Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-04-09, 07:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

43. OKT: "Wesele" w reż. Jana Klaty przyjęte długą owacją na stojąco [ZDJĘCIA]

Pierwszy z prawej Jan Klata, 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Finał [fot. Paula Hołubowicz]
Pierwszy z prawej Jan Klata, 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Finał [fot. Paula Hołubowicz]
Długą owacją na stojąco przyjęto w Opolu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Przedstawienie doceniła także główna kapituła konkursu 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" oraz jury dziennikarzy, a także gremium młodzieżowe.
Po pokazie spektaklu w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbyło się także spotkanie z twórcami.

- Dla mnie "Wesele" to magiczne przedstawienie, które towarzyszy mi od początku mojej kariery - mówi aktorka Anna Dymna. - Na pierwszym roku w szkole teatralnej grałam Isię i Chochoła w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie gościnnie, miałam 18 lat wtedy. Potem zagrałam Pannę Młodą, później Zosię u Grzegorzewskiego, następnie u Wajdy. "Wesele" znam na pamięć i zawsze sobie myślałam "Boże, ja chcę być w takim teatrze, gdzie zawsze jest "Wesele", bo ja kocham ten tekst, on jakoś tam zawsze mnie niesie - dodaje.

- Teraz "Wesele" Janka Klaty jest z wielu powodów magiczne, ponieważ czasy, w których żyjemy są jakieś takie dziwne, jakbyśmy żyli na polu minowym. Ludzie się nienawidzą, oddalają od siebie, nie mogą się dogadać, jakoś to się wyostrzyło zupełnie bez sensu, bo przecież ludzie mogą mieć różne przekonania i gadać ze sobą - zaznacza aktorka.

43. Opolskie Konfrontacje Teatralne przeszły już do historii. Radio Opole było ich patronem medialnym.
Anna Dymna

Kultura i rozrywka

2020-02-22, godz. 19:00 Rodzinne koncerty w NCPP, czyli "Dziecięce encepence" 'Dziecięce encepence', czyli nowy cykl koncertów dla całych rodzin w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Będą się charakteryzować żywiołową formą, wspólną… » więcej 2020-02-22, godz. 17:30 Prawie 30 impresjonistycznych obrazów można zobaczyć w oleskim MDK-u Wystawę 'Spojrzenie nieoczywiste' autorstwa Krzysztofa Mazonia prezentuje Miejski Dom Kultury w Oleśnie. » więcej 2020-02-22, godz. 14:30 Koncert charytatywny dla Frania w zabytkowym kościele w Pokoju Tworzą kartki okolicznościowe, spotykają się na próbach zespołu, upieką też ciasto specjalnie na koncert charytatywny - wszystko, żeby wesprzeć małego Franka Marcinkowskiego… » więcej 2020-02-22, godz. 13:49 Strefa Retro Gier, czyli przenieś się w "ośmiobitową prehistorię" 'Strefa Gier Retro' - to interaktywna wystawa, która pozwala przenieść się w czasie - jak twierdzą organizatorzy - aż do ośmiobitowej prehistorii. W Wojewódzkiej… » więcej 2020-02-21, godz. 21:30 Wygodniej, nowocześniej i bezpieczniej. Sala widowiskowa MOK w Głubczycach po generalnym remoncie Przebudowa widowni, nowa kurtyna i sterowana cyfrowo rampa oświetleniowa, czy też odnowione kulisy. Zakończył się remont sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury… » więcej 2020-02-21, godz. 09:46 "Giełda Kultury nad Młynówką" w MBP w Opolu zagości jutro Przed nami kolejna odsłona cyklicznej akcji pod hasłem 'Giełda Kultury nad Młynówką'. To okazja do tego, by zdobyć 'białe kruki', a nawet trochę się potargować… » więcej 2020-02-20, godz. 14:00 Przejść blisko 700 km w niespełna miesiąc? Rafał Sierecki opowie o swojej wyprawie Przeszedł ponad 700 km szlakiem św. Olafa. W piątkowy wieczór spotka się z opolanami, by odpowiedzieć o swoich przygodach. Rafał Sierecki, bo o nim mowa, w zeszłym… » więcej 2020-02-20, godz. 10:37 Filharmonia Opolska zabierze słuchaczy w zimową podróż Zimowa podróż - taki tytuł ma piątkowy, kameralny koncert w Filharmonii Opolskiej. W programie cykl pieśni napisany przez Franza Schuberta do poezji Wilhelma Müllera… » więcej 2020-02-19, godz. 18:30 "Alicja w Krainie Czarów" w opolskich lalkach. Tu zaciera się granica między rzeczywistością a fikcją O tym, co nam się śni, a co jawi, tym co przedstawia prawdę, a co złudzenie - odpowiedzi na te pytania znajdziemy w premierowym spektaklu Opolskiego Teatru Lalki… » więcej 2020-02-19, godz. 14:00 Muzyka rośnie w lesie tylko do czwartku. Eko Studio zaprasza na wystawę Jeszcze do czwartku (20.02) można oglądać 13. Zimowy Las Sztuki w Teatrze Eko Studio w Opolu. W tym roku hasłem przewodnim interdyscyplinarnej wystawy była 'Muzyka'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »