Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-03-05, 15:30 Autor: Mariusz Majeran

Wystawa i sesja naukowa w 80 rocznicę Kongresu Polaków w Niemczech [ZDJĘCIA]

Otwarcie wystawy IPN w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Otwarcie wystawy IPN w WBP [fot. Mariusz Majeran]
6 marca 1938 roku w Berlinie odbył się I Kongres Polaków w Niemczech. W przeddzień roczny w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu uroczyście otwarto wystawę "Prawdy Polaków - manifestacja odwagi i wiary".
Te uniwersalne prawdy to "Bogu być wiernym. Narodowi dać miłość i czyn. Rodakowi być bratem. Światu dać wolę i prawdę polactwa".

- Pięć Prawd Polaków to jest tekst nadal aktualny - podkreślił podczas wernisażu prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. - Tekst nadal uniwersalny. Tamto pokolenie to pokolenie niepodległej Polski. Polacy w Niemczech przetrwali przecież dzięki wierności tym prawdom. To jest tożsamość, wiara, służba i praca na rzecz ojczyzny, obrona dobrego imienia Polski.

Autor koncepcji wystawy - dr Bartosz Kuświk, naczelnik delegatury IPN w Opolu - dodaje, że dla współczesnych Polaków ta wystawa jest bardzo ważna.

- Bo ona pokazuje, że kiedy zjednoczymy nasze siły, to jesteśmy w stanie dokonywać rzeczy wielkich, a właściwie nawet rzeczy niemożliwych, bo przecież w 1938 roku w marcu Hitler zdobywa Austrię, a w tym samym czasie, chwilę przed, polska mniejszość organizuje w jednej z największych sal Berlina wielki kongres. Potrafimy się zjechać, za własne pieniądze ludzie to robią. Pokazujemy, że jesteśmy jednością, co więcej wprowadzamy deklarację Pięciu Prawd Polaków, które stanowią swego rodzaju katechizm - dodaje dr Kuśnik.

Autorem scenariusza wystawy jest profesor Michał Lis z Instytutu  Śląskiego w Opolu.

- Wystawa jest ważna dlatego, że pokazuje nam kawałek rzeczywistości sprzed osiemdziesięciu lat. Czyli pokazuje w istocie okres międzywojenny z takiej perspektywy tych mieszkańców naszego regionu, którzy poczuwali się do polskości - uzupełnia profesor Lis.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej - Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu we współpracy z Instytutem Śląskim w Opolu, Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, Muzeum Śląska Opolskiego, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu i Archiwum Państwowe.

Wernisażowi towarzyszyła sesja naukowa przygotowana przez Oddział IPN w Poznaniu.

W Opolu ekspozycja będzie dostępna do 29 marca. Później powędruje na Śląsk, trwają także rozmowy o pokazanie jej w Niemczech. Plansze są dwujęzyczne: po polsku i niemiecku.
Jarosław Szarek
Bartosz Kuśnik
Michał Lis

Kultura i rozrywka

2018-07-23, godz. 13:08 Duże zainteresowanie warsztatami w Muzeum Śląska Opolskiego Warsztaty 'Owocowe koszyki' to ostatnia w tym roku okazja do wzięcia udziału w lipcowych zajęciach plastycznych w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. » więcej 2018-07-22, godz. 20:07 Trampska Hudba na zakończenie muzycznej "KROPKOWEJ" uczty Kilkunastogodzinna muzyczna uczta dobiega końca. Trampska Hudba to ostatni koncert 12. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej „KROPKA”. Trzeci dzień ... » więcej 2018-07-22, godz. 17:45 Bach zabrzmi wieczorową porą w barokowych wnętrzach nyskiego kościoła Niecodzienny koncert, zatytułowany 'Late Night Bach', to czwarta z pięciu propozycji koncertowych w ramach V Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej. » więcej 2018-07-22, godz. 14:57 Dzieci i młodzież z Głubczyc współpracowały z artystami. Efekt pokazano na wystawie Przez dwa tygodnie 8 artystów z Polski i Słowacji oraz około 50 dzieci przygotowywało swoje prace. Teraz efekt tej współpracy możemy podziwiać w Powiatowym Mu ... » więcej 2018-07-22, godz. 10:49 Grupa Na Swoim zwycięzcą "KROPKOWEGO" Przeglądu Utworów z Charakterem [DUŻO ZDJĘĆ] PUCH, czyli koncert konkursowy, to jeden z najważniejszych elementów Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej „KROPKA”. Na deskach głuchołaskiej Muszl ... » więcej 2018-07-22, godz. 07:20 Kameralnie, ale z europejskim rozmachem. Wiolonczele przyciągają do Nysy kolejnych słuchaczy [ZDJĘCIA] Z koncertu na koncert przybywa melomanów, którzy odkrywają różne możliwości wiolonczeli. W trzecim z rzędu, koncertowym dniu (21.07), wystąpili wykładowcy V M ... » więcej 2018-07-20, godz. 23:00 Tłumy w głuchołaskiej Muszli Leśnej. Trwa Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej KROPKA Wszystkiego Najlepszego, Bez Idola, Wołosatki, Formacja i Grupa Bohema - to artyści, którzy przybyli dziś (20.07) do Głuchołaz, by wystąpić na 12. Międzynarod ... » więcej 2018-07-20, godz. 15:00 Kultura przygranicza. Fundacja "W Rozwoju" zaprasza młodzież do współpracy Młodzież z powiatów prudnickiego i nyskiego może wziąć udział w projekcie 'Kultura w społeczności przygranicza'. Organizatorem jest Fundacja 'W Rozwoju' z Opo ... » więcej 2018-07-20, godz. 12:00 Graftmann wystąpi dziś na wyspie Bolko w Opolu Autorskie piosenki Graftmanna, czyli Romana Szczepanka, usłyszy dziś (20.07) publiczność klubokawiarni Laba na wyspie Bolko w Opolu. Artysta, który mieszka i ... » więcej 2018-07-20, godz. 10:45 Weekend nad Odrą. Przed nami Dni Przemysłu i Żeglugi organizowane w Krapkowicach i Gogolinie Będą rejsy szlakiem industrialnym, wyścig smoczych łodzi czy naukowa zabawa z wodą. Już dziś (20.07) wieczorem od szant przy ognisku i seansu filmu 'Rejs' roz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »