Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-03-05, 15:30 Autor: Mariusz Majeran

Wystawa i sesja naukowa w 80 rocznicę Kongresu Polaków w Niemczech [ZDJĘCIA]

Otwarcie wystawy IPN w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Otwarcie wystawy IPN w WBP [fot. Mariusz Majeran]
6 marca 1938 roku w Berlinie odbył się I Kongres Polaków w Niemczech. W przeddzień roczny w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu uroczyście otwarto wystawę "Prawdy Polaków - manifestacja odwagi i wiary".
Te uniwersalne prawdy to "Bogu być wiernym. Narodowi dać miłość i czyn. Rodakowi być bratem. Światu dać wolę i prawdę polactwa".

- Pięć Prawd Polaków to jest tekst nadal aktualny - podkreślił podczas wernisażu prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. - Tekst nadal uniwersalny. Tamto pokolenie to pokolenie niepodległej Polski. Polacy w Niemczech przetrwali przecież dzięki wierności tym prawdom. To jest tożsamość, wiara, służba i praca na rzecz ojczyzny, obrona dobrego imienia Polski.

Autor koncepcji wystawy - dr Bartosz Kuświk, naczelnik delegatury IPN w Opolu - dodaje, że dla współczesnych Polaków ta wystawa jest bardzo ważna.

- Bo ona pokazuje, że kiedy zjednoczymy nasze siły, to jesteśmy w stanie dokonywać rzeczy wielkich, a właściwie nawet rzeczy niemożliwych, bo przecież w 1938 roku w marcu Hitler zdobywa Austrię, a w tym samym czasie, chwilę przed, polska mniejszość organizuje w jednej z największych sal Berlina wielki kongres. Potrafimy się zjechać, za własne pieniądze ludzie to robią. Pokazujemy, że jesteśmy jednością, co więcej wprowadzamy deklarację Pięciu Prawd Polaków, które stanowią swego rodzaju katechizm - dodaje dr Kuśnik.

Autorem scenariusza wystawy jest profesor Michał Lis z Instytutu  Śląskiego w Opolu.

- Wystawa jest ważna dlatego, że pokazuje nam kawałek rzeczywistości sprzed osiemdziesięciu lat. Czyli pokazuje w istocie okres międzywojenny z takiej perspektywy tych mieszkańców naszego regionu, którzy poczuwali się do polskości - uzupełnia profesor Lis.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej - Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu we współpracy z Instytutem Śląskim w Opolu, Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, Muzeum Śląska Opolskiego, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu i Archiwum Państwowe.

Wernisażowi towarzyszyła sesja naukowa przygotowana przez Oddział IPN w Poznaniu.

W Opolu ekspozycja będzie dostępna do 29 marca. Później powędruje na Śląsk, trwają także rozmowy o pokazanie jej w Niemczech. Plansze są dwujęzyczne: po polsku i niemiecku.
Jarosław Szarek
Bartosz Kuśnik
Michał Lis

Kultura i rozrywka

2018-12-12, godz. 10:00 Rusza wspólny jarmark Krapkowic i Gogolina. Potrwa 4 dni, a będzie można zobaczyć żywą szopkę Cztery dni potrwa krapkowicko-gogoliński jarmark bożonarodzeniowy. Od jutra (13.12) do niedzieli (16.12) na krapkowickim rynku będzie można skorzystać z wielu ... » więcej 2018-12-12, godz. 06:54 VI Koncert w Tonacji Śląska i jubileusze Filharmonia Opolska we wtorkowy wieczór rozbrzmiewała muzyką ludową i gwarą śląską. Wszystko za sprawą jubileuszu Zespołu Pieśni Ludowej Silesia z Łubnian i 2 ... » więcej 2018-12-11, godz. 17:00 Języki obce znają śpiewająco. IX Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w opolskim "Staszicu" Udowadniają, że zagraniczna piosenka może być świetnym sposobem na łatwą i przyjemną naukę języka obcego. Blisko 60 uczestników mierzyło się na scenie Zespołu ... » więcej 2018-12-11, godz. 13:30 Henryk Jaschik znów ozdobił dom i podwórko tysiącami lampek świątecznych [ZDJĘCIA] Około 41 tysięcy świątecznych lampek będzie w tym roku zdobić posesję państwa Jaschików z Krapkowic. Henryk Jaschik, emerytowany kierowca autobusów, zajmuje s ... » więcej 2018-12-11, godz. 11:15 Zmierzch Imperium. Wystawa fotografii Ryszarda Kapuścińskiego Muzeum Regionalne w Głogówku przygotowało wystawę, która powstała we współpracy z Fundacją im. Ryszarda Kapuścińskiego - Herodot. 'Zmierzch Imperium' to wysta ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:00 Po śląsku w jubileusz. Przed nami koncert "W tonacji Śląska" Rok jubileuszowy podsumują koncertem. W Filharmonii Opolskiej odbędzie się 6. edycja koncertu 'W tonacji Śląska'. W tym roku będzie to święto potrójne - jubil ... » więcej 2018-12-10, godz. 21:00 Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP - Podręcznik historyczny dla przeciętnego człowieka to często pierwszy i ostatni tom historyczny z jakim się w życiu spotka - powiedział podczas premiery ksią ... » więcej 2018-12-10, godz. 20:00 Mieszkańcy stolicy regionu odkrywali tajemnice, jakie skrywa opolska katedra Krzysztof Ogiolda, autor szesnastu tekstów, które ukazały się w najnowszej publikacji poświęconej opolskiej świątyni podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:30 105 Pomników Historii na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród nich dwie perły z Opolszczyzny Prezydent Andrzej Duda wpisał kolejne 14 zabytków na listę polskich Pomników Historii. Ten tytuł otrzymują wyjątkowe obiekty o najwyższych w skali kraju warto ... » więcej 2018-12-10, godz. 15:46 Wystartowały Kulturalia. Ponad 40 wydarzeń na Uniwersytecie Opolskim Rozpoczęły się Kulturalia Uniwersytetu Opolskiego. Dla studentów przygotowano blisko 40 wydarzeń. Na niektóre zajęcia już brakuje wolnych miejsc. Święto Kultu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »