultura i rozrywka

2018-12-16, godz. 18:00 Teatr Dorosłych z Praszki jeszcze raz zaprezentuje "Kluczyk". Celem zbiórka pieniędzy na leczenie Twój Teatr. Teatr Dorosłych z Praszki włącza się w akcję 'Pomoc Witkowi' i zaprasza na jutrzejszy (17.12) spektakl, pt. 'Kluczyk'. » więcej 2018-12-16, godz. 18:00 Rodzinne spotkanie z Mozartem i... Nutką! Filharmonia bawi i uczy [ZDJĘCIA] Słuchanie muzyki, zagadki, ciekawostki muzyczne i nauka piosenki, a wszystko wsparte oprawą graficzną. W taki sposób Filharmonia Opolska bawiła i uczyła najmł ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:00 Wiolonczele w Nysie niezmiennie na topie. Zimowe spotkanie z Polish Cello Quartet Zimowa aura nie odstraszyła mieszkańców Nysy, którzy w sobotni (15.12) wieczór licznie przybyli do Muzeum Powiatowego na koncert zespołu Polish Cello Quartet. » więcej 2018-12-16, godz. 06:45 Przed nami trzecia odsłona rodzinnych koncertów w Filharmonii Opolskiej Najbliższy, a zarazem trzeci z siedmiu koncertów rodzinnych, zaplanowano na niedzielę (16.12). Początek wydarzenia o godzinie 11:00. » więcej 2018-12-15, godz. 20:00 Noel - musical świąteczny w Opolu Opolanie będą mogli zobaczyć w niedzielny wieczór niezwykłe widowisko muzyczne - musical bożonarodzeniowy 'Noel'. W takiej formie zostanie przedstawiona histo ... » więcej 2018-12-15, godz. 15:15 Francuska pianistka porwała opolską publiczność. Za nami podwójna "Strefa gwiazd" w filharmonii [ZDJĘCIA] Francuska pianistka o polskich korzeniach wspólnie z orkiestrą zaprezentowała II koncert fortepianowy c-moll op. 18 Sergieja Rachmaninowa.- Muzyka nie ma naro ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:00 Czar dawnych opolskich kin. Upamiętniono ich historię Kraków, Odra, Stylowe, Kosmos, Bolko i Kinoplex - to dawne kina w Opolu. Takie nazwy noszą teraz sale kinowe w opolskim Heliosie. W rama projektu 'Stare kina' ... » więcej 2018-12-15, godz. 12:00 Wystawa obrazków świętych w Fotogalerii Dział Informacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przygotował wystawę składającą się z oryginalnych obrazków z wizerunkami świętych i błogosławionych. » więcej 2018-12-15, godz. 10:00 W Komprachcicach będą ubierać choinkę i przygotowywać się do świąt Wspólnie ubiorą choinkę a bombki ozdobią opolskim wzorem. Na koniec w różnych językach zaśpiewają kolędy i pastorałki. W sobotę (15.12) w Samorządowym Ośrodku ... » więcej 2018-12-15, godz. 09:00 Uroczyste zamknięcie wystawy [ZDJĘCIA] Łucja Piwowar-Bagińska zamknęła swoją wystawę zatytułowaną 'Gdzie?' w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »