Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-03-05, 15:30 Autor: Mariusz Majeran

Wystawa i sesja naukowa w 80 rocznicę Kongresu Polaków w Niemczech [ZDJĘCIA]

Otwarcie wystawy IPN w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Otwarcie wystawy IPN w WBP [fot. Mariusz Majeran]
6 marca 1938 roku w Berlinie odbył się I Kongres Polaków w Niemczech. W przeddzień roczny w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu uroczyście otwarto wystawę "Prawdy Polaków - manifestacja odwagi i wiary".
Te uniwersalne prawdy to "Bogu być wiernym. Narodowi dać miłość i czyn. Rodakowi być bratem. Światu dać wolę i prawdę polactwa".

- Pięć Prawd Polaków to jest tekst nadal aktualny - podkreślił podczas wernisażu prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. - Tekst nadal uniwersalny. Tamto pokolenie to pokolenie niepodległej Polski. Polacy w Niemczech przetrwali przecież dzięki wierności tym prawdom. To jest tożsamość, wiara, służba i praca na rzecz ojczyzny, obrona dobrego imienia Polski.

Autor koncepcji wystawy - dr Bartosz Kuświk, naczelnik delegatury IPN w Opolu - dodaje, że dla współczesnych Polaków ta wystawa jest bardzo ważna.

- Bo ona pokazuje, że kiedy zjednoczymy nasze siły, to jesteśmy w stanie dokonywać rzeczy wielkich, a właściwie nawet rzeczy niemożliwych, bo przecież w 1938 roku w marcu Hitler zdobywa Austrię, a w tym samym czasie, chwilę przed, polska mniejszość organizuje w jednej z największych sal Berlina wielki kongres. Potrafimy się zjechać, za własne pieniądze ludzie to robią. Pokazujemy, że jesteśmy jednością, co więcej wprowadzamy deklarację Pięciu Prawd Polaków, które stanowią swego rodzaju katechizm - dodaje dr Kuśnik.

Autorem scenariusza wystawy jest profesor Michał Lis z Instytutu  Śląskiego w Opolu.

- Wystawa jest ważna dlatego, że pokazuje nam kawałek rzeczywistości sprzed osiemdziesięciu lat. Czyli pokazuje w istocie okres międzywojenny z takiej perspektywy tych mieszkańców naszego regionu, którzy poczuwali się do polskości - uzupełnia profesor Lis.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej - Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu we współpracy z Instytutem Śląskim w Opolu, Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, Muzeum Śląska Opolskiego, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu i Archiwum Państwowe.

Wernisażowi towarzyszyła sesja naukowa przygotowana przez Oddział IPN w Poznaniu.

W Opolu ekspozycja będzie dostępna do 29 marca. Później powędruje na Śląsk, trwają także rozmowy o pokazanie jej w Niemczech. Plansze są dwujęzyczne: po polsku i niemiecku.
Jarosław Szarek
Bartosz Kuśnik
Michał Lis

Kultura i rozrywka

2018-09-24, godz. 15:30 Nie żyje Adam Zbiegieni. Nestor opolskich plastyków miał 94 lata Był prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa, honorowym obywatelem Opola, a rok temu otrzymał specjalną nagrodę od marszałka wojewó ... » więcej 2018-09-24, godz. 14:00 Muzycznie, filmowo i z warsztatami. Muzeum Polskiej Piosenki inauguruje projekt "Nuty dla Ojczyzny 2.0" Koncerty zespołu Hańba oraz rapera Adama Ostrowskiego, znanego jako O.S.T.R, warsztaty teatralne i panel tematyczny z dziennikarzem muzycznym Hirkiem Wroną - ... » więcej 2018-09-23, godz. 20:30 Smakołyki, zdjęcia, pokazy i rywalizacja. Taki był IV Festiwal Dzielnic w Opolu IV Festiwal Dzielnic w Opolu to już historia. Głównym punktem był piknik w Parku Miejskim na osiedlu im. Armii Krajowej, gdzie wszystkie dzielnice prezentował ... » więcej 2018-09-23, godz. 18:30 Edukacja przez muzykę - w opolskim amfiteatrze dzień minął pod znakiem bioróżnorodności 'Kraina bioróżnorodności' zawitała dziś (23.09) do Amfiteatru Tysiąclecia w Opolu. To tytuł edukacyjnego pikniku rodzinnego na temat ochrony gatunków zagrożon ... » więcej 2018-09-23, godz. 16:00 Trwa II Wielkie Kolorowanie w Opolu. Dla każdego wystarczy kredek i arkuszy [ZDJĘCIA] Ponad 40 kilogramów kredek mają do dyspozycji uczestnicy drugiej edycji 'Opolskiej Kolorowanki'. W Stegu Arena jest ponad 600 arkuszy formatu A0. » więcej 2018-09-22, godz. 22:07 "Zraniony jeleń" na deskach OTLiA. Za nami premiera! Spektakl 'Zraniony jeleń' zobaczyli premierowo widzowie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. To autorska i teatralna próba odczytania 'Poety w Nowym Jorku' Feder ... » więcej 2018-09-22, godz. 17:15 Kameralistyka w polsko-rosyjskim tonie na festiwalu w Głogówku Polsko-rosyjski program zabrzmi w drugim dniu 26. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. W repertuarze znajdują się sonaty Scharwenki i Szostakowicza ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:01 "Muzyczni giganci" zainaugurowali 26. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena [ZDJĘCIA] Mianem gigantów prowadzący koncert Oskar Koziołek Goetz określił zarówno kompozytorów (Ludwiga van Beethovena i Witolda Maliszewskiego), których dzieła wypełn ... » więcej 2018-09-22, godz. 10:00 Powiat kluczborski i niepodległość kraju były elementami II edycji konkursu "Pstryknij powiat" 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości było tematem przewodnim tegorocznej edycji, zorganizowanego przez starostwo w Kluczborku konkursu „Pstryknij ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:00 Nysa pożegna lato. Jedną z atrakcji kolorowy pokaz Występy amatorskich zespołów artystycznych oraz gry i zabawy ruchowe to część atrakcji, które znalazły się w programie nyskiego 'Pożegnania Lata'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »